• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir - možda netko zna

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Kada sam bio mlad i naivan, u jednom Večernjakovom prilogu "vrt", pročitao sam jedan članak o jako kasnoj sadnji krumpira, i njegovoj berbi za novu god.
Kako mi vrag nije dao mira, ja sam pokušao i dobio mladi krumpir. Da ga uberem morao sam razgrtati snijeg.
To se događalo u okolici Samobora.
Sada me je taj uzgoj poćeo proganjati, no zaboravio sam detalje.
Potrošio sam sate i sate na internetu no ništa nisam našao.
Sjećam se samo da sam krumpir naklijavao negdje krajem ljeta, i posadio u zemlju. Zatim pokosio cimu. Neznam jel bila u cvatu, ocvala, ili se poćela sušiti. Zatim sam to sve pokrio debelim slojem slame.
Krumpir nije smrznuo i bio je jako ukusan. Sada sam o tom načinu sadnje poćeo razmišljati, no manjkaju mi točniji podaci. Sjeća li se možda netko tog postupka ili ga ima negdje zapisanog.
do groba zahvalan.
Digestor
 
B

biljka

Guest
Uzgojiti mladi krumpir da bi ga ubrali za Božić ili Novu godinu je jednostavno, ali krumpr se ne uzgaja na otvorenom, odnosno na gredici, već se sadi u kante ili kakve druge prikladne posude većeg volumena. Ne zaboravite na dnu posude napraviti otvore za otjecanje suvišne vode da gomolji nebi trunuli, a na dno se stavlja tanki sloj šljunka (1 do 2 cm). Posuda se zatim napuni zemljom i posade se krumpiri. Zemlju povremno zalijemo i posude držimo na sobnoj temperaturi (u grijanom i svijetlom podrumu.
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Nije to, to.
Sve je normalno rađeno, krumpir naklijan mala količina cca 10 kg.
Dobro čini mi se da sam ga sadio u jamice. Kada je prolistao i procvao, znam da sam prema uputi pokosio cimu i pokrio sa jedno 10 cm slame.
Snijeg sam odgrnuo i iskopao krumpir. Krumpir nije bio smrznut.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sve štima, samo mi se nekako čini da bi bilo teško maknuti 10 cm slame s površine od barem pola jutra ili jutro. :scratch
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Tu si u pravu. Malo je teško odgrtati prvo snijeg, ako ga ima mnogo, a zatim još i slamu.
Međutim čovjek ima mozak pa se može naći neko rješenje.
To sad nije bitno. Izgleda da postupak nitko nezna. Barem se nije nitko javio.
Znaći nema mi druge, nego ove godine zasaditi nekolko redova krumpira.
Zatim cimu kositi u raznim fazama. Rezultat ču pogledati zimi.
Zamisli dobru Novogodišnju pečenku i mladi krumpir.
A na kraju, zar se ne isplati malo promozgati i postići neuporedivo veču cijenu krumpira zimi nego kad ga svi imaju
KRUMPiiiiiiiiiiiiiiRaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam šta bi rekao na to da bi cijena mogla bit veća, al nek ti bude.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
cabage kaže:
Ne znam šta bi rekao na to da bi cijena mogla bit veća, al nek ti bude.
Recimo ovako-lijepo to izgleda na papiru i u priči, ali zbilja???
Cijena jest veča, ali prinos mladog krumpira bitno niži, a tek krasna li posla na -10 vaditi krumpir...
Al ako ima volje, zašto ne kemijati pa doći do najpovoljnijeg postupka i dakako najisplativijeg!
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Ma vjerojatno i je fantazija.
Ali zar nije dobro pokušavat pronaći neke "nove" načine korištenja zemljišta.
Pa na kraju. Da ljudi rade po sistemu "Pleti kotac ko tvoj otac" još bi danas motikom okapali krumpir.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U svakom slučaju. Čak i sam dolazim na pomisao da ovo malo krumpira što mi ostalo posadim kad skinem jećam, pa da vidimo. Sam što me se ne rade takvi blatni poslovi u hladno vrijeme :blackeye
 
R

rizla 34

Guest
Samo bih rekla onako logično da mislim da bi krumpir trebao ocvasti ili u protivnom ne bi bilo mladih krumpira a sve ostalo mi se čini ok.
 
U

ursusfree

Guest
rizla 34 kaže:
Samo bih rekla onako logično da mislim da bi krumpir trebao ocvasti ili u protivnom ne bi bilo mladih krumpira a sve ostalo mi se čini ok.
To mi se cini ok za probati,al samo doma na vrtu za vlasite potrebe.
 
Na vrh