• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Super.
kaj dobim za savjet? Grioticu? Barbike sam prerasla.:icon_rofl:
Zna se javiti problem dominantne klice i onda je to najbolje na vrijeme skinuti. Iako,meni se prošle sezone dogodili nešto što još nikada nije u veoma me je uznenadilo. Sadila sam Belarosu kalibražu 28-35, prekrasno nklijali,u isto vrijeme su krenula sva oka,ma baš sva, i ne samo to - nisu ošle damo primarne klice već odmagsekundarne,takoda su to bili čitavi čuperci klica na svakome oku,Još sam razmišljala da ga,iako je sitna kalibraža režem, ali sam na kraju odustala,nije mi bilo potrebno više za posaditi, u tako smo mi to stavili u zemlju.Iznenađenje je bilo golemo kada je to niklo.Sve na jednu stabljiku. Ali baš sve. Kasnije se ta stabljika razgranala,ali nije to to.Te stabljike nemaju plodova. Razmišljala sam šta se moglo dogoditi,ali mi nekoga logičnog objašnjenja nema. jedino ako biljke nisu reagirale instiktivno - znale su da sa toliko rodnih stabljika neće moći iznjeti rod pa su napravile redukciju kojom se osiguralo preživljavanje. Krumpir je bio dibar,bili su to krumpiri od preko kile - ali rod nije bio puni - negdje na sedamdest posto od onoga što bih ja rekla - odlično. I kako je trebalo biti. Falula je bar još jedna stabljika po grmu,koja bi bila smanjila rodnost glavne ,ali bi u zbiru bilo više nego sa samo jednom.

Ako sadiš rano - čekaj temperaturu zemlje na 10 cm dubine 7 stupnjeva.

@iwanho,duge klice znaju zapinjati ad se sadi sadilicom,lovi uh aki se ne pazi,ali da se osaditi.Čvrstoča klice ovisi prvenstveno o sorti, a onda o načinu naklijavanja.I Sortsma krhkih klica se može pomoći izlaganjem svijetlu - baš onom jakom,pa i direktnom suncu.

Ja imsm svijetle podrime sa velikom prozorima i naklijavam od nove godine.Prvih dana naklijavanja de prozori po potrebi mogu zamračiti - do nicanja klica.Tako se potiče na sktiviranje svih oka u istom vremenu.Nakon nicanja treba svijetlo,i to je to.Temperatura isto treba biti umjerena- ma to su cake - neću sada itome,mogi poslije ako treba.

@dingo. za sko krumpir ne znam,a ako misliš na automatsku sadilicu,ona će,ako nije najnovija tehnologija klice lomiti.Novije neće.Poluautomatsa neće, jedin ska nisu krhke - i onda se one ne lome,nego jednostavno otpadaju iz oka. Naravno,ne sve,ali događa se.Naoptimalnije klice si 3 -5 cm,koji više može - deset je puno,ali podnošljivo,sve ostalo je smijurija - ali nije nemoguće za posaditi,samo je ugraruja - ručno nije,ali sadilicom je. - ovo naravno pod uvjetom da su klice čvrste,debele,ljubičasto -zelene,a ne bijele ko snijeg.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,823
Imam pitanjce,i moj krumpir je počeo bacati male klice,što da radim sa njima,krumpir ide u sadnju na otvorenome i ne bude sigurno prije 1.4.?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Obradim zemlju (frezanje gnojidba i sl ) fino nagrnem da bude uzdignuto pošto kasnije ne mogu nagrtati i postavim malč foliju pod njom se zemlja brzo ugrije ako je vrijeme iole pk. potom ručno posadim.Pod folijom je na toplom i brzo izraste a na njega ide agril i to je to ranih krumpira ko blata:eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam pitanjce,i moj krumpir je počeo bacati male klice,što da radim sa njima,krumpir ide u sadnju na otvorenome i ne bude sigurno prije 1.4.?


Gledaj ih kako rastu i divi im se. Samo prvo poslaži krumpure u one moje gajbice koje su ti ostale od proljetos, tako da to bude kako treba.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,823
Bojim se da ne odu u nebesa ko tvoje,sada su na nekih 1 cm. visine a sadnja još daleko.Tješim se što je dosta hladno u podrumu,oko 12 stupnjeva pa malo usporava rast.
Budem ih ovih dana presložio samo imam premalo gajbica.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ej, ček malo - ja sam na svoje ponosna.
Iako,da mi je i ostali krumpir takav, kosa bi mi se digla. Ali, za ovu sadnju ja sam presretna .
Evo,ako netko pogodi za kolko će dana niknuti krumpir ima dok se vidimo porciju janjetine i piće po izboru.

Ajd lijepo na tržnicu,i kupi koju gajbicu - ne se igrati sa naklijavanjem - ako se to ne napravi kako treba,sve ostalo odrađeno ne može popraviti ako krumpir nije posađen u optimalnom roku i ako u toku početnog rasta nastupe nepovoljni uvjeti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Obečajem da ću poslikati čim počne nicati.

Ak se ne pogodi, uzeti ću u obzir najbližu procjenu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imam pitanje oko gnojenja krumpra. Znam da je staski dobar za krumpir ali pošto je problem doč do njega jel bi peradarnik bil ok? Sadim sam za sebe i prošlu godinu sam stavil samo 3*15 i kan prije ogrijana ali bi ovu godinu pojačal sa peradarnikom ako može?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Da, oko Markovog trga pogotovo! :) Ima stajskog ali večinom i onima koji ga imaju svake godine fali.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nemoj zamjeriti na možda glupim pitanjima, ali ja sam voćar, o povrtlarstvu znam vrlo malo i tek se učim.
Kupio sam dvorednu sadilicu za krumpir, no pretpostavljam da ovako isklijali nemože u sadilicu, kako ga pripremaš za klijanje i znaš li nekoga ko prodaje sjemenski eko krumpir?

Ovisi kakva je sadilica. Ako je ona poluautomatska,s tanjurima,onda ne. Ali ako je sadilica samo s jednom cijevi,onda može,pogotovo kad je krumpir tak složen u gajbice. Malo sporije se ide,i to je to.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam pitanje oko gnojenja krumpra. Znam da je staski dobar za krumpir ali pošto je problem doč do njega jel bi peradarnik bil ok? Sadim sam za sebe i prošlu godinu sam stavil samo 3*15 i kan prije ogrijana ali bi ovu godinu pojačal sa peradarnikom ako može?

Uzmi pileći,bilo bi bilje da ti je preko zime odležao,ali bude dobro, ne brini.
Ako trebaš kontakt za dovoz - rekni,budem ti dala broj.Ali to je cijeli kamion.Ako ti manje treba,pitaj međimurske peradare.
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Obradim zemlju (frezanje gnojidba i sl ) fino nagrnem da bude uzdignuto pošto kasnije ne mogu nagrtati i postavim malč foliju pod njom se zemlja brzo ugrije ako je vrijeme iole pk. potom ručno posadim.Pod folijom je na toplom i brzo izraste a na njega ide agril i to je to ranih krumpira ko blata:eek::

A kako ga zalijevate? Imateli ispod folije kap na kap?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Ovisi kakva je sadilica. Ako je ona poluautomatska,s tanjurima,onda ne. Ali ako je sadilica samo s jednom cijevi,onda može,pogotovo kad je krumpir tak složen u gajbice. Malo sporije se ide,i to je to.
Gogo..ja te ništ ne kužim..kakvi tanjuri..kakva cijev..Ja imam istu kao johabica, i ima tanjure i cijevi, tanjuri zagrču a kroz cijev pada u zemlju, ako su duže klice neide u onu posudu iznad cijevi što se vrti nego se direktno baca u rupu cijevi..naravno u jako sporoj brzini da se to stigne.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Uzmi pileći,bilo bi bilje da ti je preko zime odležao,ali bude dobro, ne brini.
Ako trebaš kontakt za dovoz - rekni,budem ti dala broj.Ali to je cijeli kamion.Ako ti manje treba,pitaj međimurske peradare.
Ima mi sused peradarnika i rekel je nek si uzmem kolko trebam.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Gogo..ja te ništ ne kužim..kakvi tanjuri..kakva cijev..Ja imam istu kao johabica, i ima tanjure i cijevi, tanjuri zagrču a kroz cijev pada u zemlju, ako su duže klice neide u onu posudu iznad cijevi što se vrti nego se direktno baca u rupu cijevi..naravno u jako sporoj brzini da se to stigne.

Ok,nisam se dobro izrazil. Tanjuri su meni posuda koja se okrece. Ako su duge klice,ti skineš te posude,ili zaustaviš vrtnju,pa bacas direkt u cijev,a ja imam sadilicu koja okretajuce posude uopce nema,samo bacas u cijev,ali ne treba sporo ici,na dva reda se posadi hektar za za nekih 6-7 sati,ako nije kratka parcela s puno okretanja.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
A kako ga zalijevate? Imateli ispod folije kap na kap?

Pa obično stavim ali pošto za rane krumpire sadim sorte brzog rasta dok dođu ljetne suše on je već za jesti.Prošle god sam imao isto kap na kap ali ga nisam koristio niti jednom jer je zbog čestih kiša bilo i previše vlage.
 

Najnoviji postovi

Na vrh