• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel ja to dobro vidim sliku. Ti si prvo nagrnul malo zemlje i po vrhu posložil razrezane krumpire.
Kod mene se radi obrnuto. Prvo se naprave jarki i u njih se posloži krumpir. Kad se zagrne odozgora je ravno, a krumpir je pokriven s 3 - 5 cm zemlje. Kod druge kultivacije se ogrne cima i onda sjemenski krumpiri dođu otprilike na trećinu visine od udubina koje su nastale nagrtanjem zemlje.

Kaj je ispravno? :icon_scratch: :icon_question:
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
@iwanho

Slika je stvarno loša i navodi na takvi zaključak ,ali ja sam ipak napravio tako kako i ti kažeš !Pokušaj editirati sliku u neki preglednik pa je okreni ,ili kao i ja nakrivim laptop pa tek onda vidim da je to udubina a ne izbočina.Slika vara!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Mojih niklo jedno cetvrtina.
Bili naklijani,jos od proslog lita,sta nismo pojeli.
Da ih nisam pouvalija nakraj prvog miseca,nebi oni zemlje vidili.
Ovo g.vno ce padat do 1 maja...
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Tebi nikla bar četvrtina ,moj za sada nijedan?

E da sam posadio ili posijao rižu bilo bi bolje od vode i vlage se nemožeš braniti!

Valjda će doći bolja vremena !
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Počelo nicanje! Dvadeset dana poslije sadnje!
 

Prilozi

  • IMG_20160301_165323.jpg
    IMG_20160301_165323.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 129

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zapravo si napravio osnovnu grešku kod sadnje koju sam bila primjetila - sadio si presabo naklijani krumpir. Klice su ti bile tek u začetku razvoja, nesposobne još za stvaranje korjenja pa nisu imale tendenciju izlaska na poivršinu. To ti je ko mala beba - najprije puzi, pa kada poodraste, onda prohoda.

Ovako bi trebalo to izgledati prije sadnje - još koji centimetar nije na odmet, ali do trenutka sadnje klice će još porasti.



Eto, muž otpeljao nešto jutros na sajam, pa polako počinjemo sa prodajom.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
@johabica,

Da ga ja onda ne posadih bio bi još u kašetama na naklijavanju, a kolike bi bile klice ne znam.

Sadnja je bila odluka na osnovu dugoročne vremenske prognoze koja je pogodila da svako malo pada kiša tako da se orati ne može.
Bitno je da su nikli ,a sada idemo dalje molim komentare za daljnji rad oko krumpira?
 

Prilozi

  • Rast krumpira b.jpg
    Rast krumpira b.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 144

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
imam prijedlog za Johabicu...
Naime, kad se ide sadit taj njen krumpir (naklijali) iz gajbica, tu i tam se zapetljaju klice, pa sam mislil da bi ga bilo dobro odma i na špagu nanizat (s ugrađenim razmakom) i prodavat ga u vijencima umjesto u rinfuzi...
iskopaš red, razmotaš vijenac i to je to...:icon_weed:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
pošto?ako nije tajna.može i na pp!


Nije tajna, ima tamo u oglasima sve rečeno - Belarosa, Vineta, Roko 20 kn gajbica, Marabel malo više - 25.
Sa jednom gajbicom možeš posaditi otprilike trideset pet do četerdset dužnih metara reda.

imam prijedlog za Johabicu...
Naime, kad se ide sadit taj njen krumpir (naklijali) iz gajbica, tu i tam se zapetljaju klice, pa sam mislil da bi ga bilo dobro odma i na špagu nanizat (s ugrađenim razmakom) i prodavat ga u vijencima umjesto u rinfuzi...
iskopaš red, razmotaš vijenac i to je to...:icon_weed:

Kojote, da ne bi ti i da ti dođem saditi?
Mislim da ti treba nadzorni.:icon_pai: :icon_weed:
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Čemu čuđenje?
Ma mi ga prodajemo ali s deklaracijom i u original pakovanju. Kad se prodaje rasad povrća pa je deklaracija na kutiji da je sjeme originalno. Kod nas to nije običaj. Treba naučiti kupce.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ovo nije deklarirano sjeme. To je bilo prošle godine deklarirano pa sađeno, i uzeto je za sadnju od njega.

inače, počela je praksa naklijavanja i u sjemenarskim kućama. Primjetila sam još prije dvije godine da se u Sloveniji može kupiti naklinani krumpir u sličnim gajbicama, samo nešto manje volumaže - obično od dvije, tri ili pet kila. Skuplje je nego uvrečano, i to dosta. Namjenejno je za kućne potrebe, za sadnju po vrtovima.

I ja sam prošle godine kupila pet - šest gajbica jedne nove sorte koje inače nije bilo na tržištu u drugačijem pakiranju.
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Pozdrav forumasi,

Isplati li mi se više kupiti vrecu 25 kg Mona.L kalibracije 28/35 ili ovu 35/50- koji se režu, u čemu je zapravo "kvaka" .. Kužim da 28/35 ide više u kilo, ali dali je ma kraju i isplativiji pošto je duplo skuplji 300 kn 25 kg ... Dali je ta cijema na kraju opravdana, ajmo reci ako bude prosječna godina..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Reži i ove sitne pa ćeš vidjeti ima li razlike.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Nisam baš stručnjak ali sam pročitao dosta i moj Zaključak je :

Pitaš ,a sam znaš odgovor?

Kvaliteta se plaća-Manje ,a dobiješ više!
Ako sadiš cijele imaš manje "sadnica",dobiješ puno više malih" krumpirića"
A ,kad veće režeš ,onda gube na kvaliteti i dio energije troše na zacijeljivanje rana,podložniji bolesti itd..

Svi mi gledamo proći jeftinije ,ali pitanje je dali prolazimo?
Probaj kupi jedne i druge i posadi-praksa će pokazati što je bolje!
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Razinekop

Nemoj puno razmišljati , kupi sitni . To bi bilo nešto drugo da sitnog nema na tržištu . Na jesen preberi i sitni si ostavi za sadnju slijedeće godine .
 

Najnoviji postovi

Na vrh