• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Tko je ono obecao napisati u septembru o proizvodnji sjemena od svoga krompira??? Mozda ja nisam upratio.

Послато са HTC Wildfire S A510e користећи Тапаток 2
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Prije 7-8 stranica se pisalo o sjemenu, ali nisam vidio da su pominjane neke druge metode sem da se sitni koji se ne pojede opet vrati u zemlju. :)
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Sjemenski krumpir
OVO SAM PREPISAO
U vrijeme kada u dućanima nije bilo sjemenskog krumpira, za sjeme se koristio sitniji krumpir. Nakon dvije godine sjeme se moralo mijenjati. »Sime je oslabilo«, govorili su Ličani. Tada se oveći krumpir ostavljao na vlažnom mjestu da bi izrasla duga stabljika-klica. Takva se stabljika potom zakapala u leju. Iz klice su se razvijali mali gomolji, mladi sjemenski krumpir koji je svojim odlikama bio odlično sjeme za daljnju reprodukciju.

Tako sam i ja sa svog krumpira ( stara lička sorta ) potrgao klice ( koje su bile oko 10 cm ) i posadio ih u leje jedne sam sadio 15.5 a druge 1.6. Iduće godine ću pripremiti krumpir tako da ima što veću klicu . Od posađenih ovih klica dobio sam krumpir na slici. Mislio sam da ću dobiti sve sitni krumpir ali ima ga i debljine šake . Posavjetovati ću se sa agronomom koji mi je i rekao kako je njegov did obnavljao krumpir na ovaj način pa da i ja pokušam . Odnijet ću mu krumpir da vidi što sam ja dobio iz klice .Agronom mi je rekao da se na ovaj način mogu obnavljati samo stare sorte ali ne hibridi. Sada ću tek iduće godine vidjeti što ču dobiti iz ovog krumpira . Sadio sam ovu staru sortu koju ja zovem " Brinjak " žuti okrugli i bio je dosta dobar iako je bila suša. Znam da će biti komentara da ja promoviram svoj krumpir ali što ja mogu kada su ga Ličani izbacili iz proizvodnje i sade DESIRE i njega brendiraju kao Lički krumpir . Moji roditelji su sadili ovu staru sortu a ja nastavio saditi i tako sačuvao sjeme . Sada se ovaj kvalitetni krumpir sadi u malim količinama i ima ga malo ili se nikako ne pojavljuje na tržištu jer svako sadi samo za sebe a ne za prodaju.
 

Prilozi

  • Sjemenski  iz  klice.jpg
    Sjemenski iz klice.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 193
  • Iz  klice.jpg
    Iz klice.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 196

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
E to, hvala

Послато са HTC Wildfire S A510e користећи Тапаток 2
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
U petak je bila akcija kod bratiča, nakopali smo od oka procjenjeno 6-7 tona. :icon_super:
 

Prilozi

  • k1.jpg
    k1.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 238
  • k2.jpg
    k2.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 233
  • k3.jpg
    k3.jpg
    45 KB · Pregleda: 231

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Jučer pobran krumpir, Dobra godina je bila. Na 10 kg sjemenskoga dobio sam vrhom punu prikolicu od 0,5 m3. No, nikada još. ili jako jako rijetko, sam imao ovakvih krumpira kao na slikama. Pogotovo prve ddvije. Bilo ih je jako puno.
 

Prilozi

  • DSC_0210.jpg
    DSC_0210.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 137
  • DSC_0211.jpg
    DSC_0211.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 130
  • DSC_0212.jpg
    DSC_0212.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 138
  • DSC_0214.jpg
    DSC_0214.jpg
    27.3 KB · Pregleda: 112
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Retro vegetacija. Imal sam i ja na desireu, ali zanemarivo. Koje je tvoj sorte?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
MIslim da je i ovaj Desire ?! nisam siguran 100%, ali mislim da je .
 

rusko

Novi član
Tu od
3 Ruj 2015
Poruka
9
johabice hvala ti puno
nisam mogao da pisem posto sam vadio krompir izvadili smo citav ceo hektar kompir je vrlo dobar i rodu.Ali ima problem nosio sam u lokalnoj sendvicari i rekli su mi kad su ga przili da je mnogo suh unutra i da nece moci da mi zimaju vise ne znam sta moze da bude sorta je agrija ali kad su ga isprzili krompir je suh ikomad akrompircici kao da su puni vazduh
Jeli znas nesto o ovome johabice?
hvala ti puno
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma to su ti te cake - stvorene su sorte za pojedine namjene - za kuhanje, pečenje, za prženje.....Ima krumpira sa više i sa manje suhe tvari. Pa recimo kada se radi krumpir na salatu, poželjno je da bude krumpir više vlažan - kod nas vele - špekast, kako se ne bi raspadao. Za juhe mora biti suhi, brašnjav, kako bi se raspadao i juha dobila gustoču.
Eh, tako ti je to - moraš izabrati sortu koja će roditi, a koja će opet biti pogodna za namjenu za koju ga kupac treba.
Iako, sve su to manje više cake - iako ima nekoliko zaista namjenskih sorti - ali od većine sorti se može sve napraviti, i to su više - manje prenemaganja.
Agriju ja nisam sadila već desetak godina, možda i više, i iako se sjećam da je bila veoma ukusna za jelo, sada ne mogu sa sigurnošću reći kako se u kulinarstvu ponašala.
Krumpiru sa puno suhe tvari prženje dodatno uzme vodu, i on postane još suhiji. Kod pomfrita to nije dobro, ali mislim da problem sigurno nije toliko veliki da se ne bi mogao od njega napraviti. Nego valjda kupac ima dosta izbora, pa bira, i zajebava. Dok robe nema, ne pita se niti sorta niti cijena.
 

rusko

Novi član
Tu od
3 Ruj 2015
Poruka
9
HVALA PUNO JOHABICE
kod nas i ove godine ne ide momentalno cena je ok 8-10 dinara na veliko(mladim krompir je bio(4-6)dinara
znaci za 1eur=6-7kg krompira
kolika je cena kod vas?
ima dosta uvoz iz poljske i ove nakupce sada prebiraju,stvarno neznam sta se desava ove dvije godine sa cene krompira
a i dosta ima zamrznuti ponfrit po restoranima i sendvicare gde smo nosili sada uzimaju krompi uvozni zamrznuti kaze da imaju veci racun na njega prosle godine je bio oko 1.4 euro kilo zamrznuti ove godine 0.7 upola od prosle godine
Jeli imate i vi istih problema?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo ja obečala nekome raspitati se za Lauru, konačnoo sam uspjela doći do nekih informaciija, ali veoma šturih.

To je dosta sitni krumpir kada se sadi deklarirano sjeme, drugogodišnji je krupniji. Smeta mu suša, izrazito je žute boje mesa.
Nisam shvatila koji su sve razlozi doveli da se u mome kraju već nekoliko godina on kao sjemenska roba ne uvozi, ali očito ima nekih razloga proizvodne prirode..Dakle, izgubio je utrku, prevazišle su ga neke druge sorte.


Ako netko ima drugačija saznanja, nek slobodno rekne, jer ja sa njime nemam nikakvog iskustva. Ovo mi je rekao jedan od većih proizvođača koji ga je eliminirao sa svoje liste poželjnih sorti.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
kod mene sade lauru...to je visokoprinosna sorta stvarno puno daje po hekataru...al ako je suša pusiona sitnog imas koliko hoces
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Ovih dana sam malo razmisljo pa da čujem vaša misljenja...do sada sam uvijek sadio mali sjemenski krumpir i cijena mu bude oko 14 kn/kg a najveći bude dosta jeftiniji bude oko 5-6 kn/kg...e sad šta bi se desilo kad bi ja kupio velikoga u vrednosti maloga i posadio ga bez rezanja znači umjesto 70 kila maloga kupio bi 140 velikoga za istu površinu...bi prinos bio veći po rupi, dal bi stabiljka bila gušča i jača? Je netko do sad razmišljo o tome?
Imam i probleme sa rovcima, postoji li sredstvo za zaštitu koje se stavlja kod sadnje,jer sam za oranje zakasnio, i na koji način se riješit trave u krumpiru,dal se može 100% ili bi opet moro frezat oko njega da uništim korov
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bolje sitni i rezat, a i prinos po meni je bolji sa sitnim.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Iz mog iskustva (kod ručne sadnje) velike krumpire saditi nema svrhe a nebi imao ni kvalitet.
Iz jednog gomolja bi imao 5-6 stabljika koje bi neravnomjerno rasle pa bi imao dosta sitnog krumpira.
Kod nas se kupuje veći pa se križa na 4-5 kriški.
Ja odmah poslije sadnje zemljište poprskam sredstvom "STOMP" i onda u vegetaciji nemaš problema sa širokolisnim korovom.
Ne treba pretjerivati sa sredstvom u propisanim količinama je jako djelotvoran.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Ja odmah poslije sadnje zemljište poprskam sredstvom "STOMP" i onda u vegetaciji nemaš problema sa širokolisnim korovom.
Očito kod vas nema Ambrozije, jer kod nas je Stomp sveta voda za nju ili si se krivo izjasnio, jer stomp je prvenstveno za uskolisne korove.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Uskolisni korovi, ja ih tako nazva mislio sam na višegodišnje (pirika i sretva) na njih ne djeluje a ovo ostalo sve sredi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Re: Krumpir-Naklijavanje

Poštovani ,molim pomoć oko naklijavanja krumpira?

Mislim da je vrijeme da se o tome počne razmišljati!

Nisam to nikad do sada radio pa molim sve koji su u tome više iskusni da daju primjedbe na shemu koju sam izradio na temelju dostupnih informacija sa Weba i pregledavajući unazad ove postove.
 

Prilozi

  • Naklijavanje krumpira.jpg
    Naklijavanje krumpira.jpg
    55.9 KB · Pregleda: 157

Najnoviji postovi

Na vrh