• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Je i ja sam se ugodno iznenadil. Kak je rano ostal bez cime, vidi mi se dost dober. Valjda zato kaj sam ga rano posadil, prie Jožefovoga. Bu i tvoj sigurno liepi. Naša draga Jo uvek ima dobro seme, ali meni je daleko za iti po kakvih 10-15 kg.

Neje gen manipolirani. Seme sam kupil pre 4 ili 5 let i odonda sako leto zberem sebi za seme. Letos sam obnovil malo semena. Bum videl v soboto ili pondeljek kakšen bu taj.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Evo ja sam izvadio krompir. Ima ga dovoljno ali je nekako hrapave kore,nije gladak. Neznam zašto to. Zna li neko uzrok tome.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Kod mene se nešto slično desilo prije 5-6 godina na jednoj parceli.
Rekli su mi da je neka bolest koju sam dobio sa sjemenom ne sjećam se imena.
Krompir je jestiv samo nije izgledan, izgledao hrapavo kao da ima bradavice.
Pa su mi rekli da ne sadim krompir na tu parcelu pet godina i da bi to trebalo nestati.valjda.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@InoKa, daj sliku da vidimo o kakvoj se krastavosti radi.
Ili bar opiši riječima.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Sliku trenutno nemam,kora nije glatka, kao da ima male ljuskice. više liči na šmirgl papir,tamnije je boje. Govorim o žutom krompiru.
 

rusko

Novi član
Tu od
3 Ruj 2015
Poruka
9
:(y):zdravo
ja sam novi na foumu i hocu da pitam za krompir marabel
od prosle godine je uvezen kod nas u makedoniju
pa interesuje me dali neko ima neko iskustvo s marabelom i dali mogu da sadim i naredne godine
unapred hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
InoKa, koja sorta? Vineta je takva, i to je kod nje normalno.


Marabel je odličan krumpir, ali u slučaju suše bude ostane sitan, a i u normalniim uvjetima je to sorta sitnijih gomolja. Ali je jako ukusan i otporan na bolest. Možeš ga saditi i druge godine.

Ako nemaš riješeno navodnjavanje, za komercijalni uzgoj izaberi nešto drugo, al ako je to za potrebe kučanstva, posadi -. kuharica ima vremena očistiti i sitne gomolje.
 

rusko

Novi član
Tu od
3 Ruj 2015
Poruka
9
hvala johabica
kod nas ima sistema za navodnjavanje i ima vodu koliko zelis sijali smo agriju za preradu za ponfrita ali posledje godine seme nuvozno i bas ne valja ako ne ide na tezgu tada smo ograniceni za neke sta preradjuju krompir u ponfrita i traze neke druge sorte
pa htio bih te pitat neku rodnu sortu za preadu za ponfrita posto ako ne ide tada moze da se da proda za preradu ove godine je cena ranog krompira katastrofalna(6din)po kilo 1euro je 61 denar katastrofa videcemo sta ce biti sa esenskom krompira
posto kupci traze sorata krompir koji se dobro przi po sendvicare ka hti bih te pitati za koju sortu da se odlucimo posto sadimo oko jedan do dva hektara krompira nesto mladi nesto stari
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kad uzmogneš, poslikaj, baš me zanima o čenu se radi - najgore što može biti je Prašina krastavost, ali ona je uzrokovana isuviše alkalnim zemljištem - ph veći oa 6,5, pogotovo 7 i dalje.

@rusko, kod nas sade veliki kooperanti neku sortu baš specifičnu za preradu, ne znam kako se zove jer je ne radim, ali ti to ne bih preporučila - u nekoliko godina je dala jedanput dobar prinos.

Crveni je Belarosa odličan, žuti ti je Agrija, ali i nju sam izbacila iz proizvodnje prvenstveno zbog retrovegetacije a i zna dobiti kasnu fitoftoru koja se ispere kišom na gomolje i bude problema sa skladištenjem.
Madlen je dobar i po prinosu i po okusu, a i Trezor je izvrstan.
Vineta je isto jako rodan krumpir, samo spada u srednekasne sorte.
 

rusko

Novi član
Tu od
3 Ruj 2015
Poruka
9
hvala johabica
kod nas bjela rosa je prvi put uvezen prosle godine posejao sa seme 200kg
posto je bila godina veoma vlazna skoro da i ceo je skapao na nivi
to sto sam povadio je bilo veoma krupno ali malo
ove godine sam trazio od uvoznika rekao je da ne uvozvaju bela rosa da uvoze ove godine zamenu za belu rosu neku sortu lauru isto sa crvenim pokozicom i nisam uzeo
posadio sam agatu(neznam dali se koristi seme za drugu godinu?) i marabel
od kasnih agriju i jeli ali jeli ne traze mnogo posto kaze da je kao sapun dok se przi
i druge godine odustacu od djeli
interesuje me sta drugo mogu da posadim za iduce godine?
posto i ove godine uvoz bi prepolovio cenu krompiru
koliko je kod vas krompir ? na veliko?
pozdrav
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
InoKa, koja sorta? Vineta je takva, i to je kod nje normalno.


Marabel je odličan krumpir, ali u slučaju suše bude ostane sitan, a i u normalniim uvjetima je to sorta sitnijih gomolja. Ali je jako ukusan i otporan na bolest. Možeš ga saditi i druge godine.

Ako nemaš riješeno navodnjavanje, za komercijalni uzgoj izaberi nešto drugo, al ako je to za potrebe kučanstva, posadi -. kuharica ima vremena očistiti i sitne gomolje.

Kakav bi marabel trebao biti u odnosu na belarosu? Po tebi? Isti uvijeti sjetve, naklijavanja itd. Kod mene je marabel rodio 50% više i veće gomolje od belarose.

Po meni je marabel broj 1, ove godine sam nešto malo probao drugu sortu ali nagodinu neću ni to.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, ja ti Marabela nikada nisam vidjela od kile i dvadeset, a Belarosu jesam.
Po broju gomolja u jamici Marabela ima daleko više - evo, Belarose nisam vidjela skoro pa nikada više od desetak, u prosjeku šest do osam.
Po prinosu mogu biti jednaki, ali......u slučaju suše, Marabel ostane velikim djelom ispodprodajne kalibraže, pa je zbog toga i prinos bitno smanjen. Dakle, ja stalno govorim o nepovoljnim godinama, kojih na žalost ima više nego povoljnih u kojima on zna dobrano u prinosu podbaciti. Ne dovodim u pitanje njegov potencijal koji u normalnim godinama postiže.
Inače, povoljna godina za jednu sortu ne mora značiti povoljnu za neku drugu.
Iznjela sam primjer Kondora u izuzetno vlažnoj godini - redom skoro pa sve sorte koje su bile sađene su bile izuzetno rodne - tu zanemarujem sada truljenje zbog viška vode i smanjen ukupni prinos zbog toga - ali Kondor, i deklarirani, i drugogodišnje sjeme nam je svima redom, baš svima podbacio za više od pedeset posto u prinosu.To je bilo jako veliko iznenađenje za sve nas, i cijele smo zime te godine o tome razgovarali jer smo bili navikli da on dobro podnosi i ekstremne suše i ekstremne vrućine, ali eto, ekstremno puno vlage sa ljetnim temperaturama koje su malo kada prelazile te godine dvadeset i pet stupnjeva mu smeta. Nije istrunuo, nego jednostavnoo ga je malo bilo u jamici i gomolji su bili male težine.

Je, marabel je br 1, kulinarske su mu odlike fenomenalne, i ko što sam rekla - svima koji imaju mogučnost navodnjavanja, dileme nema - saditi ga. Onima koji nemaju, ako se poklopi nepovoljna godina moraju biti spremni na mali prinos. Za kućnu upotrebu to nije bitno, za komercijalnu je.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Da ali ova godina nije bila nepovoljna, osim ako ne mislimo na onaj period suše u 6.mj bar kod mene. A opet onda bi marabel trebao biti još gori, a opet nije. Očigledno mu nešto ne paše u ovoj mojoj zemlji. Jer sam ga probao i u plasteniku. I tamo je podbacio i okasnio debelo u odnosu na marabel.

Gomolji kod belarose su bili sprdačina naspram te kilaže koja se spominje kod tebe, dok kod marabela nisu. Jest da je marabel imao manju cimu ali ne jedem listove.

I da me ubiješ ne mogu shvatiti ovu zadnju rečenicu. Nikako, pa zar nije bitnije što uzgojiš za nekog drugog nego za sebe?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, bitnije je jer ako radiš za prodaju, onda moraš zaraditi. Jer se kupio i platio sjeme i platio si sve što je bilo potrebno za uzgoj., I radio s k tome. Nisi karitas da radiš besplatno, i obitelj i gazdinstvo ti ovise o zaradi.
Kada radiš za sebe, to je mala količina, i u najgorem slučaju što ti se može dogoditi je da ako rizikuješ pa ne dobiješ količinu, ono što nedostaje ćeš kupiti. Zbog par stotina kila kupljenog krumpira za obitelj nećeš propasti, ali zbog nekoliko tona po jutru pa puta nekoliko jutara,ili kao što je u mome kraju desetaka hektara, a ako ti se k tome poklopi i niska otkupna cijena - hoćeš.

Inače, visina cime je u normalnim godinama odlika sorte. Tako će bez previše vlage Balatonska ruža tek zatvoriti redove, dok će Kondor postići visinu preko pojasa.
Opčenito, većina novih sorata ima manju lisnu masu, dok su one davno selekcionirane mahom sve bujne.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Cobra, super ti radi vadilica. :icon_fU: :(clap):
Doduše imaš i jako lijepo očišćene redove. Ja pokosim s kosilicom po vrhu redova, a između redova ostane trava i drač visine i do 25 cm,
Za takvu situaciju bi dobro došla dva crtala ispred raonika.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Odlična vadilica :), moja baca jedno 10 metara u stranu hh, pa onda dok se sve to pokupi, a mora biti veći gas jer inače krumpir zatrpava zemlja..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Tu gde ti baca stavi komad gumenog platna, kao što je na beraču kukuruza s zadnje strane, i sve će biti OK.
 

Najnoviji postovi

Na vrh