• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Pa zavisi što želiš postići prihranom. Sada ti je već kasno za npr Kan možda neka folijarna gnojiva u slučaju da želiš malo ojačati cimu. Ima ih raznih.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Pa da zakasnio radi poticaja , nekako mi na jednoj parceli slab pa nezz s čim ići folijarna su dosta kljakava .
Mislio sam s kanom a ti veliš da je kasno u cvijetu je krumpir
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Odi sa urejom, maksimalno 3%, iako su preporuke do 5%, svakih pet dana, ako je kasnija sorta ili sedenjerana, bude se cima još nabila.
I sa tih tri posto - na sto litara vode tri kile ureje - nju najprije rastopiš u kanti vode i onda uliješ u špricu - postoji rizik ako ne paziš na vrijeme primjene. Nikako preko dvadeset pet-šest stupnjeva, ni u kom slučaju u podne, ne za jakog sunca, obavezno ili rano izjutra - ali, pošto su sada rosna jutra, najbolje, a i inače je najbolje kasno predvečer, dok se sunce spušta - može se prije, ali u uvjetima visokih temperatura je sigurnije kasnjie.
Eto.
Nemam vremena ispričati kako sam ja odradila deset šprica sa tripostotnom, i uredno sam količinu ureja vagala na vagi, a jedanaestu, zadnju sam nasipala od oka i kako je jutro i pol uzeo vrag baš u ovo doba - Dezire bio, oni koji ga sade znaju što znači kada se petog sedmog cima dezireu totalno osuši.

Pitanja može, ali dok se vratim, ako još šta treba o ovome reći.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
O dezireu se baš radi pa reko da ga malo ojačam cima tanka .
Druga godina biće slab.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Jesi ti siguran da su to samo dva grma?
Tu ima po broju gomolja mjesta za najmanje tri.
Sadio si oko prvog travnja - dan - dva gore, dolje.
Onoga smo rešili, napadamo poljski.

Edit
Jednom šprican protiv onih kaj su bolesne bile

Siguran sam da je ovo rezultat sedam grmova


image upload no compression
 
Posljednje uređivanje:

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
evo BellaRossa ,mi prezadovoljni. Cima i gomolji zdravi.
krumpir za sadnju nabavili od Johabice. zemlja zdrava i nahranjena organskim NPK pro eco gnojivo.i sve smo išli po principu organskog uzgoja.
Hvala Johabici i njenom suprugu,pozdrav
 

Prilozi

  • krumpir 13-05.jpg
    krumpir 13-05.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 198
  • Krumpir 22.06.2015.jpg
    Krumpir 22.06.2015.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 182

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Izvršena kontrola na staroj Ličkoj sorti jedna kućica - 30 komada
 

Prilozi

  • PICT0520.jpg
    PICT0520.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 152

marko111

Novi član
Tu od
10 Srp 2015
Poruka
2
Pozdrav.

Novi sam, pa malo poduzi post, nadam se da nece nikog umorit.
Naime, mucim se vec dosta dugo s ovim krumpirima :mur: nikako izvuc mak na konac. Sadim naime cisto za neke svoje potrebe, 400m2 otprilike, 40ak kg krumpira.
Samo eto citam tu, vidim, svi imate puno vece prinose od mene :) Meni je jedino prosla godina bila dobra, al ove godine cini mi se, ne bas puno da cu imat roda. Od tih 40ak kg posadjenih ja dobijem valjda 200-300kg roda :). Prosle godine je bilo dobro ajde, misilm barem 600-700kg da je bilo (nisam ja to detaljno mjerio, ali prosle godine sam od 10 do 20 krumpira vadio ispod cime, s tim da su neki po 50dkg, ove godine budu 2 velicine sake). Ne trazim ja puno, cisto da mi od sezone do sezone bude za kucanske potrebe.

E sad moja pitanja, dileme itd, pa kako se kome bude dalo za odgovarat dodajte. Napominjem, nemam pojma o svemu tome, i sve sto sam naucio sam naucio iz pokusaja/pogreski zadnje 3 godine i onog sto nadjem po internetu. Isto tako, sve radim rucno. Nemam ni freze. Znaci motika i vile :p Jednom godisnje, prije sadnje mi traktor pofreza zemlju sto platim i to je to. E da, nicim ne posipam, ali ama bas nicim. Zlatice ako se pojave ubijem rukom, vise manje, ali nije da ih ima bas.

Evo povijest sto sam dosad radio.
1 godina - pol krumpira mi je poumrlo od nekakve bolesti. Pojma nemam koje, jednostavno su bili gnjili kumpiri u zemlji i smrdili uzasno. Pretpostavio sam da je zbog same nebrige o krumpiru. Nisam bas posebno pljevio od korova, malo sam zagrtao i bili su dosta gusti redovi.

2 godina - Urod odlican, ali krumpir malo neukusan. Sto sam promjenio od prosle godine je da sam puno bolje pljevio, stavili stajski gnoj pri sadnji, razmak izmedju redova nekih pol metra do 80cm.

3 godina - ova sada. Sve kao i prosle godine, s tim da sam jos dodao umjetno gnojivo 8-16-24 pri sadnji, te nakon sto je procvjetalo stavio kan te zagrnuo.
Isto tako, ove godine sam i zalijevao nakon sto je procvjetalo i jos kasnije. Kod nas (ovi ljudi skojim sam pricao okolo) se kaze da se obilno treba zalit kad baci cvijet i to je to. Dalje se ne zaliva. Ja sam cak ove godine i vise zalivao jer sam tako citao. Sad kad promislim, prosle godine je masu kise bilo, i jedino mi je to jos moguci razlog zasto imam male prinose da nije bilo dovoljno vode ove godine.

Ono sto sam primjetio je da su moje cime (stabljike ove iznad zemlje) ogromne. Ali bas ogromne, po metar u visinu, ili ako padnu se porazmjeste po zemlji. Svima oko sebe kojima gledam su te stabljike nekih 30-40cm u zrak i to jeto. I sad, dolazim do mnogo oprecnih misljenja. Neki su mi rekli da su mi zato mali prinosi jer je sve otislo u cimu. Ali prosle godine sam tamo gdje je bila velika cima imao po 20ak krumpira ispod, a gdje je bila manja cima bilo ih je manje.

Evo ove godine mi se cini da cu vise imate tezinski stabljike nego krumpira :) Za sad sam vadio jaerlu, i cima od nekih metar visine, s valjda 6-7 stabljika bi imala na sebi 1-2 krumpira velicine sake, 3-4 mala brabonjka velicine tresnje i to je to. 70% ovoga sto vadim ove godine sam prosle godine ostavio na polju. Korijen stabljike je isto tako ogroman pa mi nije jasno kako i zasto. Bas je stabljika jaka, korijen jak, debela cima.

Ono sto mene zanima je ima li gdje malo detaljnije objasnjeno kako se tocno krumpir sadi. Sve sto nalazim po netu je "stavite gnojivo u predsadnji" a ne pise sto je predsadnja i tako dalje :) Dosta je sturo sve napisano za nekog tko to nije radio prije. Znaci predgnojenje kad i kako se obavlja, koliko cega stavit.
Kad se posadi, kad se tocno zalijeva? Jer znaci tu se kaze kad baci cvijet i to je to, a nalazim po netu svakakva oprecna misljenja.

Nadalje, kad se tocno vadi krumpir? Ja ako ga ostavim malo dulje u zemlji nakon sto cima osusis pocne gnjijat, tako da moram bas kad cima osusi vadit inace nevalja. Jos sto sam sam testirao je, zemlja je vecinom glinasta, i ph mi se cini da ide na luznato (testirao sam s onim jednostavnim testovima kad se stavi soda ili kvasina u otopinu zemlje). Jos jedno pitanje, dokad kumpir "raste" ? Znaci nakon sto baci cvijet, do susenja stabljike

Ovo sto vadim sad jaerla je jos mlado jer se kozica lako skida. Mislim da je u zemlji nekih 90 dana barem. Jos sam posadio monalisu, lisetu, desire. Od onog sto sam proprckao po zemlji, jedino mi se cini da ce liseta bit dobar urod.

Evo slika kako je to izgledalo od prije nekih mjesec dana. Od tad su jos vise izrasle te cime, korova bas nije nesto posebno naraslo. Ovaj srednji red je malo svijetliji od ostatka jer je on u biti najmanje vode dobijao, ali gore desno (na slici) je jaerla ionako, nju sam dosad vadio.

Nisam procitao sve u threadu, ima 200 stranica, Ako ima odgovora na moja pitanja tu, moze barem neka uputa koje stranice otprilike ,ili od kojih korisnika pa cu potrazit.
hvala :)
 

Prilozi

  • slika.jpg
    slika.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 123

mirna

Novi član
Tu od
13 Srp 2015
Poruka
6
Ja mislim da bi ti bilo pametno napravit analizu tla, mozda necega fali a necega ima previse? A mozda je bolest od prijasnjeg sadjenja ostala u zemlji pa se tu ne smije saditi neko vrijeme. Znam da se nakon nematoda treba dugo tlo cistiti oko 6 godina

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk

Mislin na detaljniju analizu tla..

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko111

Novi član
Tu od
10 Srp 2015
Poruka
2
Ta analiza tla mi je preskupa. Razmsljao sam ali valjda treba 3-4 uzorka, a svaki je po 400-500 kn.
Za nematodu mislim da nije bilo vremena da se razvije. Citao sam neke stvari po netu, i valjda malo duze treba, a i vidi se na gornjem dijelu. Citao sam recimo ovo http://hzpc.hr/images/pcn.ppt gdje se vidi na gornjem dijelu ta nematoda. Meni toga nema.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Kaj več berete krumpira. Mi smo raniju sortu i nije da bi se pohvalil.:icon_e_sad:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Danas sam obišao krumpir nakon ovih par kišnih dana. Nije mi se išlo u blato. Imal sam kaj za vidjeti. More Krumpirovih zlatica.... Toliko ih nisam imal ni u ranijoj fazi, a ovo mi se prvi puta dogodilo da ih ima tako kasno. Šprical sam već dva puta, koliko je dozvoljeno, ali .... što sam drugo mogao nego ponovo pošpricati
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Danas se vadio krumpir kod mene :)
3b8fdf9741862422adc3c4884271ec27.jpg


609b707b05b20a4cfa9e55c38329bff3.jpg


5eafd98bef8b533a2e8f96604629d246.jpg


63e5bb134e54dadd0e7ad8aca8f1ad61.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Jesi ti siguran da su to samo dva grma?
Tu ima po broju gomolja mjesta za najmanje tri.
Sadio si oko prvog travnja - dan - dva gore, dolje.
Imaš simptoma rizoktonije, ali nek te to ne brine previše. I ja sam ih imala u plasteniku.
Siguran sam da je ovo jedan grm :icon_wink:

Eto, sezona završila. Ja prezadovoljan s urodom. da sam tebe slušal moglo je i bolje biti, ali ....
Bilježim se za na godinu za sjeme.





 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Nakon lanjske sezone sve je uspjeh, a ti si po pitanju kalampera nedodirljiva tak da.... ustvari Johabi je taj koji ga je blagoslovil i startne upute dal :icon_wink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vidiš sad, da si ga više posadio, sad bi se obogatil - cijena kuna šezdeset, na proljeće bude sigurno i dvije. :icon_wink:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene krumpir jučer izvađen . Nisam imal vremena biti na polju no količina zadovoljava . Kvaliteta bijelog odlična isproban danas Jo sve peeeeeeeett :icon_kidra::icon_kidra:
 

Najnoviji postovi

Na vrh