• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
A kod mene danas debeli mraz, -7°C.
Vidim da hodaš između jaraka kad stavljaš krumpire u jarke. Mene brat uvjerava da je bolje hodati po jarcima, a duljina stopala je razmak za polaganje krumpira. Po njegovom krumpir, kao i kuruza, treba tvrdu posteljicu i mekani pokrivač.
A nemoguće mi je hodati u jarku.. A pri zagrtanju sam to sve zagladio jer se zemlja dosta prosušila tako da zapravo se nije puno nabila...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Kod nas se isto hoda po (ili bolje receno u) jarcima...pa noga ispred noge...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@Ante23,​

ja isto idem ovak kao ti. Logičnije mi je da krumpir ne dođe na ugaženo. Možda griješim?

@johabica,​

citirala si moj post bez komentara. Znači li to da još jemput pročitam upute s linka (dio gdje piše optimalno vrijeme tretiranja)?
Nekak me kopka da kalij kojeg bi dodal zalijevanjem zemlje ispod (pored) cime ne bi smel nestati za 4-6 tjedni. Kasnije više ne morem primijeniti tu metodu dodavanja kalija.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To ti je veličina dvije moj kuće.
Za ručno odraditi nije baš niti malo.
Ali, možeš ti to u dva dana, tri, pomalo, kak ti paše, jel.
Gle, ja bih to ovako:
uzmem kantu zaljevaču punu vode i zaljevam jedan red onako, da voda dođe na bar dvadeset cm dubine. Izmjerim koliko metara zalijem jednom kantom. Imam 300 dužnih metara, jel, mi je dobra matematika?, pa ako prođem pet metara sa jednom kantom, trebam 60 kanti zaljevači.
Ak je zaljevača 10 litara, trebam 600 litara vode. Eh, sada, u 600 l vode ulijem to što imam, tih litru i pol, i to je to. Ako imaš bačvu za vodu od 200 litara, podjeliš gnojivo u tri djela. Smrt fašizmu, jel....:)
Ja bih to ružom, ali uz biljku sasvim, ne po cijeloj površini reda, i tako da se ne slijeva niz "litice" redova u jarak, nego točno uz stabljike da se voda širi u radijusu 20 cm oko stabljika , radijus zajedno sa stabljikama. I ja bih to ne kada je suha zemlja, nago poslije lagane kišice ili dva dana nakon kišurine ili dan, kužiš zakaj, jel? Da ta obogačena voda sa gnojivom siđe dolje do korjenja fino, lako i raspredi se fino u zoni korjenja.
I sada, bitan je momenat kada to napraviti. Tu bu malecko problem, jer bude cima već velika - to moramo napraviti u vrijeme intenzivnog porasta gomolja - dakle, kada gomolji već budu svi formirani najranije, ili kada su već na trećini veličine ili polovini. Da ne bauljaš po velikoj cimi i ne vidiš što radiš, predlažem trećinu veličine poslje normalne kiše, da gnojivo siđe do 20 - 30 cm i ne ostane gore pri vrhu gdje će već dva - tri dana poslje kiše biti zemlja suha.
Koliko će to pomoći da gomolji porastu veeeliki, ta količina kalija u litri i pol, ne bih znala reći, ali će ga biljke popapati. Ja bih, kad već bauljam sa kantom zaljevačom frknula uz to tekuće i rastopljeno u kanti granulirano, recimo dvije - tri kile na 200 litara vode ili petnaestice ili neštodrugo Jarino - imam u garaži jednu koja se topi ali moram pogledati točno koja je pa ću ti kasnije reći, godine mi sjećanja kradu, jbga.... ostaviš 6 kila kada budeš sadio i pridodaš tekućem.


@johabica,​

citirala si moj post bez komentara. Znači li to da još jemput pročitam upute s linka (dio gdje piše optimalno vrijeme tretiranja)?
Nekak me kopka da kalij kojeg bi dodal zalijevanjem zemlje ispod (pored) cime ne bi smel nestati za 4-6 tjedni. Kasnije više ne morem primijeniti tu metodu dodavanja kalija.

Ih, pisla pa morala otići, evo sam ti sada.....

Kod nas se isto hoda po (ili bolje receno u) jarcima...pa noga ispred noge...

I mi smo tako nekada, dok sam bila mala i velika.
Ali, gle, znam jednog koji nosi cipele be 48. A ja 39. :) :) :)
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,213
Iwanho, ne pratim baš svaki post, al što ti ne bi bilo lakše dat prehranu folijarno bio algenom, možda čak i dva puta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ivanho, ja bih išao sasvim slično johabeti, ali bila bi razlika...
naime, len kakav jesam, ja nebi ni razmišljal o 600 litara vode...nego bi sve obavio s dvadeset (ma i deset) litara vode...
i to neposredno prije dobrog pljuska ili sigurne kiše...
da malo priroda radi umjesto nas... 🤭
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima, posebno @ johabica. :ppozdrav: koja jesve opširno obrazložila.

Moram negdje ponovno pronaći koliko je doziranje tog "Final K" kod fertigacije. Ak se dobro sjećam ide jača koncentracija nego folijarno. Za tu površinu mi za folijarno treba 20 litara vode. Računam da zalijevanjem ne bi potrošil više od 2 kante po redu duljine 50 m (s jedne i druge strane cime). Zato sam mislil zalijevati bez ruže. Dakle, ukupno 6 x 20 = 120 lit. Ako litra i pol sredstva na 120 litara vode nije prejaka koncentracija za fertigaciju, onda je to prihvatljiv način.
Ideja kolege @ DARIJUS da zalijem prije kiše mi se čini ok, nek se priroda pobrine da sredstvo dopre do korijenja.
Nekom bu (vjerojatno opravdano) smiješno kaj raspravljamo o litri i pol sredstva koje ne košta puno, a ionak je upitno kolika bu korist. No, kad ga već imam, nek bu korist najveća moguća, uz najlakšu primjenu. ;)
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Kad je krumpir u redovima onda se gazi izmedju jaraka dakle po vrhu i tako se zagrce...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Na koji način navodnjavate krumpir pkp, koliko vode je potrebno po biljci? Mislio sam ga pustiti do ogrtanja pa onda staviti cijevi..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ivanho, ja bih išao sasvim slično johabeti, ali bila bi razlika...
naime, len kakav jesam, ja nebi ni razmišljal o 600 litara vode...nego bi sve obavio s dvadeset (ma i deset) litara vode...
i to neposredno prije dobrog pljuska ili sigurne kiše...
da malo priroda radi umjesto nas... 🤭


Kaje dečec, stariš pa bi sve omaške, a? :)

Hvala svima, posebno @ johabica. :ppozdrav: koja jesve opširno obrazložila.

Moram negdje ponovno pronaći koliko je doziranje tog "Final K" kod fertigacije. Ak se dobro sjećam ide jača koncentracija nego folijarno. Za tu površinu mi za folijarno treba 20 litara vode. Računam da zalijevanjem ne bi potrošil više od 2 kante po redu duljine 50 m (s jedne i druge strane cime). Zato sam mislil zalijevati bez ruže. Dakle, ukupno 6 x 20 = 120 lit. Ako litra i pol sredstva na 120 litara vode nije prejaka koncentracija za fertigaciju, onda je to prihvatljiv način.
Ideja kolege @ DARIJUS da zalijem prije kiše mi se čini ok, nek se priroda pobrine da sredstvo dopre do korijenja.
Nekom bu (vjerojatno opravdano) smiješno kaj raspravljamo o litri i pol sredstva koje ne košta puno, a ionak je upitno kolika bu korist. No, kad ga već imam, nek bu korist najveća moguća, uz najlakšu primjenu. ;)

Samo ti isprobaj sa jednom kantom koliko metara možeš proći a da ta voda uđe dovoljno u zemlju. I onda kalkuliraj.


Ja se baš ne bih pouzdala u majčicu Prirodu kao što Darijus predlaže iako mi se sviđa, zna biti teška gadura - oblaci jure baš na tebe ko Atila Bič Božji, a onda skrenu taman prije tvoje parcele. Ili vidiš jednog bijelog, paperjastog, a onda u zum momentu navale niski crni i naprave potop. Najbolje je pričekati i vidjeti jel ti majčica ili maćeha, pa joj se prilagoditi :)
Ali do vremena dok ti to budeš odrađivao još će megalitri Mure proteći, možda netko smisli nešto boljeg, bude bolji improvizator od nas Hudinija. :)

Na koji način navodnjavate krumpir pkp, koliko vode je potrebno po biljci? Mislio sam ga pustiti do ogrtanja pa onda staviti cijevi..

Ti to imaš za svoje potrebe ili za prodaju?
Nisam sigurna da je za profi proizvodnju isplativo koristiti kpk.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Ti to imaš za svoje potrebe ili za prodaju?
Nisam sigurna da je za profi proizvodnju isplativo koristiti kpk.
Dio za sebe dio za prodaju, koji je onda najisplativiji nacin navodnjavanja? Kod nas krumpir ima dobru cijenu, prodajem ga po 6 kn/kg kao zreli, a mladi može i po 10 kn/kg.. E sad problem je u Dalmaciji manjak oborina, a ako sam već uložio u sadnju i sve ostalo nemam koristi da mi bude sitan ili ga ne bude ko lani u onoj ekstremnoj suši..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A dobro, tebi je i voda skupa.
Stavi onda kpk odmah nakon sadnje, ako ne bude kiše možeš malo pustiti da nicanje ranije krene.
Redove napravi u obliku trapeza a ne trokuta kako bi cijev stabilno ležala na sredini reda. Kada ogrčeš, malo bude posla - nadići gdje bude baš zagrnuto.
Ja , kada posadimo, prođem svaki red sa grabljicama, vučem ih po vrhu reda, tako se vrh razgrne i red postane trapezast, onda stavljamo kpk. Grabljice mogu biti okrenute naopako, zubi prema gore, lakše je nego da zubi grabljica idu po redu. U jarke ne vrijedi staviti kpk, treba puno više vode, a osim toga donji dio reda bude blato, a gornji ostane suh, pa gomolji mogu gnjiliti. To sam naučila na svojoj grešci - i osjećaš se ko bedak, i lupi te po đepu, pa se i opet osjećaš ko bedak..

Ja sadim u plasteniku i prodajem mladi, ima cijenu, pa mi je ok kpk.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Nisam sigurna da je za profi proizvodnju isplativo koristiti kpk.

Ha, ja baš ne mogu pojmiti da bi itko ozbiljno proizvodio bez toga. To je valjda do kraja. Jasno mi je da imaš tu proizvodnju u malom prstu pa si pričala da postoje vrste koje mogu dobro roditi i bez kapi kiše, no meni je to teško iti zamisliti.

Cijevi se mogu koristiti više od jedne godine. Mada uvijek ima ekipe koja stavi prskalice pa poslije bude plakanja, što zbog plamenjače što zbog truleži.
Kapula je lani tako potpuno stradala, krumpir bi pogotovo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A gle, kpk 3600 metara košta tisuću kuna i to je 6 mila, one od 8 je kolut za tu cijenu 2400 metara, s time da sam ja dobila staru zalihu po toj cijeni jer je nova dobila novu cijenu 1600 kn za kolut. Ne znam - nisam za sada pitala jer mi ne treba i više mi niti neće trebati - jesu li svi digli cijene ili je ovo ćef pojedinca trgovca, no, i na cijenu od tisuću kn za 1 ha treba 4 koluta, dakle, 4000 kuna, jel, kako ono biva, jedan ha redova od 100 metara dužine bilo bi oko 135 redova, jesam li dobro pogodila?
I sada, možeš ti to skupiti i koristiti sljedeće godine, ali to je posao, pogotovo na velikim površinama. Pa ako korov oplete pa ga treba malčirati.....kužiš? 6 mila već i ovak same od sebe cure pa treba spojnicama intevenirati, svačega nečega tu popratno za odraditi i zakmplicirati ima....zato su za krumpir bolji raspršivači, lakša je montaža i demontaža, i dugoročno je rješenje.
U mome kraju ljudi sade po pedesetak ha krumpira, kpk je dodatan trošak i previše posla.

Mudri prije zalijevanja raspršivačima ili topom ili dan nakon - što je bolje - naprave fungicidnu sistemičnu zaštitu. I to košta, ali je lakše i jeftinije.
A gle katastrofe koja se može dgoditi sa velikim ulaganjem na nestabilnom tržištu - a nestabilno je i nesigurno za svakoga tko ne prodaje direktnom kupcu nego posredniku - pričao mi baš jučer muž, razgovarao sa znancem jučer, veli, čovjek je dao 5 šlepera krumpira neki dan po 30 lipa - 30 LIPA, čovječe, 100 tona, da se riješi barem dijela koji u skladištu stoji.
Ja sam navikla izbjeći svaki nepotreban trošak ako mogu. Za paprike i paradajz NPK radimo redove kao za krumpir, otvore se, posijem NPK po otvorenima, zatvore se, pogladim ih grabljama i snizim i raširim u gredicu, pa opet gore posijem NPK, samo manje nego u redove, i potrošim 50% manje nego da sijem po cijeloj površini jer ne sijem tamo gdje su staze i biljke ne rastu. I tako, još nekih caka....špage za vezanje paprika 5 godina iste vise, samo ih dignem i povežem gore za cijevi, mreže za krastavce isto dižem i koristim dok ne počnu same pucati. I tako....ali jednom krišten kpk ne postavljamo opet, previše bude curenja i zajebancije sa spojnicama, muž ih pokupi u vreće, stavimo ih sa vanjske strane ograde i redovito ih si netko pokupi - prije sam stavljala malu tablu "slobodno uzeti", sada u roku par dana samo nestanu, više ljudi niti ne pitaju može li se, navikli valjda već.....
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Ja svake godine pokupim 20ak km cijevi, doduše ispod folije budu pa nema tog čupanja o kojem govoriš ali svejedno bude štete od rovaca i vrana. A bude i kapaljki koje su začepljene, pokušao sam ih odštopati dušičnom kiselinom no bez uspjeha. :(

Rivulis 508, 8 mila, 2300m (20cm između kapaljki) smo prije desetak dana platili nešto malo više od 800kn po roli (zeleni hit). No na te cijene o kojima govoriš ne da se ne isplati sistem staviti, nego ni bilo što drugo.
Zašto je ta cijena? Jel taj krumpir smeće ili šta? Ja još nisam čuo da je netko zadnjih petnaestak godina u mom kraju ga prodavao ispod 2kn, najčešće 3.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma plaćalo se to prije petnaestak godina oko 1350 - 1500 kn, pa kasnije 1150, pa 850, pa se vrtilo oko 1000, a šta im sada bi - ne znam.
Ne znam cijene drugih distributera, nisam provjeravala obzirom da mi je falio jedan kolut za ovu sezonu i nije mi se dalo ići okolo, potrošilo bi se više goriva i vremena nego bi bilo koristi.
Ja uzimam na 10 cm , ispočetka je bia osmica, ali smo brzo prešli na šesticu - i miševi u plolju glođu kada su žedni, u cijevi uvijek ostane nešto vode....

Cijena krumpira 30 lipa?
Sasvim normalan.
Hiperprodukcija i u Međimurju i u Hr. i u Eu. Bila je cijena 50, i mislila sam da niže stvarno ne može, bili su revolti i buna na 70, a sada je čista katastrofa. Nije se prodavalo niti ljeti mladi, niti kroz jesen, sve što je išlo u odnosu na količine je bila mizerija, i sada ljudi paničare - skldišta puna, još tri - četiri mjeseca i stiže krumpir iz ovogodišnje sezone.
Prinosi su ove godine bili fenomenalni, vele naši proizvođači, i više nego natprosječni.

Kod mene se proizvodi 40% svega krumpira u Hrvatskoj.


Nego, što je sa @Gerdom, nema ga, zanima me jel uspio spasiti onaj krumpir u fazi nicanja.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
E sad bas tesko da postavim cijevi na redove koji su tek posađeni jer sam ih zagrnuo i baš mi je sad teško procijeniti gdje su.. Nadao sam se nekoj kišici da oni izniknu kako treba pa da im kasnije stavim cijevi, ako se to ne dogodi onda ću ih prskalicama malo navodniti do zagrtanja, štp se tiče ovoga što goran priča tu se slažem, možda to je skuplje ali ako gledamo probleme koji se javljaju sa bolestima u usjevima koji su navodnjavani raspršivačima a isto tako ako gledamo da kubni metar vode u dalmaciji košta (sa onim ostalim nametima) preko 10 kn onda se jasno više isplati uložiti novac u cijevi za navodnjavanje, mislim kompletno povrće pokriti time ove godine jer sve drugo nema smisla. Zanima me za nekih 500 m cijevi di je najbolje da ih naručim..
 

Najnoviji postovi

Na vrh