Dobro je imati ekološki pristup proizvodnji povrća i držati se pravila, nisam detaljno upoznata sa svim odrednicama i dopuštenim pesticidima koji su u upotrebi. Koliko sam se interesirala, bakar je u fitopatologiji dopušten, za insekticide nisam tražila podatke.
Uništavanje korova ima više metoda - od mehaničke, pa spaljivanjem, prekrivanjem tla....
Poticaji za ekološku su veći od poticaja za konvencionalnu proizvodnju.
Uzgoj za osobne potrebe se sasvim lijepo da tako uzgojiti. Ako i bude oštećenih plodova, što smeta za doma - odreže se, oguli se.... Za profesionalnu proizvodnju - pretpostavljam - treba višečlana obitelj, a certificiranu i obim proizvodnje koji pokriva dodatne troškove praćenja, certificiranaj i nadzora.
Osobno nisam o takvoj proizvodnji razmišljala, dvoje nas je za rad i prodaju istovremeno, i mislim da nam fizički ne bi išlo.
Ali ću zato jednoga dana - kada plastenike zatvorim i budem imala kućni povrtnjak - pokušati svim mogućim metodama za koje saznam uzgajati bez pesticida na okućnici.
Iako, koliko čujem kupce presadnica, mnogi odustaju od npr. sađenja kupusnjača na okućnici jer navale bijele mušice i nikako ih se riješiti. Ili na cvijeću, pa pređu na povrće u vrtu, i tako, svega nečega. Pa uši......pa savjet sa mlijekom, šećerom - to sa šećerom sam se nasolila jedne godine - rekli mi da stavim u vodu sa Vertimekom, jer šećer izmami tripse jer ga vole, pa je veća efikasnost suzbijanja - pa ja jesam. I pokrepali svi tripsi. A onda se fino razvile gljive čađavice, pa smo tukli bakrom dva puta nakon koječeg prije bakra dok ih nismo suzbili - za bakar sam za čađavice saznla dok sam od muke zbog čađvica već osijedila.
Inače, mlijeko - kalcij, njegov ph lijepo štiti od fitoftore, ali poslije svake kiše odmah, i sa donje strane lista koja je okrenuta prema tlu.
Šteta ako opet ne bude Poljoprivrednog sajma ovog mjeseca - tamo se dalo pogledati raznih ekoloških pripravaka za zaštitu bilja i informirati se o djelotvornosti i načinu i učestalosti primjene. I cijeni.