• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam kak to ide u plasteniku, ipak si ti tu tata-mata, ali možda nije loše pogledati dugoročnu prognozu. Svaki dan bi trebal biti topliji, a kakvo tek zatopljenje slijedi za vikend i iza njega. Valjda sam pogodil lokaciju na linku dosta blizu tebe.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zato i baš, gledala sam i zaključila da je bolje pričekati jedan dan. U plasteniku se zemlja ugrije kada je sunčano, ali razlika na površini, pa na dva cm dubine, pa na deset i niže može biti 7 - 10 stupnjeva. Zato ja uvijek skidam agril kada procjenim da je noćna temperatura dovoljno visoka da se kroz noć tlo previše ne rashladi, jer taj agril ne propušta temperaturu prema gore, ali je ne propušta niti prema dolje u tolikoj mjeri koliko zemlja upija sunčevu toplinu bez da je pokrivena.
Male cake koje učiš s vremenom.....i ponekada i ne naučiš ili se zaboraviš pa delaš bedastoće....zbog kojih mi pet kontejnera salate nije niklo, tek tu i tamo pokoja, a pet je niklo skoro sto posto. Došlo sunce, temperatura skočila na 28 - 30, ja sam sjedila u kući, i ovo što sam zaboravila pokriti plahtom je mrtvo.
Upravo sam posijala drugu - i pogodi - sam pokrila plahtom dok ne počne nicanje, i još stavila u kut u koji sunčeve zrake ne dopiru još uvijek.
Ne razmišljaš dok te ne opali, a mi senilci dok nas kiks ne podsjeti da znamo i drugačije. :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nema ti takvih bedaka više koji oče raditi. :)

Ma, bio je jedan poluozbiljan kupac, nešto smo se dogovarali, spustili smo cijenu na sam rub, on je tražio još 5 tk niže, mi nismo rekli ni da niti ne, tako smo se razišli, mi čekali da se javi obzirom da se znamo.....znaš kako to ide - ne možeš kupca vući za rukav, već smo doživjeli to da spustiš cijenu na traženu, pa nakon toga dođe ucjena od strane kupca na još niže.
To onda mene strašno revoltira i u stanju sam baciti na smeće ma kolka vrijednost bila nego da na takav način poslujem.
I tako je sezona prodaje prošla, ja vidjela da treba planirati novu proizvodnju i nabavljati sjeme, pa nabavila, posijala - i tu smo - u novoj proizvodnoj godini.

A već sam bila dogovorila sa susjedom - zapravo sam ga obavjestila o potencijalnoj prodaji i potrebi da se napravi ograda nakon skidanja plastenika obzirom da je sada nema, a to je njegova obveza na toj strani po običajnom pravu, pa rekoh, ako on neće ili ne može, budemo mi, ačli čovjek rekao da će on to srediti, ja objasnila da će to biti u jedanaestom mjesecu, i evo plastenici ostali pa ograde ne treba.

Prava storija, jel? :)

Ako hoćeš kupiti - tu smo uvijek za dogovor i prije kraja sezone.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Viš da sam imal praf kad sam napisal da si ti tata-mata za plasteničku proizvodnju. Ja bih sigurno pustil da se bolj zagrije, a nije mi palo na pamet da se u ovo vrijeme more i preveč.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Narednih dana sam mislio posaditi poluautomatskom sadilicom krumpir, dosad nisam s njom radio. Danas sam isfrezao zemlju, poprilično je vlažna.
Zanima me jel za te sadilice što zagrću tanjurima treba biti skroz suha zemlja ili ne smeta ako je vlažna?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zemlja treba biti normalno vlažna - ako je bila dobra za frezanje, onda bude dobra i za tanjure.
Ne brini, sve bu dobro. Pa nećeš po blatu saditi. Ja nisam nikada radila a da bi me se zemlja nabirala sa unutarnje strane tanjura.
Znalo se dogoditi da je počela kiša, a imali smo pedestet metara do kraja , i to se odradilo bez problema.
No, problem mokre - blatno mokre zemlje je da napraviš više štete nego koristi - kada se posuši jako mokro - mi velimo radiš tjestasto, ono da se zemlja redova sjaji iza tebe - kada se to posuši i zasuši, to ti je ko zabetonirano tvrdo.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Hvala Johabice, ostaviti ću je dva dana da je malo sunce "obiđe", pa ću pokušati u subotu kobogda.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Narednih dana sam mislio posaditi poluautomatskom sadilicom krumpir, dosad nisam s njom radio. Danas sam isfrezao zemlju, poprilično je vlažna.
Zanima me jel za te sadilice što zagrću tanjurima treba biti skroz suha zemlja ili ne smeta ako je vlažna?
Koju sortu sadite?
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Odrađeno i 600 kg arizone danas, odmah poslije sadnje polio stomp aqua, a prije sadnje bacio force za crva. Sljedeći tjedan ću navući agril i na ovo danas sađeno. Javlja lijepo vrijeme u narednom periodu.

Jaohabice jedno pitanje za tebe budući da imaš puno iskustva, kako ti se pokazalo prskanje vodom po agrilu u zaštiti od leda? Imam sve pokriveno agrilom i prskalicama pa sam mislio u slučaju leda ići vodom po agrilu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@Gerd1987,
kaj nije arizona kasnija sorta. Pretpostavljam da postižeš višu cijenu ako ranije dozori. Koliko ima smisla saditi ovak rano, uz opasnost od mraza, kad postoje sorte kraće vegetacije?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh Gerd, ja ti to ne mogu reći.
Ja sam spomenula smrznuti agril kao zaštitu od smrzavanja zemlje ispod njega. I to se može postići u nekakvim idealnijim uvjetima - da to nije neki ekstremni minus recimo - u tom slučaju led i zaleđeni agril djeluje kao izolator i možda će se smrznuti ili samo namrznuti gornji sloj zemlje - centimetar recimo, a ispod ostane u plusu.
No, ako su klice na vrhu, u zoni zaleđenosti, ili ako tlo ne bi bilo zaleđeno a klice su u dodiru sa zaleđenim agrilom, vjerujem da bi se vrhovi klica smrzli.
Teoretski, da prskalice rade cijelo vrijeme minusa, voda bi trebala spriječiti smrzavanje i agrila i tla ispod njega - i izniklih biljaka, jer je temperatura vode viša od temperature zraka.
Nisam nikada probala, samo razmišljam u kontekstu parametara u datom momentu.
Iskustvo je, inače, ko što je Darijus negdje spomenuo - ako je veliki minus i klice su pri vrhu ili na cm - dva, smrznuti će i biti će možda i nepopravljive štete. No, ako su biljke visoke već oko pet cm, smrznu li, ispod agrila će se brzo oporaviti i nastaviti sa rastom. Najgori je trenutak rađanja - netom ispod zemlje, i u nicanju . A i kada su već veome velike.
A i tu imaš niz varijacija mogućnosti, ovisno o okolnostima.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
@johabica
Nema druge nego tući vodom kad iznikne i kad se izreda.

@iwanho
Posadio sam dvije sorte kraće vegetacije, dok njih riješim stići će i Arizona, puno je rodnija od sorti kraće vegetacije pa je pokušavam agrilom izvesti prije zbog boljih prinosa, a vidio sam kod drugih da puno bolje reagira na led os ovih sorti kraće vegetacije.
Inače je sadnja Ljubuškog ranog krumpira u punom jeku, lijepo je vrijeme i za 10ak dana će biti sve posađeno, cca 250 hektara.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jučer sam pustila drugi puta vodu na krumpir od kako smo ga posadili, i bilo je naznaka prije par dana da će nicanje skoro, a danas nekih tridesetak posto izvirilo.
Sutra i prekosutra bi to trebalo biti to, eventualno , zapravo uvijek neka nejačad zaostanu i po par dana nakon svih ostalih, ali, ko što sam i očekvala nakon što sam skužila da od plana br.I neće biti ništa, nicnje će biti po planu br. II.
Plan br. I je bio oko dvadesetoga završno tuto kompleto, niknuto sve, no oni minusi su zeznuli pa se neplanirano razvuklo. Govorila je moja pokojna baka uvijek - čovjek snuje, Bog - viša sila - određuje, pa ne dramim, tako je kako je, dobro je. Moglo je i biti - gore. :)
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Dobro si ti to johabice. Vidim moji susjedi koji sade u plastenicima dižu jedan sloj agrila na metar visinu, prave nekakve konstrukcije, zatežu žicu kao na lozi pa na to stave agril plus drugi sloj na zemlji na njima i zbilja na -5 mu ništa ne bude. Neki su sadili 15.1. i imaju već poprilično visok krumpir. Danas kod mene bilo 26 stupnjeva a jutros -1, strašne amplitude, još malo pa će ona prva tura iznicati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh