• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Ja sam svega probao sad ide u poticaj 1 tona memphisa za probu a možda i esme kupit da probam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
marabel i belarosa...dobar za papat... 🤭

Ma da.

Vidi se da majstor zna znanje.
Da mi je samo znati od koga ga je pokupio......

A iskustvo veli da za - pogotovo Marabel - možeš ma placu dobiti kunu više po kili.
Naravno, ak konkurenciji ne razglasiš kaj ti prodaješ ( kopiranti kopiraju brže neg kopir aparat :) ), a kupcima naglasiš da imaš nekaj posebnog, onak, daj uvo, imam neštovažno da ti šapnem, psssstttt......:)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vratila se naša Johabica:)

Opa braco, pa neki mi se i vesele!
Tnx, tnx. :)

I da velim, ja sam krumpir posadila prekjučer.
U plasteniku.
I sada drhturim, evo vele da će biti niske temperature.
U utorak ga oblačim, navlačiti ću agril, ali tko zna kako će se ovaj sport završiti - može proći ok, a može se javiti i rizoktonija.
Srećom pa je muž vruć od posla pio hladnu vodu pa zaradio kikavost i malecko kašljucanja, pa nismo još stavili kpk i pustili vodu. Mala prednost. Hehe......
Inače, prošle godina su nam se smrzli - po prvi puta - bočni redovi - sa svake strane jedan - cima je bila već iznad koljena, pokrito jednim slojem agrila.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Opa braco, pa neki mi se i vesele!
Tnx, tnx. :)

I da velim, ja sam krumpir posadila prekjučer.
U plasteniku.
I sada drhturim, evo vele da će biti niske temperature.
U utorak ga oblačim, navlačiti ću agril, ali tko zna kako će se ovaj sport završiti - može proći ok, a može se javiti i rizoktonija.
Srećom pa je muž vruć od posla pio hladnu vodu pa zaradio kikavost i malecko kašljucanja, pa nismo još stavili kpk i pustili vodu. Mala prednost. Hehe......
Inače, prošle godina su nam se smrzli - po prvi puta - bočni redovi - sa svake strane jedan - cima je bila već iznad koljena, pokrito jednim slojem agrila.
Slični problemi kod mene. Jučer posađeno oko 4000m2 na polju, Ljubuški. Javlja led, pokušati ću prije leda navući dva sloja agrila, a kiša pada, biti će puna zemlja vlage...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
O, pa to će uskoro u berbu. :)

Moji plastenici izdrže isto -5, ali ako minus počne rano s večeri ne pomaže niti dupla folija, izmrzava bez grijanja ako nije pokrito.

Gledala sam prognozu za kraj tjedna danas, predviđaju se i dnevne temperature u minusu, bude li guste naoblake bude čupavo. Bude li sreće pa se pojavi koja zraka sunca iskoristiti ću priliku da pokrijem ugrijano tlo, ako ne, pokrivati ću kakvo bude.
Ja imam redove ko vanjske bez malč folije, vidjeti ćemo kako će ispasti, u plastenicima mi još nikada zemlja nije smrzla iako je voda u kantama znala imati tanku ledenu koricu preko zime.

Slični problemi kod mene. Jučer posađeno oko 4000m2 na polju, Ljubuški. Javlja led, pokušati ću prije leda navući dva sloja agrila, a kiša pada, biti će puna zemlja vlage...
Ti nećeš mirno spavati ovih dana. Mokra zemlja je problem ako minusi budu veći, lakše mrzne.
Bilo bi fino da kiša ili snijeg smoče agril i on fino smrzne i ponaša se kao izolator.
Nadam se da će se poklopiti idealna kombinacija i omogući zaštitu od zamrzavanja tla.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ti nećeš mirno spavati ovih dana. Mokra zemlja je problem ako minusi budu veći, lakše mrzne.
Bilo bi fino da kiša ili snijeg smoče agril i on fino smrzne i ponaša se kao izolator.
Nadam se da će se poklopiti idealna kombinacija i omogući zaštitu od zamrzavanja tla.
Ako pomaže, umjetna kiša nebi trebala biti problem. ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sjećam se godina kad je krumpir vani skviknuo u petom mjesecu, bilo je godina kad se sadio ispočtka...
čak je manji problem ako mu oprlji cimu, nego ako ga uhvati prevelika vlaga i hladnoća dok nije iznikao...🥶
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ih, danas je 09., inače uobičajeno sadimo većinom od 12. - 14 - 15.
Gledala sam dugoročnu prognozu početkom mjeseca i govorila je da će biti upravo ovakve temerature u ovo vrijeme, i da će se održati do kraja veljače, a niti početak ožujka neće biti drugačiji.
Vidjeti ćemo.
Imam još nešto sjemena rezerve, ako bude potrebno. :)
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Veliku većinu sam uspio nekako između kapi pokriti duplim agrilom od 22grama. Idućih dana javlja dnevne temperature 2-5, a noćne i do -7, nisam ga uspio duboko zavaliti jer je bila dosta mokra zemlja kad sam sadio. Odradio sam što sam mogao.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mi smo danas razvukli kpk i pokrili sađeno u plasteniku, gledala sam što se u zemlji događa, klice su pustile korijenje jedno dva centimetara veličine i još nisu krenule prema vrhu. Zemlja je polusuha, taman potiče stvaranje korjenja pomalo. Vodu ne mislim puštati sve dok se ne povuku visoki noćni minusi i dnevno oblačno nebo ne postane sunčano, ili barem jedno od toga.
Kako sada prognoze stoje, izgledno je da ću se načekati takvih uvjeta, navodno će cijela veljača biti iznadprosječno hladna.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Čekamo da nam se jave Goran i Gerd i reknu kako su im krumpiri podnjeli smrznute dane.

Ja sam svoj jučer pogledala, sve je ok, klice su lijepo ukorijenjene, okrenute su prema gore i čekaju vlagu i toplinu. Moram priznati da sam bila pomalo skeptična, imali smo desetke ispod nule par dana ujutro, a i preko dana je bilo smrznuto.
Danas ću prvi puta pustiti vodu, a agril ću skinuti sutra.
Da je bilo sve normalno, sada bi to već bilo počelo nicati.
Danas ćemo posaditi još tri reda u drugome plasteniku, imam viška prostora obzirom na organizaciju proizvodnje i viška sjemena, pa ćemo to danas završiti.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Nije kod mene bilo najavljenih minusa, ispod -5° nije sigurno, praktički je svaki dan i noć puhalo pa valjda zato. Stavio sam dupli 30gramski agril tako da problema nije bilo.
Skinit ću ih sutra da ne ode previše u visinu, navodno slijedi zatopljenje...
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Kod mene nije padala temperatura ispod -4, spasila me bura. Pod duplih 23 gramskim agrilom izgleda jako dobro, pušta žilu i vidi se da napreduje. Imam jedan mali dio koji nije pokriven agrilom i rekao bi da mu nije led naštetio ali stoji kako je posađen.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bravo dečki, baš mi je drago.
Radimo mi previše a da bi nam bilo svejedno hoće li se trud uništiti ili neće.
Svako dobro, i glave gore - mi smo borci i entuzijasti, i ništa nas neće spriječiti da postignemo sve što želimo.
Iako, počesto nam treba i mrva sreće. .)
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Hvala johabice na lijepim riječima, duga je borba do vađenja. Kao što si li rekla samo entuzijasti i zaljubljenici ovo mogu raditi. Evo javlja nam lijep naredni period, uspjeti će se posaditi još po ovom vremenu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da, mi poljoprivrednici smo posebna sorta. :)

Imam izmjenu plana - devet je sati a sunce još nije provirilo.
Sada kalkuliram - je da je muž pripremio zemlju neki dan, ali to je sada hladna zemljica, i sada, ako je pokopim još sa slogovima, nagrnemo na od proteklih minusa rashlađeno tlo posteljicu visinom slogova visokih petnaestak i više centimetara, koliko će trebati da se posteljica ugrije kroz visinu i debljinu slogova.......
I dogovorismo se moja bolja polovica (kako sam velikodušna, muško karakteriziram kao bolje od ženskog, hehe...) da odgađamo sadnju za sutra - za sutra se prikazuje sunce u mome kraju - tamo popodne dok se zemlja ugrije napraviti ćemo ta tri reda, ionako nam se nikamo ne žuri sa sadnjom, temperatura tla će biti puno viša, i taj dan kasnije sadnje zapravo će dati bar dva dana ranijeg nicanja ako gomolji dođu u toplu zemljicu.
Barem mislim da će tako biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh