• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
usko povezana tema sa krumpirima... nažalost, kad se uzme u obzir šira slika, šteta od leda i mraza pada u zaborav.. naime, vl.obrta Agrožumberak, g. Rajko Šimrak koji se bavio uzgojem sadnog krumpira (bio je i više puta na HRT-u i održavao razna predavanja o specifičnosti žumberačkog gorja i sadnji krumpira na tom području) poginuo je jučer... eto, možda ga je netko poznavao ili kupovao sadni materijal od njega pa dijelim ovdje informaciju...

iskreno se nadam da će netko nastaviti njegov posao... prije mjesec dana imao sam priliku osobno ga upoznati i vidjeti pogone i bio sam impresioniran viđenim.....

ekipa, samo nek smo zdravi, lako ćemo dogodine sadit krumpire! 😔
pozdrav svima!

ps- ako admin smatra neprikladnim, nek slobodno obriše objavu
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam ga poznavala ali poštovanje čovjeku koji se bavio sjemenarstvom u Hrvatskoj koje su svi napustili.


Što se mraza tiče, još ova noć i do utorka smo mirni. :)
Veli dugoročna da u utorak i srijedu opet padamo na jutarnju oko nule ili jedan, a to onda može biti i minus.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Malo sam testirao, znači neki dan kada su mi smrzli krumpiri izašao je jedan koji je zakasnio i nije ga dohvatio mraz.. Njega sam zatrpao zemljom i već 3 jutra za redom bilo je poprilično mraza a njemu ništa, dakle samo sam svaki dan nagrnuo malo zemlje..naravno to se ne moze kada je krumpir već veliki ali za male se čini da pomaže bolje nego agrotekstil.. Mislim nije idealno zakopavat ga stalno ali bolje i to nego da smrzne..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpir se odlično oporavi od mraza. Jedino mi je žal vas koji prodajete mladi jer taj koji je zmrzel kasni, a onda više cijena nije tak povoljna za prodaju.
Evo kak je kod mene bilo 26. travnja 2016.


Ovak je izgledal 10.06.2016. Urod je bil odličan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Krumpir se odlično oporavi od mraza. Jedino mi je žal vas koji prodajete mladi jer taj koji je zmrzel kasni, a onda više cijena nije tak povoljna za prodaju.
Evo kak je kod mene bilo 26. travnja 2016.


Ovak je izgledal 10.06.2016. Urod je bil odličan.

Problem je i u kojoj fazi rasta je krumpir izmrznuo. Ponekada se to mora zaorati jer dalje ne raste, pogotovo ako izmrzne ispod zemlje, onda je gotovo.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Lani je @Gerd1987 stavio fotografije gdje mu je odnio led u fazi kad je bilo zameta veličine jaja, zar ne?
Jutros je kod nas bilo oko -5, nadam se da ga je ovaj put uspio sačuvati.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Lani je @Gerd1987 stavio fotografije gdje mu je odnio led u fazi kad je bilo zameta veličine jaja, zar ne?
Jutros je kod nas bilo oko -5, nadam se da ga je ovaj put uspio sačuvati.
Pozdrav svima, dobro se sjećaš @goran1985 , prošle godine sam oko prilike u ovo vrijeme imao izmrzavanje u fazi kad su gomolji bili veličine jajeta. Na kraju mogu reći da je urod podbacio za cca 70%. Tu sam naučio lekcije o krumpirima, zaštiti od izmrzavanja i kako dalje postupati. Agril nije dobra zaštita od mraza ako leži na krumpiru, jedino ako ga se uspije odignuti na nekakve konstrukcije visine 80ak cm onda super štiti. Ali to opet može samo gdje nije vjetrovito jer zna ga vjetar pokidati. Puno više stradaju krumpiri na kojima leži agril nego nepokriveni, pogotovo kad je suha zemlja. Međutim agril je jako dobar ako želite ranije nicanje i brži rast u početnoj fazi vegetacije. Kod mene su pod agrilom 15 dana prije nikli krumpiri nego gdje nisu bili pokriveni. Neko jutro na -1.5 bez agrila nije izmrzno u susjeda u drugog pod agrilom izmrzno, budući da se stvorila velika rosa i čovjek ima veliku štetu. Najbolje se kod nas u zaštiti od leda pokazalo orošavanje prskalicama.
Protekle 4 noći su kod mene u minusu i to oko ponoć se već spusti i ide do -5 pred sami izlazak sunca kad je i najhladnije. Prskam 7000m2 i uspio sam dosad sve spasiti.
 

Prilozi

  • 20210408_062052.jpg
    20210408_062052.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 28
  • 20210408_062104.jpg
    20210408_062104.jpg
    90.2 KB · Pregleda: 28
  • 20210408_173313.jpg
    20210408_173313.jpg
    98.7 KB · Pregleda: 28

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Na kom principu radi to prskanje vidim krumpir je prakticki zaleđen? Vidim da svi to rade vidim slike voćaka i pitam se kako to spašava sta ga to ne unisti kad se zaledi? Kakav je postupak i princip rada ako mozes da mi objasnis, stvarno me zanima?
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Evo staviti ću ti link gdje je objašnjeno na primjeru voćki.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
Pojednostavljeno led stvara temperaturnu barijeru... Led je tmp. 0 ili - 1°, a zrak zna biti kak smo vidli i do - 10°
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ja to nikad nebum probavil, jer kad vidiš kilometar debel led ispod njega se i dalje smrzava... 🤭
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Znam da...al eto ako radi...ja to ne trebam ali gledam po fejsu sve vise slika zastite vocnjaka na taj nacin
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Pozdrav svima, dobro se sjećaš @goran1985 , prošle godine sam oko prilike u ovo vrijeme imao izmrzavanje u fazi kad su gomolji bili veličine jajeta. Na kraju mogu reći da je urod podbacio za cca 70%. Tu sam naučio lekcije o krumpirima, zaštiti od izmrzavanja i kako dalje postupati. Agril nije dobra zaštita od mraza ako leži na krumpiru, jedino ako ga se uspije odignuti na nekakve konstrukcije visine 80ak cm onda super štiti. Ali to opet može samo gdje nije vjetrovito jer zna ga vjetar pokidati. Puno više stradaju krumpiri na kojima leži agril nego nepokriveni, pogotovo kad je suha zemlja. Međutim agril je jako dobar ako želite ranije nicanje i brži rast u početnoj fazi vegetacije. Kod mene su pod agrilom 15 dana prije nikli krumpiri nego gdje nisu bili pokriveni. Neko jutro na -1.5 bez agrila nije izmrzno u susjeda u drugog pod agrilom izmrzno, budući da se stvorila velika rosa i čovjek ima veliku štetu. Najbolje se kod nas u zaštiti od leda pokazalo orošavanje prskalicama.
Protekle 4 noći su kod mene u minusu i to oko ponoć se već spusti i ide do -5 pred sami izlazak sunca kad je i najhladnije. Prskam 7000m2 i uspio sam dosad sve spasiti.
Ovo je dosta zanimljiv izvještaj vezan za agril! Puno hvala na informacijama koje su vezane za agril.. Meni se to dpgodilo i da, sve se poklapa!
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Hoces rec da se sav “mladi” krumpir vadi na ruke? Ovakva polja, i tako velike kolicine? U danasnje vrijeme? Tesko mi je povjerovat u to🤔
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
a onda idu sa usisivačima... 🤭

nemam pojma, ali ako je mladi i cjena bar 50 centi po kili vjerojatno se isplati platit vojsku da ga pokupi...
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Mladi krumpir se mora ručno kupiti nakon izoravanja plugom, tako je kod nas u Hercegovini, budući da tržiste ne želi istučen i oguljen krumpir ovim konvencionalnim vadilicama, a mladi se tako vadi do početkom lipnja.mi
Da se vratim još jednom na mraz, samo agrotekstil odignut na cca 80 do 100cm ili orošavanje pruža potpunu zaštitu.
Kod nas se kaže ako nisi do sv. Ante povadio sve i prodao nema ni para. Stoga se radi mladi krumpir, kasnije cijene od 15 do 25 euro centi nisu isplative za ovaj način uzgoja koji mi radimo.
Nadam se da smo završili s mrazom, iako mi se čini da su četvrtak i petak potencijalno ponovo kritični.
U prilogu stavljam slike sa dvije nijve.
 

Prilozi

  • 20210411_152608.jpg
    20210411_152608.jpg
    117.4 KB · Pregleda: 35
  • 20210410_192451.jpg
    20210410_192451.jpg
    104.4 KB · Pregleda: 36
  • 20210410_192845.jpg
    20210410_192845.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 36
Na vrh