• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Sve mi suze idu dok gledam vaseg kako raste i samo sto ne cvijeta a mog led dotuko, e sad pitanje za vas iskusne "krumpirase" s cime bi ja nega mogo pospricati ili prihraniti preko lista da mi se obnovi, prije leda sam ga nagrno i onda je dobio umjetnjaka malo za prihranu, sad mi ga je zao ovak ostavit a nikad mi ga do sada nije potuko tak rano pa ne znam s cim bi mu "pomogo" da se obnovi . Lijep pozdrav i hvala unaprijed

Obavezno poprskat protiv bolesti (acrobat...)plus neki biostimulator(drin...)plus na 100 l vode 1kg ure-e(rastopiti ureu u vodi)
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Obavezno poprskat protiv bolesti (acrobat...)plus neki biostimulator(drin...)plus na 100 l vode 1kg ure-e(rastopiti ureu u vodi)

Bas sam danas vidio Acrobat mz wg na telki u reklami, hvala ti na savijetu nego da te priupitam posto imam mali krumpir koji tek ide van do ovog sto mi je tuca potukla, a moram ga spricat protiv zlatica jer su na mladi krenule , dali je najbolje u dva turnusa to spricati najprije protiv zlatica, pa dan poslije sa acrobatom i drinom ili... Hvala puno jos jednom
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
imam agrofilovo gnojivo kaliji nitrat,,,i koristio bi ga folijarno za krumpir on je sad u cvatu i neznam koji da omjer idem i koliku kolicinu po hektaru?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
imam agrofilovo gnojivo kaliji nitrat,,,i koristio bi ga folijarno za krumpir on je sad u cvatu i neznam koji da omjer idem i koliku kolicinu po hektaru?
Koje točno gnojivo je u pitanju; Nitrocal L je tekući kalcij-nitrat za folijarnu primjenu.
Generalno, što se tiče baznih gnojiva (kalcij-nitrat), ako se primjenjuju folijarno univerzalna koncentracija je 1 gram/1 litru vode, s time ako se ide na početku vegetacije, onda je doza znatno manja; oko 0,5 grama/litru.
:D

p.s. Zašto sada ideš folijarno sa kalcij-nitratom?:scratch
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zbog naše preporuke jer se pokazalo dobro u našemu kraju u fazi naljevanja gomolja kao interventna(pomoćna) mjera.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zbog naše preporuke jer se pokazalo dobro u našemu kraju u fazi naljevanja gomolja kao interventna(pomoćna) mjera.
Ak' štefica tak' kaže onda :prayer:.
Međutim, samo ako to potvrđuje iz vlastitog iskustva.
Ono što je sigurno (bar kod nas koji se bavimo fiziologijom biljaka, za razliku od trgovaca) je da kalcij u ovoj priči ne igra gotovo nikakvu ulogu. Kalcij se bazipetalno ne kreće (iz lista prema korijenu, pa stoga ne utječe na procese rasta gomolja), a i u gomolju se nalazi gotovo 2x veća količina magnezija i sumpora, pa bi ova dva elementa bila važnija. Priča sa nitratima je pak drugačija; biljci svakako treba dušika, pa je i dodavanje preko lista korisno. Ako se već ide folijarno, onda bi bilo bolje Mg-nitrat, Mg-sulfat, amonij-nitrat, amonij-sulfat ili slično. Priča sa kalcijem bi bila korisna jedino da se primjenjuje Ca-helat, ali u HRV ga nema za kupiti i bilo bi preskupo za krumpir. :rolleyess:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ak' štefica tak' kaže onda :prayer:.
Međutim, samo ako to potvrđuje iz vlastitog iskustva.
Ono što je sigurno (bar kod nas koji se bavimo fiziologijom biljaka, za razliku od trgovaca) je da kalcij u ovoj priči ne igra gotovo nikakvu ulogu. Kalcij se bazipetalno ne kreće (iz lista prema korijenu, pa stoga ne utječe na procese rasta gomolja), a i u gomolju se nalazi gotovo 2x veća količina magnezija i sumpora, pa bi ova dva elementa bila važnija. Priča sa nitratima je pak drugačija; biljci svakako treba dušika, pa je i dodavanje preko lista korisno. Ako se već ide folijarno, onda bi bilo bolje Mg-nitrat, Mg-sulfat, amonij-nitrat, amonij-sulfat ili slično. Priča sa kalcijem bi bila korisna jedino da se primjenjuje Ca-helat, ali u HRV ga nema za kupiti i bilo bi preskupo za krumpir. :rolleyess:

Nisam Štefica nego S....,:rolleyess: a kada sam imala dvadeset i četiri godine zagrebačka gospoda su me zvala-kumica,pa tvoje Štefica još i može proći, a čini mi se da je došlo do greške u čitanju,jer sam napisala-kalij-nitrat,što bi trebalp stvari postaviti malo drugačije,ali ako ti misliš(čovjek od struke)da to nije tako cijeniti ću tvoje mišljenje,ali ću biti malo sumnjičava...:prayer:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...a čini mi se da je došlo do greške u čitanju,jer sam napisala-kalij-nitrat...
Imaš praf. :axe:. Ako je u pitanju kalij-nitrat onda je to to; svakako koristi za porast gomolja i nakupljanja suhe tvari. :D

Ovo je ispalo kao vic o Muji i Hasi i kavi i kafi....
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
evo ja izvadija i proda skoro pola svog krumpira, naša sam par cima kad sam ih opružija bile su mi do ramena (cca 160cm), a kako su mi cime i inače bujne, a krumpir zbog manjka prostora gusto sađen moram prije vađenja sa plugom trimerom pokosit cime jer mi ih inače motokultivator splete oko kola i pluga
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
friki največa zemlja je dužine 280 metara inače nije to sav krumpir imam ga na 14 parcela ..zasad izgleda dobro
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
ma ja sam gleda danas velicine limuna najvise,,,,adora jako loša bar kod mene (dalmacija) sadnja bila 1.3

Kod mene Adora odlična prvo vađenje prošla subota za tržnicu cijena 10 kn nije baš neka prodaja skupo ljudima danas izvadio za sutra izvagao par krupnijih težina 200-270 gr kao što sam pisao sađen 27.03. pokriven agrilom .
Pozdrav!
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Kod mene Adora odlična prvo vađenje prošla subota za tržnicu cijena 10 kn nije baš neka prodaja skupo ljudima danas izvadio za sutra izvagao par krupnijih težina 200-270 gr kao što sam pisao sađen 27.03. pokriven agrilom .
Pozdrav!
a nemam pojma sto je kod mene problem,,,,imali su gnojidbu savrsenu,,,da sam sadio recimo cjeli hektar izasao bi me repromaterijal i sađenje oko 35 000kn
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo malo mojeg krumpira slikano prije tjedan i pol....


Eh, da je meni takvo polje krumpira; odma' bi čipsaru otvorio :mrgreen:

p.s Danas ponovio drugo prskanje sa Melody-om (jedino nisam primjetio da sam na kraju sa Daconilom :x, pa je onda bio samo Melody). Kako vađenje planiram za kraj lipnja vjerovatno ide još jednom Melody i zadnje sa Cuprablau Z (bakar za kraj :mrgreen:)). Naravno ovisi i o kiši. I slijedeći tjedan cink i mg-sulfat i to je to. A zlatice? Za sada ništa, samo ako se pojave (Mospilan).
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
bobo brate nemoj zamiriti al ti taj kumpir ides!! zasto ga onda šopaš toliko s kemijom,,,mislim malo sedmice i stajskog i vrhunski i zdravi kumpir ce biti
 

Najnoviji postovi

Na vrh