• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nekoja sredstva imaju rok trajanja i dvije i više godina,pa zbog lošeg skladištenja istih(zimi sredstvo promrzne)...a trgovac proda,dolazi do neučinkovitosti.
Dobro sredstvo protiv zlatica u krumpiru je confidor,uz pravilnu dozu drži čak i do 30 dana
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
actara je dobra.......confidor je vjerojatno i bolji, al mislim da je i otrovniji.....karenca je 42 dana, to je dosta dugo, dok kod actare je 14 dana

prestige fs 290 je najbolji, i to je zakon za veću količinu, samo se nebi trebao onda vaditi kao mladi krumpir, ima karencu 42 dana, al prođe 3 puta duže do vađenja.......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
actara je dobra.......confidor je vjerojatno i bolji, al mislim da je i otrovniji.....karenca je 42 dana, to je dosta dugo, dok kod actare je 14 dana

prestige fs 290 je najbolji, i to je zakon za veću količinu, samo se nebi trebao onda vaditi kao mladi krumpir, ima karencu 42 dana, al prođe 3 puta duže do vađenja.......
Kada smo već kod karence, Mospilan ima karencu svega 7 dana8)
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kada smo već kod karence, Mospilan ima karencu svega 7 dana8)[/QUO

Da i ja ga koristim i naletio u prvčanki po 4 kn kartica

Danas vadio ADORU po 4-5 kom u roviću težina od 250-300 gr.

Pozdrav!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slike mladih krumpira (sorta Monalisa i Bella Rosa); jučer bio mladi krumpir za ručak :partyman:





Inače, procjena rodnosti je 3+ (malo iznda prosjeka; ta kako je bila počela godina (suho, mraz) nije se ni očekivalo puno više).
I sada ponovno suša, nema kiše, a već nekoliko dana puše topli, suhi vjetar (dnevna temperatura zraka ide do 28 C; doslovno pali krumpir).
Jučer sam zalio sa 30 mm/m2 vode i pošpricao biostimulatorom (Sinergon). Slijedeće natapanje planiram već za nedjelju... :blackeye
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
bobo, malo je 30 mm vode po kvadratu...više na dan ispari nego si ti "zalijao"...:vragek:

...zeka...nije malo...
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
ajde i mojeg da vidite...
marabel i desire pretežito...ima još nekih gluposti, ali u tragovima...

p5270018.jpg

By darijus at 2012-06-08
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobo, malo je 30 mm vode po kvadratu...više na dan ispari nego si ti "zalijao"...:vragek:

...zeka...nije malo...
A nije ni puno, ali je recesija. Ma ustvari čekam kišu :(.
Evo danas se nešto naoblačilo, pa možda bude kiše i onda neću morati zalijevati u nedjelju :scratch
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A nije ni puno, ali je recesija. Ma ustvari čekam kišu :(.
Evo danas se nešto naoblačilo, pa možda bude kiše i onda neću morati zalijevati u nedjelju :scratch

Reci mi molim te,što kaže Balatonska ruža.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
bobo, malo je 30 mm vode po kvadratu...više na dan ispari nego si ti "zalijao"...:vragek:

...zeka...nije malo...

Nisam stručnjak, ali mislim da je 30mm/m2 više nego dovoljno za krumpir, jer mi je dr. Živko Gatin prije 15tak godina izradija plan gnojidbe i zalivanja mandarina pa mi je preporučija normu od 35mm/m2 sedmično liti kad su najveće vrućine, tako da bi nekom logikom 30mm za krumpir tribalo bit dovoljno, a i inače želija da mi date preporuke za zalivanje, jer vode imam a ne znam tačnu preporuku struke koliko je krumpiru potribno vode, pa sam kroz ožujak zaliva sedmično cca 25mm/m2 jer mi se to činilo ka neki optimum s obzirom na niske temperature i kratak dan
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Reci mi molim te,što kaže Balatonska ruža.
Sutra ću izvaditi 1-2 grma da vidim kakva je. U svakom slučaju; cvatnja je prošla i ljepo raste (iako je po habitusu znatno niža od ostale dvije sorte; iako je sve odrađeno isto).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....tako da bi nekom logikom 30mm za krumpir tribalo bit dovoljno, a i inače želija da mi date preporuke za zalivanje, jer vode imam a ne znam tačnu preporuku struke koliko je krumpiru potribno vode...
Za poluprofesionalni pristup svakako ti treba tenziometar, na kojem češ očitati kada je tlo suho (početak natapanja) te kada je tlo vlažno (kraj natapnja). Ovisno o tipu tla, to može biti od 10-50 mm/m2 (nema univerzalne norme ;)).

Evo i par slika kako izgleda instrument (ima ih bar 100 izvedbi) i kako izgleda instalirano u polju:




Za potpuno profesionalni pristup potrebno je odraditi fiziku tla (mehanički sastav, pF krivulje, točka venuća, PKV, maksimlani kapacitet tla za vodu, koeficijent infiltracije, koeficijent filtracije....) uz proračun evapotranspiracije za "suhu" godinu.
;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sutra ću izvaditi 1-2 grma da vidim kakva je. U svakom slučaju; cvatnja je prošla i ljepo raste (iako je po habitusu znatno niža od ostale dvije sorte; iako je sve odrađeno isto).

Ima sada u ponudi dosta sorata sličnog habitusa,što po meni uopće nije loše,jer manje zelene mase daje biljci više prozračnosti a time i manju mogućnost razvoja bolesti,biljka može sa manje hranjiva dati bolje rezultate,jer i lisna masa mora nešto pojesti,:drinkers:.... ali što ja to trebam pričati,ti to znaš sigurno više od nas ostalih.:)
Susjed je neki dan vadio nešto Ruže,lijepa je,ima je malo previše u jamici,pa je malo sitnija od adore,ali je zato broj gomolja veći i ima još puno malih formiranih koji će još do kraja vegetacije dobrano narasti.Nju bi najvjerojatnije bilo dobro posaditi na jednu ili dvije klice u gušćem sklopu,jer je rana,a tako bi dala manje krupnih gomolja po biljci u ranom periodu.Ovu sam rečenicu baš dobro formulirala:rolleyess:,shvačaš što hoću reći.I još nešto,jesi li probao otkinuti klice naklijanom krumpiru,ukorijeniti ih u zemlji i posaditi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh