• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
http://agrochem-maks.com/hr/component/content/article/102-rogor40.html

Jel bi mogao Rogor protiv krumpirove zlatice, vidim krumpir gore na slici, ali u tekstu ništa ne piše? Vidim nitko ništa, imam tog Rogora viška za voćke pa ću proći s 200 ml na 100 litara vode pa javim rezultat :)
Neće ići za krumpir.
Preparati na bazi dimetoata (40%; ili 428 gr/L) nisu niti kod nas niti u EU registrirani za krumpire (ide primjerice na rajčicu i patliđan na otvorenome).
Inaće Rogor/zagor je opaka stvar i vjerovatno će ubiti i zlaticu, ali ako u EU nije registriran za krumpir ima nešto u tome.
Pazi se kod primjene jer prodire i kroz neoštećenu ljudsku kožu i ne taloži se u masnom tkivu, već odmah dijeluje toksično.LD50 mu je svega 150. :shock:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Neće ići za krumpir.
Preparati na bazi dimetoata (40%; ili 428 gr/L) nisu niti kod nas niti u EU registrirani za krumpire (ide primjerice na rajčicu i patliđan na otvorenome).
Inaće Rogor/zagor je opaka stvar i vjerovatno će ubiti i zlaticu, ali ako u EU nije registriran za krumpir ima nešto u tome.
Pazi se kod primjene jer prodire i kroz neoštećenu ljudsku kožu i ne taloži se u masnom tkivu, već odmah dijeluje toksično.LD50 mu je svega 150. :shock:

Sad je gotovo, već ošpricano pa ćemo vidjeti rezultat, karenca mu je 28 dana za mrkvu, možda je i za krumpir slično.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bit će da je tajna u "kineskom zidu"...;)
Tako nekako; radi se o "kritičnoj visini preleta"; nije ta zlatica baš neki visinski letač, a vidi se da ima i šuma okolo, tako da su svi preleti tragično završili :mrgreen:

p.s. U mome isto nema još zlatice, ali kod susjeda je situacija tragična... a kako sutra počinje sa vađenjem krumpira, uskoro očekujem "invaziju" (tako je svake godine), ali "oprema" je spremna. Za prvi udar Mospilan.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo i slike Balatonske ruže (berba 2012):



Što reći?
Gomolji su cca. 200 grama (ovi veći) ali ima i nešto ovih malih koji bi mogli narasti bar do 100 grama do berbe (ako bude kiše). Znači nešto su malo veći u odnosu na Monalisu (na slici izgleda isto, ali je gomolj Monalise nešto plosnatiji, pa je manje mase).
Ono što je pozitivno je okus, koji je izvaredan :partyman:(prženi krumpir).
Rodnost nije loše; 4-5 velikih gomolja po grmu, ali se zbog izrazito malog habitusa biljke, može saditi vrlo gusto pa time kompenzirati manji urod.

U svakom slučaju slijedeće godine idem bar na 2 reda balatonske ruže (jedino čekam da vidim kakva će biti na čuvanju preko zime), i gustu sadnju.
:fball:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisam još nigdje pitao, probao sam vaditi u subotu, prošao nekih 10m......nisam imao mobitel da slikam......al zadovoljan sam kako izgleda......sa tih 10m dužine, jedan red, izvadio sam oko 35-40kg krumpira, sitnog i krupnog zajedno......

pa ću ovaj tjedan probati naći kupce, za barem tonu mladog......cijena na osječkoj tržnici je 5kn za kilogram......
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
nisam još nigdje pitao, probao sam vaditi u subotu, prošao nekih 10m......nisam imao mobitel da slikam......al zadovoljan sam kako izgleda......sa tih 10m dužine, jedan red, izvadio sam oko 35-40kg krumpira, sitnog i krupnog zajedno......

pa ću ovaj tjedan probati naći kupce, za barem tonu mladog......cijena na osječkoj tržnici je 5kn za kilogram......
cjena nije losa!! ja se jos dvoumim di da idem s kumpirom na veletrznicu mozda probati ili otkup
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
teško je reći gdje otići......ipak 1,5kn nije malo.....ako imaš veliku količinu, npr 10 i više tona, onda ako prodaš odejdnom i dobiješ novac, ta cijena bi možda i prošla, al npr 1 tona po 3,5kn po meni nebi išla......pa makar i na kilogram prodavao......jer na jednu tonu gubiš 1500kn......
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
teško je reći gdje otići......ipak 1,5kn nije malo.....ako imaš veliku količinu, npr 10 i više tona, onda ako prodaš odejdnom i dobiješ novac, ta cijena bi možda i prošla, al npr 1 tona po 3,5kn po meni nebi išla......pa makar i na kilogram prodavao......jer na jednu tonu gubiš 1500kn......
razumim ja to sve imacu bar 6-7 tona sad neznam sto da radim,,,ako odem na trznicu veliki je rizik da necu prodati!! a to je onda nije baš mali trošak! razmislicu i raspitati se do pocetka vađenja planiram kroz tjedan dana poceti vaditi
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koja je površina otprilike potrebna za tonu krumpira?
Prosječan prinos je od 20-40 t/ha (vrlo varijabilno) što znači da ti za 1 tonu krumpira treba 1/20 do 1/40 ha ili 500 do 250 m2; al' uzmi cirka 300 m2 za 1 tonu prinosa.
:fball:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo i ja danas vadio za prodaju, sa parcele gdje sam najmanje gnojiva bacio, sjemenski krumpir je bio 2 reprodukcija......ta parcela nije bila obrađivana 4-5 godina, proljetno oranje......nešto manje od 3 mjeseca od sadnje.....







zanima me kakav će biti onaj gdje sam najviše gnojiva bacio, prihranio preko lista, zaštitio od plamenjače......itd itd.....njega čuvam za prodaju kao stari, te ga vadim na jesen......


bobostar......dobre su mi te brošure od komore, imam i za kukuruz od njih......dobar je dio onaj o zaštiti, gdje piše koji se herbicid ili fungicid koristi za što......
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ivane jesi imao problema sa misevima na toj parceli sta nije obradjivana?
Ja imam takvu sitauciju, nagrizaju gomolje, ne znam sta ucinit...?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na toj nisam, iako ima rupa od miševa......al krumpir nediraju

ali, prošle godine, na jednoj sam imao sa 6 redova, i pored je bila pšenica.......kada su pšenicu ovršili, tada su nastali problemi kod mene.....50% krumpira su uništili......na to nisam puno računao, jer tamo sam stavio ostatak krumpira, da nebacim sjeme......

a što napraviti......jedino trovanje, kao kada se ide u pšenicu, isti princip, napravi se pripravak, sa raznim smjesama žitarica, i u to se dodaje sredstvo Faciron, te se lopaticom stavlja na rupe od miševa......sada neznam jel to funkcionira u krumpiru.......i jel se smije upotrijebiti u krumpiru.....da li postoji neka zabrana, opasnost za ljude, to neznam
 
Na vrh