• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
a nemam pojma sto je kod mene problem,,,,imali su gnojidbu savrsenu,,,da sam sadio recimo cjeli hektar izasao bi me repromaterijal i sađenje oko 35 000kn

O ti to pravo briješ ja ti imam nešto oko 700 m2 plastenika i oko 8000 m2 vanjske proizvodnje i plasman je uglavnom na tržnici tako da ima sveg a krumpira sadim oko 150 kg a za neku kvalitetnu gnojidbu nema kuna nešto malo redove pravim motokultivatorom ručno sađenje i zagrtanje tako da prije sadnje u redove bacim 15-15-15- i ureu zajedno a kada nikne idem s Drinom i i prihrana preko lista a možda može biti i bolje ja zadovoljan i s ovim.
Pozdrav!
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
O ti to pravo briješ ja ti imam nešto oko 700 m2 plastenika i oko 8000 m2 vanjske proizvodnje i plasman je uglavnom na tržnici tako da ima sveg a krumpira sadim oko 150 kg a za neku kvalitetnu gnojidbu nema kuna nešto malo redove pravim motokultivatorom ručno sađenje i zagrtanje tako da prije sadnje u redove bacim 15-15-15- i ureu zajedno a kada nikne idem s Drinom i i prihrana preko lista a možda može biti i bolje ja zadovoljan i s ovim.
Pozdrav!
mene bi tih 35 000 izasa da sam sadio cjeli hektar,,,,jbg iso sam s analizom zemlje pa gnojidba sa sedmicom pa gnojidba sa onim konjskim đubrom pa navodnajvanje pa zaštita krumpira,,prskanje protiv trave oranje,,frezanje,sadnja,,uff nakupi se toga i ohhho
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobo brate nemoj zamiriti al ti taj kumpir ides!! zasto ga onda šopaš toliko s kemijom,,,mislim malo sedmice i stajskog i vrhunski i zdravi kumpir ce biti
Malo je Ćelo kod mene kemije; ali mora je biti.
Što se tiče zaštite bilo je (1. Ridomil, 2. Ridomil+Daconil, 3. Melody+Daconil 4. Melody i zadnje prskanje ovisi o vremenskim prilikama; kiši). Manje od toga ne može. Herbicid ništa (samo Motikan, poluautomatski :mrgreen:; i to samo jednom) i zlatica po potrebi (Mospilan; lokalno kada se izlegu ličinke, jer se jaja uglavnom polože na pojedinačni grm, te cijeli nasad ako ovo prvo dade slabi učinak).
U zadnjih 3 tjedan, kiša je padala svaki 3-4 dan i to oko 10-tak mm. Da tada nisam išao sistemikom, danas bi zaraza plamenjačo bila 100% (dogodilo mi se to jednom prije 4 godine, ali više neće). Eto, sutra opet najavljuju mjestimičnu kišu.
Sada će Melody držati sigurno 10 dana, a onda bi vrijeme trebalo biti stabilno.
A bakar?
To mi je stara ljubav :mrgreen:.
Kod nas jednostavno krumpir i rajčica ne idu bez bakra, i to je stara škola. :D
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Malo je Ćelo kod mene kemije; ali mora je biti.
Što se tiče zaštite bilo je (1. Ridomil, 2. Ridomil+Daconil, 3. Melody+Daconil 4. Melody i zadnje prskanje ovisi o vremenskim prilikama; kiši). Manje od toga ne može. Herbicid ništa (samo Motikan, poluautomatski :mrgreen:; i to samo jednom) i zlatica po potrebi (Mospilan; lokalno kada se izlegu ličinke, jer se jaja uglavnom polože na pojedinačni grm, te cijeli nasad ako ovo prvo dade slabi učinak).
U zadnjih 3 tjedan, kiša je padala svaki 3-4 dan i to oko 10-tak mm. Da tada nisam išao sistemikom, danas bi zaraza plamenjačo bila 100% (dogodilo mi se to jednom prije 4 godine, ali više neće). Eto, sutra opet najavljuju mjestimičnu kišu.
Sada će Melody držati sigurno 10 dana, a onda bi vrijeme trebalo biti stabilno.
A bakar?
To mi je stara ljubav :mrgreen:.
Kod nas jednostavno krumpir i rajčica ne idu bez bakra, i to je stara škola. :D
mislim ono ja za kući bacim nesto malo npk i kokošiji đubar ili onaj konjski u vrećama,,,i to je to a ovaj za prodaju malo više hranim i šopam jer drukcije bojim se nema prinosa i zarada sto je logično opada,,
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
pozdrav!ja sam sadio početkom 3 mjeseca,nisam imao navodnjavanje pa je niknuo tek za 40 dana.krumpir bi trebao vaditi za cca 15 dana.zanima me da li bi sitnije krumpire koje izvadim mogao iskoristiti za sadnju u 7 mjesecu,sorta je jerla.hvala
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ovaj Basagran ne pokriva kostravu i sad mi krumpir polako zarasta u taj korov, na godinu ide Sencor, ne znam što mi je ovo trebalo, a još skupo.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ovaj Basagran ne pokriva kostravu i sad mi krumpir polako zarasta u taj korov, na godinu ide Sencor, ne znam što mi je ovo trebalo, a još skupo.

Za kostrvu barem ima dovoljno sredstva(fusilade,focus ultra....)več je bilo pisano nekoliko puta,dok sencor,platen... je dobar ali je dugo razgradiv u zemljištu pa dogodine smeta drugim kulturama.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Za kostrvu barem ima dovoljno sredstva(fusilade,focus ultra....)več je bilo pisano nekoliko puta,dok sencor,platen... je dobar ali je dugo razgradiv u zemljištu pa dogodine smeta drugim kulturama.

Ma ja pitao u trgovini i kaže ima samo Basagran kad krumpir izađe van, na koju veličini krumpira idu ova dva spomenuta ?
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slike krumpira, u cvatnji (slikano 31.5.2012):



p.s. Tri reda desno je Bella Rosa, tri reda lijevo je Monalisa, a na kraju reda Balatonska ruža ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za kostrvu barem ima dovoljno sredstva(fusilade,focus ultra....)več je bilo pisano nekoliko puta,dok sencor,platen... je dobar ali je dugo razgradiv u zemljištu pa dogodine smeta drugim kulturama.


ja sam jedan dio prskao sa senkorom, suncokret i ambroziju je odlično spržio.......

fusilade forte je također odličan......al njega nisam koristio ove godine

za krumpir ima dosta sredstava koji se mogu koristiti i uspješno uništavaju travu, dok za grah mi je veliki problem što nema ništa, pred cvatnju.......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ja sam jedan dio prskao sa senkorom, suncokret i ambroziju je odlično spržio.......

fusilade forte je također odličan......al njega nisam koristio ove godine

za krumpir ima dosta sredstava koji se mogu koristiti i uspješno uništavaju travu, dok za grah mi je veliki problem što nema ništa, pred cvatnju.......

Jedno pitanje; odakle toliki problemi sa korovima u krumpiru? Kod mene (može se vidjeti iz slika) išla su dva međuredna kultiviranja nakon nicanja i ogrtanje krumpira. Bez herbicida, a korovi u tragovima (iako su sujedne parcele zakorovljene). :?:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ni ja u vrtu nemam trave, kao ni ti......

druga stvar je polje, pa sjeme vjetrom dođe sa susjednih parcela.......

u svom vrtu sigurno neuzgajaš suncokret, koji nikne nakon 2 godine što je bio na toj parceli.......itd itd

a u vrtu se može i ručno ukloniti korov i trave.......sigurno pored tog krumpira prođeš 4-5 puta dnevno.......dok ja u polje neulazim bez traktora......

moja polja su bila neobrađivana od 1991-1998, tako da se još uvijek borimo s nekim travama, a ima i dosta vočnjaka, s kojih dolazi sjeme......

ubacim danas i koju sliku
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako su ovo što se vidi ispod lišća krumpira ambrozije ne bih ti voljela biti u koži.Kada jednom prerastu krumpir bitiće teških problema.Mi smo to rješavali tako da smo prolazeći jarkom čupali dva reda,sve što se vidjelo ili je bilo veće.Jedino ako ćeš rano vaditi,onda nije ništa strašno.Ambroziju si mogao prevenirati prskanjem krumpirišta nakon sadnje a prije nicanja sa Afolonom.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ako su ovo što se vidi ispod lišća krumpira ambrozije ne bih ti voljela biti u koži.Kada jednom prerastu krumpir bitiće teških problema.Mi smo to rješavali tako da smo prolazeći jarkom čupali dva reda,sve što se vidjelo ili je bilo veće.Jedino ako ćeš rano vaditi,onda nije ništa strašno.Ambroziju si mogao prevenirati prskanjem krumpirišta nakon sadnje a prije nicanja sa Afolonom.


da, ima ambrozije, greška je što nisam prskao poslije sjetve, al budem slijedeće godine, sada više nema popravka s niti jednim preparatom......al nebrine me ona, jer ću ionako sve pokositi prije vađenja, a vadim ga strojno......
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
ja ih imam sad sam pošprical sa directom al nikaj sad pem ponovno sa calypsom,
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
ja ih imam sad sam pošprical sa directom al nikaj sad pem ponovno sa calypsom,
šta je to s tim sredstvima ove godine ja sam šprical s fastacom(ista tvar kao u direct) isto kao da nisam, sad sam ponovio s actarom izmješanom s fugicidom i sad je ok.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da nije u pitanju rok trajanja,jedne godine smo imali problema sa herbicidom.Nakon reklamacije smo dobili povrat 1500 kn.Samo nam ja na sreću ostala jedna flaša neotvorena,pa smo mogli dokazati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh