• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo par slika možda šta pomogne.



 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma čini mi se da nije ništa, samo mehanička oštečenja na ovim slikama.Na prvim mi se učinilo da listovi imaju crne pjege, i da se suše-oni mali na donjem djelu stabljike,ali mi je bilo čudno da bi se problemi već sada javljali,iako čim temperatura pređe dvadesetak stupnjeva može se očekivati uz visoku vlagu i pojava fitiftore.Iako ono što sam ja mislila da vidim liči na alternariju ili neku bakteriozu.Ali,ukoliko ne primječujete bilo kakve promjene u boji lista-a baš imaju krasnu boju-ne trebate brinuti za sada.Riješite pozemljuše ako je napad većega obima,ako je u pitanju samo par stabljiki,ne treba za sada brinuti.I prije zatvaranja sklopa napravite fungicidnu žaštitu.
Čini se da će ove godine biti problema sa deklariranim sjemenom jer su se provukli kontigenti sa bakteriozom i alternariom,tako da će primarne zaraze krenuti veoma rano.U pitanju je par sorti,ali sve će biti jasnije nakon nicanja krumpira u mome kraju.

Ipak mi bodu oči one dvije male fleke na listu.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
johabica: Hvala na odgovoru, sve je super samo je jedna počela venuti evo slike krompira iz blizine.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
posadio sam nesto krumpira za svoje potrebe,jos nisu poceli nicat,pa san mislio polit nekim herbicidom protiv korova,pa jel mi mozete preporucit nekakav dobar herbicid,a da nije previse stetan za ljudsko zdravlje :)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel se s Dali i Confidor također šprica krumpir kao s Prestigeom ili ide samo na brazdu nakon što se izore zemlja?

Upute:

krumpir: 0,25 - 0,5 l/ha krumpirove zlatice, 1,5 l/ha žičnjaka i majskog hrušta, prve generacije krumpirove zlatice i lisnih uši, prskanjem u brazdu neposredno prije sadnje krumpira
 
L

lukicas

Guest
Koliko je razmak između redova sa tom sadilicom ?
ja radim 67,5 cm jer radim sa fergusonom , tako da poslije i ogrtati mogu sa njim
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel se s Dali i Confidor također šprica krumpir kao s Prestigeom ili ide samo na brazdu nakon što se izore zemlja?

Upute:

krumpir: 0,25 - 0,5 l/ha krumpirove zlatice, 1,5 l/ha žičnjaka i majskog hrušta, prve generacije krumpirove zlatice i lisnih uši, prskanjem u brazdu neposredno prije sadnje krumpira


I Dali i Confidor su jedno te isto,s time da je Dalli generik.Može se njima raditi folijarno,a možese i raditi u brazdu ako se ima potreban pribor montiran na traktor prilikom sadnje,a može se prije sadnje istretitrati sjemenski krumpir u gajbicama i tako posaditi.Obzirom da je sjeme krumpira krupno,uz pravilnu dozaciju se postiže isti efekt kao i primjena u brazdu.Dakle,preporučena količina insekticida se razrijedi sa vodom i suspenzijom se sa ručnom špricom prska svaka gajbica posebno.Pri tom se pazi da se potrebna količina insekticida utroši na propisanu kilažu sjemena.I to je cijela mudrost.
Tretiranje brazde ili sjemena se radilo Prestižom,Gaučom i drugim genericima koji osim imidakloprida kao aktivne tvari sadrže još i pensikuron koji djeluje fungicidno.To je bolji izbor od Dalija i Confidora,ali i oni su dobri ako se ne može nabaviti drugo.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....možese i raditi u brazdu ako se ima potreban pribor montiran na traktor prilikom sadnje,a može se prije sadnje istretitrati sjemenski krumpir u gajbicama...
Ja samo tretiram u brazdu; ovo sa gajbicama sam prije radio, ali ih je poslije teško oprati, crvene se cijelu godinu :mad::; i zadnje dvije godine, prskalica i tretiranje gomolja prije pokrivanja. :icon_wink:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ja samo tretiram u brazdu; ovo sa gajbicama sam prije radio, ali ih je poslije teško oprati, crvene se cijelu godinu :mad::; i zadnje dvije godine, prskalica i tretiranje gomolja prije pokrivanja. :icon_wink:

a ja niti ne perem, nego te plitke gajbice čuvam za naklijavanje krumpira dogodine:icon_mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel smeta ako padne kiša poslije špricanja Stompom? Pošpricao bih ovih dana, ali stalno kiša zeza. Vidim da ide 4-6 litara na hektar znači da mogu litru stavit na 1/6 hektara, a to je otprilike trećina, četvrtina rali, taman da ošpricam krumpir i grah da djeca ne budu gladna :)
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne,ako nije baš opći potop.Poželjno je da nakon šrpicanja padne lagana kiša,iako je tlo vlažno dok se šprica.Ako imaš na oranici ambroziju_ili ti partizanku ilitiga limunđik,Stomp ga neće suzbiti.Nimalo.Ide prije nicanja krumpira.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ne,ako nije baš opći potop.Poželjno je da nakon šrpicanja padne lagana kiša,iako je tlo vlažno dok se šprica.Ako imaš na oranici ambroziju_ili ti partizanku ilitiga limunđik,Stomp ga neće suzbiti.Nimalo.Ide prije nicanja krumpira.

A čime ambroziju riješiti, nje ima ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prije nicanja krumpira če Afolon riješiti sve što treba-pogotovo ambroziju.On ide i u većini povrće i u suncokretu i kukuruzu.Nema opasnosti rezuida.Ili Sencor,kojim može i nakon nicanja,ali ima ograničenja za neke vrste povrće nakon par mjeseci primjene,čak do godinu dana.Osim Senkora imaš brdo njegovih generika jeftinijih on njega.Ja sam jučer uzela Metriphor.to je isto,a jeftinije 70 kn po kili.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Prije nicanja krumpira če Afolon riješiti sve što treba-pogotovo ambroziju.On ide i u većini povrće i u suncokretu i kukuruzu.Nema opasnosti rezuida.Ili Sencor,kojim može i nakon nicanja,ali ima ograničenja za neke vrste povrće nakon par mjeseci primjene,čak do godinu dana.Osim Senkora imaš brdo njegovih generika jeftinijih on njega.Ja sam jučer uzela Metriphor.to je isto,a jeftinije 70 kn po kili.

Ali to ništa ne smije na grah, a meni treba i za grah jer mi je pokraj krumpira.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Afalon ide na grah prije nicanja.I na grašak i soju,i u mrkvu,peršun,pastrnjak,celer,prije nicanja i nakon nicanja,u luk prije nicanja,karfiol,kupus,brokulu,prije presađivanja flanaca.....Kupuj ako nađeš jer će biti 2014 povučen-već je bio povlačen iz prodaje pa vraćan.Imaš još Linuron,Linureks-to je isto,drugi proizvođač.
 

Najnoviji postovi

Na vrh