• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Kolega @Tomislav jer si krenio s berbom?

U petak krećem...nema ništa 1. klase,mora sve ići za preradu...uglavnom kvaliteta kao prošle godine ali rod par puta manji.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Puno hvala svima na pomoći.

Ova tatkova ideja, sa Ilinjačom ili nekom drugom starom sortom za rakiju, mi zvuči dosta dobro.

Sad ću se baciti na potragu i informiranje gdje i kako.

Još jednom hvala svima na pomoći.

Svakako probaj naći tu sortu jer je willijamovka jako osjetljiva i sa njom se ne budeš dobro proveo...pogotovo ako su te sorte bolje za rakiju razlog više da ih se potraži iako ja nisam nigdje kod rasadnika sreo te sorte,možda su pod nekim drugim nazivom.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Poljoamater nesporim daje Ilinjaca dobra za rakiju' al ipak jabi radije posadio karamut mislim daces lakse doci do sadnica a rakija benzin i jos je veoma dobar za osusit a netrazi skoro nista ja imam par stabala stari nekih 30tak god. Jos nisam primjetio na njima nekih bolesti niti usi sretno
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ja opet prezadovoljan ovom godinom :cool2:

ja sam svoje obrao prije 20ak dana, oko 04.08.2015.
oko 85% 1klase, rodilo super, a i druga klasa se dobro prodala
krastavosti skoro ništa, a i psila je bila pod kontrolom, tako da imam vrlo malo oštećenja od čađavice
jedino mi je st.Marija malo prerodila pa je bila nešto sitnija, ali opet ok

a za :icon_jook: skoro i da nemam kruške

a što se tiče rakije od kruške, Williams je Williams , i to je tako
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Poljoamater nesporim daje Ilinjaca dobra za rakiju' al ipak jabi radije posadio karamut mislim daces lakse doci do sadnica a rakija benzin i jos je veoma dobar za osusit a netrazi skoro nista ja imam par stabala stari nekih 30tak god. Jos nisam primjetio na njima nekih bolesti niti usi sretno
Da, baš sam jučer pretraživao malo više i Karamut čak ima u jednom rasadniku u BiH, sad još moram vidjeti jel šalju poštom i slično, dok na Ilinjaču još nisam naišao.

Nemam ništa protiv, dapače, čitao sam lijepe stvari o toj vrsti. U svakom slučaju ići će ono što je dostupno.

a što se tiče rakije od kruške, Williams je Williams , i to je tako
Ma jasno je meni to, i lakše mi je doći do toga, ali špricanje ne dolazi u obzir jer nam je osnova pčelarstvo, tako da si ne možemo priuštiti igranje, a od ostalog voća koje uspjeva tu su još samo jabuka, malina i kupina. Osim maline, ostaloga imamo i preveć za svoje potrebe, a premalo vremena za išta više, tako da reko ajmo još zasaditi nešto kruške da bar imamo rakije familiji za podjeliti.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Da, baš sam jučer pretraživao malo više i Karamut čak ima u jednom rasadniku u BiH, sad još moram vidjeti jel šalju poštom i slično, dok na Ilinjaču još nisam naišao.

Vi ste u EU, trebala bi gomila papira da se to izveze.

Imam ja sadnica karamuta, ako možeš prebaciti preko grane, javi se u PP.
 

mnovacic

Novi član
Tu od
15 Lis 2015
Poruka
7
Nametnik u deblu kruške

Kruška tikvica stara 7-8 godina ove sezone je bila izuzetno rodna, naizgled savršeno zdrava i početkom srpnja je za desetak-petnaestak dana uvenula i posušila se. Lišće je otpalo, plodovi se smežurali i gotovo.
Nakon iskrčenja korijena ispilio sam drvo i na svim presjecima debla i jačih grana našao neku crvotočinu ili ne znam što - vidi sliku! Pretpostavljam da je to uzrok sušenja kruške.
Molim pomoć!
 

Prilozi

  • PA124523.jpg
    PA124523.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 114
  • PA124524.jpg
    PA124524.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 119

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E, to si sve trebao spaliti. Zbog toga se na obali suše palme i borovi. Neki opasan nametnik koji se sa ničim ne može suzbiti osim rušenjem i spaljivanjem. Još su rekli da se svaki primječeni slučaj mora prijavti i da će se o njihovom trošku to porušiti i ukloniti.
Sad, jeli to baš to ili nije - mislim da je, baš su takvi simptomi bilo, i tako je izgledalo.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Misliš na azijsku strizibubu?Bilo je puno o njoj priće prošle godine i odjednom muk,nitko više ništa.Pronađena je i na kontientu u jednom rasadniku kod Zagreba ,ne samo na moru ali se o tome više ne prića.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ne znam kako se zove, ne usuđujem se potvrditi, ali mi se čini da je to u pitanju. Radi male okrugle rupe u stablu i ulazi unutra i baš su takve čahure izvrtane bile pokazane kada se stablo presječe. Bilo je na tv, dokumentarna emisija, ako se ne varam proljetos, i jako se velika pozornost tome poklanjala. Baš su dramatično to prikazali, kao neizliječivo, osim siječom i spaljivanjem da se dalje ne širi, jer ti oblici koji se ubuše u stablo se ne mogu ničim tretirati, a kada se ubuše, već je ionako prekasno za nešto poduzeti.
 

jaki

Novi član
Tu od
12 Tra 2015
Poruka
12
Tražim sadnice Kiferove citronke. Molim ako netko zna ili ima da mi odgovori ovdje ili na PM.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma sve 5.
Prvi puta nakon 7 godina usla freza, malo tvrdo ali ide.
Ipak je to profi stroj, sve pohvale proizvođaču radi bezprijekorno, za sada.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I bude radila dugo,moja pređe godišnje desetak puta 6 hektara već 6 godina i nema problema radi super.
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Kako zaštititi krušku u vrijeme cvatnje i kasnije od mrava? Naime već mi se par godina mravi sakupljaju na cvjetovima i sve unište, ako ne u cvatu onda kasnije dok se ne formira plod. To se samo događa na mlađim voćkama te od 100 % cvjetova ostane samo oko 10% plodova.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Krusku vjerovatno unisti kruskina buva, a mravi su samo znak da je ona tu, oni jedu sok koji kruska ispusta kroz rane koje napravi kruskina buva.
One se vide i golim okom naj vise u korijenu lista, grane i listovi budu ljepljivi od soka, a kasnije pocrne
Je li takav slucaj kod tebe?
 

Najnoviji postovi

Na vrh