• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
965
Imam jednu krskicu u dvoristu. Svake godine ima plod ali nijedne ga ne docekam radi bolesti.
Ove godine je prepuna plodova ali je sva kao na slici...pocrnila, savinuli se listovi....

Ima li nesto cime ju mogu izlijeciti i sto joj se dogadja?

Ako je neko sredstvo od 100 kn onda mi je bolje da ju posijecem i zaboravim da ju imam
..

Slika je gore pa ako netko moze pomoci....hvala unaprijed
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Ako je tlo pogodno za sadnju dunja (ili npr. bresaka) tj. ako nema puno aktivnog vapna,
dunja kao podloga je OK da se dobije manje bujno stablo.
Tikvica je dosta bujna sorta i znam stara stabla na sjemenjaku (divljoj krušci) i preko 10m visine.
Dunja kao podloga ima prednost da stablo prije dođe u rod, no ima i mane.
Osim većih zahtjeva za tlo (vapno), te plićeg korijena (suša, podpora kod manjih stabala), dunja nije kompatibilna sa svim sortama krušaka.
Tikvicu je dobro cijepiti na posrednik (iako sve koje znam su na sjemenjaku).
Tj. na dunju (npr. BA-29 ili MA) se cijepi sorta koja je kompatibilna (npr. Pastorčica, Gelertova, Santa Marija, Jakovka...), a zatim na posrednik cijepi željena sorta. tj. Tikvica.
Meni dobra alternativa uz/za Tikvicu je npr. Rana iz Fiorana ili Andre Desportes.
 
Posljednje uređivanje:

Kris

Novi član
Tu od
25 Svi 2022
Poruka
1
Postovani forumasi,
Ove godine planiramo prvi put praviti rakiju od kruske karamut. Imamo karamut na djedovini.
Zanima me da li postoje neka posebna pravila kod branja ili kiseljenja obzirom na specificnost ove kruske. Ona dugo opada pa me posebno zanima na koji nacin je nezrele pozeljno cuvati dok ne sazriju. Svaki savjet je dobrodosao.
 

Prilozi

  • 20220819_174225.jpg
    20220819_174225.jpg
    91.5 KB · Pregleda: 14
  • 20220819_174209.jpg
    20220819_174209.jpg
    99.5 KB · Pregleda: 15
  • 20220819_174327.jpg
    20220819_174327.jpg
    88.2 KB · Pregleda: 14

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
pa kruške zelene staviš u slamu. uzmeš kutiju staviš dole slamu kruške opet slamui tako držiš na suhom dok ne zazrele.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
726
Pocrnili listovi na kruški. Zna li tko šta je to. To mi je na 3 stabla, na drugima nema.
 

Prilozi

  • 20240412_170119.jpg
    20240412_170119.jpg
    85.2 KB · Pregleda: 31

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Po nekom mladom zakovrčanom lišću - mislim da su tu insekti - uši u ophodnji koje isto mogu oštetiti list i lakše ga napadaju gljivice. Možeš probati neki sistemik insekticid protiv ušiju i npr. propolis za zacjeljivanje rana.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
730
Kod mene na dvije mlade kruške isto, prvo se pojavilo na jednoj, a onda na drugoj, nije pomoglo prskanje neem uljem, širi se i dalje. Iz nekog razloga na jednoj nema skoro niti jednog ploda, a prošle godine su joj grane pucale od težine. Sad su orezane, okrečene i tretirane i slabo rodile. :(
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
114
Kod mene na dvije mlade kruške isto, prvo se pojavilo na jednoj, a onda na drugoj, nije pomoglo prskanje neem uljem, širi se i dalje. Iz nekog razloga na jednoj nema skoro niti jednog ploda, a prošle godine su joj grane pucale od težine. Sad su orezane, okrečene i tretirane i slabo rodile. :(
Meni struka rekla da je ervinija u pitanju. Jedna mlada i jedna stara kruška. Zametnuti plodovi su pak ok. No..
Danas bio tu preko u Slo gdje prodaju rasad i sve kruške is.to kao kod mene. Crno lišće. Ostalo voće ok a u istom boxu. Nedaleko ima rasadnik, ostalo im par kruški, ali isto spaljeno lišće. Samo kruške
 

Najnoviji postovi

Na vrh