• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kuhana rakija

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bas ja sad srknuo deci-dva :supz:
Pa da Vas pitam,pije li tko kuhanu rakiju?
Ja sam jos dodao secera malo da se rastopi do karmelizacije i presuo rakijom i opleti mile.
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Bas mi je drago, sto je neko otvorio ovu temu:supz:! Zadnji put sam pio pre 15 godine, i strasno mi se svidjeo. Pravio bi kuci, samo neznam recepturu...:scratch Ako bi neko bio voljan da mi oda recepturu, kako se to radi... Unapred hvala!!!
Pozdrav!!!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Bas mi je drago, sto je neko otvorio ovu temu:supz:! Zadnji put sam pio pre 15 godine, i strasno mi se svidjeo. Pravio bi kuci, samo neznam recepturu...:scratch Ako bi neko bio voljan da mi oda recepturu, kako se to radi... Unapred hvala!!!
Pozdrav!!!

To se tradicionalno pije ujutro prije svinjokolje(liječi se zima i hvata se hrabrost za borbu s svinjama)Recept je jednostavan ,zaprži se šećer da karamelizira te se zalije rakijom dok ne zakuha,ako je rakija prejaka malo se doda vode.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ma kakva voda... nek zalije poslije sa vodom :) :) :)

ja pijem i kuhanu rakiju a bome i kuhano vino. to mi nekako sad najbolje sjeda prek ozime :)
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
To se tradicionalno pije ujutro prije svinjokolje(liječi se zima i hvata se hrabrost za borbu s svinjama)Recept je jednostavan ,zaprži se šećer da karamelizira te se zalije rakijom dok ne zakuha,ako je rakija prejaka malo se doda vode.
U mom kraju niko ne kuva rakiju. Pocecu ja... Tradicionalno mi cistu rakiju pijemo(21-22 grad), a posle litre smo i jaki i hrabri:mrgreen:;)
Koliko secera, koliko rakije da se zakuva:scratch?
Onu sto sam probao, bilo je bele boje, i sastoji od secera, vode i rakije. Samo odnos ne znam...

ma kakva voda... nek zalije poslije sa vodom :) :) :)

ja pijem i kuhanu rakiju a bome i kuhano vino. to mi nekako sad najbolje sjeda prek ozime :)
Sutradan treba zalivati sa vodom? Ili sa paradajzom:scratch? Nazalost vikendom mogu da konzumiram te stvari:evil::mad:
Pozdrav i hvala!!!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ma lako da je... ja pravim oko 20 gradi, kad se malo hladne, spadne na pitkih 19... a ima frikova koji prave i 23!! ovo od 23 grad kad PROBAŠ (jer to se ne može piti), niti kap od te čašice ne dospije do želudca, sve ispari u ustima!!!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
e, 19 da, to je ok, ali preko 20 ... pa to je cisti metilni alkohol ....
 
V

VTZ

Guest
Kod nas je običaj prije nekakve "radne akcije" za doručak skuhati prave domaće kobasice, i pripremiti čaj s rakijom.

Znači, skuha se normalni čaj, a rakija se doda na kraju, kako ne bi puno alkohola isparilo iz nje (jer alkohol je prilično hlapljiv). Inače, standard za rakiju kod nas je 20 gradi, to nije jako, ali hoće oboriti s nogu.. :rolleyess:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Eto kod nas rakija oko 19 - 20 gradi, a kak @jd 4755 kaže , kuhana rakija za borbu sa svinjama i protiv hladnoće. Obavezno sada kada krenu svinjokolje ujutro gazdarica mora donit kuhanu rakiju ili ništ od posla,,,, šala,,,,, takav je običaj, neki drmaju kuhanu neki ovak čistu :drinkers::drinkers: pa onda u lov na svinje :axe::axe::axe: i do podne smo :rolleyess::rolleyess: a popodne :gitarist: :partyman::partyman: .
 
V

VTZ

Guest
@pele - znači, prvo pokolj među svinjama, na kraju se "pokolju" i mesari.. :rolfer:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Zna se i toga dogodit kad se preveć popije al ne baš doslovno pokolju.
 
V

VTZ

Guest
Zna se i toga dogodit kad se preveć popije al ne baš doslovno pokolju.

Pa nisam baš ni mislio doslovno, samo dobiju pogon na sve četiri.. :drinkers:
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
21-22 grad? To je volumnih 52-55% ... nisam bas siguran .....
Na 22-23 se ostavlja kad se ispece(dva puta). Postoji i onih koji ostavljaju na 20-21, ali je retkost. Neki cak i feferone ubacuju da bi bila ljuca. Ne moras biti siguran...:D
Ovamo strasno volimo da jedemo i posle da se popije koja...:drinkers:
Vtz,
Caj sa rakijom koristim protiv prehlade. Pola litra caja, deci rakije, to popiti i dobro se pokriti. Pogon na sva 4:rolfer::rolfer::rolfer: Znaci to je razlika izmedju Red B. i rakije!:rolfer:
Pele,
Ujutro kafica i rakijca pre radne akcije. U lov na svinje ne idem, jer ne podnosim krv. Padam u nesvest, ali zato intenzivno pomazem u dizanju vatrene vode!

Samo jos niko nije kazao odnos secera i rakije za kuvanu rakiju...
Pozdrrav!!!
 
Posljednje uređivanje:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ovo sam nasao,potrebno:

- 1 lit. "meke" ili 0,6 lit. "ljute" rakije i 0,4 lit vode
- 30 dkg šećera
Priprema:
Sipati šećer u lonac i pržiti ga dok ne dobije svijetlu
"karamel" boju,a zatim ga preliti rakijom.
Kuhati dok ne provri (jedan ključ).

Ali samo mi zao kad alkohol mi ispari iz rakije :mad:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e, 19 da, to je ok, ali preko 20 ... pa to je cisti metilni alkohol ....


de mi ovo pojasni :shock:
preko 20g sve čisti metilni alkohol ???
ni ja nevolim prejake rakije, moje mišljenje je 15-18g je idealno
ali ovo sa metilnim alkoholom ne kužim
metilni i etilni alkohol su dvije "različite "stvari
etilni je "dobar" , metilni je" loš"
imaju različite temperature vrelišta pa ih lako možemo razdvojiti prilikom pečenja rakije
dakle prvih deci-dva rakije iz kazana je loše (prva rakija -metilni alkohol- niže vrelište)
etilni C2H5OH temp. vrelišta 78 C
metilni CH3OH temp v. 64,7 C

pročitajte ovdje neke dobre stvari o rakiji , i zašto neki ljudi forsiraju jaku rakiju http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,15,27


evo pito meine Frau za recept za kuhanu rakiju
kaže cca 4 kašike šečera stavi da se karamelizira i zalije sa cca 0,5l rakije (vode može malo ali nemora)
i mješajuči se pusti da baci jedan ključ

znam da je recept odokativan ali u njenu kuhanu rakiju ne sumnjam:drinkers:
ništa se nije bacilo :roll:

jedina kolateralna žrtva njene rakije ove godine je susjed Duda
koji je malo zamro več u deset sati (ujutro):finga:
 
Posljednje uređivanje:
V

Vjerni983

Guest
15 gradi ti je plaviš... za mene je najidealnije 19 - 20 gradi al opet svako ima svoj ukus
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
15 gradi ti je plaviš... za mene je najidealnije 19 - 20 gradi al opet svako ima svoj ukus

kanadski old wiski 40% al
badel prima brendi 36 %

a 15 G je 37,5% alkohola:scratch

e zato pročitaj na onoj stranici zašto naši ljudi vole 20G al da je iz "frižidera"


zbrljaju rakiju pa onda da se greška ne vidi maskiraju to sa niskom temperaturom i što ljučom(jačom)rakijom da ti opali jezik i grlo da se ne osjeti

prava rakija se osjeti po tom da je pitka i kad se pije ne peče jako
ali zato nakon pet minuta samo osjetiš u stomaku kako lagano grije:drinkers:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Savet kod kuvanja rakije :Nikad ne poklapati posudu u kojoj se kuva rakija.

eh što volim ovakve ljude:mad:
koji uvjek imaju dobar savjet ali nikad ga ne obrazlože

i sad ako čujete u dnevniku da se oko požege desila velika eksplozija
znajte da sam to ja išao isprobati zašto se nesmije poklopiti posuda u kojoj se kuha rakija

a jebiga kad sam radoznao:weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh