• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz 2015

Ja delam samo za svoje potrebe i nastojim da se čim manje trujem. Ne špricam ništa osim krumpirovih zlatica. Znači kad bi izbjegel mineralna gnojiva, sve osim krumpira bi bilo ekološki proizvedeno. Na moju žalost to još nisam uspjel. Razlog je jako jednostavan. U mojem kraju gotovo nema govedarstva. Krave se u krugu 10-ak km daju izbrojiti na prste. Nekaj se još hrani svinja, svatko za svoje potrebe, ali i gnoj od njih svaki potroši za svoje potrebe stim da mu još zmanjka. A dopelati gnoj s kamionom odnekud dalje, koliko bi to koštalo. Zato delam kompost i miješam ga sa svinjskim gnojem. dodatak mineralnog je neophodan ako hoću iole zadovoljavajući urod. Kak sam ove godine kupil malčer, planiram zelenom gnojidbom popravljati strukturu zemlje. Znači obaveznu postrnu sjetvu za zelenu gnojidbu. Međutim nisam siguran koju kulturu je najbolje sijati za zaoravanje najesen ako na proljeće sijem kuruzu na toj parceli. Uglavnom radim na smanjenju mineralnog gnoja, ali nemam iluzija da bum ga mogel u potpunosti eliminirati.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

decki,ne znam,u ovo vrijeme napretka se pozivate na stanje od prije 50 godina... meni je moja baka govorila kakvi su nekad bili prinosi, otprilike 20 puta manji nego danas... tad je to bilo dovoljno da se dobro zivi, danas je druga prica. postujem svakog, i svaciji nacin rada,ali parcela od parcele se razlikuje,tako da mi s raznih krajeva drzave ne mozemo generalizirati u metodama uzgoja... ja se drzim toga da se maksimalno ulaze,od kemije do mehanike, tek tada se moze ocekivati nesto od ove nase poljoprivrede, takoder nije isto kad se netko bavi poljoprivredom iz hobija,ili zivi od toga,ja si ne mogu prepustiti da ista ostavim na milost i nemilost... cak je i struka jedno,a realnost nesto sasvim drugo. naravno da se uvijek grijesi,a covjek uci cijeli zivot,i na kraju umre bedast! :)
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Re: Kukuruz 2015

Da je ovaj način kvalitetan i dobar, onda se sada nebi sve više okretali na ekološki princip poljoprivrede. ( Ne mislim na nas, vec općenito, EU prvenstveno).
Da je prije prinos bio 20 puta manji ? Hallo?
Normalo da danas svi ne mogu ići na to, posebno ratari, ali primjerice stočari, voćari, povrćari bi mogli težiti prema tome. Pogotovo ko radi za vlastite potrebe.
To je moje mišljenje.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

ekoloska poljoprivreda je nesto o cemu se da puno raspravljati, i svima su je puna usta, ali po mome njenu uspjesnost uvjetuje standard kupaca i same drzave,a kod nas je on takav kakav je,jer se ja ne povodim za primjerom ostalih,nego se treba prilagoditi nasoj sredini. opet velim da je jedno raditi male eksperimente kakve vidim na tv-u i u novinama,a drugo ozbiljna proizvodnja.
da,20 puta manji prinos kukuruza i psenice, tad glavnih kultura tu kod nas...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Ma klincu a ne našem tržištu. Sve to Švabe odvezu. Nisu ni zrno pira ostavili ove godine, jbt, pola države sam okrenu, koga god pitaš - nema sve odvezle Švabe. Naše tržište je u g.ovnima i naše tržište se sastoji od 50% teške sirotinje koja mora kupovat smeće, 40% lijenih i jalnih koji ne žele kupovati domaće i 10% onih koji kupuju domaće jer žele i mogu.
To za 20 puta manje prinose ne vjerujem, nešto se tu pobrkalo gadno. Onda bi, npr, prosječni prinos pšenice bio 250 kg/ha, a koliko znam prije se to kretalo nekih 3 t/ha.
Samo da ja skužim kako se kukuruz radi u ekološkoj, a ostalo sam više-manje sve skužio. A ima ih i koji ga siju u ekološkoj proizvodnji ovdje, ali su jako teški za savjete...
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Re: Kukuruz 2015

@gogo
Ne znam kakva je onda bila zemlja kod vas.(kukuruz bi bio nekih 300-400kg po hektaru, tu nešto ne štima). Kod mene, je bio manji, ali ne toliki. U kukuruzu 1-2 puta manji. Ja još uvijek imam sjeme on tog kukuruza, i kao što sam napisao, posijao sam ga na zemlju gdje mineralnog gnojiva nije bilo godinama, i nisam stavio ništa, pa je izrastao normalno, a prinos je bio malo manji. (Sve što sam uložio je bilo gorivo za obradu tla+kravlji stajnjak). To je bilo samo za kukuruzno brašno za vlastite potrebe.
Isto tako i krumpir sam posadio bez mineralnog gnojiva, bez ikakvog špricanja, pa sam za vlastite potrebe imao i više nego dovoljno. Normalno, nije izrastao toliko velik, ali je bio sasvim pristojne veličine.
Samo želim reći da mineralna gnojiva nisu samo korisna, već su štetna za zemlju. Te da bi bilo super kad bi mogli smanjiti to.
No nećemo više o tome, vrijeme će pokazati što je bolje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

itp- po meni su to minorne kolicine,i svabe ne bi kupovale da je roba skupa,a to je opet na nasu stetu. tako dugo dok se to ne moze prodati na nasem teritoriju,po dobroj cijeni,nema tu neke racunice. uostalom,masa primjera nas uci da svaki put kad se kod nas pojavi stranac kao kupac,profit je na njegovoj strani,ne nasoj.
samo zato sto je neka kultura mozda uspjela uz minimalna ulaganja,i uz puno srece,ne cini ju ekoloskom, to je puno zahtjevnija proizvodnja od konvencionalne, vrijeme ce ti brzo pokazati koliko se tesko boriti s prirodom bez pomoci onoga sto se smatra kao stetno...

SonnYYY- naravno da nije bio prinos 300-400kg/ha, jer bi to iznosilo 6-8t/ha u sadasnjim uvjetima sto je jako malo...
utjecaj mineralnih gnojiva je stetan, ali se da kontrolirati. sve sto mi radimo od trenutka kad ujutro otvorimo oci je stetno za okolis,ali tu nema pomoci...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Kukuruz 2015

Upravo to,danas je sve stetno i nemremo si puno pomoci,moze se jedino pokusati smanjiti taj proces.Govorite o eko proizvodnji koja dode na isto i sa konvencionalnom proizvodnjom i na velikom je glasu sad i mozda je malo bolja ali nebude dugo sigurno.Vec budu "šefovi" nekaj zmislili da i to uniste.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Švabe kupuju zato što kod njih ne raste pir, a svojevremeno su bilježili rast potrošnje ekloških proizvoda od 30% godišnje. Ljudi ga siju po 50 ha i sve ide van. Kod jednog čovjeka rade i skladište, pa se nadam da će se moći sijati i po 3-4 ha i tamo predati. Inače, cijena je oko 4 kn/kg, a prinosi oko 2 t/ha, nema prskanja, nema gnojidbe. Po nekoj mojoj kalkulaciji, startna ulaganja su oko 2000 kn/ha, skupa s žetvom i domaćim sjemenom. Ako je certificirano sjeme, onda je oko 2500. Ako u konačnici dobiješ 8000 kn, što je u donjim granicama prosjeka, imaš zaradu od 5500 kn/ha, a posla samo u sjetvi i žetvi.
Naravno da je s kukuruzom teže, ali realno (barem kod nas) kukuruz nikad ne oboljeva. Znači, treba dati dovoljno hranjiva i riješavati se korova.

U svakom slučaju, sretan vam Božić, živi i zdravi bili.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Kukuruz 2015

Da to je sve ok, ak imaš zemlju čistu od umjetnog gnojiva i herbidida insekticida.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz 2015

Da se vratim malo na temu...
Danas bio u Prvči da izvidim cijene!
Sto se tiče Bc kukuruza, kod mene trenutno ima 418b, 572, 344, pajdaša,282 i svi za gotovinu kostaju 275kn, ALI radi se o prošlogodišnjim zalihama, jedino je 282 friški, tako kažu deklaracije!
Pioneer je sa cijenama od 360-380 ali također od prošle godine.
Kws i Os dolaze idući tjedan.
Ako neko ima informacija gdje ima novog kukuruza, i da je na akciji neka podijeli info.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz 2015

Uvijek je novo bolje :p: Ok, masa ljudi će ga posijati (neki neće ni znati da je staro), ali onda bi i tako sjeme trebalo biti nešto jeftinije, zar ne?
Ma ja cu i vjerovatno uzeti ovaj 282 posijati gušće i dati mu gnojiva koliko nije ni sanjao da će dobiti, pokušavam nešto ove godine pa makar i bio u minusu.... Dobiti će sve kako treba u max količinma, pa ako podbaci onda znam da sam pokušao (osim u slučaju extremne godine i tuče). Poorano jeste, gnojivo sam dovezao, ovih dana je tako na snazi lov na sjeme.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Re: Kukuruz 2015

Mislim da nebudem ni sijao više, radim isključivo za prodaju, cjene sad osušenog ovogodišnjeg se kreću oko 1.20-130 u mojoj županiji, meni je na papiru trošak ove godine oko kunu po kili ako uzmeo da je i plavac bio skoro pa 7 kn..., a za tu razliku, bolje doma spat i nek strojevi skupljaju prašinu nego pokloniti svoju muku i trud nekome.....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Re: Kukuruz 2015

Zetorboy, onda da dogovorimo kupoprodaju T 40.. :(nod):
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Re: Kukuruz 2015

Uh, meni se ne svida to usluzno s jednim redom..
Ja sam ove godine pobrao nekih 20 jutara, od toga 6,7 usluzno, nauzivao sam se dosade za cijelu godinu.. :D:
Od svega usluznoga posla najvise mi se svida praznjenje septicke sa cisternom, tu je lova, hehe..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Zato moj ne ide nikuda još neko vrijeme, oborilo se dosta klipova, a svima je komušina dobro zatvorena, neke je malo uhvatila pljesan, nije puno, ali se vidi razlika u mljevenju sad i prije mjesec dana, jer pomalo beremo za svinje. Ništa nije popucalo, svi stoje uspravno, pa neka ga tako dok se ne osuši.
 

Prilozi

  • 20141226_123731.jpg
    20141226_123731.jpg
    83 KB · Pregleda: 145
  • 20141226_124306.jpg
    20141226_124306.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 138
  • 20141226_124446.jpg
    20141226_124446.jpg
    63 KB · Pregleda: 172
  • 20141226_124519.jpg
    20141226_124519.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 112

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Re: Kukuruz 2015

Zakaj kolega? Radler, napolitanke, muzika i samo gasss :) A da ima posla sa solarnim plačanjem, razmišljalo bi se i o dvorednom, daleko od toga, posla ima, samo nema novaca, krediti, teka, poček, kompenzacije.. zeznuo sam se 2 puta i jednom sa prodajom kuruze na teku, pa sam odustao od takvog poslovanja :) Dobar profit vidim i u malčeru, a i to sa cisternom, najlakše zarađena lova :)

Kolega, sad gledaj to rješavati, dok je smrznuto
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Pošto ne mogu više od 4 slike dodati, a @gogi sam obećao slike mehaničkog uništavanja korova, moram napisati drugi post, znam da je off, ali ovako mi je najlakše. Prva je tanjuranje i plitko oranje, bio je češnjak, ambrozija do pojasa u njemu, a druge dvije su heljdino strnište:

@Zetorboy, vrši se u zrnu, pa ću pustit da maksimalno padne vlaga, dok ne dođe do 17% nema vršdibe.
 

Prilozi

  • 20141226_120626.jpg
    20141226_120626.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 172
  • 20141226_124349.jpg
    20141226_124349.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 169
  • 20141226_124353.jpg
    20141226_124353.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 162
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh