• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Re: Kukuruz 2015

ja sam lani sijao rwa,bio sam zadovoljan prinosom,s obzirom na godinu,ako se ne varam bio je axxo i drugog se nemogu sjetit,domace zivotinje ga rado jedu,tako da nemam zamjerke,i cjenovno je bio dosta povoljan.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Kukuruz 2015

Ja sam prošle godine sijao axxo i dubox i bili su čisto solidni u suši uz minimalno ulaganje. Dubox se dosta krunio dok smo brali u klip a axxo je na 1000 čhv-a proljetne brazde i samo 100kg 3*15 dao 2200kg zrna sa vlagom 24% mada je dva tj prije toga imao 22,5% sunce ga pržilo ali silos je rekao 24%!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Kukuruz 2015

Jel ko sijao onaj famozni Dekalb?
Znam da je cijena sjemena bila paprena,ako se nevaram 900kn 50 000 zrna,pa me zanima kakva su iskustva i jel stvarno tako dobar???
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Kukuruz 2015

Dobar je al traži i gnojivo i tehniku. to ti je kaj trkači konj nemre sam od vode i zraka živjet.Ak si preračunaš je na kraju najjeftiniji.:wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Šta ti vrijedi dobar prinos ako si uložio u njega ko u dva normalna? S cijenom od 0,55 kn/kg se ne isplati ni da ima 15 t/kj. Zbroji osnovnu gnojidbu, dvije prehrane, dva prskanja, dvije kultivacije i usporedi ih s mojom jednom gnojidbom i jednim prskanjem, pa stavi na papir jel se isplati 1-2 t više...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

ovogodisnja cijena je ekstrem,jedna dobra godina othrani 5 losih,tak da se UVIJEK isplati ulagati!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

I pretprošla godina je bila ekstrem. A i ova će po svemu sudeći, pa je teško zaključiti kakva će biti cijena za godinu ili deset. Cijene svih radnih sredstava rastu, a cijene konačnog proizvoda padaju. Najmanje se izgubi ako se minimalno uloži. Maksimum mehanike, minimum kemije, to je moja osnova i za sada sam zadovoljan viđenim.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

da,mozes ti proci s minimum ulaganja, samo te pitam koliko dugo? nece proci puno vremena dok tvoja zemlja,koliko god kvalitetna bila,pocinje sve slabije rađati... nesto zarade je i ove godine bilo na kukuruzu,a tko ga je pretprosle prodao po 1,55kn ispod kombajna,i imao malo vece povrsine,jos uvijek se šlepa...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Kukuruz 2015

Jel ko sijao onaj famozni Dekalb?
Znam da je cijena sjemena bila paprena,ako se nevaram 900kn 50 000 zrna,pa me zanima kakva su iskustva i jel stvarno tako dobar???

Mi ga sijemo po 50 ha i mislim da mu nema premca jedino mu pioner po prinosu konkurira ali općeniti je on za nijansu najbolji.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Kukuruz 2015

Šta ti vrijedi dobar prinos ako si uložio u njega ko u dva normalna? S cijenom od 0,55 kn/kg se ne isplati ni da ima 15 t/kj. Zbroji osnovnu gnojidbu, dvije prehrane, dva prskanja, dvije kultivacije i usporedi ih s mojom jednom gnojidbom i jednim prskanjem, pa stavi na papir jel se isplati 1-2 t više...

Ak imaš za sebe, se isplati jer te košta isto svake godine.Ore se ak rodi tonu ili deset, prska isto tak i kombanj,to je svake godine isto, razlika je samo gnojidb i sjeme, ak me razumijete. Na kraju se pravi račun kad prodaš meso ne kukuruz.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Kukuruz 2015

Kakva je cjena u Sloveniji kukuruza.
Dali je Marijan iz skale kaj kupovao
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Kukuruz 2015

Direkt sa kombanja je bila oko 60€ tona, a suha je kak kod koga i koliko tona uzmeš od 150 do 200€ž/tona.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

da,mozes ti proci s minimum ulaganja, samo te pitam koliko dugo? nece proci puno vremena dok tvoja zemlja,koliko god kvalitetna bila,pocinje sve slabije rađati... nesto zarade je i ove godine bilo na kukuruzu,a tko ga je pretprosle prodao po 1,55kn ispod kombajna,i imao malo vece povrsine,jos uvijek se šlepa...

Upravo suprotno, moja zemlja ce biti plodnija, ja se trudim svake godine izvesti stajnjak na najmanje 2 kj, uvodim zelenu gnojidbu, vise paznje posvecujem mehanickoj obradi. Ti bacas umjetno i uljepljujes si zemlju iz godine u godinu, kratkorocno ces imati bolje prinose, a dugorocno sve tezu i tvrdju zemlju. Koliko je zemlja danas teza nego prije 50 godina?
Slazem se i s Dejanom, ore se i vrsi svake godine, bez obzira na ulozeno, ali uz trenutne cijene zastite i gnojiva, to je najmanja stavka. I na kraju, ili cu zaradu broajti u mesu ili u brasnu, ako bude sve po planu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz 2015

a sto mislis da ja znam samo bubati umjetnjaka? gnojili smo s stajnjakom,peradinjakom,peletima krava-konj, imam minimalno cetverogodisnji plodored na svim parcelama,poceli smo s kalcizacijom,zelenom gnojidbom,prihranama preko lista,radi se dubinska obrada,cim bude moguce,ide i podrivac,kultivacija usjeva po vise puta... i uz to se vodi pojacana gnojidba s mineralnim. zemlja se zbija jer je doslo takvo vrijeme da je i mehanizacija teža,a u povrcarstvu ima toliko prohoda godisnje da se neda ni izbrojit...imam i ja meke i plodne zemlje,ali bez ulaganja ne raste bog zna sto. spominjes tu mehanicku obradu, mislis na unistavanje korova ili sto?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Ma znam, kako god okreneš nešto moraš uložit. Sad se skupilo, po mojoj procjeni, 60 t svinjskog i pilećeg na hrpi, to ću pod kukuruze bacit. I sve je iz vlastite proizvodnje (mislim, ne proizvodim ga ja, nego svinje, jel) i to možda bude jedina gnojidba, možda malo UREA-e ako bude suho u kultivaciji, iako je baš i ne volim. A možda ni ne budem radio kultivaciju, samo prskanje na 5 listova.
Zemlja se zbija i zbog teških strojeva, ali treba uzeti u obzir da se kod nas već 50 g. intenzivno troše dušična gnojiva i da se to krkalo nemilice. Bilo je jeftino, a i drugačije se i razmišljalo. A i to gaženje s teškim strojevima sto puta nije potrebno, nego se sili samo da se nešto radi. Ja ove godine neću orati zimsku brazdu ako ovako nastavi.
A to s mehaničkom obradom mislim baš na to. Garenje strnjaka i odmah po tome zelena gnojidba ako se može. Slikat ću ti ovih dana ako se sjetim jednu manju parcelu koju sam nakon češnjaka jednom potanjuro i nakon dva tjedna plitko izorao, sad izgleda ko travnjak ispred kuće, a zemlja ostala mekana.
Ove godine sam igrom slučaja prije sjetve kukuruza skoro 3 tjedna pripremio zemlju, bila je zimska brazda, dva prolaza tanjuračom i jedan sjetvospremačem. Onda neposredno pred sjetvu još jedan prolaz sjetvospremačem. Taj kukuruz nije kultiviran, samo je prskan s 8 listova, nije se moglo ući zbog kiše, a izgleda dosta dobro. Jedino što je negdje sijan na 25, negdje čak i na 27, zbog kasnijih rokova, ali je zato svaki pustio po dva klipa.
Jedan stari iza moje kuće je okopavao par dana svoje kukuruze, 1 kj, nije ih ni špricao uopće, a bili su dosta dobri. Planiram napraviti štrigl, našao sam gdje ću ga kopirati i s njime bi radio taj drugi prolaz pred sjetvu, čak bi onda ostavio još par dana i možda još ugradio češljeve na sijačicu. Onda ostaju samo zvijezde za kultivator i riješio bih skoro većinu korova u kukuruzu bez prskanja. Barem se nadam.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Kukuruz 2015

Stajski gnoj nemre zamijeniti mineralni,a mineralni nemre zamijeniti stajski,a jedan bez drugog nemogu!
Spominjes dusicna gnojiva kod mineralnih,ona se lako ispiru to moras znati zato se i vise koriste u prihrani.Ali nisu tu samo dusicna gnojiva,vec i NPK koji je glavna hrana svih kultura.P i K su jako bitni za svaku kulturu a njih u stajskom gnoju nema dovoljno,posebno fosfora.Stajski gnoj ti je vise za nadoknadivanje iznesene organske tvari i da poboljsa rad mikroorganizama,dok ti mineralna gnojiva vise sluze za ishranu samoj biljci i ona djeluju jako brzo dok ti se stajski gnoj raspada 3-4godine.Zelena gnojidba ti isto sluzi za nadoknadivanje organske tvari,ali i jako rahli zemlju sto je isto plus,posebno su dobre leguminoze.
Ucestala obrada tla je dobro dosla jer se njome tlo stalno mijesa i prozracuje.Sprjecava se porast korova i unistavaju se korovi.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Zaorani svježi stajnjak u kukuruzu čini čuda, pogotovo ako se baci urea po njemu i duboko zaore, a onda u toj fazi raspadanja, 2-3 godine žitarice i mahunarke rastu ko blesave. Stajnjak nema puno hranjiva, a i ono što ima ispari ili se ispere ako se ne zaore na vrijeme, ali to se nadoknadi količinom i kvalitetom stajnjaka. Još kad bi u blizini imao neku ekološku farmu pilića, nitko sretniji od mene. Žao mi je samo što nisam slikao prošlogodišnji kukuruz di mi se prosula prikolica stajnjaka, bio je za pola metra višlji od ostatka, a po boji ko da navija za Dinamo (skoro sam ga isčupo, to je ovdje velika sramota :icon_fU: ) Kod nas je stvar navike da se ne može bez umjetnih gnojiva, a može se. Kao što se moglo prije 100 godina, samo onda opet dolazimo do onoga što ja govorim da je bolje imati manja ulaganja i malo manji prinos, nego velika ulaganja i malo veći prinos.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Re: Kukuruz 2015

@nino6110
Ne slažem se s tobom, donekle jest da treba mineralna gnojiva, ali kao što itp kaže, nije neophodno, pogotovo ako se radi za svoje potrebe. Kako se prije 50 godina radilo bez svih tih ''umjetnih gnojiva''? Možda je danas prihod veći, ali su i ukopna ulaganja puno veća.
Ja imam kukuruz još koji je sijala moja prabaka, a vjerojatno i puno prije. Zasijao sam malo, toliko da imam za kukuruzno brašno, bez trunke mineralnog gnojiva, i urod je bio sasvim zadovoljavajuć. (ulaganje, jedino obrada zemlje.).
Mineralna gnojiva jesu korisna, ali su i štetna. Ona do neke mjere uništavaju zemlju. Ako gledas vani, npr: Nizozemska, počeli su puno poticati ekološki princip, i zemljišta na kojem nisu upotrebljavana mineralna gnojiva su puno skuplja.
Tako da gdje god da se može treba stavljati manje mineralnih gnojiva, te stavljati ''prirodni''. (stajski, biljni...)
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Kukuruz 2015

Kak mislis svjezi,odmah iz farme ili odstajali pa svjeze navozen i odma zaoran?
Moglo se i prije bez toga samo kakvi su bili prinosi?
Covjecanstvo je u porastu i potrebno je provoditi sto bolju agrotehniku kako bi povecali prinose.
To je jedna strana medalje a postoji i ova druga da nije potrebno toliko umjetnog,ali ga ipak treba u nekoj kolicini.Dokazano je da su bolje gnojene kulture podloznije bolestima upravo zbog svoje bujnosti,pa je tu jos dodatni trosak na zastitna sredstva.
Tak da neznam kaj je bolje sve je to dvosjekli mac.:(think):
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Svaki je odstajao neko vrijeme, neki dva-tri mjeseca, a neki dvije godine. Stajnjak od krava smo vozili direktno s farme i zaoravali, a svinjski odstoji preko godinu dana, nekad i dvije, ali opet ako voziš sve s hrpe, tu bude i svježeg dosta.
Aj sad pogledaj, svinjski stajnjak ima 0,6% dušika, 0,5% fosofora i 0,4% kalija. I ako ja izvezem 50 t/ha, koliko sam dao NPK? Koliko organske tvari?
Mi imamo milijun nešto sitno ha, nećemo nahraniti čovječanstvo ni ja ni ti s par hektara, a trenutno se nalazimo u zajednici koja obilato sufinancira ekološku proizvodnju jer ima više nego dovoljno obradivih površina i što je logičnije onda odabrati? Mi bi se s iskustvom u ratarstvu i kvalitetom tla koju imamo u Hrvatskoj trebali bazirati na eko-ratarstvo, ali to je samo moje mišljenje, vrijeme će pokazati najbolje.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh