• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

Mozda se vec pisalo o tome, konkretno me zanima skladistenje kukuruza,
Godisnje imam oko 4t za uskladisiti, do sad sam brao u klipu, susio pa nekad na proljece krunio. Sad me zanima imam jedan tavan dimenzije 5m x 4m slobodan, dole je beton, ako bi trebalo staviti dasku. da se smjesti 4t na toj povrsini 20m2, sloj kukuruza bi bio 30cm. koja vlaznost bi mogla ici pod navadene uvjete.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Re: Kukuruz 2015

Ja sam lani imao sličnu situaciju, ne znam koja je vlaga bila, al sam lopatao dva do tri puta tjedno.To je tako bilo ispočetka oko 3 tjedna, poslije sam je ostavio. Nije bila ko osušena i spremljena , al je potrošena bez ikakvih posljedica za konzumente( isključivo svinje)
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Ja tako držim već godinama i gledam dami vlaga bude 16 i nema nikakvih problema jedne godine je bila 18-19 ali smo ga mješali lopatama i bilo isto ok.

Uvijek je novo bolje :p: Ok, masa ljudi će ga posijati (neki neće ni znati da je staro), ali onda bi i tako sjeme trebalo biti nešto jeftinije, zar ne?
Ma ja cu i vjerovatno uzeti ovaj 282 posijati gušće i dati mu gnojiva koliko nije ni sanjao da će dobiti, pokušavam nešto ove godine pa makar i bio u minusu.... Dobiti će sve kako treba u max količinma, pa ako podbaci onda znam da sam pokušao (osim u slučaju extremne godine i tuče). Poorano jeste, gnojivo sam dovezao, ovih dana je tako na snazi lov na sjeme.

Na koji ćeš ga razmak sijati?
Jesi sijao kad taj kukuruz dali znaš kakav je?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

Nije problem lopatati opšet je to manje posla nego da ga cisitm, ubacujem u kos, pa krunjenje, A kolika vlaznost obicno bude, koliko su ceste godine kad je vlaznost visa od 18, i birate li sorte nizih grupa, ili se vodite samo da bude visi rod, a susenje ne predstavlja problem,
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz 2015

Na koji ćeš ga razmak sijati?
Jesi sijao kad taj kukuruz dali znaš kakav je?

Nisam sijao... Planiram posijati 100000zrna na 2kj treba mi raniji kukuruz jer ce ici jesenska sjetva nakon toga.
Razmak moram izracunati, jer sam sada na mehanickoj sijacici a pneumatska je u nabavi (treba mi najvise zbog sirka) ;)
E sada trebam malo pomoci... Na istu povrsinu planiram dati 600 kg 15 i 600kg Kana,pa Zelim cuti prijedloge za najoptimalniji unos 15 u zemlju(tj koliko rasipac koliko sijacica), Kan cu podijeliti u 2 prihrane,prosle godine izvezen stajnjak,tako da gnojivo nisam zaoravao,...
Nije nužno da sijem gore navedeno sijeme,pa tako da prihvatam i sugestije po pitanju toga ali da je do max Fao 370.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Nije problem lopatati opšet je to manje posla nego da ga cisitm, ubacujem u kos, pa krunjenje, A kolika vlaznost obicno bude, koliko su ceste godine kad je vlaznost visa od 18, i birate li sorte nizih grupa, ili se vodite samo da bude visi rod, a susenje ne predstavlja problem,

Vidi ove kišne godine jasam imo vlagu 15 sjetva bila 12.4 vršenje 15.11 hibridi bili fao280 a to kad je vlaga bila 18 sjetva bila 1.5 a vršenje isto oko 15.11 ali fao oko 500

Nisam sijao... Planiram posijati 100000zrna na 2kj treba mi raniji kukuruz jer ce ici jesenska sjetva nakon toga.
Razmak moram izracunati, jer sam sada na mehanickoj sijacici a pneumatska je u nabavi (treba mi najvise zbog sirka) ;)
E sada trebam malo pomoci... Na istu povrsinu planiram dati 600 kg 15 i 600kg Kana,pa Zelim cuti prijedloge za najoptimalniji unos 15 u zemlju(tj koliko rasipac koliko sijacica), Kan cu podijeliti u 2 prihrane,prosle godine izvezen stajnjak,tako da gnojivo nisam zaoravao,...
Nije nužno da sijem gore navedeno sijeme,pa tako da prihvatam i sugestije po pitanju toga ali da je do max Fao 370.

Štaćeti toliki kan,dušik?
Nemoj ići sa 15icom idi sa 5-15-30 ili sa 7-20-30 i prihrana kanom samo manje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

U tvom slucaju vjerovatno visa grupa nosi vecu vlaznost, i k tomu jos kasnija sjetva.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

Nemoj stavljat daske ako ti beton ne vlaži, čim je malo višlja vlaga daske povuku vlagu, kad je kukuruz ispod 16% može i bez lopatanja gore. A kad će biti kakva vlaga to samo onaj gore zna. Mi smo tako i po 20 t spremali, samo je velik tavan, pa bude po 10 cm debljine. I moj ti je savjet da čekaš kad će vlaga biti u granicama normale ili da ga odvezeš na sušenje, pusti se lopatanja, nije puno, ali ne znači da će uspjet.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz 2015

Imao sam viska para pa sam vec dovukao gnojivo kuci kutinska 15 i kan.
Prošle godine sam imao Vukovarsko 7 20 30 2 palete i nije mi bas nesto. Sada bih ga morao extra ici kupovati. Koju kolicinu preporucuješ? Zato i pitam savjet?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kukuruz 2015

Prošli godina sam išao 170-200kg 5-15-30 ili 7-20-30 i 150kg ureje bez kultiviranja i zadovoljan sam. Sve ti ovisi o financijama.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

Nemoj stavljat daske ako ti beton ne vlaži, čim je malo višlja vlaga daske povuku vlagu, kad je kukuruz ispod 16% može i bez lopatanja gore. A kad će biti kakva vlaga to samo onaj gore zna. Mi smo tako i po 20 t spremali, samo je velik tavan, pa bude po 10 cm debljine. I moj ti je savjet da čekaš kad će vlaga biti u granicama normale ili da ga odvezeš na sušenje, pusti se lopatanja, nije puno, ali ne znači da će uspjet.

U 20m2 prostora da smjestim 4t, moralo bi ici 30cm debljine, ja sam bas i mislio da je dobro da je daska pokovana na nosace ispod koje onda lagano struji zark, i vlaga iz kukuruza se prenosi na dasku, aona se susi cirkulacijom zraka odozdo. Ako moze samo beton, onda jos bolje. Ali bez lopatanja sa ov om debljinom sumnjam. kakva prozracnost prostorije treba da bude posto ima samo jedan prozor, a krov nizak.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz 2015

Prošli godina sam išao 170-200kg 5-15-30 ili 7-20-30 i 150kg ureje bez kultiviranja i zadovoljan sam. Sve ti ovisi o financijama.

SijačicA ili rasipač? Znači u kultivaciji ništa? Prskanje sa kojim sredstvom?
I gdje nabaviti dobar Mesurol?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kukuruz 2015

Pa bolje kultivacija ako već imaš kultivator jaga nemam pa zato.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
Re: Kukuruz 2015

Da i mene zanima gdje se može naći i kojoj količini, te cijena Mesurola ?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz 2015

A to sad sve ovisi o vlagi u kukuruzu, a i sporije se suši kad je vlažan zrak. Taj prostor kod mene je u biti betonska deka, s krovom na dvije vode koji je na jednoj strani zatvoren s daskama, a na drugoj je spušen do niskog zida. U biti, više je otvoreno nego zatvoreno. Kod mene je dosta visok krov s prednje strane, preko 2 m, ali ako je on dovoljno suh, ništa mu neće biti ni ako je slabije strujanje. Meni je to podjeljeno u tri sekcije, tako da kad je dobra vlaga ili ako nema kukuruza puno, može u svaku barem 15 t zrna stati. To s daskama je dobro kad je kukuruz u klipu. Za zrno bi bilo dobro da imaš neku žičanu mrežicu. Bolje beton nego daska. Ne znam, mislim da ćeš ga na tu debljinu morat svaki dan lopatat, morat ćeš paziti na vlagu maksimalno. Ako je on suh, onda može i na dasku, onda može na sve, ništa mu ne smeta. Najbolje bi ti bilo da biraš sorte i da ih kasnije vršiš.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

Kod mene je vec beton, ja sam msilio da je daska bolja, pa sam mislio stavljati dasku,
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Re: Kukuruz 2015

suh kukuruz ti je oko 13 do 14% ja kad sam brao sada bila mi je vlaga u kombajnu od 20-22%,i ako je vani dobro vrijeme dok je na stabljici gubi oko 1% vlage na dan
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Re: Kukuruz 2015

Nema šanse..jedino da je +30 vani, orušak je mokar i zrno se nemože sušiti, u ovo doba godine realno bi bilo 1% na tjedan, bez oborina.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kukuruz 2015

Pa tako negdje oko 1% tjedno i više jedino u jesen kad se zareda par toplih dana onda možda pada za 3 dana.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: Kukuruz 2015

suh kukuruz ti je oko 13 do 14% ja kad sam brao sada bila mi je vlaga u kombajnu od 20-22%,i ako je vani dobro vrijeme dok je na stabljici gubi oko 1% vlage na dan

kad si brao, ovih dana
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh