• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Meni se ne sviđa gusti sklop na slabijm tlima,a ni na jačim..
Više sjemena se potroši,treba više umjetnog stavit,i dal je na kraju to isplativo kod prinosa pitanje je..
Ove godine sam sijao od 18-23,ranije hibride gušče,kasnije,rjeđe i zadovoljan sam i klipovima i stabljikom..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Prvi je kod nas Pioneer imao onu sjetvenu tablicu ,sve ok,sada imaju sve sjemenarske kuće,svako tlo je različito i treba drukčiju gnojidbu,ali za ove maksimalne prinose treba klasična gnojidba sa oko 700-800 kg kroz sve faze obrade,znaći zaoravanje PK formulacija i nešto dušika,pa predsjetvena priprema,sadnja,kultivacija,kako kaže Marko treba tu malo i matematiku baciti da se vidi prinos.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja sijem na 19 cm, i sijem na jačim tlima uvjek, na slabim nema kruva od kukuruza...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Jedan od bitnih faktora za gustoću sjetve je SORTA, npr. BC, nikako mu ne odgovara ispod 20 cm.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: Kukuruz - sjetva 2015

I ja... i dobri su klipovi :) za trećinu veći nego Pioneer klip.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja isto sijem sve na 19 cm, grupa 200, 300 i 400 .
Kak je onda prinos bc572 u odnosu na pioneer, s obzirom da su klipovi kod bc veci ?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja sijem samo jednu ral 572, i cale je brao prošle godine tako da ne znam točno, ali mislim da u usporedbi sa N01 fao 400 su tu negdje sa prinosom, s tim da je 572 kasniji hibrid.. Kod Pioneera su vecinom dva klipa, a na Bc jedan..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Dok sam ga imao prije par godina, isto ko Pioneer, ove godine ćemo vidjet, ali isto mi izgledaju tu negdje...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Za berbu u klipu se negleda prinos u zrnu, ali kad se na proljeće iz čardaka runi BC 572 u istom volumenu zrna daje za 10% veću težinu od večine sorti, jer ima veći HL.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Meni je prošle godine na stali bio Bc 572 na jednoj strani, a na drugoj Pioneer N01 i Bc je bio pljesnjiv, a Pioneer ne..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Naravno zato je Pioner vodeći po brzom otpuštanju vlage iz zrna, sigurno je BC imao veliku vlagu u berbi i zato se to dogodilo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Pogotovo kod Pioneera.. Samo što nemaju svi uređaj za mjeriti vlagu.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja sam napravio pokus,sijao na razmak od 17 i 20 cm,istu sortu,kombajnirao i vagao,na 17 cm je dosta veči prinos bio,i sada bacite računicu,neka sam dobio samo 500 kg više prinosa po hekaru,na 30 hektara kukuruza koliko sam više dobio kila puta cijena i eto jednostavne računice šta se isplati.Sijem isključivo Pionir sijeme i prinosi su mi uvijek odlični,i zato to ne namijeravam mijenjati.Baš me briga koliki je klip,bitno je u konačnici koliko ja kila dobijem na hektar,jel neki samo sanjaju da su im klipovi od pola metra valda,a u konačnici manje kukuruza dobiju.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Re: Kukuruz - sjetva 2015

@MF...kod mene je računica drugačija..."Baš me briga koliko kila dobim na hektar, " mene isključivo zanima koliko KUNA dobim na hektar, oduzevši svaku kunu ulaganja..što znaći--gušći sklop---više sjemena i više gnojiva..puta-puta..jednako. A k tome da spomenem kvalitetu zrna u gustom i rijeđem sklopu, te konverziju hrane kod životinje, jer ona će pojesti manje kvalitetnog kukuruza za svoju istu težinu od nekvalitetnog, punog pljeva.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh