• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Topi se jeni i drugi isto. Ja mješam obadva i stavim jih u koše.Koliko? koiko financije puste.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,703
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Fosforna i kalijeva gnojiva su meliorativna gnojiva koja se stavljaju u dublje slojeve zemlje da bi korijen išao za nima i sporo su pokretna u tlu, ne kreću se brzo i ne ispiru kao dušik. Ako već nije bilo moguće zaorati, onda ih treba rasuti u brazdu prije bilo kakove obrade da uđu što dublje. 3x15 je startno gnojivo koje treba tek iznikloj biljci dati hranjiva u startu. A ono što sam jučer napisao da bi davanje duple količine gnojiva dalo dupli urod bilo je malo slikovito. To dođe kao kad bi rekao da dva učenika koji idu u isti razred kod istog učitelja trebaju imati jednake ocjene. Svaka je zemlja drugačija, nekada čak imaš na istoj parceli dvije ili više vrsta zemlje i nikome ne možeš reći sa 400 kg petnaestice imati ćeš 8 t/ha kukuruza, pogotovo ako to kaže čovjek iz okolice Županje prigorcu ili kordunašu.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Upravo to, kretanje fosfora i kalija su oko 2cm godisnje,bilo ono iz 15ice ili 7ice.. visoki prinos se moze dobiti samo dobrom osnovnom gnojidbom(u mom slucaju,jer je zemlja dosta siromasna humusom) a ovo ostalo su nijanse.. meni 15ica ne odgovara u odnosi na 7 jer kukuruzu treba vise kalija nego fosfora, a 2/3 hranjiva (P i K) unosim u osnovnoj gnojibi..
Gnojidba je vrlo kompleksna stvar, isti kukuruz ti ne mora isto reagirati na istu gnojidbu na razlicitim parcelama..tako da davati neke savjete bez analize tla je dosta neozbiljno.. svatko moze tu iznijeti svoju gnojidbu i da je svi primjenimo bilo bi velikih razlika u prinosu..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Razlike u dostupnosti izmedu 15ice i 7ice nebi trebalo biti..
Za izgradnju 100kg zrna je potrebno oko 2,7kg N, oko1,5kg P i oko 2,7kg K..
Zato mi je logicnije koristiti 7icu nego 15icu..
Moje misljenje je koliko iznosis u prinosu,trebalo bi toliko i vratiti u hranjivima jer je to jedino dugorocno odrzivo..

Pó meni nema svrhe bacat sedmicu sada,pogotovou plitke slojeve,jel se sporo razgradjuje,po par mjeseci i nije biljci dostupna odmah.

Kaj se tiće dubine, tu se očito svi slažemo.
Međutim, izgleda da postoje različita mišljenja oko topivosti, odnosno vremena dostupnosti hraniva kukuruzu kod sedmice i kod petnaestice. Petnaestica je, kao što je rečeno za startnu prihranu. Doduše, koliko me sjećanje služi nekad se startno koristila kombinacija 13-10-12. No, ako to zanemarimo, glavno pitanje je nalazi li se fosfor i kalij kod sedmice i kod petnaestice u jednakom obliku. Ako da, onda i ispravna kombinacija gnojidbe kukuruza u proljeće bila da se sa sedmicom ide što dublje, i još manja količina petnaestice pliće za startnu prihranu. Ili druga varijanta. Sedmica pod proljetnu brazdu, naravno ako nije bilo moguće napraviti jesensku, i mješavina uree i sedmice predsjetveno za startnu gnojidbu.
Nadam se da sam ispravno zaključil.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene sedmica ide po brazdi a 15 u sijacicu...pa budemo vidili kako se pokaze?
Nego jel neko vidio da ima kakvih akcija na Bc hibride,jucer mi dodje kolega i donese 2 vrecice 408b i kaze da je platio 229 kn za cash sad mi krivo sto sam ja moje uzimao u 1 mjesecu i to po 275kn :icon_axe:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Re: Kukuruz - sjetva 2015

ubaci ureu na hektar pa ces vidjeti kako se ponasa...koliki imas prinos?

Prinos morem reći jedino u klipu. Neki će se smijati ali oko 5 - 6 tona/rali ako ne računam prošlu godinu.
Kad čitam prinose večine dođe mi da odustanem od svega jer nikad neću dobiti toliko. Dok je to stari vodio obavezno se bacala urea pod plug ili pod tanjuraću i 3x15 u sijačicu i nije bilo ništa više tak da sam odustal od uree. Bacali smo par godina za redom 300 kg/rali 3x15 i nikakve razlike. Negdje se pisalo da se urea gubi preko zime a u proljeće da je nema svrhe bacati, tak sam ja shvatio i da se najbolje iskoristi ako špricaš sa njom.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kakvo nam vrijeme najavljuju ,ove godine bi mogla biti sadnja kukuruza oko Đurđeva,koje su to hladnoće po jutrima da ne povjeruješ
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene sedmica ide po brazdi a 15 u sijacicu...pa budemo vidili kako se pokaze?
Nego jel neko vidio da ima kakvih akcija na Bc hibride,jucer mi dodje kolega i donese 2 vrecice 408b i kaze da je platio 229 kn za cash sad mi krivo sto sam ja moje uzimao u 1 mjesecu i to po 275kn :icon_axe:

Od 01.04. do 10.04. traje akcija na BC hibride. Znam za trgovine Agronoma, za ostale neznam.
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja ću onda na brazdu baciti 7:20:30 i ureu, zatanjirati to što dublje a u sijač staviti 15:15:15. Kasnije prihraniti KAN-om, pa kako bude, nemam pojma, nisam više pametan.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,875
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Prinos morem reći jedino u klipu. Neki će se smijati ali oko 5 - 6 tona/rali ako ne računam prošlu godinu.
Kad čitam prinose večine dođe mi da odustanem od svega jer nikad neću dobiti toliko. Dok je to stari vodio obavezno se bacala urea pod plug ili pod tanjuraću i 3x15 u sijačicu i nije bilo ništa više tak da sam odustal od uree. Bacali smo par godina za redom 300 kg/rali 3x15 i nikakve razlike. Negdje se pisalo da se urea gubi preko zime a u proljeće da je nema svrhe bacati, tak sam ja shvatio i da se najbolje iskoristi ako špricaš sa njom.

dado ako se ne varam zupanija sufinancira analizu tla,provjeri si,pa mozda nebi bilo lose napraviti analizu,barem da znas na cemu si...jer gnojenje tla napamet je i bacanje love kad imas nizak prinos i na kraju krajeva razocaranje kad vidis druge kakve imaju prinose..

sve u svemu i ti trosis i gorivo,vrijeme,i stroj i nakraju kad je rezultat ispod prosjecan dodje ti da odustanes..

s druge strane,mozda se hibrid kukuruza i tip tla "ne podnose" pa rezultira niskim prinosom,nisam agronom,niti nekakav strucnjak,ali mozda bih ja tako napravio.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zadnjih 5-6 godina se strogo držim plodoreda što se tiče kukuruza, na brazdu 400 kila 15-15-15 i Ureje, prihrana jedna sa 200 kg kana, sve po kj, prskanje protiv trave, uglavnom je tu i korekcija, pokušavam preko lista, što manje sa zemljišnjim. Ove godine možda još poprskam i Fertinom. Tih zadnjih 5-6 godina nisam kiksao sa kukuruzom. Prinos je varirao ovisno o godini, ali uvjek u vrhu, i naravno na
pjeske ga uopće ni ne stavljam jer onda nema koristi, osim prošle kišne godine, gdje nije bio ništa lošiji nego i na jačim zemljama.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zombi je napisal da za urod 100 kg zrna kukuruza treba oko: 2,7 kg N, 1,5 kg P i 2,7 kg K.

Urod je uvijek ovisan o elementu kojeg ima najmanje u odnosu na potrebnu količinu. Dakle, ako se želi iskoristiti potencijal sjemena uz minimalne troškove gnojiva, obavezno provesti analizu zemlje i onda slijedi prihrana u potrebnim omjerima.
Kod malih površina kakve su kod nas u Zagorju, većini nije isplativo davati zemlju na analizu jer trošak puta i trošak analize većeg broja uzoraka zbog malih parcela višekratno nadmašuju moguće uštede u gnojivu. Međutim kad se radi o tablama zemlje onda je i ušteda od nekoliko posto velika u absolutnom iznosu.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,156
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zadnjih 5-6 godina se strogo držim plodoreda što se tiče kukuruza, na brazdu 400 kila 15-15-15 i Ureje, prihrana jedna sa 200 kg kana, sve po kj, prskanje protiv trave, uglavnom je tu i korekcija, pokušavam preko lista, što manje sa zemljišnjim. Ove godine možda još poprskam i Fertinom. Tih zadnjih 5-6 godina nisam kiksao sa kukuruzom. Prinos je varirao ovisno o godini, ali uvjek u vrhu, i naravno na
pjeske ga uopće ni ne stavljam jer onda nema koristi, osim prošle kišne godine, gdje nije bio ništa lošiji nego i na jačim zemljama.

Na koji razmak sijes i koji je prinos po jutru u normalnoj, ajmo reci susnoj godini?
Punooo je to gnojiva po jutru..
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Neje mislil po ha, po rali je.

Ko je u biznisu, i siba kukuruz za proizvodnju zrna, ne riskira pri gnojidbi.

Antonio, napomeni da zemlje fanj dugo nesu vidle organsku gnojidbu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Nisu da, i po jutru je, nije po hektaru.
Ona sušna sušna 2012 mislim da je bila, bilo je nešto preko 10 t/ha, naći nekih 6 t/kj, ove je to bilo 16 t/ha, govorim o kukuruzu sa 30-35 posto vlage jer ga takvog kombajniramo. Sije se 19-21 cm, kako kad, mada ne vidim neku razliku. Ove godine budemo na 19 cm.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Bacaš gnojivo u redove?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,703
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Što se tiče gnojidbe i prinosa kukuruza mislim da Pioneer to ima najbolje objašnjeno. Imaju tri kategorije zemljišta sa prinosom koliko se sječam do 7t/ha, oko 10 t/ha i vrhunska tla i prinose. Mišljenja sam da se na tlima koja imaju niski potencijal prinosa kukuruz i druge kulture mogu uzgajati samo za vlastite potrebe i ako se plasira kroz neki drugi proizvod kao što su meso ili mlijeko. Na oranici 5. ili 6. klase da se pospe cijela Petrokemija ne može se dobiti prinos kao na 1. ili 2. klasi po Slavoniji i Baranji.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Koji kukuruz sijati na zapadnoj strani Zagreba

Pozdrav ljudi

Odmah ide isprika zbog otvaranja nove teme, na temu sjetve, pošto već postoji tema sjetva 2015.No već sada ima preko 50 stranica a kako krenuh čitati ne nađoh odgovor na pitanje iz naslova teme, a pročitao sam nekih 15 stranica.Uglavnom priča se o svemu i svačemu na temu sjetve ali ne specifično vezano uz ono što mene zanima, pa eto.

Dakle, što saditi zapadno od Zagreba, koju FAO grupu.Nije da prvi puta sijem, uglavnom sam do sada radio sa 408B - FAO 480, Pajdašem koji je nekih 490, pa sam čak stavio i Klipana koji je 520.No ništa nije bilo naročito dobro.Sa time da je Klipan prekasna kuruza za moje područje.

Zanima me kakva su iskustva sa FAO 300 grupama u mojem području, jesu li bolje od od FAO 400 grupe.Sranje je što ja uvijek sijem BC a on nema ništa između FAO 390 i 460, ima 418 Jennifer ali to je za silažu, a meni treba u klipu.Ima li netko preporuke za neku drugu koruzu, mislim od drugog proizvođaća.

I napokon, znam da je teško za odgovoriti i procijeniti, obzirom na mnogo faktora, ali koliko bi se objektivno moglo očekivati na mom području, u prinosu, recimo na jednom jutru, sa gnojidbom za vrijeme sjetve, jednim špricanjem i dvije prihrane.Dakle nikakvo zaoravanje NPK gnojiva u jesensku brazdu, proljetno zatvaranje zimske brazde, drapanje i ostala "egzotika".Dakle minimum ulaganja.Naravno sve to uz obzir da nije suša, potop, najezda skakavaca itd.

I ništa manje važno, gdje u Zagrebu ili zapadno od Zagreba ima za kupiti najpovoljnija sjemenska koruza, NPK itd.


PS
Što se tabli tiće, jedna je teška zemlja (533 + dvobrazna desetka u proljetnoj brazdi neide), a druge dvije table su uobičajne.Kažem ovo da mi ne spominjete kako ne možete odgovoriti jer sve zavisi od zemlje.
Uglavnom, svi su pozvani "teoretizirati" na ovoj temi, ali me najviše zanimaju odgovori iz iskustva, onih koji žive zapadno od Zagreba.

Pozdrav
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ne, širom bacam, nemam sijačicu s kutijama, a i bolje zbog Uree.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh