• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marinko96

Član
Tu od
29 Kol 2015
Poruka
70
Zanima me jedna stvar sto se tice prihrane da neki dok kukuruz ima oko 5 listova uzmu rasipac i unutra kana stave i razbacaju sirom za prihranu sad me zanima dali ima kakve koristi od tog
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ja sam tako prihranio prosle godine ali sa Ureom.
Prije kise sam bacio, mislim da 100 kg, ureu na 20 ha. Meni se pokazalo jako dobro.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Pa na hektar valjda, 100 kila na 20 hektara bi bilo ko da se na svaki hektar vrabec usere..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,788
Spali ga i KAN ali se kukuruz oporavi nakon kiše. Gledal sam takvu prihranu godinama (parcela u trokut) kod Hrvatske Kostajnice dok sam tamo putoval na posel.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ne spali ga sigurno, ja sam bacao prosle godine 200 kg ureu u kukuruz, pa evo i slike, i da napomenem da mi nije to prvi put da tako bacam, jer nemam uvek novce za pred setvu.
6557a95a9fbbf1f9a6c6aa9faf863774.jpg
c0ad42ae2819c2ede972b20aeacfbd03.jpg

I ne fali mu nista
6d75e5d19e041129281e1adbefa935d3.jpg
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ako nebude kise urea ce ispariti i onda nema nista, a ako bude kisa bice dobro
Pa sad gataj hoce li ili nece biti kise :icon_hang:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Urea predsjetveno, kan u kultivaciji.
Onako skolski. S najmanjom mogucnosti da ces pogrijesit.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Bas sam glupo napisal. Znaci bacio sam 100 kg uree po ha. Taj eksperiment je bio na parceli od 20 ha. To sam vidio prije tri godine da jedna firma radi preko puta moje parcele. Dugo nije bilo kise i urea im je sprzila poprilicno kukuruza. Mi se svi smijali gle luđaka kaj su napravili ;) . Ali kad je kroz dva tjedna pala kisa taj je kukuruz podivljao , e onda su se oni smjalo nama :) .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,718
Pratiš dugoročne prognoze, pa vidiš. Na gnojidba info čovjek piše da je dava nje uree pred sjetvu upitno jer dok ona treba kukuruzu već je pola propalo. On preporuća prvu prihranu sa KAN, a iza toga urea.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Kod mene je problem što okolo bude kiša kod mene ne. Možda probam u dvije kultivacije onda.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Bacat ureu na ovaj nacin je dosta upitno.
Prvo urea dosta isparava na visokim temperaturama a drugo kao sto je i navedeno moze doc do ostecenja same biljke...
Urea djeluje dugorocno pa ako ju zatanjuras neznam kako bi propala...
Kan je taj koji mu u startu daje "pogon" za dobar napredak ,a urea je ta koja ce ga tjekom sezone i u najsusnijem periodu odrzat na nekoj normali...
Al ajde,svako radi kako misli i kako mu se pokazalo najbolje.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Dosta me ljudi pitaju oko takvog načina prihrane širom bez kultivacije pa eto i mog mišljenja koje možda nekome pomogne u odluci.
Moja preporuka je uvijek za kultivaciju, potom folijama prihrana ako izostaje kultivacija a prihrana rasipačem mislim da nije dobra jer je riskantna i zbog samog usvajanja dušika od strane biljke a može i oštetiti kukuruz i sa kukuruzom prehranjujete i korove.
Korijen svake biljke pa tako i kukuruza je živi organizam i da bi funkcionirao zahtjeva neke određene vodozraćne odnosu u tlu. Kultivacijom osim prihrane rahlite tlo i popravljate vodozraćne odnosu u tlu, biljka lakše diše, gnojivo je bolje iskoristivo i kukuruz bolje reagira. Ako je suša i u tlu nema dovoljno vlage tad preporučam folijarnu prihranu jer kultivacijom će se ono malo zarobljene vlage pustiti van i u nedostatku vlage gnojivo se neće aktivirati pa u tom slučaju folijarnom prihranom rano ujutro ili uvečer kad su pući biljke otvorene postižete bolje rezultate.
Bitno je za napomenuti da svako oštećenje biljke, ma koliko se ona kasnije ispravi, rezultira smanjenjem prinosa.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Kultivacija konzervira vlagu tj. presjeca kapilaritet i spriječava isparavanje vode tako da je to jedna od bitnijih operacija u kukuruzu.Tko može ne bi bilo loše i više puta proći(može i bez gnojiva)čim se uhvati pokorica poslije jakih oborina valjalo bi ju razbiti.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Adonis, kad si bacio ureu?? Do 5 listova ili??

Bilo je vec dobrih 5 do 6 listova.

Radul, Pa naravno da je bolje kultivirati. Prosle godine nisam stigao sve kultivirati pa sam pribjegao ovom nacinu prihrane i mogu stvarno reci da sam prezadovoljan. Btw, ovakav nacin bacanja uree je dosao iz Slavonije, jedna velika firma vec desetljecima prihranjuje ovako kukuruz. Nema isparavanja uree ako ju bacis koji dan pred kisu, zato i postoje vremenske prognoze.
S obzirom da ove godine sijem 25% vise kukuruza , nema sanse da cu sa cetverorednim kultivatorom stici sve kultivirati tak da ce opet urea ici u rastepac, naravno ako vremenski uvjeti zadovolje.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Sve u svemu dolazimo do zakljucka da ti treba jos jedan kultivator :icon_wink:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh