• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
@ZvonimirKWS zanima me koja je razlika na pokusnim poljima izmedu solferina i balasca prvensteno sto se tice vlage, koji je bio prosjek, i koja je razlika u prinosu jer ja sam imao balasca sijanog 05.04 a vrsen 20.10 jer nisam vise mogao cekat jer sam spremao za psenicu pa sam morao skidat i vlaga je bila 17.8 a otkupne stanice su primale do 16 preko susara a to se ne isplati na tako malu vlagu e sad me zanima kakav bi u tom periodu bio solferino i dal je velika razlika u prinosu izmedu ova dva hibrida balasco mi je bacio preko 12t po hektru.
Jel ima koji kws-ov hibrid da obara klipove prema dole.
Pozdrav,
Solferino je vagan na na 42 lokacije i prosjek svih pokusa mu je 12737 kg/ha na bazi 14% vlage sa prosječnom vlagom u žetvi 20%.
Balasco je vagan na 55 lokacija i prosjek svih pokusa mu je 13953 kg/ha na bazi 14% vlage sa prosječnom vlagom u žetvi 21,5%.
Ako bi iz ovog izvlačili zaključak tad Balasco rodi 1250 kg više i ima 1,5% veću vlagu od Solferina.
 

neven56

Novi član
Tu od
2 Lis 2016
Poruka
15
To su sve pretpostavljam stocni kukuruzi Zvonimire? A za ljudsku ishranu - polutvrdunci i tvrdunci?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
@matija case ove godine samo 3 hibrida sijes od kws kuce prosle godine si imao preko 10 sto je razlog prelazis na neku drugu kucu.Ja planiram ove godine kerbanis, konfites i moram odluciti izmedu 2370 i solferina.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Na sve površine idu ta 3 hibrida , suzio sam hibride , bezveze mi imat više od 3 hibrida , 2370 i kamparis mi idu za doma za sušenje i hranidbu a konfites za prodaju mokrog zrna
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Koji je to onda sklop po hektru?

KWS 2370 najbolje rezultate daje u takvom sklopu jer ima dosta nisku stabljiku i klipove srednje veličine. U rjeđim sklopu nema sposobnost kompenzacije produljenjem klipa. Sa razmakom u redu 16-17 cm dobit čete sklop 80-85000 biljaka u žetvi i u takvom sklopu ovaj hibrid daje najbolje prinose.

To su sve pretpostavljam stocni kukuruzi Zvonimire? A za ljudsku ishranu - polutvrdunci i tvrdunci?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Poštovani za ljudsku upotrebu jedino hibrid Krabas može proći no klasični tvrdunci poput Zlatka od Poljodar tima ili 462 od Bc instituta su bolji ako govorimo o isključivo upotrebi za prehranu ljudi i mlinsko pekarsku industriju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
16-17cm?
bez navodnjavanja tako posijati je ludost.....ako mu malo kiše pofali, ostat će samo stabljike bez klipa.....vidio osobno kod drugih, ja nikada nisam sijao ispod 21cm.......

dok sam sijao mehaničkom, prelaskom preko razora, jedne godine, pomaknuo se lanac na 2 reda i na kraju sam skužio da je oko 0,5ha posijano na 16cm....tu se bralo 1 sporom, al je bila baš kišna godina......
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Ne govorim stvari u koje se ne razumijem i koje nisam provjerio osobno.
KWS 2370 spada u grupu Clima Control 3 hibrid što znaći da mu je dodatno pojačana tolerantnos na visoke ljetne temperature.
Clima Control 3 je naziv za grupu hibrida koji kroz 3 faze puno uspješnije prebrode probleme uzrokovane nedostatkom vode ili visokim temperaturama.
1)Faza prije cvatnje
Brzo i ujednačeno nicanje čak i u nešto hladnijem tlu,
Izuzetno brz rani početni porast,
Jako brzo formiranje jakog i razgranatog korjenovog sustava
Ove tri stvari su izuzetno bitne za krajni rezultat u prinosu zrna jer u ovoj početnoj fazi razvoja biljke od 5 do 8 listova biljka određuje koliko će imati klipova i koliko će na klipu biti redova zrna. Znaći ako u toj početnoj fazi dobijete snažnu i zdravu biljku onda je već pola posla obavljeno.
2) Faza u vrijeme cvatnje
Sinkronizirano metličanje i svilanje
Pojacana proizvodnja polena na bogatim i razgranatim metlicama
Bujna i visoko tolerantna svila koja je duže vremena priemljiva za polen čime dobivamo klipove u potpunosti i do vrha popunjene zrnom.
3) Faza nakon cvatnje
Položaj listova postavljen erektoidno omogučava gusti sklop i manju površinu lista okrenutu suncu i podložnu isparavanju vlage iz lista
Izrazito jak korjenov sustav koji zrnu u fiziološkom zrenju dostavlja dovoljne količine vode i hranjiva i na kraju dobivamo klipove popunjene sa potpuno ispunjenim zrnom i dobrih hranidbenih vrijednosti.

Dodatno što se tiće sklopa govorimo o hibridu iz FAO 290 dozrijevanja 115-120 dana i koji u sklopu 80-85000 biljaka dolazi daleko ranije od hibrida FAO 300-400 koje sije 73% Hrvatske i izbjegava visoke ljetne temperature i žege.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
16-17cm?
bez navodnjavanja tako posijati je ludost.....ako mu malo kiše pofali, ostat će samo stabljike bez klipa.....vidio osobno kod drugih, ja nikada nisam sijao ispod 21cm.......

dok sam sijao mehaničkom, prelaskom preko razora, jedne godine, pomaknuo se lanac na 2 reda i na kraju sam skužio da je oko 0,5ha posijano na 16cm....tu se bralo 1 sporom, al je bila baš kišna godina......

Ja sve hibride grupe 300 i 400 sijem na 18, a 500 i 600 na 19, i prosjek u zadnjih 5 godina je 12 t/ha. Pionnerovi hibridi
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Evo ove godine probal. Sijem kak ide kombanj- u krug- to je prvo se sije ob kraju njive.i tu idu 4 reda gušče 16-17cm na sledeče redove 17-18cm. fao 300-350.
Do fao 400 idem na 19 cm.
A to kak reagira na sušu je od hibrida i najviše zemlje.Tako da svaki zna svoju zemlju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kukuruz uvijek posijem do 10.4.
kada bi stigao taj 290 za branje u klipu?
što preporučuješ za sjetvu u istočnoj slavoniji? i kada ga sijati?

ako dođe suviše rano, bojim se divljih svinja, kojih ima na izvoz.....al nije loša opcija jer prije otpusti vlagu, i brže će se osušiti u čardaku za prodaju prije zime, prodajem na malo.....

prije smo sijali grupe 500-600, prije 5-6 godina i onda prešli na 300-400

ove grupe 600 se mogu brati tek od polovice 10mj, a to je dosta kasno i otežano je branje u njivi, kod nas

sijao sam i postrno, al na 23cm za probu, opet bila kišna godina, i uspjelo je, a godinu prije također posijao, i od 1ha izniklo 10 stabljika i ništa više.....a sjeme dobio za pokus

i ja dok sam sijao pioneer, najmanje je imao problema sa sušom, nije imao velike klipove, al je svaki imao po 2 klipa......jednom sam dao preporuku za sjetvu jednog pioneer hibrida, i stalno je prigovarao da to nije dobro, da su mali klipovi, ovo-ono, meni bilo žao što sam uopće i dao preporuku, nakraju, kada je ušao kombajn u njivu, kombajner ga zove da vidi kako curi, i da mora usporiti sa đurom 1620, onda tek je promjenio mišljenje......radilo se o grupi 200 prije par godina, i od svih drugih sorti ovaj je imao najveći prinos, mislim da je bio N86, više nepostoje te oznake....
 
Posljednje uređivanje:

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Za slavoniju mi je malo teže reći kad bi KWS 2370 došao za berbu u klipu ali dati ću vam primjer iz Bjelovara pa probajte sami povući neku paralelu.
KWS 2370 sijan 17.04. je 01.09. imao vlagu 26 i brao bi se u klipu bez ikakvog problema, 24.09. imao je vlagu 15,6 ispod kombajna sa prinosom 13425 kg suhog.
 

Prilozi

  • IMG_0036.jpg
    IMG_0036.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 108
  • IMG_0038.jpg
    IMG_0038.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 108
  • IMG_0042.jpg
    IMG_0042.jpg
    73 KB · Pregleda: 98

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Ekipa,kolko me sjecanje sluzi,mislim da smo prosle godine raspravljali o onome da bi se skupili i nas vise uzeli vecu kolicinu sjemena,ali je to vec bilo dosta kasno i vecina nas je vec nabavila sjeme.Tako da mislim da je sad vec vrijeme da skupimo popis koliko bi ko trebao i da se vidi koliko to ispada jeftinije.I samo jedno pitanje,ne mogu se sjetiti jel je to bilo ono da svatko moze uzeti svoje na r1 ili se to uzima na jedan racun?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,904
Mogu riješiti i ove godine,napravi se popis i sa popisom se pregovara o popustu...pošto još roba nije naručena..ako tako želite,pošto kolege sa poljoinfo foruma već godinama tako rade..isto tako pojedinci imaju rabate kod svojih starih prodavača tako da nekima možda nebi cijena odgovarala...ali uglavnom složi se popis,sa tom količinom se pregovara o cijeni i ako odgovara ide se u narudžbu i to je to,bez uplaćivanja love meni..da nebi bilo da sam nekoga zeznuo..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,904
Sve sorte,jedino one popularnije valja čim prije riješiti jer brzo ih nestane,kao lani pajdaš,N01,i još neki..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Jedan poražavajući podatak vezan uz kukuruz,prije neko veće na KWS predavanju od strane Zvonimira,iznio je podatak koji se povezuje sa stanjem oko govedarstva,u 10 godina se bilježi pad od gotovo 100 tisuća hektara manje posađenog kukuruza na području RH,najjača regija je Slavonija pa onda naš Bjelovarski kraj po broju posađenih hektara
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh