• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Isto do tri lista ide kao i Adengo. Tu se o Adengu piše kao da je Bog i batina, a nije, dobar je, ali ne i odličan. A nije sve ni do herbicida, ima i do nas koliko smo dopustili da se zakorovi parcela. Zna se kako i šta Adengo, Lumax i njima slični uništavaju korove i kakve korove.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Uzeo si mi riječ iz tipkovnice..svatko zna koji korovi mu rastu na parceli i prema njima se "ravna" herbicidom..a ne idem pošpricat sa tim i tim jer svi špricaju sa time..i onda eto korekcije,eto novih troškova i onda ispada špricivo skuplje nego što bi trebalo,a za tu razliku bolje da se bacilo 100kg gnoja više itd..
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Moj nikao jednakomjerno, nešto sjemena dorada srbija, rumunjska i austrija.
Imao nešto i od prošle godine, sve niklo jednakomjerno.

Sve je več napisano i rečeno, za mene trenutačno najbolji adengo, ali špricati kad je kukuruz i trava vani.
Al opet sam videl prošle godine kakav je adengo iz srbije ;(
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Za lumax nije uopče potrebna kiša ja špricam več jedno pet godina sa lumaxom ali čekam da nikne od tri do pet listova i onda sa 2,1 litrom + okvašivač i nema nikad trave.Ove godine sam imao na par tabli livadu gdje sam sumnjao da če to lumax odradit ali prije par dana izkultivirano i nigdje travke nema a nije kiša padala nikakva dva tjedna a i sad šta padne više se ja popišam na metar kvadratni nego šta kiše padne.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ja sam ove godine isprobao 3 kombinacije i zadovoljan sam sa sve 3, iako svaka ima svoje mane i prednosti:
Kombinacija 1: Adengo, cijena 862 kn/litra i s time sam riješio oko 2,5 ha, znači da me izađe cca 350 kn/hektar. Htio sam isprobati Adengo i na toj njivi je lani bila prašuma te su korovi krenuli puno brže nego kukuruz i uhvatio sam vrijeme između dvije kiše od cca 10 litara/m2 i uspjelo je. Mana: ako se prska pre rano korovi počnu izbijati dok kukuruz još nije pobjegao, kod mene je sve bilo čisto kao suza do nekih 3 tjedna od špricanja, kad su neki uskolisni počeli sitno probijati (vjerojatno sirak), ali sam ga kultivirao i to je to.
Kombinacija 2: Motiwel + Banwel (ustvari zamjenski Motikan), površina oko 2 Ha znači 2L Motiwela (167 kn/litra), Motikan (150 kn/litra - top cijena :icon_smile:) i okvašivač Herbaflex cca 70 kn, znači oko 280 kn po hektaru. Zemlje su pjeskovite i prema iskustvima iz prijašnjih godina već slabije doze djeluju, Banwel suši širokolisne već kroz 2-3 dana što je lijepo za vidjeti :(smirk):
Kombinacija 3: Equip + Laudis (1L Equip+1L Laudis/ha) ubojita kombinacija za tvrde glinovite zemlje i najgori drlog od trava, također sam prvi puta isprobao ovu kombinaciju, do sada sam koristio nešto skuplju varijantu Equip 2l/ha+ Banvel 0,5L/ha. Površina također oko 2 ha, cijena Equipa je 180 kn/litra i Laudisa 186 kn/litra što ispada oko 370 kn/ha. Po meni nedostatak je što nekako sporo djeluje, prvih tjedan dana sam mislio da nebude valjalo, ali nakon 2-3 tjedna potpuno drugačija slika. Jednu njivu sam malo okasnio i tu su korovi bili prilično veliki i uspjeh nije potpun, zato moj savjet je pratite stadij korova a ne kukuruza, i uspjeh nemože izostati. :8):
 
Posljednje uređivanje:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Kod mene i tetka je Adengo odlično odradio, prskano nakon nicanja u fazi 2-3 lista kukuruza i kad je izniklo nešto korova. Prošle godine je prskano Lumaxom i na 90℅ toga je išla korekcija.. Ove godine smo imali dovoljno kiše 2-4 dana nakon prskanja i uspjelo je.

Nakon 15-20 dana od prskanja sam kultivirao sad samo treba pratiti da korov ponovno ne krene, a ja se nadam da neće.

Jedino što sam zapazio pojavu fitotoksičnosti na kukuruzu, tamo gdje su spajanja prohoda i onaj prvi krug kod prskanja uzglavnica, ali to je zanemarivo.

Nagodinu opet Adengo igra kod nas glavnu ulogu.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Kukuruz Osjecki iz grupe 500 na parceli od 18 kj a prskan sa ElumisPeak – herbicid*
c132ea514a61bc91dd9e79fd2249250a.jpg
286b28bc86eb2572e911a78f420ce6b3.jpg
7e507d840e9f290702eee0f6b15aa3b2.jpg
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Moze li se mijesati folijarno gnojivo tipa folifertil i herbicid motivell pa da se sve rijesi u jednom prohodu? Ako se ne moze, da li onda prvo spricati herbicidom ili prihranjivati?
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
284
motivel je koma, sirak ga nije ni osjetio...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
U ponedjeljak rastipačem razbacao širom 200kg KAN na hektar, palo malo kiše i već se vidi djelovanje. Navodno da je teško naći Eqvip jer mu registracija ističe 31.7. ove godine.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Koliki ti je bio kukuruz? Imam jednu parcelu gdje sam malo korekciju radio, a parcela ide u trokut pa mi sad žao ići ga kultivirati, puno ću pogaziti.

P9903
772fb367ab225a2f534061b01b360fc1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
Narode da vas pitam trebo bi prskati kukuruz ima sirka uzo Talisman prskalica je agromehanika 340l,dizne su 110-04 na njoj povrsina je 7500 kvadrata(oko jutro po).Prodavac kaze da stavim 210-240lit.vode kojom brzinom da idem sa svojim 48 torpedom da to izbaci a ne pre rano ili kasno.?
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
256
Naspi samo vode koliko mislis da bi trebalo pa predji njivu i vidjeces...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Manji od tog tvoga. Parcela je isto tako u špic i s obje strane jarci. Ne može sve gnojivo pasti u srce kukuruza. I kada se šprica ureom npr. 5% biljka dobije više dušika po sebi nego ako u sredinu padne jedno ili dva zrna gnojiva.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ma manji je i moj taj što ga moram prihraniti. A onda čekam neku kišicu, a ako ne bude kiše onda ću folijarno.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Folijarno moraš bar dva puta. Što se tiče ovog razbacivanja gnojiva rastipačem razmišljam koliko zrna gnojiva padne u žito u samu biljku pa još nijedna nije izgorila.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh