• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Možeš malo pojasniti ovu tvrdnju? Kakve veze ima s izbacivačima?

Jesam li ja u zabludi kad mislim da se previše sjemena potroši ako su rupe na pločicama (kod MSK) prevelike u odnosu na kalibraciju kuruze, ili kad kuruza nije kalibrirana pa umjesto jednog, kroz rupicu prođu dva sitnija zrna.

Ja uvijek isprobam kako zrnje sjeda u pločice prije nego montiram i krenem sijati,koliko god da je zrnje nejednako,teško bih toliko fulao veličinu rupa da bi mogle dvije sjemenke odjednom,ali se može desiti da se zrnje kala ako su rupe prevelike ili premale...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Tako cu i ja ove god..ako bude suša onda ću i u kultivator ureu,ako ne onda samo kan..
Iako mi se vrti po glavi da odradim 2 kultivacije jednu sa ureom jednu sa kanom pa da vidimo:)
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Ja idem sa 100 kg UREA pod tanjuracu pa u sijacicu 150 kg 0-20-30 i u kultivaciji 200 kg KAN.
TO je po jutru i kukuruz bude super ako vrijeme posluži.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Razlog je taj što je sa bivšim izbacivačima išlo više od jednoga zrna. Zato i je išla sjetva na 25cm.

Ja uvijek isprobam kako zrnje sjeda u pločice prije nego montiram i krenem sijati,koliko god da je zrnje nejednako,teško bih toliko fulao veličinu rupa da bi mogle dvije sjemenke odjednom,ali se može desiti da se zrnje kala ako su rupe prevelike ili premale...

Hvala na pokušaju pojašnjenja. Nažalost nemam sijačicu pa si pokušavam pojasniti logiku, a ona bi po meni izgledala ovako:
- prvo se mora obrisati pločica da se skine višak zrna na rupi (taj element bi se trebao zvati čistač ili strugač)
- zatim zrno samo propadne kroz rupu (ako je dovoljno manje od rupe), ili ga pogura izbacivač ako zaglavi u rupi.

Dakle, izbacivač, barem po mojem razmišljanju, ne može izbaciti dva zrna ako je samo jedno u rupi.

Što se dogodi sa raskoljenim zrnom? Jel iz jedne polovice nikne biljka, a iz druge, ne? Ako je tako onda mi je jasnije, ili ne nikne ništa a sjeme se utroši?

Ispričavam se ako sam prenaporan. Uvijek težim logičnim objašnjenjima. Takav sam i tu si nemrem pomoći.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Izbacivač/čistač to ti je jedan dio, i većinom svi onda govore za to izbacivač. Dakle izbacivač ti je na ovim metalnima isti kao kod plastičnih, razlika je u čistaču, ovaj čisti i ostavlja samo po jedno zrno.
Ali opet ovisi i o kalibraciji zrna, možeš imati krupno zrno i zbog toga moraš veće pločice, a opet unutra može biti i duplo sitnijega. Ako je kalibracija dobra mora ići po jedno zrno.

Poslano sa mog ALE-L21 koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Nemogu vjerovat... nekima stvarno lakše ide metar u d..e nego milimetar u glavu. Za MSK nije samo bitna kalibraža zrna, već je jeko bitno dali je zrno okruglo ili plosnato(duguljasto i tanko). Tu nastaje problem, ako zrno uđe u rupu u vodoravnom položaju kako neki isprobavaju rupe prije sjetve je OK, ali problem je ako u rupu u okomitom položaju uđu dva, a nekad i tri zrna, e onda nekad izbaci sve, a nekad skidač skine sva tri ili ih polomi. U tome je problem.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kad je na sijačici čistač ispravan, ispravna rešetka i zno približno dobro ide kroz nju(na oko). Treba napravit sjetvenu probu.... Kad se sjetvena osovina(osovina ispod kutije di je sjeme) okrene 20 puta, moralo bi ispasti približno 100zrna, ako ispadne 110 ili 90 zrna i to je približno dobro. Ako ispadne npr 70 rešetka je premala i treba staviti veču, isto tako ako ispadne npr. 130 ili više, rešetka je prevelika i treba metnut manju...
Tak ja delam i razmak je dobar i imam dobru kuruzu, naravno da je pneumatska sijačica bolja al ja imam mehaničku OLT MSK 4 i ne mislim još uzimat pneumatsku jer me ova za 10rali kaj sijem dobro služi.
Naravno ako je kuruza loše kalibrirana kaj god da napraviš na mehaničkoj nemre ti pomoč jer opet negde budu ispala 2 zrna ako su mala...
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Jeli netko špricao(prskao) kukuruz sa Afalonom? Čovjek mi kaže da on godinama s njim radi i da mu je kuruza čista, a uputsvo ne navodi da ima primjenu za kukuruz, pa ako netko ima iskustva,molio bi da napiše nešto.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Eee ovako, posijo sam kukuruz 14.4,, i onda je snijeg pao ko u januaru,, *ebo mi znanje,, tek sad niče al skroz loše,, znači negine mi presijavanje,,nažalost,,
Sad me zanima, par stvari,, to je bilo jesenje oranje, zemlja se samo tako spremila, ko što mi kažemo, uhorila ko pepeo,,
Ima kukuruza koji je niko,, i koji niče,, al ima ga koji je zagino i to poprilično,,
riješio sam ponovo sijati,, sad pošto sam u sijač (mehanički) stavio nekih 270 kg po hektaru 15-15-15, dal da pređem drljačom il da idemo sijačicom po prethodnim redovima sijanja,, iskren da budem sjeme i onak moram ponovo kupit,, al žao mi dati novce koje nemam za đubrivo,,
Šta mi se predlaže????:icon_hang:
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Djubriva mozes malo, a i ne moras, a ovo sijacicom bez pripreme ja ne bih. Ovi sto su nikli oduzimaju svjetlost i ovi drugi ostaju mali i nikakvi
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Nije to neka površina, nekih 1,5 hektara, znam za to, al bi ja to kasnije kad krene ručno rasčupo, da se stvori neki sklop.
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Na tebi je da odlucis. Ja bih prezalio to nafte za pripremu, vrijeme ces svakako potrositi bilo za drljanje sada ili cupanje kasnije. Ako uradis pripremu, ide toplije vrijeme trebao bi ujednaceno niknuti i krenuti rasti, jedino u slucaju suse ovaj niknuti mozda se oprasi prije vrucine. Ko zna kakva ce biti godina
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Prosle godine imao istu situaciju, presijem po tragovima zbog gnojiva, rascupam kada je niklo . Doduse nesto manja povrsina 1h.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Eee ovako, posijo sam kukuruz 14.4,, i onda je snijeg pao ko u januaru,, *ebo mi znanje,, tek sad niče al skroz loše,, znači negine mi presijavanje,,nažalost,,
Sad me zanima, par stvari,, to je bilo jesenje oranje, zemlja se samo tako spremila, ko što mi kažemo, uhorila ko pepeo,,
Ima kukuruza koji je niko,, i koji niče,, al ima ga koji je zagino i to poprilično,,
riješio sam ponovo sijati,, sad pošto sam u sijač (mehanički) stavio nekih 270 kg po hektaru 15-15-15, dal da pređem drljačom il da idemo sijačicom po prethodnim redovima sijanja,, iskren da budem sjeme i onak moram ponovo kupit,, al žao mi dati novce koje nemam za đubrivo,,
Šta mi se predlaže????:icon_hang:

Sigurno je jedan dio bolji, toga pustiš, drugo presiješ. Ja nebi ništa pripremal i gnojil, samo sijačicu i ak ne ide u zemlju dodaj nešto da ju pritišče u zemlju.

Neznam kaj se dobi kod vas sad bi moral kupit rane sorte pod fao 290 i sijat gušče.
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Prosle godine imao istu situaciju, presijem po tragovima zbog gnojiva, rascupam kada je niklo . Doduse nesto manja povrsina 1h.

Šta vam to znači "raščupam". To jo š nisam čuo. Raščupat u povrtarstvu DA. U ratarstvu NE !
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Vidi, kukuruz kad se presijava po redovima od prvog sijanja, tad se desi da dio kukuruza od prvog sijanja i od presijavanja bude previše gusto, tad se ide i ručno se počupaju kukuruzi, da se napravi dobar sklop, otprilike to je to,
 

antegegic17

Član
Tu od
15 Tra 2017
Poruka
50
[emoji12]
dc1962b636f0298c8f9ff95f8b28044f.jpg


Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Jeli netko špricao(prskao) kukuruz sa Afalonom? Čovjek mi kaže da on godinama s njim radi i da mu je kuruza čista, a uputsvo ne navodi da ima primjenu za kukuruz, pa ako netko ima iskustva,molio bi da napiše nešto.

Nemam nekog iskustva s Afalonom(linuron), nekad je imao dozvolu za kuk. ,potrazi u starijim prirucnicima zast.bilja. Ove god. sam ga koristio na manjoj povrsini s Dualom
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh