• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2020

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
DARIJUS
Kod mene se oklaski prodaju 5 kubika prikolica 150 kn.

Bane1978
Bc 572
Ili je 572 zuban, ne znam vise, a i ne znam koja je razlika izmedu zubana i tvrdunca, ili je to jedno te isto.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Nije isto,zuban ima udubljenje po sredini zrna kao zub zato se tako i zove dok tvrdunac ima zaobljeno zrno koje je glatko i teze se kruni i dosta je tvrdje zrno pa se zato i zove tvrdunac
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tvrdunci su kvalitetniji, ali manje rode. BC462 je tvrdunac. 572 i Pajdaš su kvalitetni zubani s crvenkastim zrnom. Meni je agronom u poljoapoteki rekel da da 572 bolje rodi od Pajdaša, ali ako pred svinje staviš obje sorte, najprije buju pojele Pajdaša. FAO grupa je približno ista.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,839
Jel bi vrijedilo sad još bacit KAN, nisam baš zadovoljan bojom kuruze, sijano je 15.05.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Pa kak ćeš sad u nju?
Moja je sijana 16.05., pa je već prije skoro dva tjedna sva isklasala i digla se na visinu.
Pored je parcela sijana u tjednu iza uskrsa, pa se skoro nit ne vidi razlika, sorta je P9911
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,839
Mislio sam ručno, nemam ja puno toga, jednu ral, gusto posijano pa da pomognem malo s KAN-om.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,839
Možda i malo uree stavit da se prije rastopi, izmiješat jednu vreću na tri, četiri kana.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Ekipa na koji način vi pospremate kukuruz u klipu? Mislim na mehanizaciju koju koristite, elevatori, trebljačice, trake i to..
Ima li negdje tema u kojoj se raspravljalo o tome?
Mislim napravit još jedan dodatni elevator koji bi kukuruz s prikolice nosio u trebljačicu, da se izbjegne ručno bacanje..
Pa ako neko ima sličan princip, zanima me kolko snage treba za pokretat to, okretaji otprilike.. 🤔🔧🔧
Nešto u tom stilu ;)
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Cale u beracu, ja prevozim ja istovaram (lopata), elevator, od 45min do 1:30h min po prikolici (jer sa lopatom radim, ne "cistim" kukuruz). Nekako imamo naviku da kukuruz vidimo u cardaku.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Mi kipamo, pravili smo šubere 50x50 na prikolice i taman je. Ide na jednu malu traku od ruljaca pa perusac i na veliku traku onda. Dvoje ljudi dovoljno dok se istovara jedino kad se puni kuruzana na vrh onda treba treci. Ako je cist klip 3 kosa od T40 idu za 25-30min.
 

Prilozi

  • received_245364222815437.jpeg
    received_245364222815437.jpeg
    50.7 KB · Pregleda: 80

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Mi rucno bacamo na elevator, a dok je cist kukuruz, majka i ja izgrnemo lopatama 6 kubika klipa za 15-20 min na elevator.
Obicno berem dvije prikolice po danu i to sami istrpamo i to je to.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Direkt iz prikolice u traku. Dvojica ili jedan sam smo na traci i onaj klip koji nije čist ručno očistimo ili ga jednostavno izbacim van pa se to kasnije onda očisti.
 

Prilozi

  • 20191005_142732.jpg
    20191005_142732.jpg
    113.4 KB · Pregleda: 55

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Hvala na slikama i javljanju.
Mi nemamo mogućnost kipanja unazad, tak da moram ići na ovu bočnu opciju. Ne smijem ni s motorom pretjerat jer već imam 2,2kw (jednofazni, jer nemam trofaznu struju) koji pogoni trebljačicu i 8 metara elevator koji nosi u kukuružnjak.
Računam negdje oko 25 il 30 okretaja da bi ta traka mogla imat, nadam se da neće bit prebrzo.
Imam neku getribu preko koje bi to pogonil, tako da vjerujem da će i slabiji motor moći to vrtit..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Ja planiram napravit na zadnjoj stranici rifuzno otvaranje. Bit će mi lakše nego se ovako zezat. Inače stane u prikolicu 6-7 kubika, kad ovako istovarujem onda ne mogu stavit u nju više od 3 kubika zbog prevelike količine koja se odjednom istrese u traku. Sa rifuznim otvaranjem taj problem bi riješio.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh