• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,235
Ma mene zanima jel taj Pioneer toliko bolji, tj da toliko vise rodi od jednog Bc-a cija vrecica od 25 k zrna je skoro duplo jeftinija.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Nek rodi 500 kg/rali više, s manjom vlagom u berbi i isplatil si razliku od 150 kn/ 25000 zrna
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,235
Mene ne zanima toliko vlaga, jer vecinu berem u klipu.
Zanima me koliko moze dati vise prinosa po jedinici povrsine, od npr jednog BC 572 koji je prosle god dal u prosjeku 5 t suhog zrna po jutru.
Zemlje su vecinom lagane i pjeskovite.
Inace sijem na 24.5 cm i tu mi prolazi 1.4 vrecice od 25 k zrna po jutru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Nek rodi 500 kg/rali više, s manjom vlagom u berbi i isplatil si razliku od 150 kn/ 25000 zrna
To je teoretski tak, a jel rodi više u praksi? Jako nezgodno za utvrditi, trebalo bi nekoliko godina (nisu isti uvjeti svake) testirati po dva ili više hibrida na svakoj njivi.

Ivan KC,​

zadnjih nekoliko godina imam super prinose (12+ t/ha) s Pajdašem dodatno tretiranim mesurolom, u dosta gustom sklopu i uz solidnu gnojidbu (barem za moj kraj). Valjda se sve dobro poklopilo. Kad sam sijal sjeme koje je bilo tretirano nekim drugim preparatima uvije mi je falilo biljki i onda je prinos bil osjetno manji.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Pa ja sam sa KWS-om, Dekalbom i Pioneerom dobivao po 6-7 t/ral uz neku srednju razinu agrotehnike na teškim zemljama...
Inaće, kad jednom probaš brati u zrnu, nikad više se ne vraćaš na klip...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Ovaj će ti dat puno više ali moraš povećati sklop a najviše će ti dat na lošoj zemlji u odnosu na Bc.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Slažem se. Sijanje na 24,5 cm nikako ne može dati visok prinos. To ima smisla jedino u sušnim godinama, al to i onak ne možeš znati unaprijed... Ja sam nekad sijao 572. On može dati dobar prinos samo se treba dosta stvari poklopiti. U godinama gdje ima puno stresnih uvjeta (suša, hladno proljeće... ) dolaze do izražaja prednosti Pioneera, DKC-a, KWS-a...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,235
Tommy
Berem ja u zrnu, ali samo onaj visak koji nemam kud pospremiti u klipu.
A skroz na zrno necu preci dok god ne budem imal svoj kombajn, a to izgleda ne bude tak skoro jer nemam velike povrsine pod kukuruzom.
Ove god bude oko 20 jutara.
A i bas ova godina je dokaz koliko se isplati skladistiti kukuruz kod kuce a ne ju prodavati odmah sa njive.
U jesen smo ju prodavali po 0.70 kn/kg sa 20 % vlage, a vec sad je 1.4 kn/kg.
Mislim da mi se bude debelo isplatilo kaj sam bral u klipu i skladistil svud i svakud.
Budem probal jedno 10 jutara posijati Pioneera, ali i svakako budem ostavil nekaj 572, jer on se jako lijepo bere u klipu.
A budem i nekaj Kws-a posijal, cijena mu je u rangu Bc-a, a hoce solidno roditi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Pioneer 9911 sijem na 19 cm, izađe ga van sigurno 99%. BC 572 sam posijao prošle godine jer mi je malo falilo a to sam još jedino imao za kupit i na kraju ako ga je 50% izašlo van. Pa sad računaj jel se isplati.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
996
Ivan KC, ja sam isto prije sijao BC,pajdaš i 572, ali unatrag 4 godine samo pioneer. Na istoj parceli od točno 1h (zemlja je poluteška) BC nije dao nikad više od 10 t/h (cca 5,8 t/jutro), a zadnje dvije godine sam imao Pioneer P9911 i svake godine je dao preko 12 t/h (cca 7 t/jutro). Sve to naravno uz isti razmak sjetve od 19-20 cm i uz istu agrotehniku, NPK 15-15-15 400 kg u sijačicu i KAN 400 kg prihrana. Svake godine je brano u klipu jer je brdoviti teren, BC nisam nabrao ne više od 17 bunkera, a P9911, pretprošle godine 19,5, a lani 20 bunkera (berač sip KK30, bunker 1,5 kubika).
Po mom mišljenu pioneer vrijedi svaku kunu to što je skuplje sjeme, bolje podnosi stresne uvijete, bolje nicanje, a kad se krene krunit puž na mašini za uvrečavanje ne stigne gutat ako bacamklipove u mašinu s lopatom za snijeg, a dok kod BC-a mogu i dvojica bacati.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,357
Jako jako dugi niz godina smo na Pioneeru. Imam nekoliko godina i Dekalb, ali znao sam uz Pioneer ubacivati i Bc 572. Jedne godine je tako lijepo držao se uz Pioneer, jako je malo kaskao za njim, stavim ga iduće godine opet 3-4 jutra, sroza totalno prinos. Prošle godine striko što usfalilo stavio neki Osiječki i dobro se pokazao, super je rodio, e sad to je samo jedna godina, treba uzet više u obzir, a tu sam ja sa Pioneerom zadovoljan jer je stabilan. Neki su i sa Dekalbom imali probleme, ja osobno ne, ali eto nisam ga uspio ove godine nabavit. 99% površina 19 cm sjetva.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Ja sam imao prosle godine problema sa DKC-om. Jako loše nicanje. Oko 4 rali sam presijavao. A sjeme najskuplje... Ranijih godina je bio dobar... Npr P9911 sijan isti dan, ista agrotehnika, isto naštelana sijačica je skroz normalno niknuo.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,958
Društvo, a kakva iskustva imate sa osječkim 378 i 398?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,235
Draško
Ja duplo manje bacam gnojiva od tebe i ni ove godine necu vise bacati od toga.
I s tom gnojidbom sam dobival 9 t/ha suhog zrna (BC 572) i ja sam s tim zadovoljan.
A sto se tice gustoce sjetve, mislim da na nasim pjeskuljama 19 cm nebi drzalo vodu.
Prosle god sam zabunom 1 hektar posijal na 19 cm i to je bil totalni promasaj, klipovi su strasno mali ostali, ko da sam kokice bral.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
852
Ja sam lani radio usporedbu osjecki Tomasov i Pioneer 9911. Pioneer nije opravdao cijenu sjemena, s tim da sam si dao truda jer 9911 nisam nigdje mogao naci pa sam nasao uz pomoc kolega forumasa. Ne mogu reci u kilu koliko su rodili, ali oba su bila oko 12 tona suhog zrna po hektaru. Vlaga u vrsidbi je bila visoka kod oba hibrida, al s tim se nisam nibzamarao jer su isli na susenje. Gnojidba 400 kg 3x15 i 300 kg urea po hektaru predsjetveno. Sijani na 21 cm. Folijarno su dobili isti tretman nekim folijarcem Haifa. Spricani sa Equip i Laudis.
Uglavnom, ove godine cu posijati samo osjecke. Tomasov sigurno mozda 398 i ako nadjem Filigran.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
174
Da se i ja uključim. Lani smo sijali skoro iste table BC 323 i pioneer 9241. Pioneer dao 13t/ha a BC oko 12.5 t/ha uz istu vlagu ispod 19. Pioneer je cijelo vrijeme od nicanja do kombanja izgledao 30% bolji, ali vaga je rekla svoje. Ove god ako ne uspijem nabaviti Pioneer probao bih ove nove BC sorte 415 i Agram
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh