• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Da.. 25kg jednog, pa 25kg drugog. Olt psk, ulagači gnojiva razmaknuti da ne idu po redovima i spušteni da gnojivo ide dublje od sjemena. Sijem ja ljudima i uslužno koji mješaju dok ja potrošim kutije, pa nema tu neke razlike. Spirala na dnu kutija mješa odlično.

Ove sezone smo kupili ureju po 40kg pa ću je iz tog razloga i cijene malo smanjiti.

Velim prošle sezone samo smo se mi više naradili i više uložili da bi dobili lošiji rezultat. Jednostavno u pojedinim sezonama ostane zalihe gnojiva u tlu od prethodne sezone i tu onda dodje do znatno većeg prinosa na koji mi nismo direktno utjecali.
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
157
Kukuruz trosi na prinos od 10 tona priblizno cistog 200kg dusika 100 kg fosfora i 180 kalija. A kak izgleda po gnojidbi nitko ne dodaje ni priblizno toliko fosfora i kalija. Kaj ispada da imate svi zemlju u dobroj kondiciji !?
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Kod mene je prvi hibrid ZP 555 tako ce biti i ove godine. Gnjoivo 250 kg/ ha 3 15, 150 kg/ha UREA, prihrana AN 250 kg.. Prinos bude oko 1 - 2 berača klipa na 1 dulum zavisno od godine.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Kukuruz trosi na prinos od 10 tona priblizno cistog 200kg dusika 100 kg fosfora i 180 kalija. A kak izgleda po gnojidbi nitko ne dodaje ni priblizno toliko fosfora i kalija. Kaj ispada da imate svi zemlju u dobroj kondiciji !?

Kukuruz sa 10T zrna iznosi:
120kg N
65kg P
45kg K
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
70
Do sada nisam sijao ništa od KWS-a, ove godine sam mislio probati kapitolis.. Kako se pokazao kod vas, ja ga planiram brati u klipu pa me i to zanima,jel dobar za držanje u kuruzani ili je bolje skinuti ga u zrnu kombajnom.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Jel dobar taj 0217? Ja sam ga vidio na njivi od paznanika, niska stabljika, dobar klip, cini mi se sa cak 18 redova, ne predugacak. Zemlja teska, zuta, koliko je umjetnog baceno ne znam, ali stajnjaka i gnojscine u neogranicenim kolicinama. Mozda ga probam uz standardne osjecke hibride koje favoriziram.

Kod nas 0217 šišao ove jeseni 9911 za 1-1.5t/ha
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
204
Po nekoj logici i mora da bude bolje ako se po grupi gleda jer je i kasnija grupa.Ja sam ga uzeo ove godine a i svako ga hvali 0217.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ove godine ide 9911, 0217 i još neka dva od Pioneera, Dekalb 5182 i još neki Dekalb mislim da je stari kupio, nisam ni gledao točno.
S obzirom da smo išli po 600 kg po ha 15-15-15 i Uree, ove godine definitivno redukcija, ići ću sa kalcijem jer imam jako puno zaliha P i K koje ne mogu iskoristiti i prihrana ću nešto malo manje dati mislim, inaće je bilo 300 kg/ha Kana.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
NAJSIGURNIJU, NAJTOČNIJU I NAJRACIONALNIJU gnojidbu odredit ćemo ako obavimo analizu tla. Za izgradnju100 kg suhe tvari kukuruzu treba osigurati: 2,5 - 3,6 kg N 0,8 - 1,2 kg P2O5 2,7 -3,1 kg K2O U prinos zrna od 10 t/ha s pripadajućom količinom biljne mase ugradi se: 250 - 300 kg N 100 - 120 kg P2O5 280 - 300 kg K2O Gnojidbom bi trebalo dodati: 200 - 250 kg/ha N 80 ñ 120 kg/ha P2O5 180 ñ 200 kg/ha K2O

Gnojidba je puno komplesnija nego što joj pristupamo, veliki dio od ovih NPK se dobije iz tla iz prethodnih godina od žetvenih ostataka i veliki dio ostane u tlu kad iznesemo zrno

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tko redovito radi analize i vodi evidenciju gnojidbe, može racionalnije gospodariti gnojivima. Prvenstveno dušikom koji je podložan ispiranju.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Dušik je posebna priča jer puno faktora ustječe na isparavanje i ispiranje. Većina nas ako jedna osoba radi gnojidbu prvo moraš baciti gnojivo pa tu spojiš više parcela pa onda dok prekačiš i na kraju to dok sve prijeđeš tko to može izračunati koliko ispari dušika, prvo utječe temperatura, drugo vlažnost. Molgi bi filozofirati u nedogled, ja se držim da na soju stavljam kukuruz... kad ti ne padne kiša u prihrani da se mogu uzdati barem u nešto.

Ovo će svakako biti izazovna godina sa puno ulaganja, a nema garancije za cijenu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Gnojidba je puno komplesnija nego što joj pristupamo, veliki dio od ovih NPK se dobije iz tla iz prethodnih godina od žetvenih ostataka i veliki dio ostane u tlu kad iznesemo zrno

To je točno, i slažem se da treba analiza jer ovaj P i K dosta ovise o pH i humusu. Recimo P i K su na pH 4,5 blokirani 70-80% biljci.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Da radite analizu istog zemljišta svaka 2 tjedna dobili bi različite vrijednosti. Imate na internetu dosta materijala na engleskom što se tiče zemljišta.
Za cca 10-30 god vise se neće raditi kao što se sada radi ili će se dosta smanjiti. "Otkricem" mineralnih gnojiva dobilo se je na prinosima ali i na ubijanju zemljišta i svega što u njemu živi. Tako da sada u zemljištu ima jako puno minerala vezanih u oblicima koji nisu prihvatljivi biljkama. A samo dodavanje istih je kao kad narkomanu daješ dop. Da ne spominjem fosforni paradoks i ostale stvari.
Analiza da, ali trebalo bi raditi na ukupne minerale a ne samo lako dostupne i raditi na regeneraciji živog djela tla a ne samo kemijskog.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Treba pokušati prilagoditi proizvodnju otkupnoj cijeni 1,30 kn/kg jer to uopće nije nemoguć scenarij... ako bude više odlično, ali nekako sam skeptičan da će se zadržati visoke cijene. Kojoj se vi otkupnoj cijeni nadate?
Da radite analizu istog zemljišta svaka 2 tjedna dobili bi različite vrijednosti. Imate na internetu dosta materijala na engleskom što se tiče zemljišta.
Za cca 10-30 god vise se neće raditi kao što se sada radi ili će se dosta smanjiti. "Otkricem" mineralnih gnojiva dobilo se je na prinosima ali i na ubijanju zemljišta i svega što u njemu živi. Tako da sada u zemljištu ima jako puno minerala vezanih u oblicima koji nisu prihvatljivi biljkama. A samo dodavanje istih je kao kad narkomanu daješ dop. Da ne spominjem fosforni paradoks i ostale stvari.
Analiza da, ali trebalo bi raditi na ukupne minerale a ne samo lako dostupne i raditi na regeneraciji živog djela tla a ne samo kemijskog.
Zato je iznošenje biljnih ostataka uključujući i uzgoj kukuruza za silažu u ovo vrijeme bez zaoravanja stajnjaka kao da si pucaš u nogu...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Apsolutno se slažem za silazu, 18lipa/kg su prošle godine prodavali silazu u mojem kraju.
Ove godine se nešto priča o cijeni o 25% vrijednosti zrna na bazi 25% vlage. Ja bi pristao na tu cijenu ali da izvezu 40T digestata po ha.
Cijena će biti min prošlogodišnja.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Krutog. S tekućim se ne može ništa napraviti na kvalitetu zemljišta.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Ja sam sad navezel jedno 170 m3 na 2,5 ha. Neznam koliko je tona, ali ćinilo mi se dosta lagano. Vjerujem da ima ispod 500 kg/m3. Budem vidio kak će se kukuruz pokazati na tome…
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh