• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2023

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,894
Ove sušne godine.
Da je kiše bilo,bilo bi više vlage.
Tko ima par tona, 2% vlage nije neki iznos,za veće količine se nabere dosta.
Ok,ako otkupljivač ne računa sušenje...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,131
Ne samo ove godine nego unazad 10 godina, ne znam zašto je nekim ljudima sušenje kukuruz toliki bauk
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Logisticki otezava posao, ako ide na susenje za dan mozes uraditi koliki je kapacitet susare i to je to, dok ako je suv radi se koliko kombajn moze uraditi...
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
I kod mene isto, ponekad i spusti ali se treba poklopiti par stvari, rana sjetva, niska fao grupa i lijepo vrijeme pocetkom oktobra
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,894
Zato što ti na 70 tona kukuruza i 24% vlage uzme 20 tisuća kuna za sušenje.
Eto bauka..
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,564
Nekorištenje urea-a ti može malo smanjiti vlagu ali ti može puno više smanjiti prinos…
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Urea tj dusik iz nje treba proci dvije faze prije amonijske u kojoj je dostupan boljci. Pri tim fazama ako je susa dio ispari, ako je mokro puno ode ispiranjem.TaKo da prihrana ide uvijek dusikom u amonijskom obliku tj KAN ili UAN. Znaci urea 6tjedana uz dobre tj optimalne uvijete treba da prede u taj amonijski oblik.
Pokrenuo sam temu gnojidbe prije par postova bas da vidim sto vi radite i vidim da ima dosta mjesta za edukacije. Ne kazem da ja znam bolje i vise nego gledam kako ameri imaju na svakom koraku te edukacije a mi smo prepusteni sami sebi i nitko ne mari, samo kazu drzi se nitratne direktive, a nitko nas ne uci kako sto bolje iskoristiti aktivnu tvar iz kg gnojiva tj optimalno koristiti pare ulozene u gnojivo.

Ja sam imao prosle godine 8700kg/ha Kashmir, a prije tpga 13.600kg/ha na istim parcelama. Ali gledam da biljkama dam barem 70% onoga n p k kojeg iznese urod s njive.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
643
Kolega višlje je u pravu,ali....
Problem nastane ako se baziraš na N u prihranama, pa baciš cca 300-400kg KANa pa ne pane kiša. Hoće li imati više koristi od Uree ili tog kana. To se je meni dogodilo dvije godine i sada ću pojačati ureu a smanjiti kan, do sada sam išao 100-150kg/ha uree i 300-350kg/ha kana ovisno o kondiciji polja i pretkultuti. I s tom gnojidbom sam imao prinos u dobroj godini 10T/jutro do 10T/ha u suhoj. Naravno + ostala gnojiva
 

PecKe

Član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
62
Eto malo da podjelim i svoje neko iskustvo koje nije izrazito dugo, ali možda nekom pomognem. Prije par godina krenuo sam s dovozom stajnjaka na parcele, jer se radi o izrazito teškim tlima i lošije kvalitet. Na početku nije bila neka prevelika razlika ali nakon 3 godine je vidljiv napredak lakše pripreme za sjetvu. Također radim i zelenu gnojdibu plus pravilan plodored (kukuruz,ječam,pšenica,soja nije tim redoslijedom ali kombiniram).

Prošle godine sam samo u sjetvi dao punu prihranu 200 kg NPK s 100 kg UREA, u kultivacijama sam dao 160 kg KAN i 140 KG UREA. I kukuruz nikad bolji. Sad je plan jos tako 2 godine i onda ić radit analizu tla, jer smatram da s daljnjim bacanjem tolkog mineralnog gnojiva je bacanje novaca. Pomiješao sam BC Pajdaša s Pioneerom, bilo je više Pajdaša (zbog ishrane i klipovi su bili popunjeni od dna do vrha, vjerojatno zbog oprašivanja) i tako ću sad nastavit.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Da kad smo se dotakli vec mjesanja sjemena kukuruza. To sam cuo a i cita da zna povrcati prinos, ali se onda sadi barem 75mk /ha. S tim da treba.mjesati npr from 390 s 420 kako bi se produljio period u kojem je polen dostupan za oplodnju. Ima dosta clanaka o tome pa i o mjesanju fao 350 380, 390 do 450 da bi se povecal sansa uspjesne oplodnje .


Ja cu probati to na 1ha ove godine stavit cu 3 reda nekog fao 420 i jedan red 390 u sadilicu , pa cemo vidjeti...planiram to s 9911 i kws kashmirom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,173
Dok pisete koliko stavljate gnojiva za neku kulturu, napisite po kojoj jedinici povrsine, po jutru ili ha.
Ja si razmisljam da ove god izbacim npk iz gnojidbe.
Znaci bacil bi ureu prije predsjetvene pripreme i kan u kultivaciji.
I to samo 100 kg uree i 100 kg kana po jutru.
Moje zemlje su u dobroj kondiciji jer su dosta gnojene stajnjakom, a ove u harendi su takve kakve jesu.
A ove god imam i dosta frisko izoranih livada pa to ne treba ne znam kak gnojiti.
Znaci sve skupa 200 kg umjetnog po jutru i ako bude neke kise i do 5 t po jutru suhog, budem zadovoljan.
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
87
Ja to nebi prakticirao dugorocno (osim ako si analizom utvrdio da imas puno previse P i K a pre malo N). Ako bas moras jednu godinu oke,ali nemoj vise godina. Znam ljude koji tako rade kod mene i nema gorih zemljih od njihovih. Samo dusik i kukuruz na kukuruz par godina zaredom i zemlja je mrtva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,890
Trebam savjete oko gnojidbe kukuruza za zrno.

Plan gnojidbe je (za sada) , a mozda se promjeni s vašim savjetima :
UREA - 200kn/ha (širom)
0/20/30 - 150kn/ha (širom)
0/20/30 - 50kn/ha (sadilica)
5/15/15 - 200kn/ha (sadilica)
KNA - 200kg/ha prihrana

To je ukupno
N - 162 kg/ha
P - 70 kg/ha
K - 90 kg/ha

Što kažete koliko je očekivanje s takvim gnojenjem (zanemarujući ph , težinu tla i analizu) ?
Onako sto vi očekujete oko prinosa kad bi vi ovako gnojili i savjete za poboljšanje primam....

Kako gnojojite ??
Ja bi nulu zaorao 300-400kg
Sa sjetvom npk 151515 300-400kg kvalitetno aplicirati sa sijaćicom..
Neznam, zašto ne koristi mikrostartna gnojiva. Ja velim da bi to trebalo biti pravilo.!
Kan u prihrani pojačati na 250kg.
Po mogućnosti folijarno aplicirati sporoodpuštajući dušik i m.e.
Mogućnosti prinosa do 18t vlažnog zrna.
Kod nas se takav kukuruz najviše trži a ispada i najisplativiji.

Tu i tam obaviti analizu tla ( da se vide brojke kako se stoji po tome ) a isto tako ili stalno dodavati kalcij. Ispere se, troši ga biljka....nema greške.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,193
Je li se smije raditi prihrana ureom u kultivaciji?
I ja razmišljam ubaciti Ureju u kultivaciji, postala je premala razlika Kan Ureja.. Druga stvar kutinski kan mi se čini loše kvalitete u odnosu na ono što je bio prije.

Ovo na izbacivanje 3x15 u sjetvi nikako ne odobravam, nakon par sezona bi moglo biti nedostataka hranjiva koje je teško nadoknaditi.

@markach Koliko po ha dobiješ veći prinos uz upotrebu startnih gnojiva? Ima li razlike vlage u berbi?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,890
Ajd ovim redom da krenem.
Običnu Ureju nikad nebi koristil u kultivaciji. Mada imam nešto slično N30S20.
A kan obavezno zato kaj sadrži CaO i Mg, neophodan za biljku a i za kisela tla.
E sad bazirati gnojidbu samo na Npk151515 je sigurno loši potez a izbaciti još lošiji. Po meni najbolje startno gnojivo koje poznajem i samo to (ne osnovno).

Mikrognojiva:
Počelo iz znatiželje odnosno napraviti nešto na kiselim tlima da se izbjegne zastoj rasta i ljubičast kukuruz.
Definitivno bilo opravdano, od kad koristim neznam za te probleme.
Prinos je veći sigurno ali ne zahvaljujući samo mikrognojivima nek balansiranoj gnojidbi i svemu ostalom.
Napraviš sve tip top i jedna greška u lancu izbaci lošiji prinos od očekivanog.
Napravljen je jedan dobar pokus baš da se vagne sve to i da konkretan rezultat. U konkurenciji je bio GreenStart-SuperStart-kontrola. Nažalost nismo uspjeli realizirati vaganjem.

Vjerojatno ćete se svi složiti da Podravina i Međimurje najpogodniji za uzgoj kukuruza i za najveće prinose.
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
184
Ovaj superstart je od elixira? Je jeftiniji i bolji od timaca? I gdje ga uopce kupujes?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,069
Da li se mogu startna gnojiva bacati mehaničkim sijačicama?
Da li je netko nešto improvizirao?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh