• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2023

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Rekao bih ja: "Kad se i na lepilu štedi, u propast se gledi".

Ne apropo kolege, nego općenito kad netko kaže da je to bacanje novaca, a litra najjeftinije Pentakala ili Tensinofila dođe 3 - 4€ a ide 0.1l/hl, ***** te bože...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Optimusa ide 25ml/100L, mislim da je dosta kvalitetniji od navedenih a ako se ne varam litra košta 13eur. Ajde, ako su korovi 1-2 lista onda nema nekog smisla (ako se ide zemljišno-kontaktnim) ali ako su korovi veći onda vrijede svaku lipu.
 

Dunba

Član
Tu od
15 Lis 2022
Poruka
93
TORA_Turbo_CORN.png

Što mislite o ovoj folijarnoj prihrani, je netko prihranjivo kukuruz s ovim i kakva je iskustva imao, planiram s tom torom turbo corn odradit dvije prihrane ovu godinu.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
Ja dugo koristim ta gnojiva i mogu reći da su najbolja ona koja se otapaju u vodi kao kristalon, novalon, nikafert i takva gnojiva imaju svi proizvođači, lako se tope te mikrogranule i dosta mi se bolje pokazalo
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Koristio sam novalon, ali ga izbjegavam jer se ne otopi skroz pa mi štopa djelomično dizne.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
Ja ga otopim dan ranije u bačvi i onda ulijem u špricu pa nisam imao takvih problema
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Optimusa ide 25ml/100L, mislim da je dosta kvalitetniji od navedenih a ako se ne varam litra košta 13eur. Ajde, ako su korovi 1-2 lista onda nema nekog smisla (ako se ide zemljišno-kontaktnim) ali ako su korovi veći onda vrijede svaku lipu.
Optimus, Inex, Silwet gold i ekipa spadaju u malo bolje okvašivače, tzv. super-okvašivači, osobno koristim baš ova 3 navedena, a ponekada i ove jeftilene tipa pentakal, tensinofil, dash ako se ne da nabaviti nešto od ovoga gore, ali primarno Optimus i Inex.

Kažem, navedeni primjer i jeftileni su za ove lokalce što ne žele čuti za okvašivače pa kasnije plaču u birtiji da ne valjaju preparati, to sve patvorena voda i tako dalje. 1. Kasna primjena sredstava. 2. Korištenje najjeftinijeg(ne nužno najgoreg) sredstva. 3. Korištenje i ispod minimalne preporučene doze radi optimizacije potrošnje € lesto ako ide 0.75 - 1L, onda se ide sa 0.5L itd... 4. Prskanje po vjetru, sa 1.5m visine od usjeva/korova. 5. Prskanje sa malom baražom i malim brzinama te primjena 100 - 150L vode na ha.

Dalo bi se tu navesti još što šta...

U vezi Tore, nisam probao za kukuruz ali u Bobu i na jrčmu se vidi razlika gdje je bio tretman, a gdje nije. Ali po meni nedostatno za visok prinos, ipak treba malo KANa.

Svetovodalon i slične sam probao, ali nikakav poseban zaključak nisam dobio...

Tipa ovo mi trpamo u prskalice pa se pitamo zašto se štopa... Na slici je Amcolon - Jordansko smeće. Slično je znalo biti i nakon vreće Novalona u sitima...

IMG_20230522_122604.jpg
Znači samo jedna vreća od 25kg.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ja sam isto ove godine koristio Optimus i odličan mi se pokazao.

Što se tiče folijarne prihrane..
Išao sam 20.05. i 29.05. folijarno sa 11-44-11 + ME, prvi puta 3 kg/ha, drugi puta 3.8 kg/ha.

20.05.
IMG_20230520_140040.jpg


02.06.
IMG_20230602_170111.jpg

Je li mu pomoglo, ili bi i bez prihrane bio takav ne mogu tvrditi jer nisam ostavljao kontrole.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Da se nadovežem utjecaj novalona se dobro vidi na žitu, dok na kukuruzu je to već teže primijetiti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kolika su ulaganja za kukuruz po hektaru?
dizel ,oranje , tanjuranje , sjetva ,špric, prihrana /kultiviranje) =
sjeme=
umjetno gnojivo=
herbicid=
prihrana=
kombanj=
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,237
1000005096.jpg
Rwa gloriett sijan 30.4.
Jako lijepo napreduje. Dobio 3x15 i mikrogranule u sjetvi. Planirana jos kultivacija i kan pa kako bude. Adengo isto svoje odraduje. Ovo je inace preorana sjenokosa. Za sad nikakvih problema s travom.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
kolika su ulaganja za kukuruz po hektaru?
dizel ,oranje , tanjuranje , sjetva ,špric, prihrana /kultiviranje) =
sjeme=
umjetno gnojivo=
herbicid=
prihrana=
kombanj=
Aee ovako pope s popadijom, po hektaru da sam proizvedeš ili da ti netko sve odradi? Koji dio hrvatske? Ili općenito nepto okvirno? Ja mogu napraviti kalkulaciju moje proizvodnje...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh