• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz i suša!

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Recite kako se nosi (se nosio) Vaš kukuruz s ovim sušnim danima?
 
B

Bobo

Guest
Re: kukuruz i suša...

Jos uvijek se tesko nosi...

Imamo jutro "normalnih" kukuruza kojeg su do pola pojele divlje svinje i ostala divljac, i oko 5 hektara ranih sorti sijanih postrno po repici. Ovi manji (sad su do koljena) bi se uz malo vlage jako brzo izdigli i od njih bi mogao biti pun pogodak, dok je ovo jutro otpisano...
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Re: kukuruz i suša...

koliko ja pamtim nikad nismo imali lošiji kukuruz, bit će slab prinos...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: kukuruz i suša...

Jeste culi da vec neki tipovi hodaju po selima i traze tko ce prodati ovogodisnji kukuruz i nude cijenu od 1.10kn - pa prema gore
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: kukuruz i suša...

ja sam čuo da ga u okolici našica prodaju za 1,70 kn!!!!
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

prića se o tim tipovima i kod nas, ali navodno nude kunu bez obzira na vlagu...
Ako budem imao 5 t/ha bit ću zadovoljan... toliko o suši... katastrofa
 
M

marko_18

Guest
Re: kukuruz i suša...

dečki nema suše ako baciš 500kg ureje po hektaru...ja nemam problema sa sušom...kakva suša.....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: kukuruz i suša...

jaooo..nemoj duplat postove,to bobu jako veseli...imaš tipku u postu 'uredi' i pomoću nje ubaci u post ako si nešto zaboravio...pa ajde to najbolje odmah napravi,da ne ljutiš bobu,jer bezveze uzimaš prostor...

a što se uree tiče,ona može držat vlagu u zemlji,ali u nekim normalnim uvjetima..kad se zemlja raspuca,ne pomaže ni 2 tone uree po hektaru..
 
M

marko_18

Guest
Re: kukuruz i suša...

2 tone ak baciš onda nastaje prava suša. Sve pregori
 
B

branko

Guest
Re: kukuruz i suša...

marko_18 kaže:
dečki nema suše ako baciš 500kg ureje po hektaru...ja nemam problema sa sušom...kakva suša.....


zavisi na kojem djelu imas zemlju, ali da imas u okolici drnja, sigeca ili bilo gdje blize dravi na pjescanoj zemlji vec bi mogel brati kuruzu pa da si hitil i sleper ureje. sva sreca kod mene je takva zemlja koja dugo zadrzava vlagu, i tko god je hitil vise 150 (uree plus ostali gnoj naravno) kg po jutru ima dobru kuruzu a ostali se mogu slikati.
 
B

bajki

Guest
Re: kukuruz i suša...

Kod nas je takva suša da se urea nije otopila na njivi! Mogao si baciti koliko se htio i sad ju lijepo pokupiš! ;)
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: kukuruz i suša...

Da li netko ima bar jedan razlog koji bi potvrdio tezu da UREA drži vlagu u tlu :?: :?:
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

pajdo kaže:
Da li netko ima bar jedan razlog koji bi potvrdio tezu da UREA drži vlagu u tlu :?: :?:

Drži vlagu ali mora biti zaorana i bilo bi dobro da ima nekih biljnih ostataka pokraj nje , znači da nisi zapalio strnjak i bacio UREU pa onda orao nego da je sva slama ostala . To ti je naravno laički , nisam ja agronom ali imam malu knjižicu o UREI gdje si to malo pročitam .
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: kukuruz i suša...

UREA sama po sebi nije ništa drugo nego mineralno gnojivo sa 46%N i kao takva ne može poboljšavati fizikalna svojstva tla, u ovom slučaju vododrživost, već služi kao izvor dušika koji koriste biljke za rast i razvoj i mikroorganizmi!
DA POJEDNOSTAVIM: Ako zaoreš slamu, kukuruzovinu ili bilo koji organski materijal uslijed djelovanja mikroorganizama dolazi do raspadanja tog materijala, a za taj proces m.o. korisre DUÅ IK!
Zbog toga može doći do depresije iliti nedostatka dušika u tlu te je zbog toga potrebno dodavati u tlo dušik!
Å to se vododrživosti tiče tu mikro i makro element(dušik, ...) ne igraju nikakvu ulogu već je bitan sastav tla( glinene čestice imaju najveći kapacitet tla za vodu, dok istodobno najmanji za zrak), postotak humusa( poželjno bar 3, 3,5% pa naviše) i dr.!
Eto to bi bilo ukratko!
 
M

marko_18

Guest
Re: kukuruz i suša...

zato je najbolje prije oranja zemlje zemlju kalcificirati ili navoziti stajnjaka na nju ili gnojnice...pa dodaš ureu i nema problema dok je suša.....
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: kukuruz i suša...

Nije to loša kombinacija, no to je ipak gospodarenje tlom NAPAMET!
Temelj svega treba biti analiza tla na kemijska svojstva , a po potrebi i na fizikalna!
Tek nakon kvalitetne analize možemo i kvalitetno gospodariti tlom!
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

pajdo kaže:
UREA sama po sebi nije ništa drugo nego mineralno gnojivo sa 46%N i kao takva ne može poboljšavati fizikalna svojstva tla, u ovom slučaju vododrživost, već služi kao izvor dušika koji koriste biljke za rast i razvoj i mikroorganizmi!
DA POJEDNOSTAVIM: Ako zaoreš slamu, kukuruzovinu ili bilo koji organski materijal uslijed djelovanja mikroorganizama dolazi do raspadanja tog materijala, a za taj proces m.o. korisre DUÅ IK!
Zbog toga može doći do depresije iliti nedostatka dušika u tlu te je zbog toga potrebno dodavati u tlo dušik!
Å to se vododrživosti tiče tu mikro i makro element(dušik, ...) ne igraju nikakvu ulogu već je bitan sastav tla( glinene čestice imaju najveći kapacitet tla za vodu, dok istodobno najmanji za zrak), postotak humusa( poželjno bar 3, 3,5% pa naviše) i dr.!
Eto to bi bilo ukratko!

Dobro , pročitao sam i shvatio ali da li onda UREA u tlu može očuvati vlagu ili ne , što kažu knjige a što praksa ? :D
Ispada da može ako sam dobro pročitao ovo što si napisao ?
Recimo jednaki uvjeti , na jednoj njivi zaoremo strnjak/kukuruzovinu sa 150 kg/ha UREA gnojiva a na drugoj ne . Na godinu gdje će biti više vlage u tlu , što je bolje , što preporučaš od tih dvije gore navedene varijante ?
 
P

paor

Guest
Re: kukuruz i suša...

urea jest sama po sebi higroskopna, ali privlači vodu samo dok se ne rastvori, a to je brzo

višak dušika u tlu uzrokuje pojačan vegetativan rast (stay green efekat), pa ljudi često kažu da je kukuruz zelen od zadržane vlage, a to nije točno
dugi stay green efekat često nema za posljedicu povišenje uroda (repa, krompir...), a pogotovo nema kvalitativnu (nutritivnu) značajnu komponentu jer takve biljke imaju bitno smanjenu suhu tvar

borba za vlagu se nigdje ni približno ne obazire na dušik, nego je to prije svega igra fizikalnih svojstava tla i dugoročno smislene agrotehnike
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: kukuruz i suša...

Baviš se ratarstvom i sam znaš da je to vrlo kompleksno pitanje jer povlači za sobom tisuču podpitanja!
Za vododrživost tla bitna je tekstura tla(mehanički sastav- ilovača najpovoljnija),struktura( najpovoljniji mrvičasto graškasti agregati, tj. čestice tla), porozitet, dreniranost(podrivanjem riješiti taban pluga te omogučidi nesmetano ascedentno i descedendtno kretanje vlage u tlu)i dr., a što se uree iorganske materije tiče svari stoje ovako:
Ako imaš parcelu koja je u vrhunskom stanju, na parceli slama, na pola parcele baciš ureu i zaoreš, a drugu polovicu samo zaoreš razlika će biti u tome da će se slama na parceli na koju si bacio ureu prije rezgraditi jer dušik ubrzava proces razgradnje iliti dodatkom uree zadržat ćeš dušik na razini koja je potrebna biljkama za zadovoljavajuč rast!
Pošto si ratar problema sa depresijom dušika nema kod leguminoznih biljaka koje žive u simbiozi sa nitrogenim bakterijama(kvržice na korjenu) koje vežu elementarni dušik u tlu i na taj način obogačuju tlo velikim količinama dušika-kod njih dodavanje uree nije potrebno!
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

pajdo kaže:
Baviš se ratarstvom i sam znaš da je to vrlo kompleksno pitanje jer povlači za sobom tisuču podpitanja!
Za vododrživost tla bitna je tekstura tla(mehanički sastav- ilovača najpovoljnija),struktura( najpovoljniji mrvičasto graškasti agregati, tj. čestice tla), porozitet, dreniranost(podrivanjem riješiti taban pluga te omogučidi nesmetano ascedentno i descedendtno kretanje vlage u tlu)i dr., a što se uree iorganske materije tiče svari stoje ovako:

Eee pajdo ja sam ratar ne svojom voljom nego spletom okolnosti i to samo nešto više od 10 godina .
Kužim se samo u osnove ratarstva , onoliko koliko i svaki drugi ratar sa mojim stažom . Mislim da bih morao živjeti jedno 300 godina da ovim tempom kojim sada usvajam znanje stvarno nešto naučim iz prakse .

Ako imaš parcelu koja je u vrhunskom stanju, na parceli slama, na pola parcele baciš ureu i zaoreš, a drugu polovicu samo zaoreš razlika će biti u tome da će se slama na parceli na koju si bacio ureu prije rezgraditi jer dušik ubrzava proces razgradnje iliti dodatkom uree zadržat ćeš dušik na razini koja je potrebna biljkama za zadovoljavajuč rast!

Ovaj dio me zanima , zar neće ta slama ako je zaorana sa gnojivom ispod zemlje u procesu razgradnje stvoriti vlagu ?
Ne mislim sada da će se napraviti podzemno jezero od toga ;) :lol: ali zar neće to biljkama koje uzgajam naredne godine dati bolju šansu za recimo preživljavanje nekog sušnog dijela godine ? Ureu tu gledam samo kao neki aktivator te razgradnje , umjesto nje može ići i UAN , makar sam ja tako radio , jel tako ?

Pošto si ratar problema sa depresijom dušika nema kod leguminoznih biljaka koje žive u simbiozi sa nitrogenim bakterijama(kvržice na korjenu) koje vežu elementarni dušik u tlu i na taj način obogačuju tlo velikim količinama dušika-kod njih dodavanje uree nije potrebno!

Da , za soju uopće ne stavljam dušik , bilo kojeg oblika . Nepotrebno je ako je cijepljnje/bakterizacija bila učinjena kvalitetno .
 

Najnoviji postovi

Na vrh