• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz i suša!

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: kukuruz i suša...

U neku ruku si u pravu- oslobodit će se onoliko vlage koliko je bilo sadržano u suhoj slami, znači mali postotak, ali dobro došao!
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: kukuruz i suša...

Ali slama će koliko toliko i spriječit isparavanje vode do oranja.
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

Kažu da slama u nekim evropskim zemljama dostiže cijenu pšenice , jedan za jedan , kila slame = kila žita , da li je to istina ???
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

o cijeni neznam, ali navodno kažu da je slama u eu, pogotovo u italiji vrlo tražena zbog proizvodnje nekakvih briketa za grijanje.
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

Da , gledao sam jedan dokumentarac o tome . Luda stvar kada bi svoju slamu tako uspio upotrijebiti za nešto korisno , u biti dobiješ dupli profit na jednoj berbi .
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

ja svoju slamu već iskorištavam za stoku, jedan kolega je koristi za grijanje... ali nema tu neke zarade
Isto se prića da će vinkovačka spačva isto otkupljivati slamu za proizvodnju briketa(to bi mi bilo baš super, slamu imam, presu imam, volju imam.. samo neka neko pošteno plati)
 
B

Bobo

Guest
Re: kukuruz i suša...

Vratimo se na osusene kukuruze...

Kod mene je situacija slijedeca...

Isao sam se vozati malo po poljskim putevima od njive do njive i poslikao sam malo kukuruza da vidite na sto to lici u mom kraju.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Ovi mali sto se vide su svi moji "rani"kukuruzi posadjeni u nadi da ce sazoriti na vrijeme... No poslijednja dva dana pada obilna kisa tako da bi nesto i moglo biti...

Na poslijednjoj slici se vidi kako mi divljac lijepo jede jutro i pol normalnih kukuruza u koje smo polagali valike nade, iako je to nas prvi usjev na jako lose uradjenoj zemlji.

Bit ce bolje drugi put...
 
R

ROKI

Guest
Re: kukuruz i suša...

Sapat jesi čuo da je u Marinaca vršen kukuruz ovaj tjedan? Kaže mi kolega koji je otkupio taj kukuruz (znaš od koga je otkupio, jel) da je vlaga bila 23% i na bazi te vlage bilo je oko 30-35 meteri po jutru. FAO grupa 290.
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

nisam čuo, ali je moguće... imam i ja parcela gdje bih mogao za nuždu utjerat kombajn... koliko je dao za kukuruz?
 
R

ROKI

Guest
Re: kukuruz i suša...

A navodno taki kaki je pod metar=100 kn.
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

Treba čekati, mislim da će cijena biti bolja
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

pajdo kaže:
Kaj fali ovom klipu?
Za 5 je!

Pa ne fali mu ništa , svi su takvi kao taj , nisam ga birao nego samo ubrao .
Kažem da je na mojoj crnoj zemlji šteta od suše bila minimalna jer vidio sam na TV kako to izgleda u nekim drugim krajevima HR .
 
R

ROKI

Guest
Re: kukuruz i suša...

E ove godine se na proljetnim usjevima vidi ko duboko i pošteno ore zemlju! Di je orano duboko tu su usjevi puno bolji, pa nek neko opet kaže da je dovoljna plitka obrada. ;)
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

nema od brze obrade ništa... klip je za ove uvjete odličan, samo šteta što nije završen....
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: kukuruz i suša...

Evo jednog postrnog
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: kukuruz i suša...

ratarko,takav je i moj kukuruz ovdje u nizini,u blizini kuće,a na brdu(baš na vrhu brda) je upola lošiji....na brdu je inače bijela zemlja,doslovno bijela,poput kreča,puna kalcija...ne raste ni korov a kamoli kukuruz...inače ako trebate za kalcifikaciju,odavde se to vozi masovno,ta zemlja...
 
M

marko_18

Guest
Re: kukuruz i suša...

[attachment=1:f8846]SSM14358.JPG[/attachment:f8846]

kod pravog gazde nema suše(ovo je primjerak mog kukuruza na bjeloj zemlji)... i kaj velite?? tu sam bacio 400kg/ha uree i plus ostali gnoijevi!!! i nema suše...

[attachment=0:f8846]SSM14399.JPG[/attachment:f8846]

a tu se vidi primjer dobrog(desno) i lošeg(lijevo) gazde.....
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: kukuruz i suša...

Jučer je jedan kolega prodao 5 tona kukuruza po 150 kn!! :shock:
 

Najnoviji postovi

Na vrh