• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz i suša!

S

seljaček

Guest
Re: kukuruz i suša...

pa naravno da ih ima i ja imam jednog zelenog bar po haubi je zelen a i borovi su mi zeleni čak i po zimi. Nemoj biti nezadovoljan ratarko pa valjda znaš da seljakima uvjek more biti samo gore nikad seljaku nebu bolje. :(
 
B

Bubu

Guest
Re: kukuruz i suša...

Ko ne veruje moze slobodno da dodje kod mene. Ostavio sam jos 2 jutra LG Poncho hibrida pa cemo videti njegov prinos. Ne znam zasto ljudi ne verujete,kod nas je zemlja crna k'o ugalj i rodna,uglavnom. U Ataru mog sela ima 5 ili 6 razlicitih vrsta zemalja-od crnice do ilovace!!! A sto se tice obrade za kukuruz - nikakva mudrost :
oranje na 27-28 cm
ravnanje sredinom ili krajem marta
bacanje vestaka (ja uglavnom bacam 150 kg po jutru) pre drugog ravnanja
drugo ravnanje sredinom ili krajem aprila
setva krajem aprila ili pocetkom maja
prskanje u jednom prohodu protiv sirokolisnih i uskolisnih korova po potrebi
zagrtanje
i ostaje na kraju berba ili krunjenje
Jako je bitno vreme setve kukuruza,pravilna agrotehnika i prskanje jer ako ne poprskate-ono sto treba biljka da izvuce iz zemlje,izvucice korov i onda nemate roda. Bolje da vam ja ne drvim jer ste svi uglavnom stariji od mene. Inache,ovo nisam ja izmislio i ne lupetam vec gledam kako cale radi tj. radimo zajedno i vidim rezultate. Uvek se nesto experimentise da bi dosli do zeljenih prinosa. Inache,nemam njive blizu vode i nemam sistem za navodnjavanje ali izgleda da su moji kukuruzi dobili potrebnu vlagu iz dve kise koje su pale kad su trebale. Inache,u Banatu i celoj severnoj Vojvodini je kukuruz totalno podbacio sem u mom kraju,u krugu od mozda 50 km.
 
R

Ratarko

Guest
Re: kukuruz i suša...

Ja sam samo rekao da ideš na moj spisak mrzitelja bubu ;) :lol:
Ma šalim se ... :mrgreen: ali takva rodna zemlja je utopija za mene .
Za kukuruz idem sa oko 800 kg gnojiva po hektaru i to mi se čini malo .
Na godinu ako ga budem sijao u većim količinama ići ću na 1 tonu gnojiva gnojiva kao što radim sa šećernom repom ( dobro , repa dobije malo više od toga ...) pa bi onda bio siguran u neki iznad prosječni prinos . Ostale stvari radim kao i ti uz 10 cm dublje oranje i ponekad korove prskam odmah po sijanju ali ponekad i ne nego mjesec dana kasnije ... ali mislim da to nema velike važnosti na urodicu .
 
K

KRESO

Guest
Re: kukuruz i suša...

Evo baš sam sa tatom pričao o prosečnom prinosu ove godine još nije računao,ali kad mi je rekao da u jednom selu cca 7km od mene inače pjeskovto tlo imaju u prosjeku pazite sad 1,5 -2 t na hektar on je kombajnirao!!!
 
S

seljaček

Guest
Re: kukuruz i suša...

To sam već čuo da okolica VT ima katastrofalne prinose jedan poznanik je 5 ha zaorao u 9 mjesecu nije mu se isplatilo čekat berbu .
 
B

Bubu

Guest
Re: kukuruz i suša...

Desava se svasta. Evo drugar mi kaze da je on na jednoj njivi imao oko 5 tona klipa na 2,5 jutra. Njiva se nalazi na mozda 3 km od sela a na 5 od moje... Kod nas nema potrebe orati dublje od 27 cm. Ne znam zasto i vi ne probate tako... Ratarko,nabavi stajskog djubreta, razbaci i zaori pa da vidis sta je prinos. Ja imam 20 krava i godisnje proizvedem 350-380 tona kvalitetnog stajskog djubriva koje razbacim na povrsini 6-8 jutara. To mnogo znaci!
 
S

seljaček

Guest
Re: kukuruz i suša...

Bubu tu teoriju sam čuo od dvojce strućnjaka jedan ima hurlija 85 ks i plug V&N 3 brazde podesivi vali da ore na 14" a drugi Fergija 539 i plug 12" 2 brazde kažu oni ako oreš pre duboko okrečeš previše zemlje i gnojivo što ga daješ se izgubi. Misliš da je teorija toćna. Ja nebi reko.
 
K

KRESO

Guest
Re: kukuruz i suša...

evo ja sam lani na 2 jutra bacio oko 20 prikolica đubreta zaorao 500 kg 7-20-30 ,u sijačici 400 kg 15-15-15 + kan u kultvaciji + sve u rokovima ,a ono pušiona najlošiji kukuruz na toj njivi . :evil:
 
B

branko

Guest
Re: kukuruz i suša...

KRESO kaže:
evo ja sam lani na 2 jutra bacio oko 20 prikolica đubreta zaorao 500 kg 7-20-30 ,u sijačici 400 kg 15-15-15 + kan u kultvaciji + sve u rokovima ,a ono pušiona najlošiji kukuruz na toj njivi . :evil:


predoziral si ga , pa je kolabriral :D :D :D
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

u suši stajsko gnojivo nekada donese više štete nego koristi :evil: to sam osjetio pogotovo ove godine... na tabli gdje je bilo zaorano stajsko gnojivo bio je prinos kukuruza samo 15-16m po jutru
 
K

KRESO

Guest
Re: kukuruz i suša...

A šta češ ! tak valjda mora biti , kupio sam zemlju i mislio ju dovesti u red ,a ono pšiona! :lol:
ma sad mi je bitno samo da ova kiša stane ostalo je još sjemena za sijati!
 
P

paor

Guest
Re: kukuruz i suša...

kod mene je jedino urodio pioneer PR37M34. Za zelenu silažu sam zasijao ZP 704 i bio ljetos sretan jer sam mislio da ti vojvođani podnose sušu. Jesenas - rk. Umjesto visine od 3 m, oni malo preko dva, klip srednji. Za svinje godinama sijem izraelski tvrdunac Galilee koji navodno odlično podnosi sušu. Ove godine rk i s njim.
Na najboljoj i najđubrenijoj njivi sam imao Stiru, urod jedva 2,5 t/kj. Inače, svud bacam jednako - 400kg 15-15-15 i 150kg uree/kj. I sad šta zaključiti i kako biti pametan.
Za moju farmicu svinja i krava kukuruz je top- gan kultura, ali je sve više nepouzdana i nepredvidiva.
 
B

Bubu

Guest
Re: kukuruz i suša...

Ne znam,kod mene ova taktika uvek upali! Sto se tice dubine oranja,ja ne orem na tu dubinu zbog teorije da okrecem previse zemlje vec jednostavno nije potrebno. To je oranicni sloj koji rodi. Imam 2 parcele od ukupno 19 jutara udaljene 100 m i na njima ne smem da orem dublje od 29 jer izoravam zutu nerodnu zemlju!!! Sto se tice kukuruza za silazu - ja sam imao LG Alicunde. Visina stabljike 3,5 metra, hibrid grupe zrenja 690. Poslednji u ataru je ostao zelen. Pored njega sam imao u istoj tabli LG Poncho i P34B23 Koji su vidno manji. Sa 1,5 jutra sam imao 17 prikolica silaze (5 tona prikolice) 8)
Evo vam LG Alicunde i Poncho zajedno (sredina avgusta)
Obrisan neispravan link.
LG Alicunde (sredina avgusta)
Obrisan neispravan link.
P34F02 (kraj jula meseca)
Obrisan neispravan link.
Radi lakseg shvatanja velicine kukuruza,imajte na umu da sam ja visok 187 cm...
 
S

seljaček

Guest
Re: kukuruz i suša...

Koje godine je to slikano 2006 ili 2005 i ja sam imao prošlih godina kukuruz tako visok i prinos od 7,5t/rali.
 
B

Bubu

Guest
Re: kukuruz i suša...

To je slikano ove godine! A i kako bih znao koliko ima silaze kada sam ove godine kupio silo-kombajn...
 
M

Markolino

Guest
Re: kukuruz i suša...

pioneer k67 zakon
prosjek te sorte 11t/ha
500 kg/ha 15-15-15
kultivacija 200 kg/ha KAN
 
M

matija

Guest
Re: kukuruz i suša...

500 kg/ha 15-15-15?!?! :scratch pa to je startno gnojivo. za kukuruz ga se daje oko 2oo kg/ha predsjetveno!di je 7-20-30 ili neko slicno,a urea??? :?:
 
S

seljaček

Guest
Re: kukuruz i suša...

Ma njima to netreba njima kukuruz i na betonu raste ima sunca i to mu je dovoljno, 7- micu i UREU bacaju oni sto se prave važni.
 
S

sapat

Guest
Re: kukuruz i suša...

paor kaže:
odšteta za sušu ("sušni šampioni") ][/url]
gdje se može vidjeti takav popis u cijelosti? odnosno samo me zanima za moju opčinu
 
Na vrh