• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz šećerac

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Takvu količinu zrna u prodaji koliko ja znam ima BC i to po 3500 zrna u vrečici, koja košta ispod 100 kuna, znači dvije 200 kuna za sjeme. Zemlju za sjetvu koja je izorana ujesen, u proljeće pognojiš umjetnim gnojivom, razbacaš 15 i usitniš. Nisi ništa naveo kakvu mehanizaciju osim motike imaš. Ako češ rućno sijat i obrađivat za tu količinu sjemena potrebna ti je površina od 200 čhv. Sijanje u više navrata, tako da imaš klipove za prodaju cijelu sezonu.

ma bježi od Bc,ja prošle godine imo sto srenja .nikakvo,zatim nejednako nicanje.......nula bodova,zvao Bc predstavnika i došli do dogovora ,znači priznaju loše sjeme.....prvo pokušao krivnju svalit na mene,obrada...a 30 godina se bavim poljoprivredom,inzenzivno.....i neznam pripremit zemlju,a valja sjeme,moš mislit....:icon_fU:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Neces pogrjesiti ako nazoves bilo koju od kuca koje prodaju secerac i raspitas se malo o konkretnim stvarima ako ti se bas ne cita po forumu. Obicno su ti promotori puni informacija......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Poštovanje!
Zanima me jednostavno pitanje,sjetva kukuruza secerca nekih 5-6000 klipova mi treba za prodaju na moru,dakle rucna sadnja voda mi je dostupna,nista neznam o tome,dakle koje sijeme,koliko,kako.... i otprilike koliki bi trosak bio? Hvala !

Kukuruz secerac se obicno sije sijacicom za kukuruz. Da bi imao 5000 do 6000 klipova, treba posijati desetak pa i vise tisuca zrna. Sjetva sijacicom je prakticnija od rucne sjetve. Jeftinija je, a kasnija obrada je laksa nego kod rucne sjetve. Pokusaj izracunati koliko ti treba vremena za posijati 10 000 zrna.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Štovani Korisniće..moram demantirati tvoju izjavu,jer uopće nema logičnosti, od jednog zrna kukuruza izađe jedna stabljika, koja ima najmanje jedan klip, a večinom dva klipa, druga stvar sjetva sijačicom jeftinija od ručne sadnje??? Cijena sijačice i cjena traktora....najmanje 2000 eura. Za ručnu sadnju 1000 zrna potrebno je oko sat vremena. Stvarno uopće nevidim logike u tvom postu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, sada si ti malo @bhorv vritnul v maglu. :biggrin:

Kukuruz šečerac se uz sjetvu može i saditi iz presadnica. T nisi znal, a?:(nerd):
To je za one koji hoće imati ranu proizvodnju, ali ima caka - treba navodnjavati onda. Ma ne treba ako se hoće prepustiti milosti neba, ali je preporučljivo jer se može dogoditi da se u slučaju suše korjen ne spusti dovoljno duboko do zone vlage jer se u kontejneru stisnuo, skučio i na pameti mu je ostati u uskom krugu oko stabljike - daklem, , treba mu dati poticaja da se nagne kroz prozor koji vodi u vanjski svijet. Ilitiga - u dubinu.

Zašto autor posta veli - posijati - saditi više nego se želi dobiti klipova?
To se posebno odnosi na veoma rane hibride koji imaju niske stabljike i manje klipove, pa se dogodi da neke zaostanu iz raznoraznih razloga u rastu, pa onda ionako mali klipovi ostanu još manji, neutrživi.
To se ne događa, ili malo, kada sa kasnim, bujnim hibridima kod kojih su moguća ponekad čak i dva klipa, iako je ovaj drugi najčešće isto tako neutrživ, ali može poslužiti za gricnuti.

Sada smo došli do zaključka da sve ovisi o nizu faktora, pa i onoga nespomenutoga, zaperaka, koji podrazumjeva da ćemo zaperke odstranjivati ako želimo prevenirati bram dio otežavajučih faktora, koji su i opet najproblematičniji kod najranjih sorti jer iscrpljuju glavnu stabljiku i razvoj glavnog klipa a ti rani na zapercima ionako nikada ne daju spomena vrijedne klipove.
Pa znaju takve biljke omanuti i ne dati taj jedan potreban klip za utržiti i uzeti kunu za njega.

Eto, zato čovjek pita koliko biljaka da posije da bi dobio 5-6000 klipova.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Pa dobro kaj Ti nisi pri meši danas, da te vidimo na TV. Naravno da ja znam za presadnice, nisam to spomenuo jer kolega prvi put sadi šečerac te je tražio savjet. S ovih 10000 zrna nigdje se ne spominju niti presadnice, sorta niti uvjeti. Za mene je to PUF...ko grom iz vedra neba. U normalnim uvjetima kod mene svaka stabljika ima dva klipa, naravno da je drugi manji...ali dvaput je dvaput..mada drugi put manje traje... .A nikako da od 10000 zrna dobije 5-6000 klipova, to stvarno moraju biti svi negativni čimbenici
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nisam, ti dobro znaš da sam ja jedno milo i drago (i fajno) stvorenjce, ali kaj da ti reknem - kamera od mene uvijek napravi rospiju.:icon_mrgreen: A i naše obiteljsko klecalo je na kraju crkve pa se ionak ne bi vidla. :biggrin: A i to bi ti bilo baš fajn za vidjeti, inače ne hodam na misu, i sad da odem, jel......nis tak častohlepna a i bojim se da bih dobila veliki minus na vratima Raja dok se danas - sutra tam pojavim.:(giggle):

Ma je,nisu gubici toliki, ali znaju biti i do dvadeset posto u najranijim fhibridima.
U onima sa dugom vegetacijom ne, ili je taj postotak zanemariv.
No, i samo nicanje kod šečerca zna biti problematično, ili barem reducirano, pa i o tome treba voditi računa.
Evo, primjer je @labavi prošle godine koji je sijao dva hibrida različitih sjemenskih kuća istovremeno na jednoj parceli jedan uz drugi. Ima tamo negdje na temi šta je rekao o tome, a možda i ovdje naleti pa rekne.

Inače, nisam ja neki stručnjak za šečerac, ali sadila sam ga i profi i za sebe i znam o čemu govorim. Evo, imala sam ga predprošle godine u plasteniku - ajde, to je bilo rubno, da se iskoristi vanjski rub reda, i isto tako - pošto mi je i tu bilo bitno dobiti rane klipove posadila sam veoma rani hibrid i dala mu kpk i prihranu kao i svemu drugome, no, i tu su se javljale nano stabljike, a i poneka normalna bez klipa.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Štovani Korisniće..moram demantirati tvoju izjavu,jer uopće nema logičnosti, od jednog zrna kukuruza izađe jedna stabljika, koja ima najmanje jedan klip, a večinom dva klipa, druga stvar sjetva sijačicom jeftinija od ručne sadnje??? Cijena sijačice i cjena traktora....najmanje 2000 eura. Za ručnu sadnju 1000 zrna potrebno je oko sat vremena. Stvarno uopće nevidim logike u tvom postu.

Neces valjda kupovati sijacicu za sjetvu 10 000 zrna. Sjetva 1 Ha kosta 200 do 250 KN. Vidim da nisi sijao kukuruz secerac. Tocno je da na stabljici bude po dva pa i tri klipa, ali samo je jedan dobar za prodaju, pod uvjetom da nije naseljen (kukuruznim moljcem).

Eh, sada si ti malo @bhorv vritnul v maglu. :biggrin:

Kukuruz šečerac se uz sjetvu može i saditi iz presadnica. T nisi znal, a?:(nerd):
To je za one koji hoće imati ranu proizvodnju, ali ima caka - treba navodnjavati onda. Ma ne treba ako se hoće prepustiti milosti neba, ali je preporučljivo jer se može dogoditi da se u slučaju suše korjen ne spusti dovoljno duboko do zone vlage jer se u kontejneru stisnuo, skučio i na pameti mu je ostati u uskom krugu oko stabljike - daklem, , treba mu dati poticaja da se nagne kroz prozor koji vodi u vanjski svijet. Ilitiga - u dubinu.

Zašto autor posta veli - posijati - saditi više nego se želi dobiti klipova?
To se posebno odnosi na veoma rane hibride koji imaju niske stabljike i manje klipove, pa se dogodi da neke zaostanu iz raznoraznih razloga u rastu, pa onda ionako mali klipovi ostanu još manji, neutrživi.
To se ne događa, ili malo, kada sa kasnim, bujnim hibridima kod kojih su moguća ponekad čak i dva klipa, iako je ovaj drugi najčešće isto tako neutrživ, ali može poslužiti za gricnuti.

Sada smo došli do zaključka da sve ovisi o nizu faktora, pa i onoga nespomenutoga, zaperaka, koji podrazumjeva da ćemo zaperke odstranjivati ako želimo prevenirati bram dio otežavajučih faktora, koji su i opet najproblematičniji kod najranjih sorti jer iscrpljuju glavnu stabljiku i razvoj glavnog klipa a ti rani na zapercima ionako nikada ne daju spomena vrijedne klipove.
Pa znaju takve biljke omanuti i ne dati taj jedan potreban klip za utržiti i uzeti kunu za njega.

Eto, zato čovjek pita koliko biljaka da posije da bi dobio 5-6000 klipova.

Sto se tice sadnje kukuruza secerca iz presadnica. Znam da je to moguce i vidio sam to, isto tako sam vidio sjetvu kukuruza u plastenik, ali nisam vidio ekonomsku opravdanost. Cilj takve sjetve odnosno sadnje bi trebao biti raniji dolazak na trziste, ali to je mozda 5 dana ranije uz ulozen veliki broj radnih sati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A nije pet dana, puno je više, i nije da je totalno neisplativo jer za njega dobiješ tri kune za komad bez problema. Ako pobereš slatu, pa nakon njega opet posadiš nešto što do jeseni ubereš. i ako imaš viška plastenika---ako....puno toga ako.
Ja sam ga stavila uz samu foliju, i čim sa pobrala klipove stabljike su odmah letjele van da ne guše prvi red paprike. A prodao se iznenađujuće dobro, i dok ga nestalo, još su ljudi dvadesetak dana poslje ispitivali ima li još. za četiri kune za komad ne znam bi li bilo prošlo, nisam probala, ne znam.

A šta ti više treba nego završiti sa prodajom onaj dan dok drugi počnu.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
U Slavonij je malo drugacija situacija. Mozes ga iznijeti na trznicu 1. 5. i prodavati po 3 kune. Vise od 100 klipova ne mozes prodati, o visoj cijeni ne mozes ni pomisliti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
kukuruz šećerac- prodaja

ove godine bi prvi puta htio posaditi nesto secerca pa me zanima gdje vi prodajete? prodaje li tko na more ili postoji neki otkupljivac kojem se mogu javit?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jedne godine stavio malo za svoje potrebe, i nije bilo klipa, samo stabljika, vjerojatno je u obradi problem :icon_fU:
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Postovanje,jeli mi mozes rec koliko odprilike treba Sundance od sijetve do berbe? Hvala

Kada u Slavoniji posijemo izmedju 30. 3. i 1. 4. beremo oko 30. 6. Ukoliko pokrijemo (agrotekstilnom folijom) kukuruz dospije oko 20. 6. Mozda je bolje posijati "Spirit" on dodje koji dan ranije. Za Imotsko polje ne znam da li ce biti takvi termini. Vi ste na vecoj nadmorskoj visini pa je malo hladnije, tako da je za ocekivati malo kasnije termine berbe. Mozda oko 10. 7.

jedne godine stavio malo za svoje potrebe, i nije bilo klipa, samo stabljika, vjerojatno je u obradi problem :icon_fU:

Koliko si redova kukuraz imao?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Možda oko 300-400m2, toliko da imamo za sebe, ne za prodaju, i samo formirana stabljika, bez ijednog klipa:icon_confused:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Problem je bio u velikoj temperaturi zraka u vrijeme oplodnje, sječam se fotografije kolege @Zeko, čiji je kukuruz bio visine preko 3 metra bez klipa.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Toga se i ja sječam, slikao se pored kukuruza, neznam sada točno koja je bila godina, da budem iskren
 

mladenim

Novi član
Tu od
5 Sij 2016
Poruka
8
Stari mi ima u planu sijati stocni kukuruz na njivi gdje i ja planiram secerac, jeli to.znaci da ja nemam nikakve sanse za secerac odnosno nema od njega nista?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Imaš šanse, posij ćim ranije da šečerac prođe fazu cvatnje dok njegov još ne započne s cvjetanjem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh