• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruzna zlatica

S

sapat

Guest
U mom kraju ova štetočina uzrokuje velike štete, prinosi bi mogli podbaciti i 50%!
Kakva je situacija na drugim terenima?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
evo i kod nas, u đakovštini, također uvelike uništava kukuruze
ima mjesta gdje su cjele table uništene :(
 
B

Bobo

Guest
Gdje je dobri, stari DDT kad ga trebas ??

Kod mene susapravi ogromne stete, pogotovo sto smo po repici sadili rane kukuruze (period dozrijevenja 90 dana), koji sad imaju 3-4 lista i ne pise im se dobro, ako u narednih par dana ne padne kisa...

Od zlatice kod nas ni Z.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kod mene se prije par godina pojavila, ove godine je ima malo više (zbog blage zime) ali još ne radi značajne štete.
 
S

sapat

Guest
Kod nas se prvo pojavila samo na onim parcelama gdje nije poštivan plodored, ali se kasnije raširila na sve parcele. Rana sjetva kukuruza možda bi mogla i dobro proći. Uzrok je vjerovatno blaga zima i nepoštivanje plodoreda, ali krivcem smatram i poljopr. savjetodavnu službu, koja nije na vrijeme reagirala sa nekakvim upozorenjima, glavno da se prave pametni sada kada si više nemožemo pomoći.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Kukuruzna zlatica,
opet veliki krivac je sam covjek i nepostivanje plodoreda koji je sijao kukuruz na kukuruz nekoliko desetaka godina zaredom.Nismo krivi mi ,kriv je Amer,ali ona je dosla i do,, nas,, krajem 80-tih god.u Zemun i nastavila siriti.Danas je na zalost i u RH dosta zarazeno tim insektom za kojeg jos nije pronaden nacin zastite osim postivanje plodoreda.
Mnogi znanstvenici su upozoravali na tu mogucnost, i kako da se sprijeci sirenje ali malo tko se toga pridrzavao.i kod nas je bilo i jos ima takvih koji siju kukuruz na kukuruz.Sada je kasno za kukanje,trebalo je to zakonski rijesiti a ne sada traziti odstetu od drzave.
 
S

sapat

Guest
Na mojim njivama se obićno pazi na plodored, ali ove godine imam jedno 4 ha kukuruz na kukuruz i sada mi je žao.
Najgore je što sam ja jedan od rijetkih u našem selu koji paze na plodored.
 
P

paor

Guest
u mojem ataru štete od zlatice još uvijek nisu toliko velike da bi to bilo zabrinjavajuće, uglavnom plodoredom se može držati pod kontrolom

veći problem je najezda miševa po lucerištima, ja sam danas skoro pobenavio bacajući otrove po rupama, to je živi kaos, od 5,5 kj uspio sam tretirati samo 1,5kj

za ostalo bi vrijedilo razmisliti o korištenju rasipača....a možda ih ubije suša,
gledam miševe koji su mi protrkivali pored nogu kako se debeli i veseli pa ...
 
S

sapat

Guest
za sada mi se jedino po glavi vrte bijeli miševi, mora da je to od vručine, malo se šalim, kod nas u skorije vrijeme nije bilo najezde miševa

Kukuruzna zlatica na mojim njivama i ne ćini tako veliku štetu, ali na ostalim parcelama na kojima je sjetva malo kasnila i na kojima nije poštivan plodored - ti se bome mogu dobro moliti do vršidbe
 
R

Ratarko

Guest
Meni su miševi doslovno pojeli dva hektara pšenice ove godine ali stvarno , ne preuveličavam !
Zlaticu još nisam vidio u kukuruzu ali ja ga niti ne sijem na veliko pa možda zato .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da li su kod bili postavljeni mamci za zlatice (one žute ploče)?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
kukuruzna zlatica

jel se pojavila i kod vas...na mojem području u zadnje dvije godine prava poplava,nezaustavljiva,ak se ne stavlja nikakva zaštita,i ne poštuje plodored,katastrofa,u 6 ili 7 mjesecu kompletna parcela se jednostavno sruši dolje i na jesen nemaš praktički kaj tražiti gore :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: kukuruzna zlatica

mikemekis kaže:
jel se pojavila i kod vas...na mojem području u zadnje dvije godine prava poplava,nezaustavljiva,ak se ne stavlja nikakva zaštita,i ne poštuje plodored,katastrofa,u 6 ili 7 mjesecu kompletna parcela se jednostavno sruši dolje i na jesen nemaš praktički kaj tražiti gore :scratch

kod mene je nema, čujem da je u ferdinandovcu opča invazija zlatice :scratch

sad če se svi morati držati plodoreda, jer zlatica odrasli oblik ili imago jede svilu na klipu kukuruza , i nakon što se nahrani i treba položitin jaja samo padne na tlo tj na parcelu gdje je kukuruz i tamo leže jaja, ako se ponovi kukuruz ličinke koje izlaze iz jaja dolaze na ponovni uzgoj kukuruza i rade štete, te štete se manifestiraju polijeganjem kukuruza koji se pokušava genetski ponovo podignut, ali su tu več štete.
odrasli oblici se ne smatraju štetnim, več ličinke i to ako je došao ponovo kukuruz, zato če se svi morati držati plodoreda :D

isto tako ličinke mogu završiti svoj stadij i na nekim drugim vrstama iz porodice poaceae, a to su trave i žitarice, stoga oprez, jer kod nas zlatica nema prirodnog neprijatelja a to je parazitska osica, kojoj su amerikanci dignuli spomenik
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: kukuruzna zlatica

isto tako ličinke mogu završiti svoj stadij i na nekim drugim vrstama iz porodice poaceae, a to su trave i žitarice, stoga oprez, jer kod nas zlatica nema prirodnog neprijatelja a to je parazitska osica, kojoj su amerikanci dignuli spomenik

A kod njih ima kakvog prirodnog neprijatelja?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: kukuruzna zlatica

kod mene je nema, čujem da je u ferdinandovcu opča invazija zlatice :scratch
[/quote]

je meni je ferdinandovac kod susjeda,jedan mali šumarak je između nas :)
odrasle nam ne rade toliko štete,barem ne one direktno vidljive,nego te ličinke, a dok skužiš da je invazija na parceli već je prekasno :cry:...sad se samo nadam da ih je ova hladnoća malo prorijedila,pa ih nebude toliko na proljeće :evil:
neki su ljudi lani sijali i tretirano sjeme ali kod jakog napada nije bilo nikakvog efekta :!:
ja sam u sijačicu stavljal Dursbana i morem reći da se razlika itekako vidjela(na jednom dijelu parcele nisam stavil i komplet se sve srušilo dolje...točno u red se vidla razlika :!: )
muči me to što mi treba više kukuruza nego žitarica pa nemrem uvijek na svim parcelama poštivati plodored :cry:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kukuruzna zlatica

e taj plodored, reci ti našim starcima i dedekima koji 10 godina na jednoj parceli siju kukuruz ;)

Morat će se sve viče ulagati u livade, međuusjeve i tako čemo najbolje poštivati plodored i spriječiti to američko sranje od te fakin zlatice!!! :twisted:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: kukuruzna zlatica

kod mene se isto pojavila ,al nije ni čudo 5 godina za redom kukuruz ;)
 
Na vrh