• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KULTIVATORI - špartači

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Na kraju je sjedalo i poluga kojom se zakreću ovi kotači s diskom u sredini.


 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Znači sa tim kotačima korigiraš smjer,to bi se moglo uradit sa bočnim pomakom viljuškara,preko hidraulike
Nisam baš siguran da bi dobro radio , jer ovim kotačima zakrećeš smjer gibanja, tj postavljaš ga u pravac reda.
Molim da bi za bočne nagibe upravljački kotači trebali biti na sredini ili čak ispod sjedala "pilota".
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da, eto Marko je objasnio, pa su me zanimala iskustva jer gledao sam po YT pa mi se čini meni koji radim jednu kultivaciju da je bolje zvijezda koja štiti samo od ovih najbliže postavljenih motika.
Kolega ima limove, vidim da ih skida u drugoj kultivaciji i to zagrče full...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,993
Vlastel
Ako nije problem da ga malo poslikaš,to upravljanje kako je izvedeno?
Da li ih ima u Hr na prodaji?

Nisam baš siguran da bi dobro radio , jer ovim kotačima zakrećeš smjer gibanja, tj postavljaš ga u pravac reda.
Molim da bi za bočne nagibe upravljački kotači trebali biti na sredini ili čak ispod sjedala "pilota".
Koliko sam uspio shvatit(ili nisam) na ovim slikama ga sa kotačima samo pomičeš lijevo desno kao pomak viličara,ali nemjenjaš mu kut kretanja u odnosu na traktor
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
515
Budem ga poslikal. Ali sličan je ko ovaj na slici. Star je ko Biblija, to je mislim proizvodil Čalopek. Imaš ih za oko 2000-3000 . poteznice su ful odšarafljene, kćer ili sin se otraga vozi i ručkom održava smjer kretanja. kod većeg nagiba se zna dogoditi da pobegne dole, pa stanemo vrnemo se malo natrag i popravimo smjer.

IMG_20200525_141446.jpg IMG_20200525_141452.jpg IMG_20200525_141501.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Koliko sam uspio shvatit(ili nisam) na ovim slikama ga sa kotačima samo pomičeš lijevo desno kao pomak viličara,ali nemjenjaš mu kut kretanja u odnosu na traktor
Ne baš.
Radije to usporedi sa zakretnim kotačima na 1-os prikolici.
Kak donje poluge hidraulike imaju pri traktoru uži prihvat nego kat. 2, pri malim bočnim pomacima kultivator se zamiče u krug po nekoj velikoj kružnici, te mijenja os vuče, a zakretanjem vodećih kotača prema brijegu usmjeravaš os vuče prema pravcu reda kukuruza, na taj način ujedno otpor vuče nastoji umanjiti bočno klizanje traktora.

Ako bi ga hidraulikom pomaknul prema brijegu, onda nebi uspravil smjer, već bi dobil još jače bočno klizanje traktora, a os kultivatora bi vukla u krivu stranu (prema još većem bočnom klizanju.
Ovi kotači s diskom bi više pomogli da su iza motičica.
 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,993
Znači u biti moglo bi se i na obični kultivator ugradit kotače i "volan" da pude pomični za brijeg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Vjerujem da bi.
Jedino da su čim većeg promjera i čim više prema natrag, jer ovi na prije prikazanima su premali i preblizu traktoru.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Jučer stigla priniva, IMT 4 reda.
Zadnje motike je imao samo lijeve i to u jako lošem stanju, desne su bile sve potrgane, a prednje dvije isto skoro da i nisu vec bile.
Čim je stigao doma, odmah sam otišao kod Ferenčaka u KŽ i kupio sve zadnje motike, dvije prednje, jedan nosač prednje motike i jedan izbacivač gnojiva jer je falio jedan zub.
Danas podmazivanje i proba popodne kad se malo prosusi zemlja.
Na tablici za doziranje pise da na redove od 70 cm baca max. 338kg KAN-a po hektaru, tj. kad je ručica na 9. Ja bi trebao da baci cca 400 kg/h, kak sad to izvesti, jel netko ima s tim iskustva? Samo da napomenem kutije su plastične
 

Prilozi

  • 20200603_224413.jpg
    20200603_224413.jpg
    32.7 KB · Pregleda: 34
  • 20200603_224500.jpg
    20200603_224500.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 34
  • 20200603_224451.jpg
    20200603_224451.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 32

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Imam isti i na 1ha na poziciji 9 baci 350kg priliranog kana.
Sad da li ti tih 50kg više znači nešto specijalno?
Ako znači,odradi 2 kultivacije,sa po 200kg i bit će ti bolje nego jednom 400kg;)
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Stavi mali lancanik gore da brže okreće osovina, onda ide bez problema 400 kg/ha.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Danas ću probati otvoriti na 9, pa ću vidjeti koliko bude bacio.
Znam da bi bilo bolje baciti gnojivo na dva puta, ali mislim da neću stići vremenski, jer sad kad krene košnja sijena onda sam u tome.

Antonio, pa jel ima za kupiti manji zupčanik ili ga treba napravit?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Međuredno frezam s mtk 7,5 KS. Moram ići jako sporo jel inače freza ne odreže drač s dubljim korijenom nego ga samo podvine u zemlji i zagrne. Vjerojatno je dio i do starih potrošenih noževa. Kad s njim iskapam red krumpira s rešetkastim plugom stavim veće kotače s utezima i ide zadovoljavajuće.

Kopka me bi li taj mali pikavac mogel vući jednu takvu bateriju.

Draško,
koliko koštaju motike (prednje i zadnje) i nosač? Prihvat na mtk bi sklepal doma.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Sve motike su po 48kn, i prednje i zadnje, a nosac za prednju 96kn.
Ostalo sve doma sam napraviš, a imaš i na njuškalu dućan u Virovitici ima sve nosače, šelne...
Vukao bi bez problema, moj prijatelj ima mali tomos skakavac i iza je stavio tri motike od starinskog drapača za krve ili konje.
S tim okopavamo sve na vrtu, krumpir i kukuruz di je posijan grah u njemu
 

Najnoviji postovi

Na vrh