• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

B

boyche

Guest
Ima li ovdje, na ovoj temi slucajno studenata veterine?? Jer me taj faks zanima i volio bih ga upisati.. Ali ne Zagreb nego Sarajevo.. :)
 
B

boyche

Guest
Sve bih dao da mogu... Ali iskreno sumnjam da cu uspjeti, i ako kojim cudom upisem, mislim da je preteska za moje afinitete.. A na veterini nema prijemnog i siguran sam u upis, dok za medicinu nisam...
 
C

cute_poison

Guest
problem

Hello!

Imam patuljastog lavoglavog kunića starog 2 i pol mj, zensko je. :D
mislim da je prerano odvojena od majke (s 5 tjedana) ali nisam to znala prije...problem je u tome sta ona ne stane i obavi nuzdu nego kako hoda il trči tak joj ispada :roll:
i danas (naravno kad nisam bila kod kuce) necak ju je nosio i ona se neceg prepala i pala mu iz ruku, docekala se na noge al je ipak udarila vjerojatno (pala je s nekih metar i pol visine) pa se bojim da joj nesto nije :confused::confused: pipala sam ju i nista se ne buni da je boli i vidim moze hodat normalno i cistit se i jede,al nije bas toliko aktivna, mozda od šoka il je umorna :?
 
S

smoki

Guest
...sa sigurnošću ti mogu reći da je kunić prerano odvojen a da mu možda nije ništa jer su im tako mladima kosti dosta savitljive i da je samo amortizirao pad...
svi kunići ispod 3 mj su prerano odvojeni od majki...
 
C

cute_poison

Guest
da...

da, pretpostavljala sam to...ok je sad, skace i dalje i vesela je znaci nista joj nije :) sta joj moze biti ak je prerano odvojena? plasljiva je dosta i ne spava po noci nego preko dana jer se boji mraka i samoce, al narasla je duplo ;)
 
S

smoki

Guest
...hahha kunići ne spavaju po noći oni su tad najaktivniji ne boji se ona mraka,ne brini,kod ranog odvajanja može doći do slabo razvijenog imuniteta,do narazvijenosti organa,kostiju,nekad i uginu što je kod velikih pasmina često kod šaraca i orijaša ali više i više uzgajivača ne mari za tim i odvaja ih sa mjesec dana od majke da bi opet ona mogla imati leglo znači u 3 mj 2 legla i tako nanovo i nanovo radi što veče produktivnosti i ni malo ne mare šta će mu biti u budučnosti nego im je interes samo prodati...
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Ja osobno odvajam kuniće sa mjesec dana starosti,neznam šta bi trebali raditi duže sa majkom u kavezu.Nakon odvajanja nikad nisam imao problema,kunići su mi uvijek bili zdravi i lijepo napredovali.Pa neću valjda hranit ženke kunice bez veze,treba ih redovito pripuštat da redoivito kote mlade,jer je jedino tako korist od njih.Treba iskoristit uložen novac u hranu za kuniće kasnijom prodajom kunića,dal živih ili zaklanih.:axe:
 
C

cute_poison

Guest
nije aktivna po noci nego samo sjedi i meditira :lol: pa ono probava joj dobro radi kolko vidim, samo bas puno vode ne pije al piski 2-3 puta dnevno.
i rekli su mi da svjeze nista ne smije jesti do 6 mj starosti:confused: a voli gricnuti svjezeg povrca
 
S

smoki

Guest
...kao i što sam napisao ljudi ih odvajaju sa mjesec dana radi veče produktivnosti ali ih onda i takve prodaju po pijacama a ljudi vide pa daj da kupim jeftino i onda dođu doma i šanse im budu 50 - 50 da prežive e onda se javljaju svuda i kukaju kako im je šta prodao taj i taj i da mu je uginuo il da mu možda jalovi budu svašta bude...kod tova i radi prehrane je to tako maknu se sa mj dana s tim da je ženka za 7 dana več pred okotnjom i tako nanovo i dođe se do velikog broja mladunaca.

to je patuljasti kunić on neće piti litre vode nego malo,mrkva i jabuka je najčešće što se daje kunićima bilo koje dobi te list djeteline i maslačka i nema nikakve bojaznosti da će mu išta dogodit,nemoj pretjerivat sa zrnom jer od njega se deblja i preraste on mora biti malen i vitak a ne debel i velik oko 1.5 kg a ne kao kod nekih skoro 3 kg to nije patuljasto više to je onda utovljeno.
 
C

cute_poison

Guest
ona ne voli mrkvu uopce :D voli jabuke i krastavce :D narasla je skoro duplo tak da uginut nece i jede skroz normalno,a i necu je pripustat da se koti jer mi je to iskljucivo ljubimac, nejede puno kupovne hrane najvisr sijeno i krastavce voli i vani maslacak malo pojede.

hvala na pomoci :)
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
Savjet, molim

belgijska orijašica se trebala kotiti cca. 4. lipnja no uslijed, pretpostavljam, ovih vrućina, koje su joj teško pale, počela je krvariti, što činiti? dali je to "normalno"? dali pozvati veterinara?.....
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
tragičan završetak

Nažalost nije preživjela. To joj je bio prvi okot, puno mladih .... dio je vjerujem ostao u njoj, a od okoćenih živ je bio jedan.
Definitivno, krvarenje pred okot je znak za uzbunu!!!!
Možda i neka vrsta spontanog pobačaja ili što već, ali sigurno znak da nešto nije u redu i ukoliko je moguće, treba pozvati veterinara, onog koji zna o kunićima i onog koji može doći odmah, jer onaj kojeg sam ja kontaktirala u toj nevolji , iako je udaljen 10 min. rekao je da bi došao za pola sata što u ovakvim situacijama je u najmanju ruku neodgovorno i žločesto (da ne upotrijebim neke grublje riječi).

Svima koji su si poslali savjete zahvaljujem
 
N

niko piko

Guest
Počela mi se gubiti dlaka kod oka mužijaka njemačkog šarca pa me zanima jeste li imali iskustva sa takvim slučajevima i kako to riješiti?
 
D

DUKS II

Guest
što se tiče belgijskog kunića i okota jako je bitna da se zna prvi okot ne smije biti niti prerano niti prekasno to vredi za sve kuniće općenito kunić nesmije biti mlađi od 6 mj. niti stariji od 9 mj. za prvi okot to je pravilo od pamtivjeka zastupljeno kod uzgajivača koji se bave recimo " profesijinalno " uzgojem kunića . Po rečenom ja imam dojam da kunić bio stariji i da je ima MALI broj zametaka i da su bili relativno veliki za prvi okot te da se je jedan zaglavio unutar zdjelica , što se tiče krvarenja to je sasvim normalno okot može da se dogodi od 28 - 32 dana bređnosti . Prilikom okota je bitno da ako se primjeti da kunić se pati i da se pretpostavi da je zaglavljen a da ga kunić nemože izbaciti možete i sami pomoći i lagano ga izvući ili pokušati zarotirati ako je poprečen ima u veterinarskoj za kupiti rukavice koje su sterilne obavezno je i da poslije takvog okota kuniću ponudimo vodu u kojoj smo dodali nešto više vitamina a jedno pitanje dali si pripremila kunića za prvi okot ?
 

bogob

Novi član
Tu od
4 Lip 2012
Poruka
22
I ja svoje zeceve hranim sa svjezom travom....interesira me kolika je hranjiva vrijednost zelene trave ?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Zelena krma je odličnoa hrana za kuniće, samo ih treba postupno privikavati na nju da ne bi došlo do probavnih smetnji (nadam, proljev).
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
što se tiče belgijskog kunića i okota jako je bitna da se zna prvi okot ne smije biti niti prerano niti prekasno to vredi za sve kuniće općenito kunić nesmije biti mlađi od 6 mj. niti stariji od 9 mj. za prvi okot to je pravilo od pamtivjeka zastupljeno kod uzgajivača koji se bave recimo " profesijinalno " uzgojem kunića . Po rečenom ja imam dojam da kunić bio stariji i da je ima MALI broj zametaka i da su bili relativno veliki za prvi okot te da se je jedan zaglavio unutar zdjelica , što se tiče krvarenja to je sasvim normalno okot može da se dogodi od 28 - 32 dana bređnosti . Prilikom okota je bitno da ako se primjeti da kunić se pati i da se pretpostavi da je zaglavljen a da ga kunić nemože izbaciti možete i sami pomoći i lagano ga izvući ili pokušati zarotirati ako je poprečen ima u veterinarskoj za kupiti rukavice koje su sterilne obavezno je i da poslije takvog okota kuniću ponudimo vodu u kojoj smo dodali nešto više vitamina a jedno pitanje dali si pripremila kunića za prvi okot ?

da, u smislu da je kavez bio ociscen, poslamljen, udaljila sve njoj nepoznate, djecu i dr... . Ocupala se nije. E sad, to jesam, mada slutim da si pod pripremila podrazumjevao kotilicu, a to ne koristim i ... ?
 

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
DUKS II;82200 Po rečenom ja imam dojam da kunić bio stariji[/QUOTE kaže:
nije, naprotiv mladi je muzjak. On je otac i 6 mladih flamanke koja se okotila 1.6. i sve je ok. Ona je za kocenje bila ok, bar sto se starosti tice, kupila sam je kod covjeka koji se prof. bavi sa time, u Vodincima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh