• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Re: Kuničarstvo

@ Muhamed
Vidim da si dobio toliko savjeta da ni sam ne znaš šta da radiš, evo da te i ja malo zbunim.
U jednom članku sam pročitao slijedeće:
OSVJETLJENOST
U prirodi je najveća proizvodnja u proljeće jer se produženjem dana i bujanjem vegetacije otvaraju mogućnosti za othranu mladunaca. Stoga je u životinja razvijen cijeli mehanizam koji će u prikladnom godišnjem dobu potaknuti plodnost. Taj isti mehanizam se rabi i u intenzivnoj proizvodnji kako bi se plodnost dovela i održala na maksimumu. Glavni pobuđivač je odgovarajuća dužina osvjetljenja (poput dana u proljeće).
Svjetlo ne smije blještati niti padati direktno na kuniće. Svjetlosna tijela se postavljaju iznad hodnika. Moguće je i prirodno osvjetljenje. Za rasvjetu se rabe neonska rasvjetna tijela (reprodukcija) ili obične volfram žarulje (tov i reprodukcija). Dužina i intenzitet osvjetljenja se automatski regulira tajmerima.
Za ženke u reprodukciji odgovarajuće osvjetljenje žarulje je 3-4W/m2 tijekom 14-16 sati. 3-4W/m2 odgovara jednoj žarulji od 40W na 10m2. Za tov se koristi 10-12 satno osvjetljenje intenziteta 1-2W/m2, odnosno žarulja od 40W na 20-40m2.
Kako je intenzitet osvjetljenja konstantno kao što bi u prirodnim uvjetima bio u proljeće, kunići su konstantno u fazi intenzivne plodnosti. U tovu se tako dugo osvjetljenje izbjegava jer izaziva stres za životinju.

Uvjeti u kojima su moji kunići kut šupe sa nedostatno svjetla i nikad nisam uspio pripustiti ni jednu kunicu od listopada do kraja siječnja, što na neki način po malo potvrđuje gore citiranog pisca čije ime sam na žalost zaboravio, a meni i odgovara.
U koliko se još trudiš pokušaj ovo ili kao ja kraj siječnja.
LP exsa
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Kuničarstvo

I moje se glupirale isprva je bilo trčanja po kavezu i frktanja , zeka je bio uredu i lovi dok je još u zraku :icon_lol:
sad zdrnda po dva puta i to tako da otpadaju poklopci sa hranilica :tongue:
problem je u curama što majmunišu
meni je jedan prijatelj rekao da ako prvi put nedaju ili se glupiraju onda je primi za vrat i drži pa kad se okote dalje ide normalni . i tako je i bilo
Znam neko će reći silovanje ali bolje nego lonac :fiery:
 
D

duba0s

Guest
Re: Kuničarstvo

sigurno nedrzi vodu i nemoj krivo informirati ljude i obmanjivati ih necime u sto nisi upucen


Panonce nisam nikad uzgajao i vjerujem da češ ti čovijeku obijasniti u ćemu je problem i naravno stati u obranu "HIBRIDA".
Ni na kraj pameti mi nije bila namijera pocjenivati nikoga.
dubaOs-ti mene nepoznaješ dovoljno da bi mi rekao nelupetaj možda sam u krivu,(nezainteresiranosti parenja ima jako puno, debljina, vremenski uvijeti itd. Pogotovo kod hibrida nije rijedak slućaj) oćeš reći da ovo nedrži vodu?
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Za sad sam stavio onu kosaru od skrinje i ok je za male gdje su mi a jasle budem vidio jos pa cu opet probati nesto iskemijati.

Nego panonka mi je pocela raditi gnijezdo i sad da vas pitam dali je netko uspijo dobiti navedenu kilažu sa njima 3 mj 3 kile i sa cime ih je hranio?

Nemojte misliti da sam neki frik zato sto to stalno pitam nego me iskreno zanimaju vas iskustva.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Re: Kuničarstvo

Krunomar2
Ideja sa posudicom ispod jaslica je originalna. Recimi koji ti je otvor mrežei koliko ih visoko digneš da ne uskaču u jasle, odnosno ne vrše nuždu u posudicu.
LP exsa
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

U posudicu pada list djeteline tako da nema rasipanja, a stavljam i hranu kad je ženka sama ili guž va na drugoj hranilici.Otvor na mreži je 20x20 mm, a može i većih dimenzija samo da nije prevelik da ne ispada sjeno. Što se tiče visine ona je podesiva jer ima ključice koje se kače na mrežu kaveza, a posudica ima pregrade da mladi ne mogu ući u nju dok su sa majkom dok druge jasle nemaju pregradu jer ih koristim kod mladih nakon odbića kad su već krupniji i ne mogu ući u posudicu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Re: Kuničarstvo

Bok,imam jedno pitanje za iskusnije kuničare,naime prije dva dana prilikom hranjenja kuniča mužjak mi je iskočio iz kaveza,odmah sam ga ulovio i stavio u kavez,drugi dan je samo sjedio,jako malo jede a vodu uopče ne pije,uvidio sam da je slomio prednju nogu,:icon_pai: stalno sjedi na jednom mjestu,sada me zanima dali če mu to zarasti ili da ga riješim muka.Kunić je čistokrvna Havana,molim savjet i unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Koliko peletirane hrane zečevi od tri mjeseca količinski smiju pojesti?Ja im stavljam dva puta dnevno,čini mi se da bi samo nju mogli jesti.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

:icon_e_ugeek:po mom "stručnom" mišljenju neće im naškoditi, samo gledaj da im daješ i druge hrane za promjenu.....:biggrin:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bok,imam jedno pitanje za iskusnije kuničare,naime prije dva dana prilikom hranjenja kuniča mužjak mi je iskočio iz kaveza,odmah sam ga ulovio i stavio u kavez,drugi dan je samo sjedio,jako malo jede a vodu uopče ne pije,uvidio sam da je slomio prednju nogu,:icon_pai: stalno sjedi na jednom mjestu,sada me zanima dali če mu to zarasti ili da ga riješim muka.Kunić je čistokrvna Havana,molim savjet i unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Riješi ga muke, i dobar ti tek...
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Koliko peletirane hrane zečevi od tri mjeseca količinski smiju pojesti?
Ja im stavljam dva puta dnevno,čini mi se da bi samo nju mogli jesti.

''Dok ne osta nije dosta'' samo da ne rasipaju jer oni su u tovu, znači koliko mogu, i ne smije im nedostajati vode, a sa tri mjeseca se već mogu i klati ako su napredni.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Mislim da im treba još malo mesa,šteta je klati ih sada.Mada,moji su napolju i namjeravam ih zaklati, jer se bojim da će mi voda mrznuti zimi.Tamam će to biti do nove godine.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Možeš još jednu turu uhraniti do prave zime !!!:(mm):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ne smijem riskirati,ništa do proljeća.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,385

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo


800 kuna je odgovarajuca cijena za kvalitetnog zeca/kunića, a od navedenih linkova samo su na jednom kvalitetna grla, a ostalo su sve neki čudni zečevi (orijaši od. 5 kg, ili šarac bez kompletne crne linije na kičmi,...) ali hvala! Nego taj pojam "div" ne znam šta je to među kunićima!!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ako orijaški šarac na leđima ima crnu neisprekidanu liniju do kraja repa a sa strana više mrlje nego crne tačke spojene ili rastavljene,da li se radi o mješancu ili čistom šarcu?Ako je mješanac,jesu li to zanemarljive greške?Zašto uzgajivači više potenciraju čistokrvne krupne pasmine,iako su i mješanci ukršteni od dvije krupne pasmine(npr.njemački i belgijski orijaš)?Ne zamjerite na pitanjima,ja sam ipak početnik:icon_winkle:
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

@ Muhamed
Vidim da si dobio toliko savjeta da ni sam ne znaš šta da radiš, evo da te i ja malo zbunim.
U jednom članku sam pročitao slijedeće:
OSVJETLJENOST
U prirodi je najveća proizvodnja u proljeće jer se produženjem dana i bujanjem vegetacije otvaraju mogućnosti za othranu mladunaca. Stoga je u životinja razvijen cijeli mehanizam koji će u prikladnom godišnjem dobu potaknuti plodnost. Taj isti mehanizam se rabi i u intenzivnoj proizvodnji kako bi se plodnost dovela i održala na maksimumu. Glavni pobuđivač je odgovarajuća dužina osvjetljenja (poput dana u proljeće).
Svjetlo ne smije blještati niti padati direktno na kuniće. Svjetlosna tijela se postavljaju iznad hodnika. Moguće je i prirodno osvjetljenje. Za rasvjetu se rabe neonska rasvjetna tijela (reprodukcija) ili obične volfram žarulje (tov i reprodukcija). Dužina i intenzitet osvjetljenja se automatski regulira tajmerima.
Za ženke u reprodukciji odgovarajuće osvjetljenje žarulje je 3-4W/m2 tijekom 14-16 sati. 3-4W/m2 odgovara jednoj žarulji od 40W na 10m2. Za tov se koristi 10-12 satno osvjetljenje intenziteta 1-2W/m2, odnosno žarulja od 40W na 20-40m2.
Kako je intenzitet osvjetljenja konstantno kao što bi u prirodnim uvjetima bio u proljeće, kunići su konstantno u fazi intenzivne plodnosti. U tovu se tako dugo osvjetljenje izbjegava jer izaziva stres za životinju.

Uvjeti u kojima su moji kunići kut šupe sa nedostatno svjetla i nikad nisam uspio pripustiti ni jednu kunicu od listopada do kraja siječnja, što na neki način po malo potvrđuje gore citiranog pisca čije ime sam na žalost zaboravio, a meni i odgovara.
U koliko se još trudiš pokušaj ovo ili kao ja kraj siječnja.
LP exsa

Hvala svima koji su se potrudili pomoći mi sve sam proćitao ali mi nije jasno imam još 3 ženke u rasplodu i evo juće mi se dvije okotile treću oćekijem sutra znaći ista hrana isto osvjetljenje mislim na prirodno svjetlo samo je kod ove problem sa parenjem probao sam i da je držim već 1,5 mjesec svako 3 dana pokušavam ali ništa već se predebljala neznam dali da pokušam sa dijetama ili da je jednostavno zamjenim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh