• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

Čito sam na forumu za grijanje kotilice uz pomoč žarulje kad je jako hladno mene interesira dal to funkcionira i jel može žarulja se staviti iznad kotilice???
Ja se ne bih složio s tim da se žarulja stavlja u kotilicu zbog toga jer se kunići u svom prirodnom okruženju kote pod zemljom, znači u mraku. Svjetlo u kotilici za njih je neprirodno. A vjerojatno bi vruća žarulja smetala ženki kad dođe dojiti mlade. Bilo bi bolje da se napravi grijanje koje bi kotilicu grijalo ispod gnijezda.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja se isto ne bi složi za te žarulje kod jednog čovjeka je prije par dana izgorila štala te s štalom 30 krava 47 svinja i nešto kunića sve zbog žarulje pod kotilicom
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja se isto ne bi složi za te žarulje kod jednog čovjeka je prije par dana izgorila štala te s štalom 30 krava 47 svinja i nešto kunića sve zbog žarulje pod kotilicom
 

Muhamed

Član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
43
Re: Kuničarstvo

Danas sam našao malog kunića starog 8 dana napola pojeden inaće ženki prvi okot
ostali su živi dobro pokriven dlakom primjetio sam da ih izvuće na sisama iz kotilice
a kod nas juće pao snijeg 15 cm smanjio sam otvor kotilice iako je bila od poda 10 tak cm pregrada ali ih je izvlaćila mislim da je ovoga sto je uginuo izvukla pa se vjerovatno smrznuo ali zašto je pojeden dopola???
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Ljudi, imam jednog "sumnjivog" zeca.....dok ostali žure da jedu kad im bacim, on samo stoji sa strane. Vjerujem da je bolestan.....dali da ga koljem il' da pustim da crkne i da ga bacim? Jel' može naškoditi čovjeku ako je zec bolestan a pojede ga ?:mur:
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ja se ne bih složio s tim da se žarulja stavlja u kotilicu zbog toga jer se kunići u svom prirodnom okruženju kote pod zemljom, znači u mraku. Svjetlo u kotilici za njih je neprirodno. A vjerojatno bi vruća žarulja smetala ženki kad dođe dojiti mlade. Bilo bi bolje da se napravi grijanje koje bi kotilicu grijalo ispod gnijezda.

...nije prirodno to sigurno,al puno toga u komercijalnom uzgoju nije prirodno,ali ako ne želi da mu se cijela legla posmrzavaju,nema grijani prostor žarula je najjednostavnije riješenje,a ženki ne smeta,(ima i infra crvenih čija svijetlost ne smeta)naravno da mora ocijeniti udaljenost da ne bude vruče i mladima.Uostalom žaruljama grijemo i ostale životinje

kod mene to funkcionira godinama,samo opreza nikad dosta

Ljudi, imam jednog "sumnjivog" zeca.....dok ostali žure da jedu kad im bacim, on samo stoji sa strane. Vjerujem da je bolestan.....dali da ga koljem il' da pustim da crkne i da ga bacim? Jel' može naškoditi čovjeku ako je zec bolestan a pojede ga ?:mur:

odvoji ga odmah,promatraj ga al i ostale,možda nije ništ strašno,nadam se da nije kokcidoza(prvi simptomi su upravo ti )
za par dana češ znati,ovo zadnje pitanje je i mene zanimalo,navodno da nam ne može naškoditi,al naravno ak si siguran da je bolestan,skrati mu muke i baci ga
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@trupković, kavezi su ti odlični a i kunići !!! Kol'ko si platio kaveze ako si kupio ili materijal ako si sam pravio ?:(emo):

Malo kasnim s odgovorom..

Dio kaveza sam sam pravio prije koju godinu, od žice 19x19x2 mm, 3 puta cinčane, koštala je oko 80 kn/m2.
Nešto kaveza sam kupio rabljene pred 2 godine, talijanske proizvodnje, za 126 tovljenika sam platio ukupno 2700 kn.
Po meni, što se tiče žičanih kaveza, bolje se isplati kupiti rabljene...

Čito sam na forumu za grijanje kotilice uz pomoč žarulje kad je jako hladno mene interesira dal to funkcionira i jel može žarulja se staviti iznad kotilice???

Pogledaj stranice 118 i 119 ovog foruma, tamo ima i skica rješenja i dosta mišljenja i za i protiv.
Prema skici isprobano i radi sa IC žaruljom koja grije i skoro u opće ne svijetli.
Na skici se vidi zaštita zečice da se ne opeče uz upozorenje Oprez sa strujom i udaljenosti žarulje od sijena.
LP
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Re: Kuničarstvo

kotilica je limena i zatvorena sa svih strana sad mene interesira dali smijem staviti žarulju iznad kotilice
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

Ako je limena onda samo stavi žarulju ispod nje pa nek malci imaju podno grijanje.:icon_winkle:
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
kotilica je limena i zatvorena sa svih strana sad mene interesira dali smijem staviti žarulju iznad kotilice

žašto ne ,al dali če to imati svrhe to je već nešt drugo(ovisi kakva žarulja,gdije se nalazi zečinjak vani na otvorenom,u nekakvoj šupi)lim če ipak odbiti toplinu tak da nisam baš siguran dali će funkcionirat

danas mi se dvije zecice okotile a vani snjeg do koljena i zima ono prava.....nadam se da se nece posmrzavat...kotilicu sam pokrio dekom dosta je dlake nacupala e sad samo da izdrze
jedna 8 komada druga 6

jesu li preživili
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Mislim da nema potrebe za tim žaruljama ,ako je majka dobra ona njih zaštiti ... Ja trenutno imam dvije kalifornije okoćene malci stari 5 dana ima jako puno dlake na njima ,čak je i ova jedna u kotilicu nagurala izmet oko gnijezda,za sada su malci uredu sa tim da je kod mene u Lici večeras bilo -15 i gajba mi se nalaze vani ,samo preko noći spustim zastor na otvorenoj strani gajbe...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

nažalost ima potrebe bar kod mene,ženka napravi gnjezdo nabaca slame kad osijeti da zahladi i to je sve nema tu više nikakve zaštite,pa ak ne želim riskirat moram stavljat žarulje.
Mada moram reči da u početku dok sam držao domače kuniće nisam ni ja stavljo nikakvo grijanje i 99%legala se nije smrzlo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

evo danas sam završio novi,a razvalio stari kunićarni uselio nove stanare i montirao nove hranilice i pojilice i završio gajbu za tov
kad naućim postavljat slike budu bile slike
 

king1956

Novi član
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

bok
kupio bi uparenu panon bijelu kunicu, u Zagrebu ili okolici a namjera mi je u prolječe kupiti još ženki
poz
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Bilo bi lijepo antonio da vidimo koju slikicu u zadnje vrijeme ih baš i nema na forumu ,kad stigneš postavi da vidimo tvoj kunićarnik,,,

kako se vi rješavate smrznutih pojilica

Ja svojima tri puta na dan mjenjam vodu,odnosno vadim zaleđenu i sipam im toplu vodu,drugačije neide kad mi je gajba vani...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

kako se vi rješavate smrznutih pojilica

ja sam se opčenito riješio pojilica po zimi smrznu,po ljeti voda bude skoro vruča,stalno neki problemi (kavez pod nadstrešnicom)
sad 2 put dnevno dobiju vodice i to je to (bacim led sipam vode)

komšija mi ima još bolje riješenje kad su ovako velike hladnoće napoji ih i nakon par min(prije neg počne smrzavat) baci svu vodu iz posuda i tak 2put dnevno i nema problema s ledom
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Mislim da nema potrebe za tim žaruljama ,ako je majka dobra ona njih zaštiti ... Ja trenutno imam dvije kalifornije okoćene malci stari 5 dana ima jako puno dlake na njima ,čak je i ova jedna u kotilicu nagurala izmet oko gnijezda,za sada su malci uredu sa tim da je kod mene u Lici večeras bilo -15 i gajba mi se nalaze vani ,samo preko noći spustim zastor na otvorenoj strani gajbe...
Znači ne moram se bojati za moje malce. Danas se jedna okotila(dosta dlake u kotilici) , za 3 dana bi trebala i druga a potom i treća.....:icon_super:
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Ja sam svoje stavio u kotlovnicu,tamo im je toplo voda se ne ledi.Jedino mi je problem sta je tamo mrak pa sam to rijesio tako da kad sam ja kod kuce vrata su otvorena a kad mene nema upalim svijetlo.Jedino ga ponoci gasim da se naspavaju.Tko ima takvu mogucnost to je super.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Znači ne moram se bojati za moje malce. Danas se jedna okotila(dosta dlake u kotilici) , za 3 dana bi trebala i druga a potom i treća.....:icon_super:

Mislim da nemaš potrebe za brigu,ako ih je majka dobro zaklonila sa dlakom ,ja samo svojima preko noći spustim zavjesu da se koliko toliko zadrži temperatura,večeras je bilo -5 i nije im se smrznula voda u posudama...Kažu da kunići obožavaju ovo hladnije vrijeme ,navodno ga bolje podnose nego visoke temperature...
 

Najnoviji postovi

Na vrh