• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Zajec, ...
Ja i nisam pisao o nekoj "svjetski poznatom" hybridu, već o onome što će,tj.bi moglo biti za mene zanimljivo, a i za dosta kolega kunićara!
Pojam hybrid je kombinacija nekoliko čistokrvnih rasa nastalih kroz 3-4 generacije selektivnog uzgoja!
To što genetski instituti rade je pokušaj nasljeđivanja hybridnih svojstava prethodne generacija,tj.pokušaj dobivanja rase sa hybridnim svojstvima!
I za takvo nešto treba puno više vremena od 3-4 generacije jer se čini sustavno umanjenje "negativnih nasljednih svojstava"!
postoje dva načina nastanka nove rase, a to je ciljana selekcija i mutacija!
Npr.mutacijom je nastao bijeli orijaš i tada se je odvajanjem tih jedinki u zatvoreni rasplodni sustav dobila danas poznata rasa, a cijeli postupak je trajao cca. 5 godina, s tim da ovdje pričamo o rasi, a ne o hybridu!
Uzmi da "grimon" ima svojstvo hybrida, a nastao je već u prvoj generaciji! Nasljeđuje svojstava roditelja, ali ih ne prenosi na svoje potomke!
Znači nisam nikoga "zbunjivao", nego iznio svoje mišljenje!
A to s kozama....ne znam šta sam uopće pitao tako da ne mogu komentirati!!

I ja želim svim forumasima blagoslovljen Božić!!
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Zajec, ...

Uzmi da "grimon" ima svojstvo hybrida, a nastao je već u prvoj generaciji! Nasljeđuje svojstava roditelja, ali ih ne prenosi na svoje potomke!
Znači nisam nikoga "zbunjivao", nego iznio svoje mišljenje!
A to s kozama....ne znam šta sam uopće pitao tako da ne mogu komentirati!!

***********************************************************************
Da očito je kod tebe prisutan lagani oblik amnezije ? ili ti ovaj forum koristiš kao razbibrigu ! I ako je vidljivo !da te ubija dosada,i da imaš puno vremena kojeg neznaš kreativno koristiti. Te ulaziš u neke konfrontacije loše po tebe.
Bilo bi dobro da svaki svoj komentar pročitaš par puta prije nego ga objaviš.
A mišljenja zadržiš za sebe vjeruj mi nikome ne koriste.
A što se tiče hibrida Grimaund - (grimon) koji je plod gen.centra HY-pharm
mjesto Roussaj iz Francuske a koja je produkt nekoliko vrsta hibrida između ostalog HYLA koja se puno koristila kod nas,sada je aktualan hibrid HY-plus,koriste gaTetrabiit Kft u Baji, te HY-19 Olivia Kft Lajosmize Mađarska.
Tako je isto Grimona rađen za jednu Talijansku companiju, koja je koperirala sa kunisom iz Bošnjaka pa su tako došli u Hrvatsku vjerojatno i HYLA te PANONAC.
Imaš vremena inf. si pismen pa koristi ponuđene web stranice, jer je vidljivo(barem na ovom forumu )da ne postoji materija koja bi tebi bila strana da ne komentiraš i djeliš svoje bogato iskustvo..

ŽELIM TI SRETNE BLAGDANE
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Draga braćo i sestre u ovoj svetoj noći uprimo pogled u malog Isusa u jaslama.Životinje u štali su sad potpuno sporedna stvar.Stavimo Ga ispred svega u svom životu.Želim vam svima miran i blagoslovljen Božić.

Evo malo slikica.

Sretan Božić!
 

Prilozi

  • IMG_0768.jpg
    IMG_0768.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 138
  • IMG_0773.jpg
    IMG_0773.jpg
    39.2 KB · Pregleda: 146
  • IMG_0776.jpg
    IMG_0776.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 107
  • IMG_0780.jpg
    IMG_0780.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 119
  • IMG_0783.jpg
    IMG_0783.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 106
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mari0

Novi član
Tu od
27 Srp 2014
Poruka
10
Re: Kuničarstvo

Ljudi Sretan Bozic
Imam par kalifornijski kunica stari su oko 10 mjeseci,pustao sam ih da se pare ali muzijak kao da nije zainteresiran ,skoci jedanput i ode u kut leci i tako svaki put ?Jel to za ubit il da ga pustam i dalje na kuninicu?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Ljudi Sretan Bozic
Imam par kalifornijski kunica stari su oko 10 mjeseci,pustao sam ih da se pare ali muzijak kao da nije zainteresiran ,skoci jedanput i ode u kut leci i tako svaki put ?Jel to za ubit il da ga pustam i dalje na kuninicu?


Sretan Božić i sve najbolje u novoj 2015 g svim forumašima uz pune čaše dobrog vina i pune kotilice budućih delicija.
Mari0 ako je tako slabo zainteresiran sa 10 mjeseci najvjerojatnije se ne bude popravio pošto kod mene zekonja poslije tri prevrtanja još pola sata poslije nego maknem zečicu od njega lupa i divlja po boxu tražeći još!
Probaj mu nešto promjeniti da ga malo trgneš drugi box ili drugčija prehrana ali ako se ne popravi ti ga pripravi.
 

Mari0

Novi član
Tu od
27 Srp 2014
Poruka
10
Re: Kuničarstvo

Da,pustam u njegovom kavezu,jednom sam muskug pustao kod kuninice ,osao na 1 min vani i kad sam se vratio ona ga udavila...
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Večeras prvi minusi i novi problemi sa vodom sve se smrznulo ,milina dok je bilo ovo toplo vrijeme daš hranu natočiš vodu i gotovo zekani napreduju... Danas sam im davao u zdjelicama vodu par njih čim popiju ostatak proliju ...Imam njih 10-ak vani ,a tovni kunići su mi na toplom i zatvorenom njima se voda nemože smrznut... Sljedećih desetak dana u Lici javlja dnevne temperature od -5do -10,pojilice mogu slobodno spremit...
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Večeras prvi minusi i novi problemi sa vodom sve se smrznulo ,milina dok je bilo ovo toplo vrijeme daš hranu natočiš vodu i gotovo zekani napreduju... Danas sam im davao u zdjelicama vodu par njih čim popiju ostatak proliju ...Imam njih 10-ak vani ,a tovni kunići su mi na toplom i zatvorenom njima se voda nemože smrznut... Sljedećih desetak dana u Lici javlja dnevne temperature od -5do -10,pojilice mogu slobodno spremit...

Kod nas isto niske temperature,ali,začudo,voda nije smrzla.U flaši pored kaveza je smrzla,u pojilicama nije.Naredni mjesec nas čekaju jači minusi pa sam danas oblijepila pojilice izolir trakom i obložila stiroporom.Negdje sam pročitala da je efektno tako da ću probati na taj način.Kavezi su vani,nisu baš ni u zaklonu pa sam se već zabrinula.Ranije sam znala ubaciti grudu snijega,sad ću pokušati ovako mada sumnjam da išta može vodu zaštititi od jakog minusa.:confused:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Neznam da li bi upalilo da vodu pomiješate sa jabućnim octom. Mislim kad bi se pogodio omjer da se nebi smrzavalo a kunići bi dobili i vitamine.Moji isprva nisu htjeli a sad piju ko ludi.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Neznam da li bi upalilo da vodu pomiješate sa jabućnim octom. Mislim kad bi se pogodio omjer da se nebi smrzavalo a kunići bi dobili i vitamine.Moji isprva nisu htjeli a sad piju ko ludi.

Kakav je omjer?
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Ja sam svojima pokušao davati jabučni ocat ali dva dana nisu uopće pili vodu,pa sam odustao od toga... Sada im dajem stočnu repu tako da malo manje imaju potrebu za vodom,ali dva puta im dnevno dajem vodu u glinene posudice ,jučer sam odmrzavao pojilice pa bile oko 1 sat odmrznute i ponovno se smrzle tako da sam odustao od pojilica dok ne okrene ponovno južina...
Nera ovo sa stiroporom ti neće upalit jer će ti se smrznut voda u posudici od pojilice a to nemožeš izolirat.,ovo mi je najgori period u ishrani kunića moram se prije posla dizati oko sat vremena napojiti i nahraniti kuniće i onda posao,nadam se da ova hladnoća neće dugo.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam svojima pokušao davati jabučni ocat ali dva dana nisu uopće pili vodu,pa sam odustao od toga... Sada im dajem stočnu repu tako da malo manje imaju potrebu za vodom,ali dva puta im dnevno dajem vodu u glinene posudice ,jučer sam odmrzavao pojilice pa bile oko 1 sat odmrznute i ponovno se smrzle tako da sam odustao od pojilica dok ne okrene ponovno južina...
Nera ovo sa stiroporom ti neće upalit jer će ti se smrznut voda u posudici od pojilice a to nemožeš izolirat.,ovo mi je najgori period u ishrani kunića moram se prije posla dizati oko sat vremena napojiti i nahraniti kuniće i onda posao,nadam se da ova hladnoća neće dugo.

Stvar i jeste u tome što smrzne voda u cjevčici nipl pojilice,tamo gdje je onaj kliker koji kunići ližu.Ako ništa,ima snijega,jedne godine sam ubacivala grudu snijega ili je stavim na vrata-rešetku.Jutros voda nije smrzla,valjda nije toliko hladno jer pada snijeg.U januaru se očekuju jaki minusi,ako je vjerovati prognozama.Onda će biti belaj.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ja sam popizdio na te nipl pojilice i na kraju jeftino prodao kaveze,iskreno sad mi malo i žao.
Jedino pametno riješenje kad nastupe veliki minusi je da se 2x dnevno napoje kunići.
Vodu ne ostavljati u posudama jer če ionako za pola sata več biti sve smrznuto,pa onda muke odmrzavanja...
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

pozdrav kunićari dali mi može neko poslat link od trgovine koja prodaje pojilice na dudu za kuniće ili na onu kuglicu pa kunići to onda ližu da bi im voda curila
 

Najnoviji postovi

Na vrh