• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Pa na to i mislim kada se najprije smije pustit pod zeca 15,20,30,-ti dan nakon okota?
Iako nisam majstor od kunica kao decki ovdje, dobronamjeran savjet od mene:
prvo rijesi sam sa sobom nakon koliko mislis odvajati mlade od majke. Bilo bi dobro da procitas par stranica unazad jer je pisano o odvajanju i problemima preranog odvajanja.
Ja ih pustim s mamom 6 tjedana najmanje i nemam bolesti ni uginuca.

Ne znam stavit link na post pa cu ovako, pogledaj post br 8710

Btw, nije mi se prekjuce okotila stara zecica, tek juce, znaci 31.dan po parenju. Druga je jutros, 32.dan a treca jos nije
 
Posljednje uređivanje:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jutros napravio miks,sumpor 6 žličica,neopitroid 1 žličica i pola litre maslinova ulja i ulio im u uši,sad ću vidit šta će bit!

za 3-4 dana ponovi postupak i tako još nekoliko puta i mislim da češ se riješiti šugarca
ja našpricam samo neopitroid i ponovim par puta i to je to...

evo okotile su mi se ženke po drugi puta nz.crvene,kalifornije,domača(3g.stara ni jednom nije zakazala) ali razvikani hajkom me razočarao,jedna ženka nije ostala skotna ali ne pušta dečka ni blizu,a druga okotila 1-no mlado :mur::mur::mur::mur:

kolega s foruma ih vidio (pa nek potvdi ak neko sumlja) lijepe krupne ženke al ne vole dečke, možda je problem što su mlade pa treba sačekati još malo,ni sam neznam koji bi bio razlog takvog bježanja od drugog spola...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ne bi se štel mešat al pročital sam negde da je kod njih prvo parenje zeznuto , ali da poslije prvog okota sve štima. Ja sad imam ženke panonke od dva do tri mjeseca koje bi se vjerojatno već parile. Nuje dobro ak ih rano a ni ak čekaš.
 

Mikac

Član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
36
Re: Kuničarstvo

Ako se želiš baviti hibridima onda ih ne možeš pripuštat svaka tri mjeseca jer će izaći iz ritma parenja. Ja sam dosad pario treći dan poslije okota i svaka je primila i othranila mlade. Male odvajam trideseti dan , sve poćistim , stavim novu kotilicu i ona se okoti , neka za tri , a neka prenese ali ne više od pet dana. Ako tako radiš onda moraš ženki i mladima davat jaku hranu, čitaj smjesu , jer će se iscrpit. Sad , pošto sam nalego kunića parim dva tjedna po okotu, a planiram i kasnije jer mislim na savjet kolega mlade držat pedeset dana sa majkom.
Moja je prvi okot imala 6 komada, svi bili uginuli,pripustio ju drugi dan i slijedece leglo 5 kom i onda me covjek savjetovao da ju pripustim 16-ti dan ujutro i navecer i da mora imat oko 10-12 komada. Evo okotila se jucer i 12 kom ☺. Inace zenkama i malima trenutno dajem koncentrat 17%.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Bobić, sa kunićima se moraš nadmudrivati. Ja im prvo dam ujutro sijeno i ostavim tako do predvečer kad ide trava. Mjera im je takva da do jutra jedva čekaju da dobe sijeno.

Sve dok je stolica kod njih normalna nemam namjeru mijenjati ritam,,,
Nz zasto ih trava toliko pali, zasto su toliko navalili na nju,,,
ali sve dok jedu zrnjevlje ne mislim im smanjivat porciju trave,,,
znam da ce radi nje slabije napredovati ali sve dok su zdravi i razigrani ne brine me nista i ako Bog da narasce oni mozda koji dan kasnije ali bar cu znati sta jedem,,,

Sijeno je pretproslogodisnje pa je to mozda razlog sto ga slabije jedu, vidjet cemo kad novo ovogodisnje bude spremno za posluzivanje,,,


Ovako milina ih za vidjeti na gozbi,,,

10iatqr.jpg


35ivrtg.jpg
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Navalili ko oni na Bandićev besplatni grah.

Moja je prvi okot imala 6 komada, svi bili uginuli,pripustio ju drugi dan i slijedece leglo 5 kom i onda me covjek savjetovao da ju pripustim 16-ti dan ujutro i navecer i da mora imat oko 10-12 komada. Evo okotila se jucer i 12 kom ☺. Inace zenkama i malima trenutno dajem koncentrat 17%.
Ne znam šta je bolje ili da okoti manje pa su krupni ili tako puno pa da budu žgoljavi.Ako držiš tako puno malih dugo sa ženkom iscrpit će ženku da neće biti za ništa. Zato treba davati dobru hranu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mikac

Član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
36
Re: Kuničarstvo

Odraslima inace dajem mjesavinu jecma,tritikala,malo kuruze i suncokreta , dok skotnima i koje doje pojacavam sa cistim koncentratom medu obrok. Ovo drugo leglo sam odvojio sa 30 dana i na cistom su koncentratu i sijenu sa mj dana nakon odvajanja tezina od 880 g - 1 kg sada cu ih vagati nakon 2 mj pa da vidimo .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
To je dobra težina. Kunić ne mora imati sa mjesec kilu , a sa dva dve kile. On najviše dobije od drugog do trečeg mjeseca , kad bi sa tri morao dotjerat na tri kile. Bez smjese nema ništa, pogotovo kod hibrida. Ja sam danas riješio tri ženke koje sam si mislio ostavit za daljni uzgoj . Jučer su navršile tri mjeseca, a na vagi svaka 2,60kg. Jedna ide sutra za ručak a dvije u škrinju. Od tog legla ostavljam samo muškog koji ima već 3,20kg. Da bi ove to dostigle morao bi ih hranit još jedan mjesec tj tov bi se odužio kao i trošak. Isto tako imam leglo koje će osamnaestog biti tri mjeseca, i tu je već dvoje sa 2,90kg. Ja radim jedini vjerojatno kontra nego drugi i prvo u leglu riješim najslabije pa onda najkrupnije koje naravno ne ostavim.Kad vidim kunića u leglu koji drastično zaostaje tj. ne napreduje a ima sve uvjete kao i drugi i tog maknem jer samo zauzima gajbu. Sad kad si oformim podmladak za jesen onda ću im smanjiti smjesu a pojaćat zeleno .

Je li netko daje kuhinjsku sol kunićima? Koliko je bitna? Koliko je treba davati?
Hvala.
Ja sam čuo da to neki kuničari rade tj. da znaju posolit sjeno ili travu ,da bolje životinje jedu. Omjer ne znam. Ako im daješ sve normalno mislim da im ne trba posebno soli kao ni kostovit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

3bd86af14f67953dcf11125e3ffd7098.jpg




Imao sam problema s pasterlozom pa su mi kunići slabije napredovali-danas zaklao jednu zečicu rasploda i imam šta vidjet kako vidite na slici.Nemam pojma što je to i što da napravim.Trebam li novo jato?

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Jetru zakopaj a meso dobro termički obradi. Drago mi je da si se usudio ovaj problem podijeliti sa nama. Neću ništa komentirati jer sam mnogo postova ranije bio popljuvan na tu temu.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

nemoj zakopavati, spali. Mikroorganizmi iz jetre mogu preći u zemlju, pa poslije u biljku i opet u novog domaćina. Neki mikroorganizmi mogu ostati učahureni 40 godina. Zato ne valja ovakve stvari davati psima i mačkama nikako. Probavi, izbaci u fecesu i dođe opet do problema. A što se tiče toga što napraviti s kunićima, mislim da ima ljudi koji znaju više.
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Sad počinjem lječenje sulfamididinom.


Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Sad počinjem lječenje sulfamididinom.


Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk

nema tu pomoči kod ovolike zaraze,jetra su potpuno zahvačena,nekrotična ...
ako i malo sumljaš da su drugi u sličnom stanju riješi ih se,potencijalni su izvor zaraze...

na nekim od tvojih slika vidi se da nemaš dobre uvijete za uzgoj kunića,ovolika zaraza je samo dokaz tome
 
Posljednje uređivanje:

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ti kunići nisu moji nego kupljeni.Čim sam kupio imao sam problema s pasterlozom samo kod njih,moji su zdravi.Riješavam se njih ubrzo-bačen novac.S uvijetima nebi trebalo bit problem redovito čiščenje i dezimfekcija.Hrana smjesa i uvijek čista voda.Svaki tjedan vaganje te vitaminiziranje-muvisel .Uz tog zaklao i svog mužjaka i nema znakova kokcidijoze, 2.4 kg mesa s kostima.I ostali valjda uredu.Svakako svima sulfamididin i muvisel.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ti kunići nisu moji nego kupljeni.Čim sam kupio imao sam problema s pasterlozom samo kod njih,


Na koji nacin se oboljenje manifestira, zapravo na koji nacin je najlakse utvrditi da se radi o istom???
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Stvar je u tome , što kod odraslih nema baš nekih vidljivih znakova, normalno jedu , kote se . Mladi već pokazuju simptome tako što su neveseli, kunjaju, slabo jedu, ne napreduju. Kad to potraje onda je obično kasno.
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Re: Kuničarstvo

Kod mene hvala bogu nikad nikakvih bolesti,ali vec par dana jedan mladi od 3 ipo miseca sam je u boksu i primječujem da mu vrh uha ponekad stoji opušteno tj klempavo ali ne cijelo uho samo vrh a ponekad ih uspravi :-/ zdrav je, jede, vesel je i nikakvih promijena na uhu nevidim pa neznam jedino ako nije kad sam ga hvatao za usi da nisam sta ostetio :-/
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Hvala Bogu da je tako. Kunići se ne love za uši nego za kožu na prednjem dijelu leđa. Slobodna se ruka podmetne ispod te se tako prenosi. Ovo spuštanje vrha uha se dešava kod mladih dok im kapilare još nisu tvrde. Zašto to rade, neznam .
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

Jedna se zecica trebala kotiti danas (28 dana od parenja), stavljena kod zeca kada je jos bila sa zecicima, a druga se treba kotiti sutra. Ne prave gnijezdo te sam ih stavio kod zeca. Na prvu je skocio odmah 2 puta i stojala je mirno. Druga je stojala, zec ju je pomirisao ispod repa i odmaknuo se.
Sto se dogadja, obadvije su se vec kotile?
Hvala.
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Na koji nacin se oboljenje manifestira, zapravo na koji nacin je najlakse utvrditi da se radi o istom???
Ako mislite na pasterlozu-trešnja glavom,iscjedak iz nosa te spolnog otvora,upala bronhija te pluća.Lijek Egocin 5% i sulfamididin 35% ,u kasnijim stadijima nema pomoći-tako kaže vetrinar.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh