• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

B

bepo

Guest
kao što je napisao žećo, vjerojatno da ce to smetati ženki. kunići u prirodi žive u jamama, u tami, pa i ta kotilica koliko toliko simulira nekakvu jamu. probaj staviti bolju izolaciju sa stiroporom ili nešto.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Grijanje kotilice

Najprije hvala na ovolikom interesu.
Mislim da na sve dileme imam odgovor osim na onaj Žećin "mislim da to nije potrebno" (zašto nije potrebno?)
1. Svjetlost
Riječ je o infracrvenoj žarulji koja ima vrlo mali intenzitet svjetlosti.
Ako osvjetlim kavez normalnom žaruljom onda će opet kotilica biti najmračnije mjesto.
2. Toplina
Istom žaruljom grijem piliće (brojlere) prvih dana kada ih nabavim isto tako u gajbi. Prvih nekoliko dana se lijepo smjeste ispod žarulje i spavaju, a poslije se odmaknu. Budući da je žarulja odmaknuta 20 cm od poda ispod nje je možda malo viša temperatura, ali površina žarulje u odnosu na površinu kotilice je 1:5. Tko brani mladima da otiđu u drugi kraj kotilice koji nije direktno ispod žarulje, a dovoljno je topal (to isto rade i pilići)
3. Žarulja ispod
Razmišljao sam i o žarulji ispod, ali samo i jedna kap mokraće na žarulju izaziva njeno pucanje.
Istina svim ovim dobronamjernim sumnjama ste me malo pokolebali, ali još ću razmisliti. Najveća mi je nepoznanica o temperaturi ispod žarulje (zbog sijena), ali to se može i izmjeriti, neznam razmislit ću.
Lijep pozdrav!
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
exsa@
za pohvalu je svaka brižnost o kunićima ali i dalje ostajem kod onog svog-"da je to nepotrebno" iz razloga što mi se nikad ni jedan malecki nije smrznuo(uginuo)od hladnoće pa čak ni kod jedne kojoj je praksa bila da se očupa tek kad se okoti.
Inače nikad ne kalkuliram s vremenom okotnje,"ne pravim pauze".Kad odbijem male od sise ženka ide na parenje.Ove godine sam napravio tu pauzu s parenjem i koćenjem kad su vrućine i sad imam problema s uparivanjem.
pozdrav !
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
@Žećo

Nije ovo briga bez razloga, ona je kao prvo radi toga
što nikada nisam imao parenje poslije 9. mj.
Ja idem uglavnom na 4 okota.
Drugo moj zečinjak je smješten pod nastrešnicom
i bojin se da će biti prehladno,
termin okota 26.11.
Do sada sam znao imati proljećnje koćenje u 3. mjesecu i znalo je biti problema, ali tada nisam imao kotilice, nego samo ograđen jedan kut u kavezu.
Nisam pametan šta da radim.
U svakom slučaju hvala na pomoći.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
exsa@
za pohvalu je svaka brižnost o kunićima ali i dalje ostajem kod onog svog-"da je to nepotrebno" iz razloga što mi se nikad ni jedan malecki nije smrznuo(uginuo)od hladnoće pa čak ni kod jedne kojoj je praksa bila da se očupa tek kad se okoti.
Inače nikad ne kalkuliram s vremenom okotnje,"ne pravim pauze".Kad odbijem male od sise ženka ide na parenje.Ove godine sam napravio tu pauzu s parenjem i koćenjem kad su vrućine i sad imam problema s uparivanjem.
pozdrav !

U potpunosti se slažem s tobom. Ja odvojim male kuniće starosti od cca 30 dana, pa dajem pauzu ženki od nekih 7 - 15 dana da se malo oporavi i onda ide k mužjaku. U 95% slučajeva mi to pali. A i moje gajbe su u štali, di su kokoši i jedna krava tak da tam nikad nije prehladno. I također nikad ne planiram vrijeme okota...kak dođe dobro dođe.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Napravio sam kiks sa jednom kunicom. Nisam zabilježio kad je pripuštena i sad sam ostao bez legla.Okotila se noćas (nisam joj stavio kotilicu), dlake što se očupala propale su kroz rešetke i malci su uginuli od hladnoće. Sad mislim kunicu ubiti jer nikad nije okotila više od 5 komada. Koliko treba pričekati poslije poroda za klanje?
 

Prilozi

  • Uginuli.JPG
    Uginuli.JPG
    31.3 KB · Pregleda: 1,516

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
I kod mene jutros svih 8 se ohladilo_Očupala se ali ih je onako samo razbacala,nije savila gnjezdo.Inače je prije tjedan dana nanijela sijena i slame u kotilicu i preko noći to sve razvalila i iznijela iz kotilice, a poslije nekoliko dana se okotila-nešto je ona (klopava teta klara) pobrkala u glavi.
@teškar -ta što ti koti max 5 kom ..pariš je nakon 14 dana od okota i tako nadoknadiš broj malih godišnje :) , a i bolje napreduju kad ih je manje.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Napravio sam kiks sa jednom kunicom. Nisam zabilježio kad je pripuštena i sad sam ostao bez legla.Okotila se noćas (nisam joj stavio kotilicu), dlake što se očupala propale su kroz rešetke i malci su uginuli od hladnoće. Sad mislim kunicu ubiti jer nikad nije okotila više od 5 komada. Koliko treba pričekati poslije poroda za klanje?

Nisam imao takvu situaciju...al za nekih 2 tjedna mislim da bi bili OK!
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Problemi sa okotom

Žao mi je što ste ostali bez legla, ali mi nije jasno zašto čekate da zečica sama unese sijeno u kotilicu i pravi gnijezdo.
Ja sam stavim sijeno u kotilicu, a na njoj je samo da se očupa i okoti.
Imao sam priliku biti davno u "Kunisu" dok je još radio i pričao sa veterinarom koji tamo radi oni u kotilici imaju dvostruko dno od mreže. Između njih stave koliko se sjećam nekakve rezance mislim da je to odpad iz neke tvornice papira ili sl.
Iznad gornje rešetke stave neke sl. rezance koji su znatno mekši.
Zečica nema šta da unese u kotilicu osim dlake i mladih.
Možda je ovo prilika da se razmisli o mojoj predhodnoj temi "grijanje kotilice"
Lijep pozdrav!
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
...ma bilo je u kotilici i sjena i dlake ali ako to nije pravo gnjezdo i ako su svi razdvojeni po cijeloj kotilici to je onda do ženke!
Nisam bio u kunisu ali gledajući video klipove sa farmi nigdje ne vidim tragove sijena po kavezima,valjda dobivaju sve peletirano .....pa neće od peleta da prave gnjezdo :) taj papir valjda bolje upija vlagu i nema prašine !
Nisu bez razloga krupne rase ozloglašene kao loše majke!!(ono klopava" znači ovnolika)
 
Posljednje uređivanje:
S

slavkoš

Guest
malo se odmaram uz forum poslije dva dana sviranja.
Teškar, žečo ti je dobro odgovorio što se tiče 5 komada,znam jednog imao je novozelandske svako leglo je pregledao i šta je bilo više od 7 izbacio iz legla,,doduše ja to nemogu jer mi žao ali su njegovi bolje napredovali.
Što se tiče kočenja po zimi,moji su pod nastrešnicom i u kotilice pred kočenje stavim puno slame i u največoj zimi su se sretno okotile
 
S

slavkoš

Guest
Doduše kotilce su mi zatvorene,sad punim baterije pa ču slikat.
Imam pitanje.
Mom kolegi,drži kuniće za svoje potrebe,mali su bili oko dva i po mj.kažemi da čuje da zacvili ide vidit šta je a ono oduzet zadnji kraj i tako mu odu 6 kom. dali netko zna šta je?
Zbog čega se daje jabučni ocat zekama?
Di si Hrvach jel spavaš il si mamuran?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
I kod mene jutros svih 8 se ohladilo_Očupala se ali ih je onako samo razbacala,nije savila gnjezdo.Inače je prije tjedan dana nanijela sijena i slame u kotilicu i preko noći to sve razvalila i iznijela iz kotilice, a poslije nekoliko dana se okotila-nešto je ona (klopava teta klara) pobrkala u glavi.
@teškar -ta što ti koti max 5 kom ..pariš je nakon 14 dana od okota i tako nadoknadiš broj malih godišnje :) , a i bolje napreduju kad ih je manje.
Meni ne odgovara da imam mala legla, jer mi bez veze zauzimaju veliku gajbu. Imam ženku koja koti redovito 11-12 komada, sve ih dobro odoji, a kad počnu sami jesti, onda ja odlučujem kako će napredovati :weedman: .

Žao mi je što ste ostali bez legla, ali mi nije jasno zašto čekate da zečica sama unese sijeno u kotilicu i pravi gnijezdo.
Ja sam stavim sijeno u kotilicu, a na njoj je samo da se očupa i okoti.
Napisao sam da nisam zabilježio kad je pripuštena. Inače uvijek stavljam kotilicu u gajbu nekoliko dana pred porod.
 
H

Hrvach

Guest
Di si Hrvach jel spavaš il si mamuran?

Evo me među živima (barem tak mislim). Nakon 3 dana zagorja i fešte svaki dan više nisam siguran jel sam živ ili nisam. Mamuran nikad nisam bio jel sam imun na mamurluk. Harmonika je odzvanjala po bregima od jutra do drugog jutra i tako u krug..:partyman: Danas kad sam došao doma kunići me nisu poznali:rolfer::rolfer: Starci su ih hranili pa su bili u šoku jel vide nekog novog da ih hrani, inače je to samo moj posao i ne dam nikom niti blizu.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
prijedlog/savjet/pitanje

evo ovako prvo ću početi sa savjetom a to je ujedno i prijedlog.
imam 3 mužjaka (za rasplod) stari 6 mjseci te ću uskoro morati dva kunića zaklat zbog raspodjele ostalih kunića. no sada mi ih je žao jer mislim da bi bolje bilo kad bi ih prodala ili mijenjala za drugog kunića za rasplod. do sada sam pokušavala ih zamijeniti no nisam imala sreće pa sam ih prodala (dva samo) ili ubila. kako neki od vas ima i orijaše pa sam mislila da li bi tko bio za razmjenu kunića? (slike sam od njih stavila prije nekoliko dana, ali na slikama, drukčije izgledaju nego uživo)

e sad pitanje: po vašem mišljenju da li se isplati kupiti/nabaviti ženku za rasplod ili mužjaka?
 
H

Hrvach

Guest
Normalno da ženku. Jedan mužjak ide na 10-15 ženki bez problema ako je normalan uzgoj, jedino da imaš 2 mužjaka pa da možeš ostavljati mlade iz 2 linije za daljnji uzgoj. Nema potrebe imati više od 2 mužjaka ako imaš 4-5 ženki. Najčešće imaju 6-10 ženki i 2 mužjaka i to samo zato da imaju 2 linije. Od mužjaka nemaš nikakve prevelike koristi osim toga kaj "usrećuje" ženke,a to može i jedan obavljati. Ako hoćeš rađe nabavi još koju ženku pa ćeš imati 8-10 mladih više za prodaju, a to ti je 400 kn više...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Normalno da ženku. Jedan mužjak ide na 10-15 ženki bez problema ako je normalan uzgoj, jedino da imaš 2 mužjaka pa da možeš ostavljati mlade iz 2 linije za daljnji uzgoj. Nema potrebe imati više od 2 mužjaka ako imaš 4-5 ženki. Najčešće imaju 6-10 ženki i 2 mužjaka i to samo zato da imaju 2 linije. Od mužjaka nemaš nikakve prevelike koristi osim toga kaj "usrećuje" ženke,a to može i jedan obavljati. Ako hoćeš rađe nabavi još koju ženku pa ćeš imati 8-10 mladih više za prodaju, a to ti je 400 kn više...

baš sam večeras i razmišljala o tome da si radije nabavim još jednu
ženku kad već imam vlastitog mužjaka. ali bi radije i da si i mužjaka nabaim kao rezultat razmjene. samoo bi morala tog susjeda pitat ako on možda zna nekoga tko bi zamijenio svog za mog mužjaka.
probat ću na internet staviti ovo za razmjenu pa ću vidjeti kakav bude ishod bio.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
baš sam večeras i razmišljala o tome da si radije nabavim još jednu
ženku kad već imam vlastitog mužjaka. ali bi radije i da si i mužjaka nabaim kao rezultat razmjene. samoo bi morala tog susjeda pitat ako on možda zna nekoga tko bi zamijenio svog za mog mužjaka.
probat ću na internet staviti ovo za razmjenu pa ću vidjeti kakav bude ishod bio.

Po meni je bolje da si nabaviš mužjaka. Svojih muških se riješiš, a ostaviš si najljepše mlade ženke, po mogućnosti od mame koja dobro koti i dobro odgaja svoje male (možda i one pokupe to od nje). A s tim mužjakom možeš parit i "stare" ženke jer si nisu u krvnom srodstvu. Nabaviš (kupiš) mužjaka i bez brige si neko vrijeme. A ženke tak i onak imaš doma.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
novosti. i moja druga zajka se okotila. gnjezdo se mice... :p
pitanje, ima li tko za prodati zenke i jednog muzjaka novozeladskih, kalifornijski ili hyla kunica.

Pitanje dva.
kad je zajka nakon okota spremna na dugo parenje ?

pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh