• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ma sve pet.Mene smetaju neke stvari koje drugima možda uopće nisu bitne.Npr.stari kunići koji nisu dostigli težinu,onda mladi sa spolovilom kao u starog,ali koga briga nejdem na izložbu.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Haha...meni su iste takve, a i slične pojave smetale kod tzv."belgijskog orijaša", ali sam bio tvog stava da mi je svejedno jer ne idem na izložbe!
Imao sam na početku žute orijaše i jedna ženka mi je bila nakon 2 godine samo 7 kg i to mi je strašno smetalo, ali je bila odlična mater pa je živila i uginula prirodnim putom! Spasio ju moj stav da ne idem na izložbe!!
Dok osobno kod šarca nisam nikad imao problema, nikakvih!
Sve je to prirodna pojava i geni na koje mi "mali uzgajivači" nemamo nikakvog utjecaja! Za sve su krivi veliki instituti koji uzgajaju u idealnim uvjetima i kao takve ih prezentiraju na tržištu, a kad dođu "u ruke" onome koji ih želi smjestiti i hraniti na što prirodniji način tada izađu na vidjelo stvari koje se prešućuju i suzbijaju lijekovima!
Zbog toga i uspijevaju kunići iz prve i druge generacije, a već njihovi potomci gube ta tzv.uzgojna svojstva!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Recimo kad ti netko kaže od prodavaća za nekog kunića od oka ima 5kg,ti ga kupiš i vagneš a ono 4,80. Hraniš ga dalje a on ni grama dalje ,a doljna izložbena težina te rase je npr 5kg.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Upravo tako! Tad je najbolje ne izlagati!, jer onda se i ne živciraš!
Nekad je stvarno teško naći kvalitetu, a i najčešće ćeš ju pronaći kod onih uzgajivača koji ne izlažu već drže za sebe i brinu se da imaju kvalitetu, a ne kvantitetu!
Ja sam svoja rasplodna grla uvijek uvozio iz njemačke i mogu garantirati za svakog prodanog kunića da ispunjava sve norme svoje rase!
Ali na žalost u Lijepoj Našoj sam doživio samo prijevaru od tzv.uzgajivača koji tvrde jedno, a na kraju ispadne sasvim drugo!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Već drugi put mi se ženka koti danju,interesantno.Dva dana je pravila gnijezdo a jutros je skinula dlaku i okotila se.Bila sam kod nje dok je skidala dlaku,ali sam se izmaknula misleći da bih je mogla uznemiriti.Kroz sat vremena ona je već okotila mlade i bacila se na hranu,kao da se ništa nije dogodilo.Bilo bi interesantno posmatrati taj proces,ukoliko bi se smjelo,a da ona ne vidi.Ipak,nisam smjela riskirati i zadržavati se predugo.Nisam ih još prebrojala,neka odmaraju danas.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozz kunićari !!! Nisam se neko vrijeme javljao ali redovito pratim forum.. Imam jedan problem,pa me zanima dali je netko imao moj problem. Danas sam rješavao kuniće njih 20 kom starosti između 3 -4 mj i pri odvajanju mužjaki i ženka ostao mi jedan muški među ženkama i napravio kaos 5 kom ženki su bile skotne ,pa me zanima dali takvo meso valja za konzumaciju, nije mi se ovo nikada do sada desilo od sada cu provjeravati 2 puta.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

zašto nebi valjalo,nisu bile bolesne...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Narano da nisu bolesne. Nisam se nikada jos susreo sa ovako nečim pa neznam dali se meso promjeni kod skotnih zecica.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Nije baš ugodno naći mlade ali ako nisi gadljiv možeš.Šta sve pojedemo kupujući po trgovinama to je još mila majka.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Pozz kunićari !!! Nisam se neko vrijeme javljao ali redovito pratim forum.. Imam jedan problem,pa me zanima dali je netko imao moj problem. Danas sam rješavao kuniće njih 20 kom starosti između 3 -4 mj i pri odvajanju mužjaki i ženka ostao mi jedan muški među ženkama i napravio kaos 5 kom ženki su bile skotne ,pa me zanima dali takvo meso valja za konzumaciju, nije mi se ovo nikada do sada desilo od sada cu provjeravati 2 puta.

Znači,obavezno odvajanje do tri mjeseca starosti.:s:Dobro da znam,moram i ja svoje uskoro odvojiti.Koja je rasa u pitanju,ako nije problem?
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

evo moji kalifornijski su se malo popravili sad su stari 3 mj i najtezi ima 2.8kg a ovi ostali su oko 2.5-2.8 kg
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Znači,obavezno odvajanje do tri mjeseca starosti.:s:Dobro da znam,moram i ja svoje uskoro odvojiti.Koja je rasa u pitanju,ako nije problem?

srednje rase,pogotovo hibridi,mješanci a i velike rase nemoj puno duže ostaviti zajedno

ako i nisu spolno sazreli dobro ih je odvojiti jer bar malo manje postanu agresivni mužijaci jedni prema drugima kad s njima nisu ženke a i ne ganjaju stalno ženkice...
 
Posljednje uređivanje:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

evo moji kalifornijski su se malo popravili sad su stari 3 mj i najtezi ima 2.8kg a ovi ostali su oko 2.5-2.8 kg

to je lijepa težina za kaliforniju te starosti :icon_thumright:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ja sam konaćno uspio napumpat kunića 3kg za 3mj.I to samo jednog mužjaka.Interesantno je da ima ravno 3,00 na gram i star je toćno 90 dana.Sestre mu imaju svaka 2.60kg.Iako neznam koliko će nagurat do kraja ostavljam ga za rasplod jer mi je za tov najvažnije da su što prije za upotrebu.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Ja sam to samo jednom doživio,da za tri mjeseca budu teški 3 kg, a sa četiri mjeseca ženka je bila malo teža od 4, a mužjak koji gram lakši od 4 kg.
Samo dvoje u leglu od prvokotke*(*ženke koja se prvi put koti :) ) iz najboljih linija.
Ostavio za rasplod,on fin zdepast i sa krupnom glavom,toliko je bio dobar da je završio u loncu,a ona kotila malo komada i sve nešto kržljavo.
Da su njih dvoje išli na izložbe pokupili bi maksimalan broj bodova.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Imam i drugu liniju panonaca za 6 dana isto 3 mjeseca stari ali nisu ni blizu ovima .Muški 2,20 ženke 2.30kg,Isto hranjeni.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Kod mene križanci panonka majka + otac križanac okoćeni 19.2. znači nekih 2mj i 10tak dana 9 kom u leglu od 1,9 kg do 2,2 kg a drugi majka V.činčila+ otac križanac okoćeni 13.3. tj 1mj i 20tak dana 3kom u leglu od 1,6kg do 1,8kg. vidi se znatna razlika između broja u leglu i prirasta čim ih je više sporije napreduju.Imam još jedne od križanka m + križanac otac ima ih 8 u leglu ali ih nisam vagao pošto su stari tek 22dana.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Stvar je po meni u tome što na nekom kuniću od tri kile imaš što za jesti a na nekom su same kosti.Zato preferiram panonske jer bi sa tri mjeseca trebali biti za konzumaciju dok neki u toj dobi tek uzimaju zamah.Rađe ishranim dvije ture od po tri nego jednu od šest i više mjeseci.A i mlađe je slađe.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Slažem se s tobom i do sad su mi se što se toga tiče najbolje pokazali kaliforniski i križanci gdje je majka bila kalifornijka.Do 5 kg im treba godina ali do 3 u dobrim uvjetima za tri i pol do četri mj bez problema.Bar moja iskustva.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Dobro si detektirao problem.Ove ženke koje su sad tri mjeseca i imaju 2.60 mogu hraniti još tri mjeseca i neće premašiti 3.80. Zato mi je bitno da su sa tri mjeseca što bliže težini od 3kg jer mi daljnji prirast nije važan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh