• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ja sam htio kupiti peletirku, ali me kolega ovdje s foruma uvjerio da to ne bi bila dobra investicija!
Svaka peletirka koja se isključivo koristi za proizvodnju hrane za životinje automatski i melje, tj.usitnjava travu!Bar ove koje sam ja gledao imaju noževe za rezanje dugih vlati!

Da, peletirke zapravo prešaju prašinu u pelete, stapiće određenog promjera. Kupovni peleti su isto tako rađeni, zar ne? Zašto je to problem? Meni je veći problem cijena stroja od 16 tisuća kuna...
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Toto-ja neznam kako se gospodin zove,ali na fejsu je Moji Njemacki Sarci. Koliko sam skuzio da ima neku trgovinu sa pilama odmah ispred kuce a zecinjak mu je iza kuce lijevo.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Onda je. Ima ducan i servis motornih pila. Ima super sarce, pogotovo liniju iz austrije kaj ima... Nekad ih zna imati i po preko 100 komada mladih, tak da se uvjek kod njega nadje i kvalitete.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
To je onda ok. A kak napravit onda odredjen omjer sastojaka u peletu?
Upravo to je bio jedan od razloga zasto sam odustao!
Puno platiš, a upitno je da li bi kunići htjeli jesti! To da imam i neke druge "potrošaće", npr.koze ili ovce, onda ne bih sigurno dugo razmišljao!
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Sto se tice kvalitete ja se jos uvijek moram dosta nauciti i vidjeti kunica da bi moga reci sto je kvalitno a sto je stancanje,to govorim za sebe. Kod svakog kunicara kod kojeg sam bio uvijek mi se nesto svida a nesto ne.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Upravo to je bio jedan od razloga zasto sam odustao!
Puno platiš, a upitno je da li bi kunići htjeli jesti! To da imam i neke druge "potrošaće", npr.koze ili ovce, onda ne bih sigurno dugo razmišljao!

Ufff, ja baš imam i koze... Ali svejedno, investirati toliko novaca je veliki rizik.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Za mene su najinteresantniji šarci za uzgoj mada imam i nešto ovbolikih .Posebno volim u plavoj boji koje jako teško nabaviti kod nas. Na kraju sam uspio nešto naći i iz vana tako da imam mužjaka iz Njemačke i mlade ženke iz Mađarske. U biti ih sad imam više od crno bijelih.
Dva mužjaka i šest ženki od kojih bi jednu plavu od 8 mjeseci prodao.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Kako to ide sa šarcima sa plavo bijelom bojom. Dali se oni pare samo plavi sa plavim ili moze crni sa plavom da se dobije u leglu crno bijeli i plavo bijeli a da ostane čista rasa?
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Ako se pare crni sa plavim većinom se dobiju samo crna boja mada se može dobiti i plavi i crni u leglu ako recimo i ovaj crno bijeli kma u sebi plavi gen. Ja sam tako dobio. Tad je u leglu bilo i havana boja. A ako se ide plavi na plavog tada se kote samo plavi, bar ja imam takva iskustva.
I naravno da je ostala čista rasa kad su i jedna i druga boja priznata isto kao i žuta samo kod nas žutog mislim da nema. Ima još havana.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ako se pare crni sa plavim većinom se dobiju samo crna boja mada se može dobiti i plavi i crni u leglu ako recimo i ovaj crno bijeli kma u sebi plavi gen. Ja sam tako dobio. Tad je u leglu bilo i havana boja. A ako se ide plavi na plavog tada se kote samo plavi, bar ja imam takva iskustva.
I naravno da je ostala čista rasa kad su i jedna i druga boja priznata isto kao i žuta samo kod nas žutog mislim da nema. Ima još havana.

Žuta nije kod nas priznata, nažalost!
Ja sam imao i žutu i ISABELL (orijaški trobojni šarac), ali te dvije boje potječu iz Nizozemske i Belgije i samo su tamo priznate! Plava, crna i havana su jedine priznate boje u RH!
Plave nisam nikad uspio dobiti, a pokušao sam sve moguće kombinacije! Dobijem havanu, ali plave ne!
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Nisam mislio da je žuta priznata kod nas već općenito. A plave je teže dobiti ako nemaš plavu i ženku i mužjaka.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Malo je lošiji mobitel pa slika nije idealna.
 

Prilozi

  • IMG_20170827_180710.jpg
    IMG_20170827_180710.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 66

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nisam mislio da je žuta priznata kod nas već općenito. A plave je teže dobiti ako nemaš plavu i ženku i mužjaka.

Ma imao sam plave (plavo-bijele) muzijake, jedan je čak i kod tebe završio!, poslije sam nabavio i čisto plavu ženku, isto iz Njemačke, i svi mladi crne pigmentacije i dva havana!!
Morat ću sad u listopadu "skočiti" s ocem kod tebe po 1 ili 2 ženke!!
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Ma imao sam plave (plavo-bijele) muzijake, jedan je čak i kod tebe završio!, poslije sam nabavio i čisto plavu ženku, isto iz Njemačke, i svi mladi crne pigmentacije i dva havana!!
Morat ću sad u listopadu "skočiti" s ocem kod tebe po 1 ili 2 ženke!!

I dalje je kod mene, dobar mužjak. Meni je svako leglo sa oba plava roditelja davalo sve plave. Navrati, samo nažalost imam plave jednobojne ženke, a plavo bijele mužjake. S tim da se sad ženke ni ne tjeraju ,jer je linjanje pa malih drugih još neće biti. A i havana su zanimljive mada sa njima nisam imao sreće.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Meni havana nije uopće zanimljiv kunić za uzgoj, ostaju dosta sitniji i slabije napreduju! Pokušao sam si ostaviti jednu ženku, sa 4 mjeseca bila samo malo teža od 3 kg pa sam ju maknuo! Meni bi bilo super kad bi jedna plava ženka (svejedno dali šarena ili jednobojna!) primila plavog mužjaka ako kažeš da je kod tebe do sad bilo uspješno takvo parenje! Baš mi je želja imati bar jedan par plavih!, ali o svemu se možemo dogovoriti kad dođem u RH!
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
JavTE=kninquin;1260137]Meni havana nije uopće zanimljiv kunić za uzgoj, ostaju dosta sitniji i slabije napreduju! Pokušao sam si ostaviti jednu ženku, sa 4 mjeseca bila samo malo teža od 3 kg pa sam ju maknuo! Meni bi bilo super kad bi jedna plava ženka (svejedno dali šarena ili jednobojna!) primila plavog mužjaka ako kažeš da je kod tebe do sad bilo uspješno takvo parenje! Baš mi je želja imati bar jedan par plavih!, ali o svemu se možemo dogovoriti kad dođem u RH![/QUOTE]

Javi se kad dođeš pa ćemo vidjeti. Oni su sad oko 2 i pol mjeseca, tu negdje. Imam dvije linije. Ima iz tog legla sa tvojim osam komada i iz ovog drugog ima dva. Moram još samo vidjeti koliko je ženskih.
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Pozdrav
Od pocetka ove godine krenuo sam sa uzgojem sarca,znaci sve sam zeceve rijesio i kupio muzjaka i 3 zenke. Sad imam 2 legla mlada i ocekujem jos 2 kroz 3 tjedna. E sad imam leglo od cca 5 mjeseci i nisam zadovoljan napretkom jer zec sa 5 mjeseci ima nekih kilu,jel to mozda do ishrane ili cega?
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Pozdrav
Od pocetka ove godine krenuo sam sa uzgojem sarca,znaci sve sam zeceve rijesio i kupio muzjaka i 3 zenke. Sad imam 2 legla mlada i ocekujem jos 2 kroz 3 tjedna. E sad imam leglo od cca 5 mjeseci i nisam zadovoljan napretkom jer zec sa 5 mjeseci ima nekih kilu,jel to mozda do ishrane ili cega?

Čudno malo jer kako god da ih hraniš morali bi sa 5 mjeseci imati više od kile mada je šarac vrsta koja tek kasnije dobiva na težini, nije kao npr. novozelandski i sl.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ovisi kakve "sarce" imas..gledajuci na njuskalu sto se sve nudi kao "cistokrvni sarci", nije ni cudo da dolazi do ovakvih situacija. Dali si im davao kakvu preventivu za kokcidiozu? Obicno ako ih muci kokcidioza, odma zaostanu... Ovisi i od koga si uzimao rasplodni materijal, uvale ti kunice u srodstvu, ili iz srodstva,a kasnije 100 problema. Takvi kunici jesu lijepi, ali samo lijepi..budimo realni, 90% uzgajivaca cistokrvnih rasa kunica, radi povratna i linijska parenja,kako bi dobili i zadrzali kvalitetu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh