• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ne znam sta mu je, danas sam mu dao par listova radica, pola jabuke, to je pojeo i nesto preko noci jecma i briketa, proljev nema samo na komad je prestao jest. Neki dan sam imao slucaj da mi se kalifornijska okotila tocno na 31. Dan samo 2 kom i dan nakon jedan mrtav i opet iduci dan 8 komada mrtvih. Svi su bili neki nejednaki i jedan cak opce nerazvijen skroz.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kalifornijski ne bi trebali imati tih problema jer su oni jednostavni za drzanje. Nesto mi govori da su mozda u teskom srodstvu ili je muzjak preblizu kotilice. Jesi mozda zenku isprobavo ponovno parit a da je bila vec bila dosta vremena skotna. Ako si ju ostavio preko noci sa zecom mozda ih je on zgnjeto. Isto provjeri ak imas na kat gajbe da ti odozgora nije procurila mokraca u donju gajbu ili gnjezdo. Meni se zadnje okotila zenka i izbacala tri komada. Dobro da sam isao cistit gnjezdo jer su mi malci djelovali neuredno , zuckasta dlaka, i nakon tjedan dana kad sam sve izbacao van nasao sam jos jednog krepalog u gnjezdu. Ostalo je sest komada sad su vec 25 dana.. Znaci bilo ih je deset a ne kak sam racunao devet. To joj je bio prvi okot i dobro da ih nije sve ostavila.. Jedna mi je sve razbacala a ova cetri. Ja ne dajem vise drugu sansu nego takve eliminiram iz uzgoja. Ak ima sve uvjete .
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Drugi okot, prvi 9 komada svi othranjeni i sad 29. Ce bit 3 mj oko 2,800 do 2,900 su teski. Muzjak je u posebnoj gajbi odvojen od svega. Ja nikad ne ostavljam zenku kod muzjaka bez nadzora i samo jedan skok je bio. Neki su bili poprilicno veliki tak da mislim da je nesto moralo zapetu tome svemu
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jesi mozda davao kakve ljekove tokom trudnoce? Cudno da se nisu svi jednako razvili.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Danas klao 4 kom 6 kg ravno ocisceni, otisi po 45 kn/kg. Fali im jos koji dan do 3.mj al zanimljivo kak imaju vec dosta masti po sebi. Hrana smjesa i zitarice pola pola.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
I ja sam jednu nz zenku od 4,5 mjeseca koja mi je bila visak spremio za rucak . Bila je toliko masna da su se macki dobro najeli. Iako sam skinuo masnocu prije pecenja jos je imala masnoga izmedju mesa, na pojedinim djelovima izmedju misica, kad je bila servirana. Inace kod prodaje moras sve to skinuti sa vage jer musterije kupuju upravo kunice jer ne vole masno meso pa ako izracunas da je to oko 30 deka po kunicu onda vidi kolko je recimo na deset komada. Zato mi nisu jasni ovi koji kolju sarce ili orijase od 10 i vise mjeseci za prodaju . Kad kod njih odbijes kozu, glavu, crjeva jos moras i to salo skinut bacis vise od pola.Normalno da su zimski kunici masniji jer se zivotinje pripreme sa salom za zimu ali opet se lako covjek zezne. Misli kak je kunic lijepo tezak a u stvari je nabio masti od koje nema koristi.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ma nema 30 deka, ako 10 ostane na njemu i to je puno. Inace radim u mesnici tako da mi nije problem prodat komad mesa 😉 gle ja mogu izracunat radman i po tome slozit cijenu za zivu vagu. I opet dodemo na isto.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Nikad nisam dozivio da su mi mladi kunici pa i oni stari do 4-5 mjeseci masni, kamoli da ima 30 deka mast??? Eventualno znaju na pleckama imat onak dvije crte ko pola prsta masnoga, a to sve skupa nije dvije deke...malo stariji mi znaju imat unutra malo sala, ali mislim da kad bi to pokusao izvagat, da vaga nebi ni osjetila.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Tocno to, s tim da ja kad povadim bubrege i to salo sta ga malo ima izvadim, ostane ono kod lopatica. Onaj moj šarac nece nista drugo jest osim radica i jabuka, sama kost i koza je osto, skoro nije ni za u lonac. Mislim da cu nakraju te zenke sarca sto imam pustit pod kalifornijskog.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kod kunica starih do tri mjeseca nema tolko puno sala pogotovo ne kod panon bjelih. Problem su prerasli kunici koji su skloni nakupljanju masti pogotovo pred zimu . Ako imaju dosta kukuruza u hrani onda i nakupljaju salo mozda svjesno jer se pripremaju za hladnocu. Kod velikih rasa ako ga koljes sa tri mjeseca nema sala al nema ni mesa jer tek pocinju razvoj.
Taj kunic ak se osusio znaci da ti je dehidrirao . Vjerojatno zato i jede samo zeleno. Ja sam jednom takvog nosio veterinaru i nije ga htio lijecit.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Sretan Božić forumaši! Ovako, imam problem sa šarcom mužjakom, kunic je odrasli. vec neko vrijeme ne jede, samo malo sijena i vode. Danas sam mu dao jabuku i ajde to je pojeo. Osjeti se pod rukom kak je smrsavio. Dao sam mu trisulfon, probiotik, muvisel i nista. Sad jedino noz preostaje al mi ga zao.


ja sam imao iste takve probleme s orijaškim vrstama bio sam kod veterinara,liječio sam ih ali na kraju od liječenja nikakve koristi...neki su pocrkali neki preživjeli...
veterinar isto tako nije znao o čemu je riječ pa mi je predložio da kuniče pošaljem u Zg. na veter.fakultet o mom trošku...pa ako te točno zanima o čemu je riječ probaj s njima razgovarati..
ovo su gluposti: "Taj kunic ak se osusio znaci da ti je dehidrirao . Vjerojatno zato i jede samo zeleno."
a to vidiš i sam po kuniću ...vjerujem da je toliko oslabio da se ne može ni normalno kretati (zanosi ga...)
ti simptomi če se javljati koliko sam ja primjetio uvijek u jesen ,zimu ...kad zahladi...
moj prijedlog je da ga se što prije riješiš jer ionako više nije za ništa samo je potencionalni rezervar bolesti...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Neki dan sam imao slucaj da mi se kalifornijska okotila tocno na 31. Dan samo 2 kom i dan nakon jedan mrtav i opet iduci dan 8 komada mrtvih. Svi su bili neki nejednaki i jedan cak opce nerazvijen skroz.
ja sam imao slične slučaje kad mi je ženka okoti 1 mlado a sutra dan ostatak legla ali kod mene su bili živi i zdravi...
 

kuna

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
13
tomi šteta za šarca, ja mislim da su njemu jetra sva uništena, zakolji ga i vidi meso za baciti.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Sretna Nova svima!
Evo par slika mladih šaraca malo drugačije boje dobivene od plavo bijelog mužjaka i crno bijele ženke. Vuče na havanu. IMG_20191231_173235.jpg IMG_20191231_173151.jpg
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Nije činčila, ona je više siva, ovo vuče na smeđu. Više na boju belgijskog orijaša. Možda se na slici ne vidi dobro. Ne znam otku to. Prvi put vidim. Dva su takva ,a dva crno bijela. Ženka je moj uzgoj tak da znam porijeklo nisam je kupio.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ne znam sta mu je, danas sam mu dao par listova radica, pola jabuke, to je pojeo i nesto preko noci jecma i briketa, proljev nema samo na komad je prestao jest. Neki dan sam imao slucaj da mi se kalifornijska okotila tocno na 31. Dan samo 2 kom i dan nakon jedan mrtav i opet iduci dan 8 komada mrtvih. Svi su bili neki nejednaki i jedan cak opce nerazvijen skroz.

Ovakve stvari sto se tice plodnosti, pobacaja, nerazvijenih mladih, se mogu dogadjati od mikotoksina u hrani, ako u ishrani koristite kukuruz.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
50% je pelet kod mene u ishrani ostalo jecam i tritikal. Kukuruz ne dajem. Imat ce drugu sansu pa cu vidjet sta ce bit. Na badnjak mi se jedna okotila 3 kom samo. Proslo leglo 6 kom. S tim da su pravo napredovali naspram legla sa 9 kom
 

Najnoviji postovi

Na vrh