• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja leđnog atomizera

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Traktorski imam, ali mi je još prerjedak sklop da bi trošio 800-1000l škropiva po hektaru. Za sada nema smisla špricati po zraku okolo, jer sa ručnom špricom/prskalicom potrošim 120l škropiva. Tek sljedeće će godine traktorski u pogon kad se biljke razrastu, a i trešnje su mi sada u prvoj godini sa razmakom 3,5x6m.
Treba mi nešto za ovu godinu i dio sljedeće, dosadašnjim špricanjem nisam zadovoljan.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Moje mišljenje ( i iskustvo);jedina ozbiljna mana Cifarelia naspram Sola je nemogučnost fiksiranja gasa. Ruka otpadne od držanja gasa. Prskalice zaboravi jednostavno to nije to.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Traktorski imam, ali mi je još prerjedak sklop da bi trošio 800-1000l škropiva po hektaru. Za sada nema smisla špricati po zraku okolo, jer sa ručnom špricom/prskalicom potrošim 120l škropiva. Tek sljedeće će godine traktorski u pogon kad se biljke razrastu, a i trešnje su mi sada u prvoj godini sa razmakom 3,5x6m.
Treba mi nešto za ovu godinu i dio sljedeće, dosadašnjim špricanjem nisam zadovoljan.

Ako imaš traktor i atomizer, sa njim imaš više mogućnosti. Kupiš samo pištolj sa diznama i criijevo. Odvrneš jednu granu i namontiraš (zavrneš navoj) crijevo sa pištoljem. Jednostavno a dobro riješenje. To ti je isto kao leđna prskalica samo 10 puta jeftinije. Za rejedak sklop (tvoju trešnju) dušu dalo.

A ako ti je sklop nizak, a sastavljen, isključi na atomizeru gornje dve dizne, s tim ćeš trošiti skoro duplo manje tečnosti. Moje neko mišljenje, bolje ove godine potrpšiti malo više sredstva, a oprskati lakše, nego ulaziti u investiciju i mučiti se na leđima.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ha mogu ostavit 2 ili 3 dizne po strani otvorene i špricat ispod 10 bar-a pa probat tako i vidjet koliko ću potrošit, doduše lako to izračunam.
Možeš vidjet u mom potpisu link, pa u galeriji, kako je to izgledalo prošle godine tj. kako je bilo rijetko.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Nemoj da te brine pritisak, ventil na pumpi vraća sav višak u rezervoar. Mi samo stavljali da rade samo dvije dizne.

Ja ne bih kupovao ništa, bezveze mi je da daješ 500-600 eura na stvar koji nećeš puno korisiti. Kao što rekoh eventualno ako ti ovo ne odgovara sa zatvorenim diznama, kupi pištolj sa crjevom koji košta maksimalno nekih 50-60 eur i to je to.

Sretno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma znam da vraća pritisak nego sam mislio zbog potrošnje smanjit pritisak.
Ovo sa crijevom i pištoljem mi ne igra jer radim sam, a imam za prepješačit 4km redova.
Probat ću sa 2-3 dizne po strani pa ako ne budem zadovoljan potrošnjom i raspodjelom škropiva, onda ću uzet leđni.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ma znam da vraća pritisak nego sam mislio zbog potrošnje smanjit pritisak.
To je OK, nismo se sporazumjeli.

Vidi probaj, ako ništa sa cistom vodom par redova, pa izračunaj potrošnju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moje mišljenje ( i iskustvo);jedina ozbiljna mana Cifarelia naspram Sola je nemogučnost fiksiranja gasa. Ruka otpadne od držanja gasa. Prskalice zaboravi jednostavno to nije to.

Riješili su to na m1200.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Imam osjećaj da te leđne prskalice i atomizeri trgaju leđa... Ili se varam?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
I bildaju noge,ni jedna teretana ti to ne možr ponudit,još kada obučeš zaštitno odijelo i zaštitnu masku,rukavice,čizme, milinica.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kupio sam Cifarellia M1200. Jučer bilo prvo špricanje, ne osjećam ramena od jučer. Špricao sam 3 sata u komadu.
Uzeo sam bez tlačne i usisne pumpe, mogu nadokupit, i mislim da budem. Kad ostane pola rezervoara škropiva počne ići manje škropiva, tada otvorim jače diznu, ali ne da mi se vodit brigu o tome. Usisna pumpa, šta ja znam, dizao sam ga sa poda bez problema, stavljao na leđa sa povišenog, još sam mlad pa ide bez problema. Makar kada ću uzimat tlačnu, nadoplata za usisnu je 250kn. Usisnu bi možda uzeo samo zato jer dok točiš škropivo uvijek nešto kapne po atomizeru a to me smeta ( bar za sad dok je novi :) )
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Sretno, uf kada se sjetim 4-5 sata prskanja, odmah se naježim.
I sjedeći na traktoru 45 min mi dosadi.
 

pedjolino76

Član
Tu od
28 Ožu 2017
Poruka
49
viliger lednja motorna prskalica

Imam viliger ledjnu motornu prskalicu to je cale kupio jos od pre.Pa sad ja obicno prskam voce u zadnjih par godina.Hteo sam da pitam oko podesavanja da mi neko objasni kako i sta sluzi.Obicno prskam voce visine do 3 metar visine .Evo par slika pa me zanima ova rucica pored gasa ona podesava valjda duvanje tog ventilatora na ledjima ,u kom polozaju je najbolje da stoji ona ,u kom polozaju ovaj da nazovem prekidac na crevu za tecnosty ima 4 polozaja ,i tamo gde se rasprsuje taj beli deo kako da satoji smaknuto u odnosu na rupe ili. IMG_20170409_144150.jpg

IMG_20170409_144144.jpg

IMG_20170409_144113.jpg

IMG_20170409_144129.jpg
 

pedjolino76

Član
Tu od
28 Ožu 2017
Poruka
49
Re: viliger lednja motorna prskalica

ili ako neko zna po slici da mi kaze koji i to model mogao i biti pa mozda ima neko uputstvo da se skine
 

Prilozi

  • IMG_20170409_144136.jpg
    IMG_20170409_144136.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 38

pedjolino76

Član
Tu od
28 Ožu 2017
Poruka
49
Re: viliger lednja motorna prskalica

uh pa lici na moju al nema kako se podesava ovo sto sam pitao ove rucice
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
pedjolino76@ moram te razočarati u vezi ovog atomizera. Taj atomizer (puhalica) nije pogodan za voćarstvo iz jednog vrlo prostog razloga, a to je premala potrošnja tečnosti-vode. Ko god je koristio imao je više štete nego koristi. To se može koristiti eventualno u vinovoj lozi za sistemike, nije čak ni za kontaktne fungicide, a za insekticide nikako. Tako, moj ti je dobro namjerni savjet da se toga riješiš i uzmeš klasični lađni sa pumpom (ne ventilatorom) koja stvara prtisak i izbacuje tečnost kroz diznu.

Tipa ovako nešto profi varijanta http://www.ealati.hr/proizvod/solo-motorna-visokotlacna-prskalica-433-h/

ili hobi http://www.atcsremcica.rs/beograd-cene/atomizeri-prskalice-villager/ps-20/
http://www.ealati.hr/proizvod/solo-motorna-visokotlacna-prskalica-433-h/
 
Posljednje uređivanje:

pedjolino76

Član
Tu od
28 Ožu 2017
Poruka
49
izvini nisam bas upucen u ovu temu.Mi smo imali onu rucnu lednju pumpu kantu bakarnu ,pa je tata jos pre kupio ovu zbog navodnog lakseg prskanja.Sad sto ti kazes verovatno si u pravu ako se razumes .Ako mozes malo podrobnije da mi objasnis.hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pokušaću na primjeru. Uzmi tu leđnu običnu prskalicu nebitno dal je metalna, plastična. One rade tako što stvaraju pritisak i kroz odrećenu diznu prave sitnu maglu kapljice i sa njima pršćes biljku-list. One su obično zapremine 10 l. Npr na tih 10 l vode ide 25g mankozeba (preparat za plemanjaču). Tako da sa tih 10l rastvorenog sredstva popršćeš oko 100 m2, tako što list ostane ovlažan. I to je ono što i proizvođač od sredstva daje preporuku 2,5kg/ha uz utrošak vode od 800l - 1000 l. Dok sa ovom tvjom motrnom puhalicom nije slučaj. Ona radi na prncipu da izlazi sredstvo iz crijeva koje vazduh nosi i raspršuje. Tako da tebi za ovih 100m2 da opršćeš treba 2-3 litre tečnosti, što je jako malo. Prvo morao bi ići 5x jaču dozu. Znači u 2 litre vode razmutiti ovih 25g, da bi ih rasporedio na 100m2 jer to je doza sredstva koja je potrebna da bi preparat djelovao. E sad tu dolazi do problema. Neki preparati to dozvoljavaju povećanje koncetracije, a smanjenje tačnosti. Dok većina preparata do ne dozvoljava. Takođe to i praksa potvrđuje. Konkretno u voćarstvu npr za zimsko prskanje (bakar) treba kupati stabla, to sa ovom prskalicom ne ide, i td.
Tako da to nije za toga, odnosno za voćarstvo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam ovaj i ništa od toga što si naveo ne stoji.

https://www.cifarelli.it/index.php/P-agriculture-Sprayer-M1200

Nariktaš si koji ti protok paše i maži. Jednako troši taj leđni atomizer i leđna šprica ( na pumpanje, nije motorna), barem kod mene tj. onako kako mi odgovara. Atomizer je teži ali je bolji za radit, stišćeš gumb, iz daljeg špricaš, brži si. A i osnovna prednost je što okreće list.

Špricu imam ovu:

http://www.unikomerc-uvoz.hr/proizvod/sg-71

Ako će nekoga zanimat konkretno, minus ovoga atomizera je što nema brtvu u poklopcu na rezervaru za škropivo pa oće zalijevat po leđima. Druga stvar, ako nije jako gusti sklop i ne radi konstantno pod gasom u komadu, hoće na leru zalijat svjećicu, treba mu nariktat veći ler gas. Inače zadovoljan.
Minus šprice je što mi je jednom pukla ručka za pumpanje, bilo je navodno još par slučajeva. Inače je ok, treba češće čistit filter u ručki same prskalice.

I ova je još u rezervi da zamijeni Stihl, nije ništa lošija ali kad gledaš jednu i drugu ova izgleda kao ropotarija.

http://www.solo.hr/hrvatski/katalog_9/solo-425-classic_23/
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh