• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja leđnog atomizera

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja odrađujem 1.5ha na leđima, 12kg atomizer i 17l škropiva. Imam za hodat 4,2km i odradi se. Za na kolicima vozit treba 2 osobe.

Solo je extra kvalitet nema priče. Znam to najbolje po njihovoj ručnoj tlačnoj prskalici 425

Nakon potrošenih 200l škropiva je odbila poslušnost, nije se više dala pumpat, zapela ručka. Stara 2 dana. U dućanu se isčuđavali da se to još nije desilo. Uzeo sam ju za rezervu za Stihl sg71, na kojoj je nakon pola godine pukla ručka za pumpanje. U dućanu gdje je kupljena prvotno isto šok dok ih nisam malo zapitkivao pa izvukao da nije prva kojoj se to desilo. Rečeno mi je da za svaki slučaj ne pumpam prejako, dosta je 3 bar, reko neće moći jer ispod 3,5-4bar ne valja maglica a na manometru joj je zeleno područje do 5 ili 5.5bar i tako će biti korištena.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Ja odrađujem 1.5ha na leđima, 12kg atomizer i 17l škropiva. Imam za hodat 4,2km i odradi se. Za na kolicima vozit treba 2 osobe.



Nakon potrošenih 200l škropiva je odbila poslušnost, nije se više dala pumpat, zapela ručka. Stara 2 dana. U dućanu se isčuđavali da se to još nije desilo. Uzeo sam ju za rezervu za Stihl sg71, na kojoj je nakon pola godine pukla ručka za pumpanje. U dućanu gdje je kupljena prvotno isto šok dok ih nisam malo zapitkivao pa izvukao da nije prva kojoj se to desilo. Rečeno mi je da za svaki slučaj ne pumpam prejako, dosta je 3 bar, reko neće moći jer ispod 3,5-4bar ne valja maglica a na manometru joj je zeleno područje do 5 ili 5.5bar i tako će biti korištena.
Gledaj, za onog tko radi sam praktičniji je naravno leđni atomizer ili prskalica. Ne moraš se nikom drugom molit. A što se tiče Solo 425, godišnje s njom potrošim cca 1000 -1200 litara škropiva i radi ko urica. Što se ono kaže “peri-deri“. Pritisak od 3 bara, crna dizna i to je to. Nijednom dosad zaštrkala ili dizna začepila u protekle 3 godine rada, tako da je i meni iznenađujući ovaj tvoj podatak. Jedino mi se kod zimskog prskanja (3% borduške) javlja problem što prvih 7-8 litara škropiva odlično se lakiraju voćke (plavi štrum efekt), a idući prema kraju pumpe gustoća bakra opada. Kao da sav bakar padne na dno i želi odma da izađe:D: Zanima me kako je kod ovih leđnih atomizera. Da li je kod njih slično kod prskanja sa borduškom u koncentaciji od 3%, naručito ovaj tvoj m1200?
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Dva pitanja:

1.) Imam kopiju Solo 425 (neka skroz ljeva firma) i nakon x godina počela je curiti dolje na klipu. Kupio sam nove gumice (pašu od solo) i opet curi jednako.... znači pored klipa curka..... ima ko ideju kako to srediti ili preporuku kome u zgb odfurati da to sredi (a da bude popravak isplativ)?

2.) Kupio bi starome motornu prskalicu (baš prskalicu s diznom, ne atomizer). Primarna namjena bi bila prskanje vinograda. Gledao sam neki Solo 433H i čini se super, ali košta preko 5 soma kuna.... možda ima neki bolji omjer cijene i kvalitete. Hoću da bude odlična prskalica i rađe ću dati ove pare ako to fakat vrijedi i nema ništa dobro, a povoljnije, ali ako ne moram pljusnuti tolko para.... :)

Ima ko kakvu preporuku?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sa plavim uljem a i inače sa Nordox-om nemam tih problema, dobro sve razmutim, promješam i deri. Dok hodam stalno mi se bućka škropivo i miješa se.
Zašto tebi bakar bježi na početku van ne znam, jedino što mi pada na pamet da možda ne razmutiš bordošku prvo u npr. 1 litri vode i onda ju baciš u napola napunjenu špricu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pa nije li onda jednostavnije kupiti rabljenu špricu-prikolicu za motokultivator, ak se već ne nosi na leđima?

Nije kad uzmeš onu na motokultivatru bukvalno si u otrovu, pršće ispred tebe, a ti ulaziš u njega.

Dakle, po tebi je motorna tlačna prskalica bolja opcija od leđnog atomizera. Tu mislim na ove bolje atomizere (solo 451, stihl sr 420, cifarelli m1200). Usput, reci mi samo koja je razlika između ove solo 433 i solo 434? Jel u pitanju samo motor (jači pritisak) ili ima još neka caka? Možda kvalitetniji sustav za prskanje (dizne i sl), jer vidim kako je prilično velika razlika u cijeni (više od 200 eura).

Svakako je bolja motorna prskalica, nego ova puhalica. Razlika u ova dva modela je u samom kvalitetu šro se vidi i na slici odmah. Za dizne ne znam. Ova 433 je mnogo masivnija i kvalitetnija. Zato i jeste skuplja.

Kao da sav bakar padne na dno i želi odma da izađe:D: Zanima me kako je kod ovih leđnih atomizera. Da li je kod njih slično kod prskanja sa borduškom u koncentaciji od 3%, naručito ovaj tvoj m1200?

Kod atomizera (puhalica) princip je taj da se tečnos ide sa dna i nema mješanja. Dok kod ovih sa pumpom koja stvara pritisak, konstantno je mješanje, jer pumpa uvjek vraća višak tečnosti na sigurnosni ventil.

Za na kolicima vozit treba 2 osobe.
Ne mora, zato uzmeš duže crijevo tipa 20m parkiraš i pršćeš, zatim malo predahneš, pomjeriš kolica i dalje i sve tako. Mnogo lakše nego nositi na sebi. Samo kad su dvojica ide baš zgodno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
Nije kad uzmeš onu na motokultivatru bukvalno si u otrovu, pršće ispred tebe, a ti ulaziš u njega...
Mislil sam na isti način upotrebe kao na tačkama, samo može voziti više vode.
Znači, parkiraš, MTK pogon pumpu, a i vučeš crijevo i špricaš.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Usput, reci mi samo koja je razlika između ove solo 433 i solo 434? Jel u pitanju samo motor (jači pritisak) ili ima još neka caka? Možda kvalitetniji sustav za prskanje (dizne i sl), jer vidim kako je prilično velika razlika u cijeni (više od 200 eura).

Meni su u Solu rekli da je 433 napravljena kompletno u Njemačkoj i ima 4T motor, a 434 je kineska proizvodnja s 2T motorom.
Da što se tiče opreme, dizni i sl. nema neke razlike u kvaliteti.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Dva pitanja:

1.) Imam kopiju Solo 425 (neka skroz ljeva firma) i nakon x godina počela je curiti dolje na klipu. Kupio sam nove gumice (pašu od solo) i opet curi jednako.... znači pored klipa curka..... ima ko ideju kako to srediti ili preporuku kome u zgb odfurati da to sredi (a da bude popravak isplativ)?

Te kopije su smeće i kod nas su se prodavele samo je pislo Pevec. Potpuno ista na oko. Međutim kvalitet materijala nije ni sličan. Takođe se svi žale da procuri, baš ovaj kvar. Jednostavno kvalitet materijala nije dobar, sredstva ga nagrizu i ode plastika. Dok orginalna solo to se ne dešava. Jedino promjenuti komplet klip i sam mehanizam (treba vidjeti koliko je isplativo).

2.) Kupio bi starome motornu prskalicu (baš prskalicu s diznom, ne atomizer). Primarna namjena bi bila prskanje vinograda. Gledao sam neki Solo 433H i čini se super, ali košta preko 5 soma kuna.... možda ima neki bolji omjer cijene i kvalitete. Hoću da bude odlična prskalica i rađe ću dati ove pare ako to fakat vrijedi i nema ništa dobro, a povoljnije, ali ako ne moram pljusnuti tolko para.... :)

Ima ko kakvu preporuku?
Kao što rekoh, najskuplje je kad kaupuješ dvaput. To je profi oprema i ako hoćeš da traje i da kvaliteno radi, onda mora i da košta. Sve ostalo je improvizacija.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Mislil sam na isti način upotrebe kao na tačkama, samo može voziti više vode.
Znači, parkiraš, MTK pogon pumpu, a i vučeš crijevo i špricaš.

To onda da, samo treba vidjeti koja je pumpa u pitanju odnosno kvalitet. Kao i dizne. Ali iz iskustva znam da su to obično neke stare prskalice kojima svašta hvali i nakako uštimati kako treba.

Ja dok sam ručno prskao imao sam bačvu od 200l sa pipom, razmutim u njoj svu hemiju i onda točim kantom u prskalicu.

Sad je srećom ovako.
 

pedjolino76

Član
Tu od
28 Ožu 2017
Poruka
49
imam problem sa mojom viliger dm14 sa pocetka ove teme .Prestala je da radi pa sam gledao cackao i nekako ,nije mi davala varnicu na svecici kad stavim na masu.U prodavnici kazu da pre crkne ta spoljna bombina nego unutrasnja bombina tamo gde je neka elektronika.Kupio sam tu spoljnu bombinu namontirao al opet nista nece ni da zastuca.Svecica mi bude vlazna znsci goriva ima sa te strane bi trebalo da je sve u redu.Kad stavim svecicu na masu da vidim baca li varnicu ,varnice ima al nekako ko da je slaba.Sad neznam da li da kupim i onu unutrasnju bombinu tj tu elektroniku da zamenim pa da vidim ili sta vec.U servisu ,prodavnici mi rekli da oni nemaju sto za ispitivanje bombine nego i oni stave jednu pa drugu pa vide koja je u pitanju.Da li moze ta elektronika bombina unutrasnja da oslabi pa da daje slabiju struju na svecici .Da napomenem probao sam par svecica i uvek isto ,mada su svecice koriscene al morala bi jedna bar da zastuca sto bi rekli.
 

stjepanm

Novi član
Tu od
16 Kol 2018
Poruka
2
Pozdrav svima,

Molim vas pomoć oko nabavke leđnog atomizera. Imate netko iskustva s HECHT 459 atomizerom ili možete reći na osnovu specifikacije:

-motor dvotaktni.
-zapremina motora 60cm3.
-snaga motora 3,6ks.
-zapremina rezervoara 14l.
-max. duljina spricanja 16m.
-tezina 10,5kg.
-ugradjena tlacna pumpa koja daje bolju efikasnost prilikom spricanja uspravno(krosnje vocki,masline....)
-Garancija u trajanju od 24 mjeseca!

Čini mi se OK cijena od 2.000 kn, trebam za lijesku.

Hvala puno,
S.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Mislio sam kupiti motornu prskalicu ili atomizer pa me zanima razlika. Čitam da je navodno za zimsko prskanje bolja prskalica za ostalo atomizer. Pa me zanima šta je bolje. Za sada bi se najviše prskalo zimi i u rano proljeće poslije cvjetanja voćaka ali moguće i u sezoni. Hvala.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Pa atomizer baca i ispod lista, zato je bolji i skuplji od prskalice. Mislim da je u svemu u prednosti...
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Hvala. Čitam o raznim markama i koliko vidim Solo i Stihl su najbolje marke ali i najskuplje. Zanima me od ovih jeftinijih i lošijih marki šta bi se isplatilo kupiti?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Jossip, imam STIHL SR430


Korišten je jednom i odmah je opran, kupio sam ga jer sam planirao nešto raditi od čega sam odustao... Ako si zainteresiran javi se, stroj je zapakiran i stoji mi u radioni i doslovce izgledao kao nov !

Mogu ti ga dati povoljnije nešto...

Od ovih povoljnijih ima dosta toga u ponudi, rade ali imaju puno nedostaka.

Čepovi na spremniku znaju puštati pa ti sve curi za vrat, polugica za gas je odozada, loše naramenice, nekad se gase pa je problem pokrenuti ga u sred špricanja. Ima ga kolega i radi s njime ali nije baš zadovoljan.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ovo je za sada samo informativno. Što se tiče stroja isti je uredu ali i da daš povoljnije to je oko 4 tisuće kuna međutim je nemam puno voćaka za toliko ulaganje. Imam dosta šljiva i one nisu previsoke, ali ima nešto trešanja, jabuka i oraha koje zahtijevaju jaču aparaturu. Tako da za sada tražim polovno ali jeftinije. Ako ništa kvalitetno i jeftinije ne riješim ja ti javim.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
I ja sam bio u dilemi kao ti, tražio sam polovno i ništa nisam mogao naći da mi bude ok.

Razmisli pa ako budeš htio javi se :)
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Moram biti iskren da kod mene znaju naletiti dobre polovne stvari jer ljudi je sve manje i sve ih se manje bavi poljoprivredom pa se nadam da me kakav polovni stihl stroj čeka u nekakvoj garaži, ali povoljniji. Imamo još koji mjesec pa ćemo vidjeti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh